xINTELakiasx

2 Gaming pcs με τραμπες απο το main tower!!

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους ,εδω και μια εβδομαδα με τρωει το συκοτι η κοπελα μου να της παρω υπολογιστη.....οποτε σκεφτηκα το τερπνον μετα του ωφελημου!!:P

Σκεφτομαι να παρω κομματια που δεν χρειαζομαι πια απο το "παλιο" μου tower και να κανω οικονομια καποια ευρω και να αναβαθμισω το δικο μου ,οποτε με ενα σπαρο 2 τρυγονια !!!

Λοιπον η μοναδα εχει τα εξης:

Intel core i5 2500

Ati hd 5770 1gb gddr5

psu 550w(klain main marka)....πηρα γουρουνι στο σακι ξερω....

8gb ddr3 transcend 1333Mhz

Hd 500g sata3 seagate

gigabyte p67 d3 b3

λοιπον..τι κραταμε...τον cpu, και ολα τα αλλα πανε στο αλλο το pc της κοπελια μου,

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσον το δυνατο να διαλεξω τα κομματια που θα χρειαστω για να κανω το δικο μου σωστα.

Με ενδειαφερει ι χρηση για παιχνιδια , μετατροπη βιντεο και ηχου.

Ειμαι πολυ καμμενος οσον αφορα τα παιχνιδια.......:H::H:

Επισης αν καποιος εχει να προτεινει καποια καλυτερη ιδεα απο την δικη μου ειναι ευπροσδεκτος να την πει!!

Σωστε τον gamer!!! :P

Edit: δεν ανεφερα προυπολογυσμο...θα μου αρεσε να μεινω εντος 500-600 εuro αν αυτο ειναι εφικτο,αν παλι η καλυτερη λυση ειναι να κοιταξω προς 2011 socket και μελλοντικα συμφερει, δεν υπαρχει θεμα, το κανω project και περνω τα κομματια σιγα σιγα .δεν εχω πολλες γνωσεις πανω στα πιο συγχρονα πραματα και για αυτο δεν εχω κανει λινκ κατι το σχετικο....μην κραχτω κιολας... :D

Link to comment
Share on other sites

Aχα οποτε να μην κρατησω μονο τον 2500 ,αλλα να το κανω με την μητρικη που εχω ηδη...

αλλα...χμμμ δεν θα με κρατουσε πισω σε επιδοσεις με πιο καινουργιες καρτες γραφικων?

Επειδη ειναι παλιο μοντελο κτλ..?

Αν δεν τιθετε θεμα επιδοσεων τοτε ακουγετε πολυ καλη ιδεα :)

Πολυ καλη η συνθεση που μου προτεινεις :D

To PSU θα το δοσω οποσδηποτε στο "2ο" PC διοτι δεν θα εχτιζα ποτε "παλατι" με βουρκο στα θεμελια.. :P

ουτε ονομα καλο εχει ουτε εγγυηση ουτε τπτ...,προβληματα ποτε δεν εβγαλε και ευτο ειναι ενα +.

Μηπως ,λεω μηπως..με συμφερει να παρω μια 560ti? δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα απο οτι κοιταξα μολις τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πας σε 2011, το 1155 είναι υπέρ-αρκετό για gaming. To 2011 είναι πολύ παραπάνω χρήματα, χωρίς να προσφέρει και τίποτε ουσιαστικό, για την περίπτωσή σου και το budget που αναφέρεις. Αν και... ο Ι5 μια χαρά είναι, προσωπικά θα άλλαζα στο μηχάνημά σου κάρτα γραφικών-μητρική και θα πρόσθετα SSD, σε μια παρόμοια σύνθεση με την παρακατω:

1. Case LAMTECH CASE 1291B 450W PSU BLACK, για το pc της κοπελιάς, περίπου στα 40 ευρώ. Έχει και τροφοδοτικό πάνω, άρα κάτι γλυτώνεις.

2. INTEL CORE I3-2120 3.3 GHZ LGA1155 - BOX από 114 περίπου ευρώ, για το pc της κοπελιάς.

3. ASROCK Z77 EXTREME4-M, από 123 περίπου ευρώ, για το δικό σου PC, και θα βάλεις την ήδη υπάρχουσα μητρική σου στο pc της κοπελιάς.

4. CORSAIR CMV4GX3M1A1333C9 4GB DDR3 VALUE SELECT PC3-10600, από 19 περίπου ευρώ.

5. GIGABYTE GEFORCE GTX560 GV-N56GOC-1GI 1GB PCI-E RETAIL,over-κλοκαρισμένη, από 185ευρώ περίπου. Για το δικό σου PC, και θα βάλεις την ήδη υπάρχουσα VGA-5770 στο pc της κοπελιάς. Εναλλακτικά, θα πρότεινα μία ASUS HD7770-2GD5 2GB PCI-E, από 165 ευρώ περίπου, που είναι και πιο καινούρια, και έχει 2GB

6. OCZ AGT3-25SAT3-60G 60GB AGILITY3 SATA3 2.5'' SSD, από 56 περίπου ευρώ, εννοείται για το δικό σου PC, να "συντροφεύει" τον 500άρη.

7. SEAGATE BARRACUDA 7200.14 ST250DM000 250GB SATA3, από 65 περίπου ευρώ, για το pc της κοπελιάς, φυσικά.

8. Κάποιο DVD-RW από τα άπειρα που κυκλοφορούν στο εμπόριο, υπολόγιζε περίπου ένα 20άρικο, για το pc της κοπελιάς-ή το δικό σου, ό,τι θες.

Κρατάς το PSU σου προς το παρόν(σηκώνει την 560 μια χαρά, αν και στο μέλλον καλό θα είναι να αλλαχτεί), και με τιμούλες από το skoutz, είμαστε στα 622ευρουλάκια. Πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο, προκειμένου να κάνεις κι εσύ το "κατιτίς" σου σε μια καλή αναβάθμιση, και η κοπελιά να είναι ευχαριστημένη, για τις απαιτήσεις και τη χρήση που το θέλει. Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις στα μελλοντικά σου πλάνα μία after-market ψύκτρα για τον επεξεργαστή, εκτός αν έχεις ήδη.

Εναλλακτικά θα μπορούσες να πας σε 6πύρηνο 6100 ή 6200FX, στα 113 και 135ευρώ αντίστοιχα, ακόμα καλύτερα σε 8120fx, στα 147ευρώ περίπου, και Asrock 990FX Extreme3, από 105 ευρουλάκια, ή κάποια άλλη 990 chipset AM3+ mothermoard. Πάνω-κάτω τα ίδια χρήματα, ίσως και κάτι παραπάνω για τον 8πύρηνο(αυτά, εννοείται για το δικό σου το pc, και δίνεις τον Ι5 με τη μητρική στην κοπελιά ).

Αυτάααα, καλό κουράγιο και ψάξιμο.:H::H::H:

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

Για AMD δεν το σκεφτομε καθολου...εχω ακουσει τα χειροτερα για τους FX...μπορει να κανω και λαθος που ακολουθω το ραδιο αρβυλα αλλα ως τωρα ολοι μου λενε οτι ο 2500 ειναι οτι καλυτερο πριν τον 2600.ψυκτρα δεν εχω αλλα εκει εχω προσανατολιστει ηδη!! Νοctua http://www.skroutz.gr/s/432207/Noctua-NH-U9DO-A3.html

μου αρεσει και αρκετα η εταιρια, εχω δει πολλα να λεγονται για αυτην στο φορουμ.

Edit: Στα παιχνιδια που θα το χρησημοποιω πιο πολυ... να αναφερω και ενα σεναριο το οποιο ειναι πολυ πιθανο...

"Ξυπναω...ανοιγω το pc battlefield 3 κανα 3ωρο...,μετα facebook,youtube,battlefield3 ,guild wars2, skyrim, battlefield 3,καμια ταινιουλα το βραδυ"

πανω κατω αυτα θελω απο το pc o καμμενος gamer :D

και κανα βιντεο που και που μετατροπη για το youtube.

Σε αυτα που ανεφερα παιζει ρολο αν θα εχω τον 2500 η καποιον AMD cpu?

Link to comment
Share on other sites

Για AMD δεν το σκεφτομε καθολου...εχω ακουσει τα χειροτερα για τους FX...μπορει να κανω και λαθος που ακολουθω το ραδιο αρβυλα αλλα ως τωρα ολοι μου λενε οτι ο 2500 ειναι οτι καλυτερο πριν τον 2600.ψυκτρα δεν εχω αλλα εκει εχω προσανατολιστει ηδη!! Νοctua Noctua NH-U9DO A3 | Skroutz.gr

μου αρεσει και αρκετα η εταιρια, εχω δει πολλα να λεγονται για αυτην στο φορουμ.

Μην ακούς το ράδιο αρβύλα, καλύτερα είναι να ψάχνεις και να αποφασίζεις μόνος σου, και πάντα με στοιχεία. Εγώ δεν θα μπω στη διαδικασία "ποιός είναι ο καλύτερος, AMD ή Intel", απλά έκανα μία-δύο προτάσεις, και είπα και μία εναλλακτική.

Στοιχεία εδώ, κι εδώ, κι εδώ, και φυσικά, παντού στο Ιντερνετ για το ποιός σε καλύπτει, ο 2500 ή ο 8120.

Η συγκεκριμένη ψυκτρούλα είναι από τις πολύ καλές αγορές, αν και θα πήγαινα για την Noctua NH-D14 ή C14

Edited by elhariz21
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους ,εδω και μια εβδομαδα με τρωει το συκοτι η κοπελα μου να της παρω υπολογιστη.....οποτε σκεφτηκα το τερπνον μετα του ωφελημου!!:P

Σκεφτομαι να παρω κομματια που δεν χρειαζομαι πια απο το "παλιο" μου tower και να κανω οικονομια καποια ευρω και να αναβαθμισω το δικο μου ,οποτε με ενα σπαρο 2 τρυγονια !!!

Λοιπον η μοναδα εχει τα εξης:

Intel core i5 2500

Ati hd 5770 1gb gddr5

psu 550w(klain main marka)....πηρα γουρουνι στο σακι ξερω....

8gb ddr3 transcend 1333Mhz

Hd 500g sata3 seagate

gigabyte p67 d3 b3

λοιπον..τι κραταμε...τον cpu, και ολα τα αλλα πανε στο αλλο το pc της κοπελια μου,

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσον το δυνατο να διαλεξω τα κομματια που θα χρειαστω για να κανω το δικο μου σωστα.

Με ενδειαφερει ι χρηση για παιχνιδια , μετατροπη βιντεο και ηχου.

Ειμαι πολυ καμμενος οσον αφορα τα παιχνιδια.......:H::H:

Επισης αν καποιος εχει να προτεινει καποια καλυτερη ιδεα απο την δικη μου ειναι ευπροσδεκτος να την πει!!

Σωστε τον gamer!!! :P

Edit: δεν ανεφερα προυπολογυσμο...θα μου αρεσε να μεινω εντος 500-600 εuro αν αυτο ειναι εφικτο,αν παλι η καλυτερη λυση ειναι να κοιταξω προς 2011 socket και μελλοντικα συμφερει, δεν υπαρχει θεμα, το κανω project και περνω τα κομματια σιγα σιγα .δεν εχω πολλες γνωσεις πανω στα πιο συγχρονα πραματα και για αυτο δεν εχω κανει λινκ κατι το σχετικο....μην κραχτω κιολας... :D

Εγώ μια απορία έχω βασικά, άσχετη βέβαια

πως γίνεται να διαθέτεις 500-600? budget για αναβάθμιση και από την άλλη να το πουλάς επειδή λόγω οικονομικών δυσκολιών

πιστεύω πως έχεις τετραγωνίσει τον κύκλο, μπορείς να μου μάθεις και εμένα το μυστικό?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αρκα πιστευω ειναι η πιο τρελη συμπτωση!!!! δεν ειναι δικια μου η αγγελια..,τον i5 μου ποτε!! :) λοιπον,νομιζω βρηκα μια ακρη, σκεφτομαι να ανεβασω λιγο τον προυπολογυσμο διοτι βρισκομαι μεταξυ 560ti και 660ti αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα παραπανω ευρω...εσεισ τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εννοείται η Nvidia GTX 660Ti χωρίς δεύτερες σκέψεις ότι είναι κλάσεις ανώτερη

όσο για το πρώτο πααααρα πολλές συμπτώσεις

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now