HyperionX

Asus Rampage IV Extreme

Recommended Posts

καλησπερα 2 all...

σκεφομαι να παρω την εν λογο μητρικη μαζι με 3960X

το θεμα ειναι οτι διαβαζω στο νετ οτι πολλοι ειχαν διαφορα προβληματα με το mobo

μη τη παρω και τρεχω καθε λιγο με rma κτλ...

εχει καποιος εμπειρια απο το mobo??? ακουσει δει το οτιδηποτε???

τι προτεινετε???

(ενημερωτικα i know ειναι overkill etc αλλα εχω κολημα με τα rog και το κοκκινο μαυρο)

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απασχολεί το θέμα αξιοπιστίας, αγόρασε την αντίστοιχη της σειράς Mpower της MSI: κάνουν καθολικό (και όχι δειγματοληπτικό) testing και τις τεστάρουν και o/ced @ prime95! Οπότε στην πράξη δεν παίζουν DOA.

Having said that, δύο RIVE έχω δει/στήσει όλες και όλες, και 2/2 έπαιζαν μία χαρά αν και η δεύτερη σφύριζε η άτιμη :/ ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μητρική είναι η RIVE. Όντως μερικές είχαν προβλήματα (κάτι sudden deaths και τέτοια :P) αλλά νομίζω δεν τίθεται λόγος ανησυχίας. Αλλιώς όπως είπε και ο Τάσος, κοιτάζεις κάτι σε MSI MPower ή και καμιά Giga UD7. Απλά θες σώνει και καλά μαύρο-κόκκινο, οπότε πήγαινε σε ROG :P

Τον 3960Χ για ποιο λόγο όμως ρει; Καλύτερα ένας 3930K, δεν πρόκειται να δεις διαφορά εφόσον δεν benchάρεις. Χώσε λεφτά σε κάρτα γραφικών ;)

Link to comment
Share on other sites

@caution οταν λες σφυριζε? το ανεμιστηρακι του chipset η κατι αλλο?

@ george μαλλον θα τη χτυπησω τελικα... msi που ειδα μαρεσε και αυτη... giga never again for me

λεω να τη παρω απο ntl οποτε αν ψωφησει δε πιστευω να εχω prob...

οσο για το cpu παω σε 3960Χ επειδη τον πηρα τσαμπα... αλλιως σιγα μην εδινα 500 ευρα για 3ΜΒ cache :hehe:

gpu μενω σταθερα στη 580... σειρα 6χχ not for me... αν βγει 780 με το μεγαλο kepleroni βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Βρέ πάρε την Asus βρέ....αυτά που διαβάζεις είναι μάλλον απο "βιασμένες" σε OC μητρικές.

Σε στοκ πολύ σπάνια θα βγάλει προβλημα η mobo! Για το coil wine που έιπε ο caution, πάω πάσο!

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

coil wine?? wtf... ααα ρε asus... στη r3e τωρα 2 χρονια δεν εχω το παραμικρο prob...και εχει φαει και μια πτωση...

θα τη παρω και ο Θεος βοηθος... αμα κατσει στραβη θα παω ταιβαν και θα γινει του βιετναμ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now