Hp2

Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Είναι παράδοση για την AMD να κατασκηνώνει έξω από την IDF (σε ένα κοντινό ξενοδοχείο), μεταφέροντας έτσι ένα μικρό μέρος των επισκεπτών της έκθεσης εκεί. Στο πλαίσιο της φετινής IDF στο Σαν Φρανσίσκο, η AMD παρουσίασε τους δύο από τους επερχόμενους επεξεργαστές της, την socket FM2 A10-5800K "Trinity" APU και την socket AM3 + FX-8350 "Vishera" CPU. Τα δύο chips παρουσιάστηκαν να λειτουργούν σε πλήρως φορτωμένους gaming υπολογιστές.

Ο FX-8350 ήταν εγκατεστημένος σε ένα σύστημα με ASUS Crosshair V Formula (-Z?) μητρική, υδρόψυξη και Radeon HD 7970 κάρτα γραφικών. Το chip ήταν χρονισμένο στα 5,00 GHz (4,80 GHz όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία) και έτρεχε δημοφιλή CPU benchmarks, όπως το wPrime και το Cinebench. Η Α10-5800K παρουσιάστηκε να τρέχει demos εφαρμογών, συμπεριλαμβανομένου ενός widget που εμφανίζει σε πραγματικό χρόνο την ενίσχυση των μερών των πυρήνων του επεξεργαστή και της GPU.

[img_ALT=Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/485150583bb4abdb5.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/485150583bb4c5402.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/485150583bb4de249.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ειμαι amd fan αλλα η αληθεια να λεγεται!!!

Η AMD θα αργησει να παρει τα πανω της...

Ακουστε λοιπον ο a10-5800k με 100w tdp η a10-5700 65w tdp vs i3 3225 με 65w tdp

Budget μητρικη και επεξεργαστης ακριβως τα ιδια αρα για πιο budget μιλαμε???

Ακομα και για ελαφρυ gaming νομιζεται οτι αρκει η ενσωματωμενη του καθε επεξεργαστη?

Εγω προσωπικα μονο για το σαλονι (χωρις gaming) και για τιποτα αλλο θα επερνα a10-5700

Επισης για τον fx 8350 125w tdp που παει και αυτος? Δεν ξερω αν πινουν τιποτα στην amd αλλα απεναντι υπαρχει ο i5 3570k 77w tdp ακριβως το ιδιο budget.

Και στις δυο περιπτωσεις η amd εφαγε FAIL!!!

Και διαβαστε οποιο review θελετε οταν θα βγουν εδω θα ειμαστε παλι...

i3 3225-i5 3750k FTW

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 100W διοτι ειναι "K". Τα "K" ειναι 100W. Οταν ο 5700 ειναι 65W ε δεν θα ειναι 100W o 5800K. ( μΕ OC ναι )

Η iGPU δημιουγει το budget gaming. Με 130 Ε και με λιγο OC θα φθανει εναν SB I3.

Ο I3 ivy εχει ΗD2500 μαζι του.

Επισης ο 8320 θα ειναι 160 Ε και ο 3570Κ θα εχει 220 Ε.

Link to comment
Share on other sites

Στα βασικά σου points είσαι λάθος...

Ακουστε λοιπον ο a10-5800k με 100w tdp η a10-5700 65w tdp vs i3 3225 με 65w tdp

Το παραπάνω tdp του 5800Κ είναι μαζί με την iGPU. Δεν συγκρίνεται 7650D με το HD 4000 (πόσο μάλλον με το 3000).

Budget μητρικη και επεξεργαστης ακριβως τα ιδια αρα για πιο budget μιλαμε???

Ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση παίρνεις παραπάνω graphics performance

Ακομα και για ελαφρυ gaming νομιζεται οτι αρκει η ενσωματωμενη του καθε επεξεργαστη?

Ναι.Για παιχνίδια τύπου PES, F1, Dirt και άλλα που ναι μεν είναι DX 11 άλλα όχι και πιο απαιτητικά, ναι είναι αρκετά καλά για iGPU. Πάντα με υποχωρήσεις σε φίλτρα/ ποιότητα φυσικά. Είπαμε, υπάρχουν και κάποιοι φυσικοί περιορισμοί

Επισης για τον fx 8350 125w tdp που παει και αυτος? Δεν ξερω αν πινουν τιποτα στην amd αλλα απεναντι υπαρχει ο i5 3570k 77w tdp ακριβως το ιδιο budget.

95W είναι και είναι στα 22nm. Αλλά σίγουρα καλύτερο performance/watt αλλά και αισθητή διαφορά στην τιμή.

Και στις δυο περιπτωσεις η amd εφαγε FAIL!!!

Είναι πίσω σε επιδόσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τόσο άχρηστα τα cpu της για οποιοδήποτε σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κοιταχτε τα link και τα σχολια σε αυτους που διαβαζουν...

1) i3 3225 πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

2) review i3 3225 εδω διαβαζουμε μονο τα γραφιματα Core i3 3225 - ? Ivy Bridge ??????? - ?????? | IOPanel

3) i5 3570k πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

4)review για a10-5700 AMD Trinity A10-5700 Put to test Against A8-3850 Llano in CPU/GPU Benchmarks

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε άσε τα γραφήματα και τα φληναφήματα, ο Core i3 3225 κοστίζει 145 ευρώ. Έχεις 200 ευρώ Budget για μητρική/επεξεργαστή/ram ώστε να στήσεις ένα τίμιο και γρήγορo pcaki για παιδιά και εφήβους για casual everyday και gaming χρήση είτε σαν upgrade απο Core 2 πλατφόρμα είτε σαν νέο μηχάνημά, τι setup θα πρότεινες;

Έναν Core i3 3225 με μια πετσοκομμένη κουραδομητρική H61 των 40 ευρώ και 4gb DDR3 1333;

Έναν Α8-5600/A10-5800K με μια πλήρη μητρική FM2 USB3/SATA 3.0 και 4GB DDR3 1600;

Εσύ ποιο θα διάλεγες; Ακούω προτάσεις, price/performance/value, balanced, με budget 200 euro.

1zqppwx.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κοιταχτε τα link και τα σχολια σε αυτους που διαβαζουν...

1) i3 3225 πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

2) review i3 3225 εδω διαβαζουμε μονο τα γραφιματα Core i3 3225 - ? Ivy Bridge ??????? - ?????? | IOPanel

3) i5 3570k πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

4)review για a10-5700 AMD Trinity A10-5700 Put to test Against A8-3850 Llano in CPU/GPU Benchmarks

Πιστευεις οτι τα 30/40/50 watt tdp θα εχουν καποια διαφορα στο λογαριασμο της δεη;Η θα εχουν διαφορα στις θερμοκρασειες;

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΠΡΑΒΟ!!!

Κοιταχτε τα link και τα σχολια σε αυτους που διαβαζουν...

1) i3 3225 πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

2) review i3 3225 εδω διαβαζουμε μονο τα γραφιματα Core i3 3225 - ? Ivy Bridge ??????? - ?????? | IOPanel

3) i5 3570k πληροφοριες για τους ανενημερωτους ARK | Intel® Core

4)review για a10-5700 AMD Trinity A10-5700 Put to test Against A8-3850 Llano in CPU/GPU Benchmarks

Έστω είμαι λάθος στα 77W. Πέταξα κοτσάνα.

Τα παραπάνω που μας δείχνεις τι μας ακριβώς μας υποδυκνείουν? Εγώ δεν βλέπω iGPU benchmarks των ivy bridges πάντως.

καλα οτι πειτε... ψαχτητε και λιγο...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ

Καλά ντε μην αρπάζεσαι, δεν σε είπαμε άσχετο. Κουβέντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλα οτι πεις οταν ερθει ο a10-5800k στην ελλαδιτσα θα δουμε ποσο εχει...

Τωρα ετσι για να γνωριζεις asus P8H61-M LE R2.0 η οποια υποστηριζει virtu mvp βαζεις και μια gt 440 και βαλε διπλα τον a10-5800k και μετα το συζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τρολλάρεις τώρα; Μου βάζεις και έξτρα GPU, δηλαδή αυξάνεις το κόστος και συγκρίνεις πάλι με τον amd μόνο του; Γιατί να μην βάλεις και μια 6570 και στον a10 και να κάνεις και crossfire? (Που ΔΕΝ κάνει το virtu)

Link to comment
Share on other sites

με vritu mvp δεν χρειαζεται το παιχνιδι να υποστηριζει sli η crossfire

αφου τα εχεις κλεισει πες μου να παω και εγω να τα παρω απο ελλαδα

δεν κανεις και ενα review να δουμε στην πραξη και εγω ενα με αυτα που λεω...

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων ξανα λεω οτι ειμαι amd fan αλλα η amd αν ηθελε μπορουσε σε εναν fx 4350 να ενσωματωσει γραφικα και να πηγαινει κοντρα μεχρι και τον i5 3570k αλλα... θελω και εγω ενα μηχανημα σαν αυτο που εγραψες αλλα δυστηχος δεν υπαρχει στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο διάλογος είναι "ότι νά'ναι"... και δεν βλέπω να βγάζει κάπου. Διότι, κάνετε μια συζήτηση για επεξεργαστές που δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημες τιμές, άρα δεν γνωρίζεται το budget και συνεπώς δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις "οικονομικές κατηγορίες". Από την άλλη το "χάσμα τεχνολογίας" μεταξύ intel και AMD όλο και μεγαλώνει... Εν έτει 2012 η intel έχει προγραμματίσει λιθογράφιση στα 5nm για το 2015 και η AMD συνεχίζει στα 32nm χωρίς να έχει κάνει κάποια ανακοίνωση για το μέλλον (εαν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με). Κάτι που αποδεικνύει την στασιμότητα της λόγο έλλειψης... Τεχνογνωσίας? ...Χρημάτων? ...Ενδιαφέροντος? Ποιός ξέρει??? Αγνωσται αι βουλαι του Κυρίου...

Και όσο για τα Watt... Πάντα η ΑΜD είχε πιο ζεστούς και με περισσίτερα Watt επεξεργαστές από την intel. Αλλά... όταν η intel σου παρουσιάζει CPUs για κορυφαια της μοντέλα, όπως ο 3770 μόλις στα 77W, ενώ η AMD για mainstream 100W. Τότε πιστεύω ότι είναι φανερή η υπεροχή της. Επείσης ως κάτοχος του 3770 έχω να πώ ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις gaming με την 4000!!! Δεν ξέρω τι λένε τα reviews, αλλά ξέρω τι είδαν τα μάτια μου.

Σίγουρα οι CPUs δεν είναι μόνο το ρολόϊ, τα Watt και η iGPU που μπορεί να έχουν. Αλλά υπάρχει και η τεχνολογία υλοποίησης του Hardware, αλλά και ο Αλγοριθμικός "τρόπος" που θα διαχειριστεί την πληροφορία. Έτσι, όλα αυτά που μπορούμε και συζητάμε εδώ είναι μόνο η επιφάνεια. Γι'αυτό ας ηρεμίσουν λίγο τα πνευματα...

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ καλη μητρικη με virtu mvp για a10-5800k και την περιμενω μαζι με τον a10-5800k η a10-5700 να δουμε κανα review ;p ειναι αυτη [media]http://media.bestofmicro.com/U/C/340644/original/Asus%20F2A85-M.jpg[/media]

απλα οι καλες υλοποιησεις με virtu mvp σε ολες τις μητρικες της amd ξεκινανε απο 100 ευρω ενω της intel απο 60 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now