skipper

Freezing με Maximus V Formula

Recommended Posts

καλημέρα στην παρέα, λοιπόν από χτες έχω στα χέρια μου μια Asus Maximus V Formula και Intel Core i7-3770K.

Το σύστημα στήθηκε, φορμαρίστηκε και όλα καλά. Έπειτα από την επιστροφή μου από τη δουλειά χτες το βράδυ όμως μου παρουσιάζει συνεχώς ένα ανεξήγητο freezing.

Αρχικά μου πάγωσε (2 απανωτές φορές) στο ROG logo κατά το BIOS boot και προχώρησα σε Update του BIOS (πέρασα το 701) αλλά δεν έδωσα και τρελή σημασία καθώς μπορεί να έφταιγε και ο υπερχρονισμός των μνημών.

Στην συνέχεια το πάγωμα αυτό της οθόνης πέρασε μέσα στα Windows. Κατά την περιήγηση μου με τον Chrome αρχικά και στην συνέχεια στην επιφάνεια εργασίας παγώνουν τα πάντα και μένει εκεί.

Το σύστημα δεν κρασάρει ούτε εμφανίζεται κάποια ένδειξη στο LED indicator να σημειώσω... απλά παγώνει και θέλει restart.

Για να μην τα πολυλογώ άλλαξα θέση την κάρτα σε άλλη PCIe, δοκίμασα άλλους 2 Catalyst, άλλαξα ports τους δίσκους, άλλαξα καλώδιο στους δίσκους, έβαλα-έβγαλα τις μνήμες (για να μην έχω 4 sticks πάνω και πιθανόν καταπονούσαν τη mobo) και πάλι τίποτα.

Τελευταία μου σκέψη να ενημερώσω το firmware του SSD αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά ενεργό link για Corsair Update Utility για SATAII Force Series.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις.

Γιατί δεν έβαλες το τελευταίο BIOS 0804;

Τι εννοείς με την τελευταία πρόταση; για ενεργό λινκ; Γράψε ακριβώς το SSD που έχεις και τι firmware φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Το firmware το έχω το utility δεν βρίσκω για να γίνει μέσα από τα windows :P

Να αναφέρω κάτι επίσης. Εδώ και κανένα 2ωρο έχω βάλει τους δίσκους στις SATAII και δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα :/ ?

THnx για το BIOS, εμένα το 701 μου έβγαζε για κάποιο λόγο. Περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τελευταίο BIOS και μπες μες στα Windows όπως στα έχει σετάρει αυτό χωρίς να πειράξεις τίποτα. Δες αν δουλεύει καλά και μετά ξεκίνα να πειράζεις τα EIST, C1/C6 etc, τις μνήμες, τα timings αν θες και όλα τα υπόλοιπα. Πάντα πρώτα ένα load optimized defaults ;)

Επίσης μην ξεχάσεις να βάλεις drivers στα widows, chipset drivers, intel management κ.τ.λ.

Αν δεν σου διορθωθεί με κανένα από όλα αυτά, δοκίμασε στο BIOS να βάλεις PCIe Gen 2 για τo slot που έχεις την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τελευταίο BIOS και μπες μες στα Windows όπως στα έχει σετάρει αυτό χωρίς να πειράξεις τίποτα. Δες αν δουλεύει καλά και μετά ξεκίνα να πειράζεις τα EIST, C1/C6 etc, τις μνήμες, τα timings αν θες και όλα τα υπόλοιπα. Πάντα πρώτα ένα load optimized defaults ;)

Επίσης μην ξεχάσεις να βάλεις drivers στα widows, chipset drivers, intel management κ.τ.λ.

Αν δεν σου διορθωθεί με κανένα από όλα αυτά, δοκίμασε στο BIOS να βάλεις PCIe Gen 2 για τo slot που έχεις την κάρτα.

Λοιπόν για την ώρα φαίνεται ότι είναι εντάξει με τους δίσκους στα SATAII οπότε μήπως παίζει κάτι με τον controller τελικά;

Επίσης στην προσπάθεια μου να περάσω τα Office μου εμφάνισε "παρουσιάστηκε πρόβλημα στο τόμο E:" όπου έχω το optical (το μόνο συνδεδεμένο σε SATAIII).

Όλα τα παραπάνω που είπες τα έκανα Γιώργο -thnx- με εξαίρεση την PCIe. Θα το δοκιμάσω και αυτό.

========================================

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ποια είναι η ασφαλής τάση/συχνότητα για 24/7 στον Core i7 3770. Γιατί από τα 1,25V μου βγάζει κίτρινες ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει όντως να είναι θεματάκι του controller ;)

Μέχρι 1.3V για 24/7 δεν χαμπαριάζουν. Για συχνότητα εγώ θα έψαχνα το λιγότερο ρεύμα που χρειάζεται για 4.5GHz, νομίζω παραπάνω δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει όντως να είναι θεματάκι του controller ;)

Μέχρι 1.3V για 24/7 δεν χαμπαριάζουν. Για συχνότητα εγώ θα έψαχνα το λιγότερο ρεύμα που χρειάζεται για 4.5GHz, νομίζω παραπάνω δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις.

1,3V για 24/7 απροβλημάτιστα; Είναι η πρώτη επαφή με τους Core iΧ και τα 22nm και είμαι παντελώς άσχετος, ξέρεις. Άλλη φάση οι PII και FX.

Εγώ στα 4,2GHz~4,4GHz στόχευα για 24/7, εξάλλου είναι τούμπανο ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις που μπορείς να τον φτάσεις με 1.25V για 24/7 και αν δεν σου παίξει στα 4.4-4.5, τότε δοκίμασε με παραπάνω ρεύμα. Αν πάλι δεν σου παίξει, τότε δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις. Ακόμα και stock είναι τούμπανα αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανακι είναι αλλά θέλω να κλείσω το Turbo και να πιάσω το max δυνατό. Δοκιμάζω και επανέρχομαι :)

P.S Ελπίζω να γλίτωσα και από το αρχικό θέμα μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

SB thermal paste αλλαγή μήπως;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίζει τέτοιο θέμα; Να αναφέρω ότι το heatsink δεν ζεσταίνεται καθόλου όμως. Δηλαδή καμία σχέση με της Crosshair.

Link to comment
Share on other sites

1,3V για 24/7 απροβλημάτιστα; Είναι η πρώτη επαφή με τους Core iΧ και τα 22nm και είμαι παντελώς άσχετος, ξέρεις. Άλλη φάση οι PII και FX.

Εγώ στα 4,2GHz~4,4GHz στόχευα για 24/7, εξάλλου είναι τούμπανο ο επεξεργαστής.

βάλε την μνήμη σου χειροκίνητα και μετά

45χ100 το cpu με 1.35 volt 4 cores 8 thread και μετά τρέξε την μισή λούπα απο το wprime 1024m

μετά ξανά bios κατέβαζε 0.01 το ρεύμα σου μέχρι να μην τρέχει το wprime 1024m.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει τέτοιο θέμα; Να αναφέρω ότι το heatsink δεν ζεσταίνεται καθόλου όμως. Δηλαδή καμία σχέση με της Crosshair.

Κοίτα το. Να μη ζεσταίνεται δεν είναι και τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το. Να μη ζεσταίνεται δεν είναι και τόσο καλό.

Όχι σε υπερβολικό βαθμό εννοώ, ούτως ώστε να προκύπτουν προβλήματα από την υπερθέρμανση.

Ερώτηση προς τον Jax. Είναι κοινό το πρόβλημα να υπάρχει θέμα με την συμβατότητα SATAIΙ SSDs σε SATAIII ports (και έλεγχο από τον αντίστοιχο controller).

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή είσαι σίγουρος πως χρησιμοποιείς τον σωστό controller;

Αυτό ρώτησα πιο πάνω.

Οι native SATA3 (6G) θύρες της μητρικής είναι οι 2 κόκκινες, που είναι κολλητά με τις μαύρες.

Οι 2 μαύρες είναι οι Native SATA2 θύρες (από τον Intel controller).

Οι άλλες 4 κόκκινες είναι από τον Asmedia controller.

Για πρόβλημα τέτοιο δεν έχω διαβάσει. Έχω δοκιμάσει κι εγώ SATA2 SSD στις native SATA3 θύρες της Asus Maximus IV Extreme-Z μητρικής μου χωρίς κανένα θέμα.

Και πιο παλιά drives από το δικό σου.

Υ.Γ. Στο λινκ που σου έδωσα για το update του SSD είναι και το utility για το update.

αυτό κατέβασε

http://www2.corsair.com/Yellowbeard/force24/Corsairforcefw24.zip

αποσυμπίεσέ και θα βρεις 3 αρχεία μέσα. Το ένα είναι το utility

Corsair_Force_Series_Update_Tool_1.0.exe

αυτό

Corsair2.4.pkg

είναι το firmware.

Πάρε πρώτα backup όλο το drive και μετά κάνε το update.

Όταν ολοκληρωθεί το update και κάνει restart ο υπολογιστής, σβήσε τον τελείως, άφησέ τον 30 δευτερόλεπτα και μετά άναψέ τον.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Στον Asmedia τους είχα συνδεδεμένους. Αν τον απενεργοποιήσω από το BIOS;

Σ ευχαριστώ για το link και τη συνολική βοήθεια. Θα δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το firmware Update έγινε :) Σ ευχαριστώ και πάλι jax

Δεν με χαλάει να μείνει και στους SATAII αλλά θα το δοκιμάσω από περιέργεια να δω αν θα το παρουσιάσει και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now