Cuore_Sportivo

Αγορά mini-itx μητρικής

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

Αφού η μητρική της Intel παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα, πρέπει αναγκαστικά να κινηθώ για την αγορά μίας άλλης.

Το socket είναι 1155 κι ο επεξεργαστής ένας Pentium G620, με προοπτική αναβάθμισης αν βρεθεί καμμία καλή ευκαιρία στο μέλλον. Οπότε με ενδιαφέρει να υποστηρίζει και τους νέους Ivy Bridge.

Κάρτα γραφικών δεν θα χρησιμοποιώ την onboard οπότε δεν με πολυενδιαφέρει να έχει πολλές εξόδους, μιας και έχω μία GTX460.

Το μόνο απαραίτητο, είναι να έχει υποστηρίζει 5.1 ηχεία, οπότε οι έξοδοι των ηχείων να είναι τέτοιου στυλ και όχι τέτοιου. Κι αυτό, γιατί απ'όσο γνωρίζω, στις μητρικές που έχουν τον δεύτερο τύπο εξόδου, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί η έξοδος του μικροφώνο για να λειτουργήσουν σωστά τα 5.1. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω την συγκεκριμένη, αλλά οι αρκετές αρνητικές αξιολογήσεις που έχει στο newegg, με κάνουν κάπως διστακτικό.

Τέλος να σημειώσω πως το budget είναι max 100?. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

και με το 2ο κάνεις 5.1 αλλά βάζεις το mic (αν έχεις) στο front panel του case.

για δες για asus p8h77 I σε budget.

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B007OCD3C4/ref=mp_s_a_1?pi=SL75&qid=1348755192&sr=8-1

και σε asrock h77m itx με το audio όπως το θες

ASRock H77M-ITX Motherboard (Socket 1155, Intel H77, DDR3, S-ATA 600, Mini ITX, Instant Boot, AsRock XFast LAN and XFast USB, AsRock APP Charger):Amazon:Computers & Accessories

αν αλλαξεις γνώμη για το μαξ 100ε σε καλή τιμή υπάρχει η asrock με z77 που κωλολεει με έναν k sandy-Ivy μιας και κοιτάς και αναβαθμισημοτητα.

ASRock Z77E-ITX Motherboard (Socket 1155, Intel Z77, DDR3, S-ATA 600, Wireless, Mini ITX, Instant Boot, AsRock XFast LAN and XFast USB, AsRock APP Charger):Amazon:Computers & Accessories

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

FrOsT δεν το ήξερα αυτό για τα ηχεία. Δηλαδή θα συνδέσω κανονικά τα τρία καλώδια των ηχείων, στις τρεις πίσω εισόδους της μητρικής και θα έχω κανονικά 5.1 ήχο;

Άμα είναι έτσι, με βλέπω για αυτή την υλοποίηση της Gigabyte, για την οποία είχα διαβάσει σε διάφορα fora καλά λόγια.

Από την άλλη, αξίζει να δώσω καμμία 25άρια ? παραπάνω για να πάρω την H77 της Asrock που προτείνατε και οι δύο;

Θα έχω καμμία ουσιαστική διαφορά στις επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Την P8Z77-I έτσι την έχω, τα 3 πίσω βίσματα τα 5.1 και βγάζω το mic από το front panel και ολα οκ.

attachment.php?attachmentid=7631&stc=1&d=1348763116

δεν ξέρω για την Gigabyte αλλά βλέπω μόνο 2 sata!

4 έχει η asrock και 6 η Asus, + καλύτερο εξοπλισμό τα h77.

Διαφορά στις επιδόσεις δεν νομίζω να δεις γενικά.

sound.jpg

sound.jpg

sound.jpg

sound.jpg.a03b8b66b054c45a1fffb287242d4b

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now