Picard

FM2 νεο socket???

Recommended Posts

Ο απόγονος του FM1 socket που είχαμε τόσο καιρό με τα AMD Llano APU. Το FM2 θα φιλοξενεί τους επερχόμενους desktop trinity.

Κάνε ένα search στο forum, έχουμε γράψει πολλές ειδήσεις για AM2 μητρικές και Trinity APU.

( HWBOX ) O/C on first boot - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Link to comment
Share on other sites

Ο απόγονος του FM1 socket που είχαμε τόσο καιρό με τα AMD Llano APU. Το FM2 θα φιλοξενεί τους επερχόμενους desktop trinity.

Κάνε ένα search στο forum, έχουμε γράψει πολλές ειδήσεις για AM2 μητρικές και Trinity APU.

( HWBOX ) O/C on first boot - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Γιωργο οπως βλεπεις μπορει η amd να χανει σε αποδοσεις και συγκριτικα αλλα δεν κανει απατεωνιστικες κινησεις οπως η intel οταν πηγαινει σε αναβαθμισμενο socket,απο οτι ειδα και οι παλιοι επεξεργαστες FM1 θα ειναι συμβατοι στο νεο socket,θα μπορουσε να γινει αντιστοιχα και με τους παλιους core,εγω εχω i5-760 και για να παω σε 1155 πρεπει να πληρωσω και νεο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι λίγο ατυχές το παράδειγμά σου? που ενημερώθηκες οτι θα μπορούν να μπουν σίγουρα FM1 επεξεργαστές στο FM2 socket?

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Sorry Κωστή, το link που έδωσα για κάποιο λόγο βγήκε dead. Είχα απλά αναζητήσει στην ενότητα News όλα τα threads με tag FM2 Socket, για να δείξω απλά στο παλικάρι όλες τις αναφορές που έχουμε κάνει σε FM2 stuff.

@ Picard: Δεν κατηγόρησα την AMD ρει. Απλά εξήγησα στο παιδί τι παίζει μεταξύ FM1 & FM2 :) Συμφωνώ για την σωστή επιλογή της AMD να μην αλλάζει sockets συχνά πράγμα που βοηθά τους χρήστες στις μελλοντικές αναβαθμίσεις. Τα FM1 & FM2 είναι 2 διαφορετικά sockets, δεν υπάρχει compatibility όπως πχ με το AM3 και τις τόσες γενιές επεξεργαστών που βγήκαν ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων καπου πηρε το ματι μου οτι θα ειναι συμβατα αλλα για να το λες εσυ κατι θα ξερεις,ελπιζω στο μελλον η amd να δωσει μεγαλυτερη βαρυτητα στους επεξεργαστες της και να ανταγωνιστει την intel στα ισια(διοτι ανηκω κι εγω και ειχα στην κατοχη μου καποτε εναν thunderbird εν ετος 2000 οταν οι amd σε συνδυασμο με ddr μνημες ειχαν διπλασιες ταχυτητες απο κατι pentium3),δεν την αξιζει αυτη την απαξιωση,η πολιτικη της intel ειναι απαραδεκτη ναι μεν εχει το πρωτο λογο αλλα τα τσιπακια της ειναι υπερτιμημενα με βαση την τιμη τους,εαν η amd ειχε δυνατα τσιπακια θα αναγκαζε την intel να ριξει τις τιμες,τωρα πανε ολοι στην intel σαν μονοπωλειο κατι ειναι ο αλλος αναγκασμενος να πληρωσει για να παρει κατι καλο.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now