dimitrisOS

κάνει κρύο ώρα για overclock

Recommended Posts

Πουθενά δεν θα βρείς ωραίο και πλήρη οδηγό γιατί κάθε setup έχει τα δικά του!

Μπορείς όμως να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι μόνος σου! :D

Πως δηλαδή ;

Τι πρέπει να κάνω δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με overclock

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου, έχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή. Από αυτον θα ξεκινήσεις να ανεβάζεις

παρέα με το vcore.

Θα θέσεις μια αρχική τιμή του vcore, πχ, 1.30v και θα ξεκινήσεις να ανεβάζεις τον πολλαπλασιαστή

έναν έναν...θα μπαίνεις windows, θα τεστάρεις το συστημα με ενα απο τα linx64, prime95.

Οσο βλεπεις οτι ολοκληρωνει τα προγραμματα χωρις προβλημα θα ανεβαζεις αλλον εναν πολλαπλαστιαστη.

Αν βγαλει προβλημα, θα μπαινεις στο bios και θα ανεβαζεις λιγο το vcore...πχ +0,30v

Προσεξε τα εξης....αφηνεις το bus speed στα 200mhz, και επομενως το ht link και το nb freq

να ειναι κοντα στα 2000mhz. Επίσης τις μνήμες βάλτες λίγο πιο χαλαρά από τι ειναι μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ενδιαφέρον το thread! Παρόμοιο στήσιμο έχει το pc του με το pc που θα στήσω και εγώ με κάνα δυο τρεις διαφορές :).

@dimitrisOS αυτές οι ram που έχεις είναι καλές? Γιατί είμαι ανάμεσα σε patriot g2 2x4gb και kingston genesis xmp x2 grey 2x4…

Link to comment
Share on other sites

ωραία και εκεί τι ψάχνω ;

το vcore που είναι η τάση του cpu ;

και τι άλλο ;

Μπορείς να διαβάσεις το λινκ που σου έδωσε ο mortisboy?

Εάν δεν ξέρεις τα βασικά...δεν γίνεται να κάνεις τίποτα.

Η βασική αρχή πολύ απλά και γενικά έιναι κάπως έτσι.

Εαν CPU= 20 (multiplier) και Ram= 100 (MHz), τότε έχεις

20*100= 2000MHz.

Για να κάνεις overclock (ανάλογα πάντα με το stup) πρέπει να ανεβάσεις σε ορισμένες πλατφόρμες το 20

και σε ορισμένες άλλες το 100.

Οπότε για να φτάσεις τα 3000MHz ή 3GHz πρέπει να κάνεις ή

30*100= 3000MHz ή

25*120= 3000MHz.

Μέχρι κάποιος όριο (MHz) τα PC δεν θέλουν ούτε extra ψύξη, ούτε και extra τάση.

Απο εάν σημείο και μετά όμως για να δώσεις παραπάνω τάση, θέλεις και παραπάνω ψύξη.

Κομμάτι απο κομμάτι διαφέρει. Και όταν λέω κομμάτι αναφέρομαι στα πάντα.

Ξεχωριστά επεξεργαστής. Ξεχωριστά μητρική. Ξεχωριστά μνήμη.

Μπορεί με ψύξη με αέρα τα περισσότερα κομμάτια να είναι κοντά σε MHz αλλά μετά ξεφέυγουν τα νούμερα.

Οπότε, αυτό που έχεις να κάνεις έιναι να ψάξεις στο google μέχρι πόσο πάει ο CPU/Mobo/Ram σου με άερα

και σε τι θερμοκρασία και μετά να ξεκινήσεις για να φτάσεις εκέι.

Δεν χρειάζεται μεγάλα βήμματα. Μικρά και σταθερά. Ανεβαζεις multiplier, δοκιμάζεις εάν είναι σταθερό, συνεχίζεις.

Εάν δεν έιναι σταθερό, πάιζεις με τις τάσεις, με τις μνήμες, με όλα.

Σε κάθε σκαλί όσο πιο πολύ ανεβαίνεις, τόσο πιο πολύ θα πρέπει να ψάχνεις τι φταέι.

Ξεκίνα απο το www.hwbot.org.

Ψάξε τον επεξεργαστή σου, την μητρική σου και βάλε ως σύστημα ψύξης το air cooling.

Δες που έχουν φτάσει άλλοι, δες τις ρυθμίσεις στους και ξεκίνα.

Οι μνήμες που έχεις δεν έιναι ότι καλύτερο, αλλά θα ανεβούν με AMD.

Επίσης, νομίζω πως η μητρική θα χρειαστεί μερικά fanάκια να την χτυπάνε γιατί έιναι κλειστή απο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Vcore 1 , Vcore 2 μεχρι τι θερμοκρασια ειναι καλο να είναι? Γιατι σε εμένα μια και εχω την ιδια FX φευγουν απο τους 50... Καλό θα ήταν οσο πιο χαμηλα τοσο πιο καλα αλλά μια και κανουμε overclock τι να λεμε.

Εχει μια ζελατινα στην κατω ψυχτρα αν ειναι βγαλτην αν δεν την ειδες...στην μητρικη επανω λεω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν το παλικάρι ψάχνομαι με το o/c εδώ και κάτι μέρες αλλά ακόμα δεν έχω μπει στα Bios..Έχω τον 6100 AMD FX 3.3 GHz και με την stock ψύχτρα δεν πάω ψηλά απότι μου είπαν..Αλλά στο 4 GHz λέτε να πάει με την stock?

Link to comment
Share on other sites

ισως παει δεν ξερω αλλα θα τον ζορισεις και θα ανεβασεις και θερμοκρασιες σιγουρα ...

αλλη ψυξη αερος αερος η ακομα καλυτερη νερου/νερου xD υπαρχει?

Θα πάρω λογικά μια ψύχτρα καλή coolermaster των 30 ευρώ..Αλλά τώρα σκέφτομαι την διαδικασία του ξηλώματος όλου του pc για να μπει η ψύχτρα και κουράζομαι ήδη.. ¨Π

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω λογικά μια ψύχτρα καλή coolermaster των 30 ευρώ..Αλλά τώρα σκέφτομαι την διαδικασία του ξηλώματος όλου του pc για να μπει η ψύχτρα και κουράζομαι ήδη.. ¨Π

Ε φάση έχει δεν αλλάζεις κάθε μέρα ψύχτρα!

Με στοκ δεν πας πουθενά άντε 100Mhz ! κρίμα να είσαι στοκ βασικά! :)...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν το παλικάρι ψάχνομαι με το o/c εδώ και κάτι μέρες αλλά ακόμα δεν έχω μπει στα Bios..Έχω τον 6100 AMD FX 3.3 GHz και με την stock ψύχτρα δεν πάω ψηλά απότι μου είπαν..Αλλά στο 4 GHz λέτε να πάει με την stock?

Φιλε μου,αντι να δωσεις 30 σε αερα παλι δωσε 60 και παρε την Η60 που φοραω και εγω στον FX8120,θα εισαι χαρουμενος και δεν θα σε φαει η βαβουρα της stock ψυκτρας οταν κλοκαρεις τον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,αντι να δωσεις 30 σε αερα παλι δωσε 60 και παρε την Η60 που φοραω και εγω στον FX8120,θα εισαι χαρουμενος και δεν θα σε φαει η βαβουρα της stock ψυκτρας οταν κλοκαρεις τον επεξεργαστη.

Δεν νομίζω να βάλω υδρόψυξη τώρα..Καλές είναι και με αέρα αφού δεν θέλω και extreme ο/c..Ένα 4αρι θέλω να πιάσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βάλω υδρόψυξη τώρα..Καλές είναι και με αέρα αφού δεν θέλω και extreme ο/c..Ένα 4αρι θέλω να πιάσω

Φορουσα μια πολυ καλη ψυκτρα με αερα αλλα στα 4Ghz εχει βαβουρα και ασε που κατω τον 45c δεν επεφτε,απλα στο προτεινα απο δικια μου εμπειρια.Απλα αν εχεις σκοπο να δωσεις 30? τωρα για ψυκτρα,κρατα τα μαζεψε αλλα 30 και παρε την Η60.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now