VasPoly

Χ79 mobo i7 3820 Μια από τα ίδια...

Recommended Posts

Εχω πρόβλημα και παρακαλώ τα φώτα σας...

Το hardware ειναι:

Mobo: G1 Assassin 2

Cpu: I7 3820

Ram: ocz3t1600lv4gk 4x2gb

Gpu: Sapphire hd 6950

Τα έβαλα ολα μαζί σήμερα να κανω μια δοκιμή να δω πως παει αλλα δεν κατάφερα να περάσω το post. Το εργο το εχω ξαναδεί με το PC ενος φίλου, το bios της μητρικής δεν ειναι συμβατό με το cpu, η μητρικη εχει f7 και ο 3820 υποστηρίζεται απο το f8 και μετα.

Η μητρικη ειναι αυτη που ειχε γινει review πριν απο καιρο εδω οποτε δεν υπάρχει θεμα οτι εχει πρόβλημα το cpu ειναι καινούριο αλλά δύσκολα να ειναι DOA (δεν εχω συναντήσει ποτέ μου κατι τέτοιο..) οπότε καταλήγουμε στο bios.

Στο pc του φιλου η μητρική ήταν Asus η οποία μπορεί να κανει flash το bios με usb stick χωρις να εχεις πανω ουτε cpu ουτε ram μονο ρευμα στην μητρικη και ολα καλα μετα....Ελα ομως που η gigabyte δεν εχει τετοιο πραγμα.

Η ερωτηση μου λοιπόν...Υπαρχει καποιος στην περιοχή της Πατρας που να εχει την διάθεση να βοηθησει με τον 3930Κ του ή τον Χ ?

Πληροφοριακά δοκίμασα τις μνημες μια μια σε καθε θεση, 3 καρτες γραφικων, την μητρικη με κανενα περιφεριακο πανω της και ειναι εκτος κουτιου πανω στο mobo tray απο TJ07. Ευχαριστώ που διαβάσατε τον πονο μου....

Link to comment
Share on other sites

To wow με τις Asus είναι ότι κάνουν bios update χωρίς καν επεξεργαστή!

Αλλά στην περίπτωσή σου, που ακριβώς κολλάει η εκκίνηση; Δεν βλέπεις καν post screen με τις μνήμες κτλ;

Κάποιο άλλο "blind update" για τις giga έχεις ψάξει αν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα και παρακαλώ τα φώτα σας...

Το hardware ειναι:

Mobo: G1 Assassin 2

Cpu: I7 3820

Ram: ocz3t1600lv4gk 4x2gb

Gpu: Sapphire hd 6950

Τα έβαλα ολα μαζί σήμερα να κανω μια δοκιμή να δω πως παει αλλα δεν κατάφερα να περάσω το post. Το εργο το εχω ξαναδεί με το PC ενος φίλου, το bios της μητρικής δεν ειναι συμβατό με το cpu, η μητρικη εχει f7 και ο 3820 υποστηρίζεται απο το f8 και μετα.

Η μητρικη ειναι αυτη που ειχε γινει review πριν απο καιρο εδω οποτε δεν υπάρχει θεμα οτι εχει πρόβλημα το cpu ειναι καινούριο αλλά δύσκολα να ειναι DOA (δεν εχω συναντήσει ποτέ μου κατι τέτοιο..) οπότε καταλήγουμε στο bios.

Στο pc του φιλου η μητρική ήταν Asus η οποία μπορεί να κανει flash το bios με usb stick χωρις να εχεις πανω ουτε cpu ουτε ram μονο ρευμα στην μητρικη και ολα καλα μετα....Ελα ομως που η gigabyte δεν εχει τετοιο πραγμα.

Η ερωτηση μου λοιπόν...Υπαρχει καποιος στην περιοχή της Πατρας που να εχει την διάθεση να βοηθησει με τον 3930Κ του ή τον Χ ?

Πληροφοριακά δοκίμασα τις μνημες μια μια σε καθε θεση, 3 καρτες γραφικων, την μητρικη με κανενα περιφεριακο πανω της και ειναι εκτος κουτιου πανω στο mobo tray απο TJ07. Ευχαριστώ που διαβάσατε τον πονο μου....

α ρε φιλαρακο μενω μακρια και αυριο φευγω κρητη για σπουδες αλλιως θα σου τον εστελνα,κριμα ελπιζω να βρεις το συντομοτερο,παντως με την καμια δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινεται update καπως...

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται blind update το έχω ψάξει.θέλει επεξεργαστή συμβατό για να ποσταρει και να γίνει ότι γίνει.έστειλα και στην gigabyte mail μήπως γίνει τίποτα αλλά και αυτοί είπαν ότι μόνο με επεξεργαστή θα παίξει.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

To wow με τις Asus είναι ότι κάνουν bios update χωρίς καν επεξεργαστή!

Αλλά στην περίπτωσή σου, που ακριβώς κολλάει η εκκίνηση; Δεν βλέπεις καν post screen με τις μνήμες κτλ;

Κάποιο άλλο "blind update" για τις giga έχεις ψάξει αν υπάρχει;

ναι και για οποίον το χρειαστεί ποτέ πρέπει να ονομασίες το rom αρχείο ακριβώς όπως το ονομα της μητρικής πχ P9X79PRO.ROM αλλιώς δεν το διαβάζει και το stick να είναι φορμαρισμενο σε fat32 :)

δεν βλέπω τίποτα δεν δίνει καθόλου σήμα στην οθόνη άλλα ρεύμα δίνει κανονικά στα fans.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now