ChameZX

Δίλλημα για σκληρό δίσκο!

Recommended Posts

Παιδιά μέσα στην επομένη εβδομάδα θα αγοράσω τον σκληρό δίσκο αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω και ποια μάρκα είναι πιο αξιόπιστη.

Έχουμε τον HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EALX SATA III 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr και τον HDD :: Seagate 1TB Barracuda 7200.12 ST1000DM003 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr , από τιμή δεν έχουν διάφορα και οι δυο μπορούμε να πούμε ότι είναι στα 75 ευρώ.

Όμως ο ένας έχει buffer 64ΜΒ και ο άλλος 32ΜΒ, παίζει μεγάλο ρολό αυτό?

Ακούω τα σχολεία σας :)….

Link to comment
Share on other sites

Ο seagate ειναι πιο γρηγορος απο τον blue εννοειτε.Απο αποψη αξιωπιστιας οι αποψεις για μενα πλεον διχαζοντε....καποτε υποστιριζα WD αλλα επαθα χονερια και απο τις δυο αυτες μαρκες οποτε το θεωρω θεμα τυχης αν σου παθει κατι.

32 απο 64 με το ματι δεν ξερω αν δεις διαφορα αλλα για μενα the more the better :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα ούτε από την wd αλλά ούτε από την seagate...Για αποθήκη πάει η για λειτουργικό? γιατί ο blue δεν είναι ο ποιο γρήγορος caviar.

Για τα πάντα όλα πάει προς το παρόν μέχρι να αγοραστεί ένας SSD στο μέλλον.

Ο seagate ειναι πιο γρηγορος απο τον blue εννοειτε.Απο αποψη αξιωπιστιας οι αποψεις για μενα πλεον διχαζοντε....καποτε υποστιριζα WD αλλα επαθα χονερια και απο τις δυο αυτες μαρκες οποτε το θεωρω θεμα τυχης αν σου παθει κατι.

32 απο 64 με το ματι δεν ξερω αν δεις διαφορα αλλα για μενα the more the better :cool:

Αρά ανάμεσα σε αυτούς τους δυο εγκρίνεις τον Seagate λόγο του μεγαλυτέρου buffer.

Καλά τώρα δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα, έκτος και αν είμαι τόσο πολύ γκαντέμης.

Link to comment
Share on other sites

Δες και τις εγγυήσεις... Εγώ κάτι WD 3άρηδες (TB, εννοείται) που πήρα πρόσφατα, είχαν 5 χρόνια εγγύηση, σε αντίθεση με τους αντίστοιχους Seagate, που είχαν 1, ή 3, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δες και τις εγγυήσεις... Εγώ κάτι WD 3άρηδες (TB, εννοείται) που πήρα πρόσφατα, είχαν 5 χρόνια εγγύηση, σε αντίθεση με τους αντίστοιχους Seagate, που είχαν 1, ή 3, δεν θυμάμαι ακριβώς.

ΕΕΕ εντάξει μωρέ ο ένας έχει 1 και ο άλλος έχει 2 χρόνια εγγύηση μικρό το κακό, οπότε μέχρι στιγμής μένουμε σε αυτό που είπε ο John-X με το buffer…

Link to comment
Share on other sites

Το buffer μην σας πολυαπασχολεί, εφόσον έχετε δει το performance σε κάποιο review. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αν μπει σε pc, πάρε τον φθηνότερο/gb ενώ αν μπει σε NASosomething πάρε Seagate, έχουν πιο σίγουρα firmwares για arrays κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now