AGEORGE2500

προβλημα με dual channel

Recommended Posts

Το εχετε ξανα δει αυτο ? ξαφνικα απο dual channel το cpu-z τις διαβαζει σαν single channel .Υποπτευομαι οτι ειναι η μητρικη γιατι οι μνημες ειναι ενταξει και αν ειναι η μητρικη δεχονται rma αφου κατα τα αλλα παιζει κανονικα η μητρικη

ScreenShot001.png

ScreenShot001.png

ScreenShot001.png

ScreenShot001.png.4b766f64c1a1a7eef5d738

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει στο παρελθόν με ASUS μητρική George. Βγάλε το CPU, καθάρισμα στο socket με κάνα οινόπνευμα/διαλυτικό νίτρου και πάμε πάλι από την αρχή. Στο BIOS μέσα τις βλέπει κανονικά και τις δύο;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τι σχέσει έχει το καθάρισμα του σοκετ γιατί περνάμε ένα λούκι με μια p55a-ud4 και 2χ2gb corsair..στην αρχή μας έβγαλαν οι μνήμες σφάλμα στο memtest και τις στείλαμε rma..τώρα όμως δεν κάνουν τίποτα και το pc συνεχίζει σε τυχαίες στιγμές να κολλάει..

Είναι το 3ο pc με p55a-ud4 που έφτιαξα σε ένα εξάμηνο το 2010 και τα άλλα 2 δεν έκανα το παραμικρό οπότε θέμα ασυμβατότηας δεν παίζει. Έβαλα και το προηγούμενο bios ανέβασα και manual το ρεύμα στο 1.65 και τώρα 2 μέρες δεν έχει κάνει ακόμα τα τρελά του.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω IMC στους Intel καμιά φορά θέλει καθάρισμα το socket, το CPU και πάλι όλα πάνω για να ξεκολλήσει. Διάβασε όλο αυτό το thread και θα καταλάβεις http://www.hwbox.gr/intel-boards/9695-asus-maximus-iii-formula-den-blepei-ta-prota-2-dram-slots.html

Στα AMD τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν παίζει να φταίει αυτό, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις George. Επίσης δοκίμασε να βγάλεις την μητρική από το σύστημα και να την αφήσεις χωρίς μπαταρία για καμιά μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

η κατι στα dimms δεν παταει καλα/εχει σκονη, σκουπιδακια κλπ η στο σοκετ εχει πεσει παστα κλπ.

το εχω παθει απειρες φορες και συνηθως εφευγε μονο του μετα απο πολλα βαλε βγαλε σε μνημες cpu αλλα δεν ξερω τι το προκαλει!

επισης μου το κανει οταν ειμαι στο οριο ειτε των μνημων ειτε του cpu ειτε του ΝΒ, αλλα απο το ss σου δεν βλεπω κατι τετοιο :S

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει μεγάλο ρόλο μην τυχόν και έχουν πάρει κάτι μέσα τα DRAM slots (πχ λίγη γόμα είχαν πάρει τα δικά μου καταλάθως) όπως επίσης και μην τυχόν και πήγε πάστα στα pins. Βασικά δείτε τι έχω γράψει παραπάνω με την maximus. Με διαλυτικό νίτρου, υπομονή και μπόλικο καθάρισμα, η μητρική έφτιαξε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now