giugiaro

Corsair RAM DDR3 8GB (2x4)2000MHz XMS3

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω τις παραπανω μνημες σε μητρικη Gigabyte 970A-D3 (s AM3+ , AMD 970 , DDR3)

και αυτοματα μου βγαζει τις μνημες στα 1066.Πως μπορω να τις ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω κάποια Gigabyte να δω, νομίζω πως κάνεις Manual το Set Memory Clock και μετά ανεβάζεις το Memory Clock.

Ας βοηθήσει κάποιος κάτοχος της μητρικής καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αυτο φιλε και δεν ανοιγει το pc μετα.Το πηγαινω στα 1600 περιπου αλλα τιποτα.Επηδει δεν εχω ξανα πειραξει μνημες και δεν ξερω μηπως πρεπει να αλλαξω και τα ρευματα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να βάλεις ~1.65v στις μνήμες (dram voltage ή κάπως έτσι) και ίσως να ορίσεις και τα κύρια timmings.

Αν δεν ξέρεις το πως και που, ανέβασε μερικές φωτοργαφίες από το bios να σε βοηθήσουμε βήμα βήμα :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις την συχνότητα τους μέσα από το BIOS, να βάλεις τα timings manually στα rated specs (πχ 9-9-9-27) και να ανεβάσεις το DRAM Voltage στα 1.65V

Βασικά θα μας βοηθούσες ακόμα περισσότερο αν πόσταρες photos μέσα από το BIOS.

//ΕDIT: Είχα πολύ ώρα ανοιχτό το tab :P

Link to comment
Share on other sites

2hr0k80.jpg

Το system voltage control το εκανα manual για να δειτε τα νουμερα,δεν εχω πειραξει τιποτα ειναι ολα μανισια.

Δεν θα επρεπε να εχει επιλογη auto και να ανεβαινε μεχρι ενα σημειο η μνημη αφου και καλα φτανει μεχρι 2000mhz? Η με overclock φτανει μεχρι εκει που λεει ο κατασκευαστης?

Link to comment
Share on other sites

Στο Set Memory Clock θα επιλέξεις την συχνότητα (1600 ή 1866 ανάλογα το cpu που έχεις) και στο DRAM Voltage Control θα βάλεις την τάση (1.65, ίσως να αρκεί και λιγότερο).

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρευμα ειναι λιγοτερο η περισσοτερο απο οτι πρεπει υπαρχει περιπτωση να καουν οι μνημες? Αν οχι και μαυρισει η οθονη βγαζω την μπαταρια τις μητρικης για να ξανα παει στα default?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις αυτές

Corsair RAM DDR3 8GB (2x4)Kit 2000MHz XMS3 - Μνήμες - plaisio.gr

οπότε το 1.65 είναι μέσα στα spec τους, για τα 2000MHz. Τώρα στα 1866 λογικά θα παίζουν και με μικρότερη τάση αλλά με 1.65 δεν πρόκειται να κάψεις τίποτα. Προχώρα εντελώς άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτες εχω φιλε μου και τις πηρα και απο εκει μαλιστα!Δηλαδη αν περνουν περισσοτερο ρευμα και ειναι μεσα στα specs τους δεν πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

βαλε ρευμα 1.65 οπως ειπε και ο caution και το set memory clock στα 1600 και δες αν μπουταρει αν οχι ξανακανε το ιδιο αλλα μπες στο dram configuration και αλλαξε τα timings απο auto σε manual και καντα 9-9-9-24 αν δεν ειναι ηδη ετσι .Μετα αν μπουταρει δοκιμασε και 1866 τις μνημες και 2000 μπορει παιζουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στα 1600 με 1.65v και bootαρε κανονικα.

Μετα το εβαλα στα 1866 και δεν ξεκινουσε και το περιεργο ειναι οτι οταν ξανα το εβαλα στα 1600 μετα ξανα δεν ξεκινουσε οποτε παλι ειναι στα 1066!

Πρεπει να αλλαξω τα timings λογικα.Σε τι νουμερα να τα βαλω σε αυτα που μου προτινες η σε αθτα που γραφει στη σελιδα του plaisio φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και τρως σε άκυρες στιγμές, blue screen θα ξέρεις ότι φταίει αυτή η τάση.

Βάλτο 1.6 και λογικά θα είσαι εντάξει. Αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος, τρέχεις memtest :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now