Picard

DisplayPort vs HDMI vs DVI-D

Recommended Posts

ΠΟια ειναι η διαφορα των παραπανω υποδοχων??? ποια εχει μεγαλυτερη ποιοτητα??? απο οτι ξερω οι δυο πρωτες displayport και HDMI μεταφερουν και ηχο ενω η dvi μονο εικονα,σε ποια υποδοχη ειναι καλυτερα να συνδεουμε τις οθονες μας???? εγω παντως το εχω στο HDMI....

Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι ψηφιακές συνδέσεις οπότε το θέμα "ποιότητα" είναι άκυρο.

Από εκεί και πέρα μερικές οθόνες παρουσίαζουν μικτρότερο input lag στις DVI και επίσης το HDMI συχνά ξεμένει από bandwidth για 120Hz σε μεγάλες αναλύσεις, οπότε η ασφαλέστερη και λιγότερα εξεζητημένη λύση είναι dual link DVI, imho.

Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι ψηφιακές συνδέσεις οπότε το θέμα "ποιότητα" είναι άκυρο.

Από εκεί και πέρα μερικές οθόνες παρουσίαζουν μικτρότερο input lag στις DVI και επίσης το HDMI συχνά ξεμένει από bandwidth για 120Hz σε μεγάλες αναλύσεις, οπότε η ασφαλέστερη και λιγότερα εξεζητημένη λύση είναι dual link DVI, imho.

Εγω που απο το DVI με dual link το γυρισα σε HDMI ειδα καλυτερη απεικονιση,το μονο που επρεπε μονο να κανω να μεγαλωσω τη σαρωση απο το catalyst για να πιασει ολη την επιφανεια της,εχω την LG IPS224 με αναλυση μεγιστη 1980x1080 και ρυθμο ανανεωσης τα 60Hz,δεν παει παραπανω δυστυχως....οταν λες ξεμενει απο bandwidth τι εννοεις???

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω εδω και καιρο μονο display port.

Εχεις δοκιμασει και HDMI?? εαν εχεις δοκιμασει,ειδες καποια διαφορα στην απεικονιση???βασικα αυτο με ενδιαφερει να μαθω,εφοσον δεν υπαρχουν τρανταχτες διαφορες ποιος ο λογος που δημιουργησαν αλλη μια θυρα????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now