E||hnas

Αγορα πολυμηχανηματος laser (help asap)

Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα,

θελω βοηθεια για την αγορα πολυμηχανηματος, επειδη δε ξερω πολλα απο αυτα οποιος

γνωριζει ας καταθεσει την αποψη του ελευθερα, χωρις ντροπες και δισταγμους !!

Προϋποθεσεις:

1. Να εχει fax οπωσδηποτε.

2. Να εκτυπωνει αυτοματα μπρος-πισω.

3. Να ειναι δικτυακος (eth).

4. Σχετικα οικονομικος στις εκτυπωσεις του.

Προαιρετικο:

1. Αν εκτυπωνει και εγχρωμα, αλλα, δεν ξεφευγει στη τιμη σε σχεση με τους απο πανω, οκ.

2. Αν ξαναγεμιζει το τονερ του χωρις να παρουσιαστει προβλημα στον εκτυπωτη τοτε οκ.

Αυτα απο εμενα παιδες, αν γνωριζετε καποια μαρκα που να ειναι καλυτερη απο καποια αλλη

και σε τι, τοτε πειτε μου και βλεπω τι θα κανω, απλα οσο πιο γρηγορα μπορειτε :)

Ευχαριστω πολυ.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

οι μονόχρωμοι ξεκινούν από τα 180?-200? περίπου ενώ οι έγχρωμοι από τα 480-500?

δεν ξέρω πόσο είναι το budget σου, αλλά ξέρω πως τα χρώματα ξεπερνούν πολύ τα λεφτά του ασπρόμαυρου

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμες τις βλεπω ...

Σαν εταιρεια θελω να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη, ή να μου προτεινει καποιος 2-3 μηχανηματα

που ξερει οτι ειναι καλα, ειτε τα εχει δουλεψει, ειτε ειναι τεχνικος και ξερει κατι παραπανω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θέματα συμβατότητας με κάποια εφαρμογή/ERP κοίτα σε Lexmark. Είναι από τα πλέον οικονομικά στην αγορά. Βασικά πάρε την Infolex (αντιπροσωπεία της Lexmark @ Greece) και πες τους τι θέλεις να σου κάνουν όλη την οικονομική προσφορά.

Από αυτά που έχω ψάξει για την εταιρεία, η Lexmark βγαίνει πιο φθηνή για πλήρη αγορά του εκτυπωτή, αν δεν είχα θέματα με SAP και drivers θα είχα 5/5 συσκευές Lexmark.

Από την άλλη, εφόσον το θέλεις για την εταιρεία, έχει ενδιαφέρον το μοντέλο μίσθωσης που προτείνει η Konica Minolta. Είχα κοιτάξει και Xerox που είναι ένα από τα πρώτα ονόματα που σκέφτεται κάποιος όταν μιλάει για επαγγελματική εκτύπωση, αλλά η προσφορά τους δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστική.

Αν θέλεις μπορώ να κοιτάξω να σου πω, ή αλλιώς να σου δώσω στοιχεία επικοινωνίας μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ανάμεσα σε αυτά τα δυο ανάλογα με τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις

ουσιαστική διαφορά οι σελίδες που μπορούν να εκτυπώσουν/λεπτό

Lexmark X264dn εδώ και εδώ

Lexmark X364dn εδώ και εδώ

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω πιο είναι το budget σου για εκτυπωτή...

Αν θέλεις έναν all in one, τότε ο Lexmark X544DN προσφέρει τον απαραίτητο κύκλο γι'αυτά που θέλεις και θα σε καλύψει σίγουρα για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

Αν σου φαίνεται ακριβώς και θέλεις απλά κάτι ασπρόμαυρο, τότε σίγουρα ο Χ364Dn. Έχω τον Χ264DN και κάνει πολύ καλή δουλειά, fax, scan, copy, net-scan, net-fax. Το θέμα με αυτούς είναι ότι έχουν κάπως μικρή RAM (256 MB --> upgradable), οπότε μπορεί να σου καθυστερεί υπερβολικά μεγάλα pdf's ή psd files.

Από εκεί και πέρα, προτείνω να αγοράσεις 2-3 μελάνια original (high yield ~ 9000 σελίδες) και να τα γεμίζεις. Στην Αθήνα έχω να προτείνω μαγαζιά, εκεί που είσαι δεν έχω ιδέα, βέβαια πάντα στέλνουν με Γεν. Ταχυδρομική, οπότε αν δεν βρεις τίποτα θα τα βολέψεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Lexmark τα ειχα και εγω κατα νου να πω την αληθεια. Αλλα, μου ειπαν οτι τα μελανια τους ειναι ακριβα...

Σκευτομουν για Samsung σα πρωτη επιλογη μιας και ειχα διαβασει οτι ειναι αρκετα οικονομικοι. Σα ποιοτητα

κατασκευης δεν ξερω ομως τι λενε, οπως επισης και τα τονερ τους αν ειναι ακριβα...

Αλλη σκεψη μετα, ειναι να παω για Canon. Μιας και εχω δουλεψει για 2.5 χρονια (σε μεγαλυτερο μηχανημα

βεβαια σε συγκριση με αυτα που συζηταμε εδω) και δεν ειχε παρουσιασει ποτε προβλημα. Σε Canon κοιταω

αυτα τα δυο: MF4570Dn, στα 240? + ΦΠΑ και MF4580dn 285? + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

hp??

για τους lexmark πάντως

το αναλώσιμο του 364 το δίνει το πλαίσιο 200 και το αγοράζω 60-70

και για τον 260 το δίνει 100 και το παίρνω 50.

it's not bad..

αλλιώς ricoh, που έχουν τα αναλώσιμα ένα δεκάρικο αλλά δίνει τετραψήφιο για να τον πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Lexmark X264dn, ις δε τσοις.

Τον παρελαβα πριν απο λιγο. Καθησα διαβασα αυτους που προτεινατε, εψαξα και λιγο παραπερα

και τελικα κατεληξα σε αυτον. Για αρχη πιστευω οτι θα με υπερκαλυψει και δεν θα εχω προβλημα.

Κοιταξα και για αναγωμοση, καπου στα 45? μου ειπανε δυο εδω στη περιοχη μου, θα ρωτησω κι

αλλους σιγουρα. Αν εχετε κατι καλυτερο κατα νου, πμ με πλιξ. :)

Ευχαριστω για τις προτασεις σας παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Μια που περίπου έχω της ίδιες απαιτήσεις με τον ΟP, παραθέτω τη δικιά μου αναζήτηση:

Ενδιαφέρομαι για αγορά πολυμηχανήματος (σαρωτής / εκτυπωτής διπλής όψης αυτόματος / φωτοτυπικό), laser, ασπρόμαυρο, για οικιακή χρήση (μελλοντικά ίσως μπει σε μικρό γραφείο), έως 250 ευρώ.

Τα review σπανίζουν, το στοκ σε καταστήματα ανύπαρκτο και η επιλογή δύσκολη. Γι' αυτό , όποιος δουλεύει κάποιο τέτοιο μηχάνημα, ας μου δώσει τα φώτα του (ως προς την αξιοπιστία και την οικονομία στη χρήση).

Ευχαριστώ.

Από άλλο forum μου πρότειναν OKI και είδα ότι είναι οι μόνοι με 3 χρόνια εγγύηση. Τι γνώμη έχετε για αυτόν ?

@e||hnas

Ο lexmark που αγόρασες είχε toner στη συσκευασία? Γεμάτο ή δείγμα; Πόσες σελίδες σου κράτησε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now