Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Πρόσφατα αγόρασα ssd και θέλω λίγη βοήθεια!

1: Έχω δει ότι το raid 0 το χρησιμοποιούν πολλοί και είναι καλό! Προτείνετε κάτι άλλο?(η mobo μου υποστηρίζει 0, 1, 10 και 5. Λέει και πως να το κάνω οπότε εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα.)

2:Αν δεν ξαναεγκαταστήσω τα Windows υπάρχει πρόγραμμα να τα μεταφέρω από τον σκληρό?

3: Μπορώ να κάνω partition τους δίσκους όσο είναι σε raid για να βάλω εκεί τα Windows?

P.S. : OCZ AGILITY 3 60GB σε sata3

Link to comment
Share on other sites

Τη μητρική έχεις;

Προσωπικά, θα έδινα τον Agility 3 60GB κανένα 45αρι και θα έβαζα κάτι ακόμα για να πάω σε 128αρη SSD, κατά προτίμηση Vertex 4/Samsung 830 χωρίς να μπλέκω με RAID0.

Οι 2 SSD που αναφέρω θα σου δώσουν καλύτερες επιδόσεις από δύο Agility 3 60GB σε Raid0.

Link to comment
Share on other sites

Τη μητρική έχεις;

Προσωπικά, θα έδινα τον Agility 3 60GB κανένα 45αρι και θα έβαζα κάτι ακόμα για να πάω σε 128αρη SSD, κατά προτίμηση Vertex 4/Samsung 830 χωρίς να μπλέκω με RAID0.

Οι 2 SSD που αναφέρω θα σου δώσουν καλύτερες επιδόσεις από δύο Agility 3 60GB σε Raid0.

Asus Maximus V Gene

Τα SSD ήταν κάτι σαν δωράκι και είναι καινούρια και δεν με πάει η καρδιά να τα δώσω!+ ότι δεν βγαίνω πολύ οικονομικά!

Link to comment
Share on other sites

Τότε η λογική-και ανέξοδη- λύση είναι να πας σε Raid0, που δεν κοστίζει και τίποτα και εκτοξεύει αρκετά τις επιδόσεις... Δυστυχώς για σένα, εκτός από την επιλογή Raid για τους sata στο bios (και τη δημιουργία raid array), θες και format-νέα εγκατάσταση λειτουργικού, μια που οι δύο δίσκοι σε raid 0 θα φαίνονται σαν ένας, των 120GB. Καλά κουράγια, σώσε ότι θες από το υπάρχων λειτουργικό, και μετά δεν είναι και καμιά διαφορική εξίσωση, ακολουθείς τις οδηγίες από το manual της μητρικής σου. Piece of cake!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε η λογική-και ανέξοδη- λύση είναι να πας σε Raid0, που δεν κοστίζει και τίποτα και εκτοξεύει αρκετά τις επιδόσεις... Δυστυχώς για σένα, εκτός από την επιλογή Raid για τους sata στο bios (και τη δημιουργία raid array), θες και format-νέα εγκατάσταση λειτουργικού, μια που οι δύο δίσκοι σε raid 0 θα φαίνονται σαν ένας, των 120GB. Καλά κουράγια, σώσε ότι θες από το υπάρχων λειτουργικό, και μετά δεν είναι και καμιά διαφορική εξίσωση, ακολουθείς τις οδηγίες από το manual της μητρικής σου. Piece of cake!!!

Υπαρχει θεμα να χασει τα αρχεια σε σφαλμα με RAID 0 ? με τους ssd? Με τους μηχανικους σιγουρα υπαρχει με τους ssd δε ξερω.

Απο οτι βλεπω εχεις κανει πολυ RAID0...και θα εχεις εμπειρια στο θεμα..!

Σκεφτομουν να παρω εναν Samsung 830 256GB για να βαλω παιχνιδια μεσα αλλα με τα ιδια λεφτα μπορω να κανω 2 μηχανικους WD Black 1TB τον καθενα και να έχω 2TB σε σχεση με τα 256GB Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Και σε προγράμματα έχεις διαφορές (ιδιαίτερα όσα πραγματεύονται όγκο δεδομένων), και σε μεταφορές αρχείων υπάρχουν διαφορές, μιλώντας πάντα για raid 0 (μην αναλύσουμε τώρα εδώ το τί είναι το κάθε raid και τί συστοιχίες χρειάζονται). Προσωπικά, έχω 2 SSD (Force 3) σε raid 0 και 2 ράπτορες μηχανικούς (10000στροφές) σε raid 0, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ιδιαίτερα τους ράπτορες, από τότε που τους πήρα (2005, αν θυμάμαι καλά), μονίμως σε raid τους έχω και ποτέ δεν μου σβήστηκε το παραμικρό, εκτός αν εγώ ήθελα να σβηστεί.:T:

Εξάλλου, εγώ ένας απλός θνητός είμαι. Ο γκουρού των δίσκων, άλλος είναι...

Jax, τη σκυτάλη φίλε!

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

Τότε η λογική-και ανέξοδη- λύση είναι να πας σε Raid0, που δεν κοστίζει και τίποτα και εκτοξεύει αρκετά τις επιδόσεις... Δυστυχώς για σένα, εκτός από την επιλογή Raid για τους sata στο bios (και τη δημιουργία raid array), θες και format-νέα εγκατάσταση λειτουργικού, μια που οι δύο δίσκοι σε raid 0 θα φαίνονται σαν ένας, των 120GB. Καλά κουράγια, σώσε ότι θες από το υπάρχων λειτουργικό, και μετά δεν είναι και καμιά διαφορική εξίσωση, ακολουθείς τις οδηγίες από το manual της μητρικής σου. Piece of cake!!!

Μάλλον έτσι θα το κάνω. Μπορώ στο raid να κάνω partition ξεχωριστό για τα windows??

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε,κανονικότατα. Την ωρα που ξεκινάει η εγκατάστασή των Windows και επιλέγεις σκληρό Δισκο. ΕΦΌΣΟΝ έχεις ηδη φτιάξει το. Raid, το σύστημα βλέπει 1 Δισκο, τον οποίο διαχειριζεσαι όπως ακριβώς και εναν κανονικό Διακοπες ( partition, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

To Raid0 πάντα είναι ρίσκο. Ασχέτως τι έχει συμβεί στον καθένα, υπάρχει πάντα η περίπτωση ένα από τα drives της συστοιχίας να αποτύχει (χαλάσει) και να βρεθείς χωρίς αρχεία.

Γι'αυτό και ποτέ σε συστοιχίες Raid0 δεν βάζουμε σημαντικά δεδομένα.

Από εκεί και πέρα πάλι η άποψή μου είναι να δώσεις τα 2 drives που έχεις και με ένα πολύ μικρό ποσό (10-20?) να πάρεις ένα 128αρη drive. Και πιο γρήγορο θα είναι και δεν θα μπλέκεις με συστοιχίες Raid0.

Αν τώρα δεν το σκέφτεσαι σαν σενάριο το παραπάνω, τότε πολύ εύκολα μπορείς να κάνεις Raid0 με την μητρική σου.

Αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις format, υπάρχει και διαδικασία να κρατήσεις την υπάρχουσα εγκατάσταση των Windows που έχεις αρκεί να ξέρεις να χειρίζεσαι Acronis ή Windows backup.

Αφού όμως θέλεις να κάνεις 2 partition, καλύτερα είναι όπως είπε ο elhariz21 να κάνεις μία καθαρή εγκατάσταση.

Αν δεν ξέρεις πως να σετάρεις το Raid0, εδώ είμαστε, ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

To Raid0 πάντα είναι ρίσκο. Ασχέτως τι έχει συμβεί στον καθένα, υπάρχει πάντα η περίπτωση ένα από τα drives της συστοιχίας να αποτύχει (χαλάσει) και να βρεθείς χωρίς αρχεία.

Γι'αυτό και ποτέ σε συστοιχίες Raid0 δεν βάζουμε σημαντικά δεδομένα.

Από εκεί και πέρα πάλι η άποψή μου είναι να δώσεις τα 2 drives που έχεις και με ένα πολύ μικρό ποσό (10-20?) να πάρεις ένα 128αρη drive. Και πιο γρήγορο θα είναι και δεν θα μπλέκεις με συστοιχίες Raid0.

Αν τώρα δεν το σκέφτεσαι σαν σενάριο το παραπάνω, τότε πολύ εύκολα μπορείς να κάνεις Raid0 με την μητρική σου.

Αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις format, υπάρχει και διαδικασία να κρατήσεις την υπάρχουσα εγκατάσταση των Windows που έχεις αρκεί να ξέρεις να χειρίζεσαι Acronis ή Windows backup.

Αφού όμως θέλεις να κάνεις 2 partition, καλύτερα είναι όπως είπε ο elhariz21 να κάνεις μία καθαρή εγκατάσταση.

Αν δεν ξέρεις πως να σετάρεις το Raid0, εδώ είμαστε, ρωτάς.

Ρε jax, εννοείται ότι πάντα υπάρχει το ρίσκο με raid 0, το θέμα είναι ότι όντως τις περισσότερες φορές υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές σε επιδόσεις. Με αυτή τη λογική, χρησιμοποιείς τη συστοιχία για το λειτουργικό και τα εγκατεστημένα προγράμματα, έτσι ώστε στη χειρότερη να τη γλυτώσεις με μία νέα εγκατάσταση, ειδάλλως -τα ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα- μπορείς να πας σε άλλες συστοιχίες (π.χ. raid 1+0, ή περισσότερο γνωστό σαν Raid 10) για συνδυασμό ταχύτητας και ασφάλειας. Το θέμα είναι το χρήμα, ο κόπος και η διάθεση που έχει ο καθένας.:righton:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now