Picard

Απόψεις για Mητρικές Z77!!!

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα συζήτησης για όλες τις μητρικές Z77.

Παντως και οι MSI ειναι μεσα στο παιχνιδι και σκεφτομαι ειτε για την MSI Z77A-GD55 η MSI Z77A-GD65,με ενδιαφερει πολυ ο εξοπλισμος,να εχει οσο το δυνατον περισσοτερες υποδοχες pci-e,για τις Gigabyte τον τελευταιο καιρο δεν ακουω καλα λογια,ενω οι asus νομιζω οτι ειναι υπερτιμημενες κι ακριβες αρκετα γι αυτα που προσφερουν,οσο αναφορα τις asrock καλες αλλα η εγγυηση των 2 ετων ειναι μειον για μενα.....εχει δοκιμασει κανεις τα παραπανω δυο μοντελα της MSI???

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχουν δοκιμαστεί και οι δύο και η gd-55 έδειξε πιο απροβλημάτιστη!

Πάντως είσαι λάθος για αυτο που λες για τις ASUS και φανερώνει εμφανώς οτι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στις μητρικές, χωρίς παρεξήγηση έτσι :)

H σειρά είναι ASUS->GIGA->MSI αν και τον τελευταίο καιρό απο οτι φαίνεται η ASRock έχει πάρει την θέση της MSI ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχουν δοκιμαστεί και οι δύο και η gd-55 έδειξε πιο απροβλημάτιστη!

Πάντως είσαι λάθος για αυτο που λες για τις ASUS και φανερώνει εμφανώς οτι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στις μητρικές, χωρίς παρεξήγηση έτσι :)

H σειρά είναι ASUS->GIGA->MSI αν και τον τελευταίο καιρό απο οτι φαίνεται η ASRock έχει πάρει την θέση της MSI ;)

Αυτη ειναι η σειρα πωλησεων,απο κει και περα κανε μια περιηγηση απο asus αξιζουν ολες οι κοκκινες με πιο φτηνη την maximus v gene 200? η οποια ομως ειναι micro-atx και δεν εχει υποδοχες για τα γραφικα του επεξεργαστη,(νομιζω μονο HDMI) θα μπορουσε να κοστισει 20-30? πιο κατω,Μετα παμε στην deluxe η οποια φαινεται καλη με πλουσιο εξοπλισμο,ενω τη sabertooth τη χαλασαν με την πλαστικουρα πανω της,καλυτερα να δωσεις 20 ? παραπανω για deluxe,οι υπολοιπες κατω των 200? δε φαινονται για πολλα πολλα,δηλαδη δεν αξιζει να πας σε asus εαν διαθεσεις λιγοτερα απο 200?....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις τι λεει ο Μορτης θα πρεπει να πιεις το αιμα απο πολλες μητρικες με βαρβαρη χρηση και θα δεις οτι οι asus απλα ειναι καλυτερες. Εαν ενας extreme overclocker μιλησει αντικειμενικα και πει οτι ξερεις το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο τοτε πρεπει να τον ακουσεις. Για πολλους λογους. Θεμα bios/ bios support απλα απαιχτες. Θεμα αντοχης επισης. Συμπεριφορα και διαφορα βοηθηματα που εχουν πανω απλα ειναι κερασακια στην τουρτα. Αμεσως μετα πανε οι gigabyte που τουλαχιστον στο χ58 ειχαν θεματακι με το bios support. Πολυ καλες αλλα στα σημεια χανουν. Msi για μενα τουλαχιστον με την καμια. Χιλιες φορες asrock που ειναι θυγατρικη της asus και με ποιοτικες μητρικες. Συγγνωμη για τους τονους αλλα γραφω απο αιφον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ενω τη sabertooth τη χαλασαν με την πλαστικουρα πανω της,καλυτερα να δωσεις 20 ? παραπανω για deluxe....

Όπα όπα, αυτό που λες για την Sabertooth είναι πολύ λάθος φιλέ μου. Αυτή η πλαστικούρα που λες δεν είναι για να δείχνει γαμάτη και να πεις «Wow αυτήν θα πάρω, είναι τόσο τέλεια κοίτα!», αν διαβάσεις τα specs της στην σελίδα της Asus θα δεις ότι είναι για να προστατεύει το σύστημα σου από αρκετά υψηλές θερμοκρασίες, όποτε πληρώνεις προστασία για τον υπολογιστή σου.

Αν κάνω κάπου λάθος σε αυτό που λέω διορθώστε με…

Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας τελείως αντικειμενικά, για απλή χρήση και απαλό overclock όλες οι μητρικές μπορουν να προσφέρουν το ίδιο. Asus, Gigabyte, MSI, Asrock, EVGA είναι όλες το ίδιο για απλή χρήση και ο χρήστης καλέιται να αποφασίσει με βάση τι θύρες θέλει (που έιναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν) και ποια εταιρία συμπαθούν πιο πολύ (βάση αναφοράς των φίλων τους που ξέρουν ή βάση στο τι έχουν ακούσει ή βάση προσωπικής άποψης και κρίσης βεβαίως βεβαίως).

Οι επιδόσεις έιναι όλες και παντού σχεδόν το ίδιο με διαφορά κάτω από 1% σε Μ.Ο. διότι το chipset δίνει τις επιδόσεις και όχι η εταιρία που φτιάχνει την μητρική. Απο εκεί και πέρα ρόλο πάιζει το BIOS για το πόσο σταθερή και έυκολη σε σετάρισμα θα έιναι η μητρική!

Από υλικά κατασκευής πιστέυω πως την στιγμή που μιλάμε πάει κάπως έτσι: Gigabyte > Asrock > MSI > ASUS, αλλά η ASUS έχει πολύ καλύτερο BIOS απο όλες γι'αυτό και δουλέυουν απροβλημάτιστα!

Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για διαφορές απειροελάχιστες στην απο πάνω παράγραφο...δεν μιλάω για διαφορές που έιναι αισθητές!

Link to comment
Share on other sites

Την δεδομένη στιγμή που γράφουμε τα ποστ, η Gigabyte με το UD5 έχει φύγει πιο μπροστά απο όλες τις άλλες εταιρίες σε ποιότητα υλικών.

Η Asus είναι μια γενιά πίσω στις ROG σε σύγκριση με τις αντιστοιχες GA-UP μητρικές αλλά σύντομα θα κλέισει η ψαλίδα, ίσως πάει απο πάνω πάλι η Asus και πάει λέγοντας. . .

Και ναι, το BIOS έιναι κινητήριος δύναμη τεράστια. . .

Link to comment
Share on other sites

Για μενα φιλε απλα ξεχνα μητρικες msi, μονο καρτα γραφικων θα αγορασα απο αυτη την εταιρια.

Για μητρικη asus λογω κορυφαιας ποιοτητας κατασκευης , η asrock

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια, την MSI την έχω ξεγράψει, μια που συνάντησα ποικίλλα προβλήματα, ειδικά σε 790&890 chıpset. Από εκεί και πέρα, προσωπικά, σαν συνολική εικόνα (προβλήματα, bios, υλικά και ποιότητα κατασκευής, value4money-όχι τόσο πάντα-), θεωρώ πρώτη την Asus και μετά την Gigabyte. Η Asrock πάνω-κάτω τα ίδια με την Asus είναι, μια που ουσιαστικά πρόκειται για την ίδια εταιρεία, με λιγότερο φαντεζί υλικά και σχετικά. Από την Sabertooth Z77 πάντως, κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Αντιθέτως, και παραπάνω χρήματα να είχε, θα την επέλεγα ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, απλά η Asus και η Asrock είναι κάτω απο την ίδια ομπρέλα. Ούτε μοιράζονται knowledge ούτε έχουν το ίδιο RnD. Ειναι ατυχές νομίζω αυτό που γράφουν όλοι πως ουσιαστικά πρόκειται για τα ίδια προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....Τhanks for the info Bill εχω μεινει λιγο πισω τωρα το καλοκαιρι.

Η Ασροκ παντος απο ποιοτητα παει πολυ καλα πλεον...εβλεπα κατι review προχθες απο τα τελευτεα της μομπο και μου αρεσαν απιστευτα ΑΛΛΑ...απο bios δεν τα παει καλα διαβαζω πολλα παραπονα και εκει ειναι πιστευω που ηστερει προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, απλά η Asus και η Asrock είναι κάτω απο την ίδια ομπρέλα. Ούτε μοιράζονται knowledge ούτε έχουν το ίδιο RnD. Ειναι ατυχές νομίζω αυτό που γράφουν όλοι πως ουσιαστικά πρόκειται για τα ίδια προϊόντα.

Οκι-ντοκι, you know better bill, η δουλειά σου είναι...:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Msi z77a-gd55 εαν δειτε βιντεακια παρουσιασης στο youtube η εταιρια δινει dvd οδηγων σε αντιγραφικο δισκακι κι οχι γνησιο,πολυ προχειροτητα μου φανηκε...απο asrock για τις fatality τι αποψη εχετε???

Link to comment
Share on other sites

@ Elia Όχι, μην το βλέπεις, δεν το λέω εγώ. Όλοι το λένε :P

@Picard πολλές φορές συμβαίνει αυτό όταν φέυγουν μητρικές χωρίς manual, δεν στέλνουν τα manual επειδή αργούν πολύ αλλά αντεγραμμένα δισκάκια. Ίσως ήταν και sample το video που κοιτας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια, την MSI την έχω ξεγράψει, μια που συνάντησα ποικίλλα προβλήματα, ειδικά σε 790&890 chıpset. Από εκεί και πέρα, προσωπικά, σαν συνολική εικόνα (προβλήματα, bios, υλικά και ποιότητα κατασκευής, value4money-όχι τόσο πάντα-), θεωρώ πρώτη την Asus και μετά την Gigabyte.

Αν και ξεφευγω απλα με παραξενεψε.Τι προβληματα συναντησες με 790/890?

Ρωταω γιατι τις ειχα και τις 2 δεν ειχα κανενα προβλημα.Την 790 προσφατα την εδωσα

με μιση καρδια οταν το καλοσκεφτηκα μετα.

Και στο θεμα υλικων, υπολοποιησης, ποιοτητας κατασκευης το ιδιο.

Βασικα αποψη μου , πλεον στο δευτερο θεμα δεν μπορω να καταταξω σε πρωτη

και δευτερη.Οι νεοι επεξεργαστες νεες μνημες καρτες γραφικων σε αναγκαζουν

να βαλεις καλα υλικα και να σχεδιασεις μια σωστη μητρικη.Οταν η Asrock μπαινει στο

παιχνιδι με high class μητρικες που εποχης P4 & T-BIRD ειχανε μητρικες που ανοιγανε

οι πυκνωτες σαν πρασσα μπορεις να πεις οτι ΝΑΙ ! εχουμε προχωρησει ;)

Link to comment
Share on other sites

^ Για τις MSI

About VRMs & MOSFETs / Motherboard Safety with high-TDP processors - Overclock.net Community

AMD Motherboard VRM information list.

Μελέτησε τα παραπάνω - ειδικά για κάποια ΑΜ3 μοντέλα της MSI υπάρχει κόσμος που είχε κάνει άπειρα RMA, είχαν γίνει εγκλήματα με την απουσία των VRM protections σε μητρικές που πλασάρονταν και σαν o/c friendly... Την συμπαθώ πολύ την MSI, αλλά έχει κάνει αμπαλιές που την έχουν τραυματίσει στα μάτια αρκετών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια, την MSI την έχω ξεγράψει, μια που συνάντησα ποικίλλα προβλήματα, ειδικά σε 790&890 chıpset. Από εκεί και πέρα, προσωπικά, σαν συνολική εικόνα (προβλήματα, bios, υλικά και ποιότητα κατασκευής, value4money-όχι τόσο πάντα-), θεωρώ πρώτη την Asus και μετά την Gigabyte. Η Asrock πάνω-κάτω τα ίδια με την Asus είναι, μια που ουσιαστικά πρόκειται για την ίδια εταιρεία, με λιγότερο φαντεζί υλικά και σχετικά. Από την Sabertooth Z77 πάντως, κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Αντιθέτως, και παραπάνω χρήματα να είχε, θα την επέλεγα ξανα!

Ηλια ,βλεπω οτι πηγες σε sabertooth ενω εισαι με 2600 CPU. Επειδη και εμενα μ'αρεσει τρελα η μητρικη σκεφτομαι αν αξιζει η μεταβαση απο P8P67 Deluxe σε αυτο το mobo και αν θα οφελησει καπου τον 2500Κ μου, η απλα το εκανες σαν ενα σταδιακο κομματι αναβαθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφευγω απλα με παραξενεψε.Τι προβληματα συναντησες με 790/890?

Ρωταω γιατι τις ειχα και τις 2 δεν ειχα κανενα προβλημα.Την 790 προσφατα την εδωσα

με μιση καρδια οταν το καλοσκεφτηκα μετα.

Και στο θεμα υλικων, υπολοποιησης, ποιοτητας κατασκευης το ιδιο.

Βασικα αποψη μου , πλεον στο δευτερο θεμα δεν μπορω να καταταξω σε πρωτη

και δευτερη.Οι νεοι επεξεργαστες νεες μνημες καρτες γραφικων σε αναγκαζουν

να βαλεις καλα υλικα και να σχεδιασεις μια σωστη μητρικη.Οταν η Asrock μπαινει στο

παιχνιδι με high class μητρικες που εποχης P4 & T-BIRD ειχανε μητρικες που ανοιγανε

οι πυκνωτες σαν πρασσα μπορεις να πεις οτι ΝΑΙ ! εχουμε προχωρησει ;)

MSI 790FX-GD70 και ενώ δούλευε μια χαρά με έναν Ρ ΙΙ 965, ξαφνικά ένα ωραίο μεσημέρι σταματάει να ξεκινάει το μηχάνημα, και στην οθονίτσα της μητρικής βγάζει μία ένδειξη "FF", αρχικό initialization CPU, σύμφωνα με το εγχειρίδιο. (Σημειωτέον είχαν γίνει όλα τα τελευταία updates και το μηχάνημα δούλευε κανονικότατα πολλούς μήνες, ίσως και χρόνο). Ευτυχώς είχα και ένα άλλο σύστημα με 890FX (crosshair IV&1090T), με τα πολλά και τις δοκιμές καταλήγω ότι υπήρχε θέμα με την μητρική. Μιλάω με το κατάστημα, μου λενε να τα στείλω και τα 2 μαζί (μητρική και επεξεργαστή). Μου 'στείλαν πίσω νέο επεξεργαστή και την ίδια μητρική. Αποκλείεται λέω να έκανα λάθος, αλλά...τέλος πάντων! Ξανά τα ίδια! Ξανά δοκιμές στα πάντα με τράμπες στα μηχανήματα, ξανά τα ίδια. Τα ξαναστέλνω! Αυτή τη φορά και νέα μητρική! Ξανά τα ίδια! Μα μη στα πολυλογώ, ενώ στην crosshair δούλευαν όλα ρολόι, στην MSI τίποτα! Στη συνέχεια, την τρίτη φορά, λέω στο κατάστημα ότι θα πάρω την 890FX-GD70 και θα πληρώσω την διαφορά! Ξανά τα ίδια!!! Ταλαιπωρία ενός χρόνου κοντά, τελικά πήρα gigabyte και τελείωσε η υποθεση! Μη με ρωτήσετε για updates και τα σχετικά, είχαν γίνει τα πάντα, ότι ήταν δυνατόν. Τρεις διαφορετικοί επεξεργαστές 965 σφραγισμένοι, τέσσερις μητρικές MSI, σφραγισμένες επίσης... Τόσα χρόνια, τόσα μηχανήματα που έχω στήσει, ποτέ δε συνάντησα κάτι τέτοιο, και δεν θέλω να ξανασυναντήσω! Οπότε κατέληξα ότι ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ την συγκεκριμένη μάρκα.

Το είχα απωθήσει από τη μνήμη μου. Το θυμήθηκα τώρα και τα πήρα στην κράνα! ΑΜΑΝ!!!

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

MSI 790FX-GD70 και ενώ δούλευε μια χαρά με έναν Ρ ΙΙ 965, ξαφνικά ένα ωραίο μεσημέρι σταματάει να ξεκινάει το μηχάνημα, και στην οθονίτσα της μητρικής βγάζει μία ένδειξη "FF", αρχικό initialization CPU, σύμφωνα με το εγχειρίδιο. (Σημειωτέον είχαν γίνει όλα τα τελευταία updates και το μηχάνημα δούλευε κανονικότατα πολλούς μήνες, ίσως και χρόνο). Ευτυχώς είχα και ένα άλλο σύστημα με 890FX (crosshair IV&1090T), με τα πολλά και τις δοκιμές καταλήγω ότι υπήρχε θέμα με την μητρική. Μιλάω με το κατάστημα, μου λενε να τα στείλω και τα 2 μαζί (μητρική και επεξεργαστή). Μου 'στείλαν πίσω νέο επεξεργαστή και την ίδια μητρική. Αποκλείεται λέω να έκανα λάθος, αλλά...τέλος πάντων! Ξανά τα ίδια! Ξανά δοκιμές στα πάντα με τράμπες στα μηχανήματα, ξανά τα ίδια. Τα ξαναστέλνω! Αυτή τη φορά και νέα μητρική! Ξανά τα ίδια! Μα μη στα πολυλογώ, ενώ στην crosshair δούλευαν όλα ρολόι, στην MSI τίποτα! Στη συνέχεια, την τρίτη φορά, λέω στο κατάστημα ότι θα πάρω την 890FX-GD70 και θα πληρώσω την διαφορά! Ξανά τα ίδια!!! Ταλαιπωρία ενός χρόνου κοντά, τελικά πήρα gigabyte και τελείωσε η υποθεση! Μη με ρωτήσετε για updates και τα σχετικά, είχαν γίνει τα πάντα, ότι ήταν δυνατόν. Τρεις διαφορετικοί επεξεργαστές 965 σφραγισμένοι, τέσσερις μητρικές MSI, σφραγισμένες επίσης... Τόσα χρόνια, τόσα μηχανήματα που έχω στήσει, ποτέ δε συνάντησα κάτι τέτοιο, και δεν θέλω να ξανασυναντήσω! Οπότε κατέληξα ότι ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ την συγκεκριμένη μάρκα.

Το είχα απωθήσει από τη μνήμη μου. Το θυμήθηκα τώρα και τα πήρα στην κράνα! ΑΜΑΝ!!!

εχω διαβασει μεσα στα forums για καποιες περιπτωσεις με gigabyte που ειχαν προβληματα κι οταν πηγαν σε MSI ηταν ολα οκ,ατομα που ασχολουνται με o/c, μηπως εχει να κανει και με τα υπολοιπα εξαρτηματα???? για να μην βαζουμε ταφοπλακα και μιλαμε ετσι γενικα για μια εταιρια,τωρα εφαρμοζει military class με πυκνωτες αντοχης που τα εχει η asus μονο στη sabertooth....τοσο μαπα ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, μιλάω ότι στο τέλος πήγα από MSI σε Gigabyte, όχι το αντίθετο. Εξάλλου, έκανα δοκιμές όπως προανέφερα σε παρεμφερές σύστημα, όπου όλα δούλευαν ρολόι. Όσο για μνήμες και κάρτες γραφικών, και από αυτές δοκίμασα κάμποσες που είχα εύκαιρες, και τροφοδοτικό άλλαξα, και τα πάντα! Και, όπως είπα αρχικά, το σύστημα δούλευε κάνα χρόνο, πριν αρχίσει τα "κουλά" του.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων εχω παει σε καταστημα pc οπου μου ειπαν "μην πας σε gigabyte βγαζουν bugs" εχω επισκευτει καταστημα οπου μου ειπαν "να αποφυγεις την msi ολες οσες περασαν απο τα χερια μου ηταν προβληματικες" κι εχω παει σε καταστημα οπου μου ειπαν "φιλε ασε τις asus και πανε σε gigabyte για να μεινεις κι εσυ ευχαριστημενος", με λιγα λογια ο καθενας τα δικα του ξερει,εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το μοντελο καθως και με τις υπολοιπες συσκευες,π.χ εχω τη sabertooth 55i κι οταν ειχα πανω δυο δισκους καμια φορα στην εκινηση αναγνωριζε ως πρωτευον δισκο boot τον δευτερο δισκο,μου το γυριζε αυτοματα απο το bios,οποτε επρεπε καθε φορα να το διορθωνω στο bios,εχω την τελευταια εκδοση του bios,αν ειχα αγορασει στα ιδια λεφτα gigabyte η msi πριν δυο χρονια να μην ειχα τετοια bugs......παλιοτερα με τους ata δισκους εβαζες για καθε δισκο ενα τζαπερακι ποιον θελεις master η slave,τωρα τη ρυθμιση την κανεις μεσα απο το bios...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now