Rodoula

Έχω ένα μικρό πρόβλημα με την επιλογή ψύκτρας cpu

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα!

Τί θα κάνατε στην θέση μου εάν η ψύκτρα "εύρισκε" πάνω στις μνήμες;

Motherboard: Asus Maximus V Extreme

CPU: Intel Core i7 3770K 3.50GHz 3rd Generation

RAM: Corsair Dominator Platinum 2133MHZ 8GB 4 X 4GB DIMM

Το πρόβλημα είναι πώς οι μνήμες έχουν ύψος 5.7cm. Έχω στον νού μου κάποιες αερόψυκτρες αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Πέστε μου εσείς τί θα επιλέγατε;! :que:...

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή ψύκτρας πας μάλλον μιας και το setup σου είναι δυνατό και δεν αξίζει να το πειράξεις. Αν μπορει το κουτι σου να δεχτει την Η100 θα πήγαινα σε αυτήν , αλλιώς την Η80.

Δυστυχώς οι μνήμες σε περιορίζουν πολύ στις δυνατές αερόψυκτρες

The case and RAM compatibility gets very complicated because both fans included are 140mm, the fan over the RAM with the Mushkin RAM we used in our tests should fit most cases because it is relatively low profile, but if we had used Corsair Dominators even with the tops removed the fan would stop the door being able to be fitted on most normal sized cases

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Έχω μία Noctua με την οποία είχα αυτή την ιστορία.. ευτυχώς όμως μπορώ να την αλλάξω! Το κουτί είναι το Cooler Master Cosmos 2 δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα :P Θα δω τί μπορώ να κάνω.. χάθηκε ο κόσμος να μεγαλώσουν λίγο την απόσταση του επεξεργαστή από τις μνήμες..; :(

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι μητρικές, οι κατασκευαστές των μνημών φταίνε που βάζουν ψηλές ψύκτρες στα hi-end στικακια τους , είμαι ομοιοπαθής...

Τα καλά νέα είναι ότι το case σου την υποδέχεται άνετα και την Η80 και την Η100, υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και 2 ανεμιστήρες της προκοπής για την δεύτερη μιας και οι stock είναι φασαριόζικοι. Κάτι τέτοιο CORSAIR HYDRO SERIES H100 + 2 x SCYTHE GENTLETYPHOON 120MM 1850RPM FAN.

2. Λύση : Αν είσαι τυχερή και βρίσκουν τα fans πάνω στις μνήμες και όχι το μέταλλο, τους αλλάζεις διάταξη και την βγάζεις καθαρή χωρίς έξοδα

pullpullnoctua.jpg

αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση οπότε

3. Λυση : Βάζεις τις μνήμες αγγελία στο insomnia πχ και πας για άλλες low profile

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Να μην επαναληφθεί παρακαλώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι μητρικές, οι κατασκευαστές των μνημών φταίνε που βάζουν ψηλές ψύκτρες στα hi-end στικακια τους , είμαι ομοιοπαθής...

Τα καλά νέα είναι ότι το case σου την υποδέχεται άνετα και την Η80 και την Η100, υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και 2 ανεμιστήρες της προκοπής για την δεύτερη μιας και οι stock είναι φασαριόζικοι. Κάτι τέτοιο CORSAIR HYDRO SERIES H100 + 2 x SCYTHE GENTLETYPHOON 120MM 1850RPM FAN.

2. Λύση : Αν είσαι τυχερή και βρίσκουν τα fans πάνω στις μνήμες και όχι το μέταλλο, τους αλλάζεις διάταξη και την βγάζεις καθαρή χωρίς έξοδα

pullpullnoctua.jpg

αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση οπότε

3. Λυση : Βάζεις τις μνήμες αγγελία στο insomnia πχ και πας για άλλες low profile

Να μην επαναληφθεί παρακαλώ :hehe:

όπως τα είπε ο acrob,

έχει και το hwbox αγγελίες :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάρω την Η100 δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή από την ψύκτρα που έχω τώρα ..επομένως πιστεύω θα είναι καλύτερα! Πάλι καλά δεν άνοιξα εντελώς την συσκευασία της και μπορώ να την δώσω πίσω :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now