Lafas1987

ASUS Crosshair V Formula ή όχι;

Recommended Posts

Το Setup της υπογραφής μου και συγκεκριμένα τα MOBO + CPU + RAM τα έδωσα ώστε να πάω σε αναβάθμιση.

Θα πάω προς AMD μεριά και συγκεκριμένα προς τον AMD FX 8150 με 16GB RAM και πιθανότατα στη μητρική που λέει ο τίτλος του θέματος μιας και την MSI GD80 δεν την βρίσκω πουθενά διαθέσιμη και διάβαζα και ένα θεματάκι με Vdroop, το οποίο βέβαια ίσως να βελτιώθηκε με κάποιο BIOS Update που δεν το πρόλαβε ο Reviewer.

http://www.overclock...fxa_gd80/15.htm

Συγκεκριμένα τα πράγματα είναι τα παρακάτω:

Αναβάθμιση επίσης θα γίνει και στο CPU block. Έχω βάλει προς πώληση το block του Eleven και στα χέρια μου έχω το Swiftech Apogee HD. Η υδρόψυξη έχει καθαριστεί και γενικά όλο το κουτί είναι έτοιμο για το νέο Setup.

Περιμένω επίσης η Swiftech να μου στείλει το mount για AMD, μιας και δίνει μόνο για Intel.

IMG_2339_zpsf36875e1.jpg

IMG_2340_zps22d8ffac.jpg

IMG_2338_zps1cc61828.jpg

Μερικές ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω και όποιος ξέρει ας απαντήσει.

1) http://www.guru3d.co...a_review,5.html

Right behind the rear IO we spot one 8-pin CPU power header, which is plenty for Phenom II and 125 Watt TDP based processors. Another 4-pin can be connected to force some more ampage through the circuitry, it might be handy for overclocking and stability.

Έχω το Corsair TX750. Δεν θυμάμαι αν έχει έξτρα 4πινο για τροφοδοσία CPU. Απ' ότι θυμάμαι εχει 4+4. Το πιο πιθανό είναι να μην έχω πρόβλημα, αλλά αν θέλω να το συνδέσω πως θα το κάνω;

2) Σε αυτό το Review, τα βρήκε λίγο σκούρα το mobo να μπορέσει να κλοκάρει και τα 8 cores. Όπως λέει απενεργοποίησαν μερικά για να φτάσουν τα 4.9GHZ.

Με την υδρόψυξη που έχω ο στόχος μου είναι να φτάσω με όλα τα Cores φυσικά, περίπου στα 4.6GHz. Γνωρίζετε κάποια καλύτερη λύση;

3) Η Gigabyte είναι καλύτερη λύση;

Gigabyte 990FXA-UD7 | Pure Overclock

4) Το σύγχρονο BIOS που αναφέρει η ASUS είναι μέσα από Windows; Δεν υπάρχει το κλασσικο BIOS;

5) Το Swfitech Apogee HD θα χωράει ή λέτε να έχω πρόβλημα με τις ψύκτρες αριστερά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Θα παντρέψεις το 4+4 (δεν γίνεται να κάνεις λάθος) και θα το βάλεις στην 8pin της cpu. Λόγω σχήματος και να θέλεις δεν γίνεται λάθος.

2) Η Crosshair V Formula Z είναι ήδη έτοιμη. Κοίταξε το.

3) Δεν νομίζω.

4) Είναι UEFI bios με χρήση mouse κτλ. Δες κάποιο φρέσκο review μητρικής μας ;)

5) Εδώ ας απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει - αλλά σε τόσο popular μητρικές συνήθως η Swiftech δεν κάνει λάθη.

:)

Link to comment
Share on other sites

1) Βρε ναι. Πέρα από το κλασσικό πάντρεμα που κάνουμε και βάζουμε 4+4, η μητρική έχει άλλο ένα 4πινο. Έξτρα.

2) Αξίζει να δώσω τόσα λεφτά διαφορά; Λες να μην είναι η (όχι z :P ) τόσο συμβατή;

3) Νταξ, ok.

4) Έχω δει αλλά επειδή είχε χρώματα κλπ, λέω μέσω Windows θα είναι. Σοβαρά; Παίζει τέτοια ιστορία; Γαμάτο.

5) Αυτό σκέφτηκα και εγώ... Τι διάολο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μέσα από windows το uefi. Πάλι με DEL στην εκκίνηση μπαίνεις, απλά αντί να είναι μπλε και μόνο με "DOS" γραφικά, πλέον υποστηρίζουν mouse και τέτοιες ομορφιές :)

Για τα έξτρα ρεύματα στην μητρική, δεν είναι τελείως απαραίτητα αλλά αν το psu σου δεν δίνει επιπλέον EPS θα την κάνεις την δουλεία με κάποιο convertorάκι.

Μια χαρά είναι και η απλή V Formula, απλά αν σκάσεις το επιπλέον 30ευρω για την Z λογικά θα έχεις περισσότερο καιρό φρέσκα bios και ίσως λιγάκι καλύτερη μεταπολιτική όταν θελήσεις να τα πουλήσεις. Περίμενε καμία προσφορά να πέσει η ψαλίδα από τα 30 ευρώ, έτσι για την ιδέα, και πάρε την Ζ, imho :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω ιδιαίτερα πολύ γιατί είμαι χωρίς PC.

Την Τετάρτη θα μιλήσω με MG Manager για τα πράγματα και θα δω. Απλά ήμουν ανάμεσα και στην Gigabyte.

Αυτό που φοβάμαι επίσης είναι ότι θα χρειαστώ έναν παλιότερο AMD για να κάνω BIOS Update ώστε να δει τον Bulldozer. :/

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό το Review! Συγχαρητήρια πραγματικά. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες. Μάλιστα τότε η τιμή του FX8150, ήταν σε αστεία υψηλά επίπεδα.

Όχι μην φοβάσαι - η V είχε με το καλημέρα υποστήριξη για BD. Άσε που αυτές οι Asus πλέον flashάρουν bios και χωρίς cpu στο socket!!!

Flashάρουν χωρίς CPU; Και πως έχει εικόνα στην οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

η cvf δεν υποστηριζει το Bios flashback ή πως λεγεται.

στην -z υπαρχει αυτο το feature αλλα μην ανησυχεις, ειναι bd ready απο την μανα τους και αν, λεμε αν γινει καμια στραβη μην αγχωνεσαι, τοσα τσιπακια εχω σπιτι :D

Link to comment
Share on other sites

κουτι ποιο ειναι? Tj 07?

Το κουτί μου;

Ναι.

η cvf δεν υποστηριζει το Bios flashback ή πως λεγεται.

στην -z υπαρχει αυτο το feature αλλα μην ανησυχεις, ειναι bd ready απο την μανα τους και αν, λεμε αν γινει καμια στραβη μην αγχωνεσαι, τοσα τσιπακια εχω σπιτι :D

Οπότε δεν το υποστηρίζει η μητρική που θα πάρω, ok.

Κάποιος έλεγε σε Comment στο Youtube, πως δεν του έπαιξε ο BD και έπρεπε να βάλει ένα πιο παλιό CPU ΑΜ3.

Κάτι θα κάνω. Αν είναι θα σου πω, αν και είμαι λίγο Μακριά.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον φαίνεται να έχετε δίκιο. Η μητρική, του κουτί της δηλαδή, γράφει από πίσω ότι υποστηρίζει FX επεηεργαστές. Φαντάζομαι ότι οι πρώτες μητρικές που βγήκαν, πριν βγει ο FX, δεν το έγραφαν αυτό, οπότε χρειάζονταν BIOS Update.

Η εμφάνιση και η ποιότητα της μητρικής πραγματικά είναι απίστευτη. Ανυπομονώ να τα στήσω.

Με τα 4 sticks των 4GB, λέτε να έχω θέμα με το overclock;

IMG_0278_zpsb47cbfb6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταθερός λοιπόν στα 4,6GHz με τάση 1.38V.

http://valid.canardp....php?id=2571967

Οι θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 53.7C, οπότε είμαι μια χαρά ακόμα και για καλοκαίρι.

Για τα 4.8 έχει μεγάλο gap και θα πρέπει να έχω πάνω από 1,45V και θερμοκρασίες άνω των 62C, οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

2012-11-06-09h02-CpuUsage-CPUUsage.png

amd46stablelinpack.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άτυχη, ήξερα πως θα βγει, αλλά ήμουν χωρίς PC, οπότε... :)

Αν και δεν έχει σημασία, θα ήθελα να παίξω λίγο με τις μνήμες. Να δω αν ανεβαίνουν και αυτές λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφήσω έτσι, μιας και είμαι σταθερός εδώ.

Σήμερα αγόρασα και εγκατέστησα τα Windows 8 Pro και είδα ότι δεν έχω EFI BIOS για Fast Boot και έχω ξενερώσει άσχημα.

Μόλις έστειλα email στην ASUS.

Hello ASUS,

In 2012/10/10 I bought the ASUS Crosshair V Formula . Today also bought Windows 8 Pro.

Unfortunately I realized that I can not have EFI BIOS for fast boot.

We get an update on this?

I bought one of the best and expensive (220 Euros) Motherboards and am very disappointed that I can not have this feature.

I have this product less than two months and if not get an update remains essentially useless and old.

I ask for your advice on my problem.

Thanks and sorry for the inconvenience.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now