Picard

Ταχύτητα σκλήρου δίσκου

Recommended Posts

Γεια σας,εχω τον δισκο WD5002AALX 500gb 32mb cashe sata3,εκανα μια δοκιμη για να δω την ταχυτητα,η μητρικη μου υποστηριζει sata2 κι εγω εχω τοποθετησει controller sata3,οταν τον βαζω σε sata2 η ταχυτητα του δισκου συμφωνα με το προγραμμα HDtune ειναι στα 80-90mb/s ενω η ταχυτητα σε sata3 πανω στον controller ειναι στο 125mb/s,εαν υποθεσουμε οτι η υποδοχη sata2 υποστηριζει μεχρι και 300mb/s γιατι υπαρχει εστω αυτη η ελαχιστη διαφορα???? δε μπορω να καταλαβω,μπορει εσας να σας φαινεται μικρολεπτομερεια κατι ασημαντο αλλα εμενα με προβληματισε γι αυτο ηθελα να το γραψω στο forum.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ παλιό setup; Προφανώς ο pci controller είναι ταχύτερος, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι sata3.

Παίζει να υπάρχει κάποιο firmware update για το on board controller σου; Αν ναι, πέρνα 'το ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ παλιό setup; Προφανώς ο pci controller είναι ταχύτερος, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι sata3.

Παίζει να υπάρχει κάποιο firmware update για το on board controller σου; Αν ναι, πέρνα 'το ;)

Θα το κοιταξω,αν και η μητρικη μου ειναι 2 ετων κι απο οτι ειδα τα τελευταια update της asus ειναι μεχρι τον ιανουαριο του 2011.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια μητρική έχεις; Σίγουρα κάποιο θέμα θα υπάρχει με τον controller, είτε φταίει ο driver ή το firware ή απλά είναι κάποιος μέτριος ελεγκτής. Σε κάθε περίπτωση δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η διαφορά. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με τον controller του aalx (που αγνοώ αυτή τη στιγμή).

"Ρίξε" πάντως όποτε θέλεις 2 screenshots για να δούμε και μεις τι πάιζει :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now