Recommended Posts

ζαχο αναβεις φωτιες αναβεις και ολα τα καις που λεει και το τραγουδι . θα με βαλεις σε εξωδα παλι .

αληθεια σε ich 10 αξιζει το raid ? λογικα θα εχω ενα 500 read write ε ?

το ρεβιου οπως παντα ομορφο και προσεγμενο .

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμε ακομα οταν πηρα απο τους πρωτους ssd και μετα που πηρε και ο ζαχος τον ιντελ που προσπαθουσαμε να πεισουμε ολους τους αλλους οτι οι ssd πετανε και οτι ενα array απο μηχανικους δισκους δεν μπορει να ποιασει εναν μονο ssd ε απο τοτε το κολισε το μικροβιο ο ζαχος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτός όπως πάντα, κατατοπιστικός και πολλά μπράβο για τις πρώτες σελίδες που εξηγείς τι χρειάζεται κάποιος για ν δουλεύει το trim στο raid 0..

Μια ερώτηση, παρόλο που η κάθε συστοιχία θέλει διαφορετικό "stripe size" ή ακόμα και το ίδιο με άλλους για να λειτουργησει καλύτερα σε συγκεκριμένες δοκιμές, δεν ευνοούνται συγκεκριμένα stripe size? δλδ το stripe size που θα γίνει το raid 0 δεν είναι λογικό να επηρεάζει κάποια προγράματα περισσότερο ή λιγότερο?

Πολλά συγχαρητήρια για το review!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το review είναι επικό. Απίστευτη ανάλυση σε κάθε τομέα και φυσικά οι δοκιμές σε stripe size είναι κάτι που μάλλον δεν έχει ξαναγίνει:T:

Μας έψησες μάλλον όλους για αγορά δεύτερου drive και raid 0. Το μόνο κακό είναι πως όσοι έχουν παλαιότερο chipset δεν θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν το TRIM. Λές να βγει και κάποιο update γι'αυτους;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ζακ, πραγματικά ενημερωτικό το review :T:

Το μόνο κακό είναι πως όσοι έχουν παλαιότερο chipset δεν θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν το TRIM. Λές να βγει και κάποιο update γι'αυτους;

Γι αυτό παίρνεις ένα ζευγάρι με εξαιρετικό garbage collector και δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Or am I wrong?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

@Venisk: Ισχύει αυτό που λες. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά χρονοβόρο. Μιλάμε για 53 test για κάθε συστοιχία, επί 6 διαφορετικά stripe sizes, επί 4 συστοιχίες (σύνολο 1272) test.

Αν ξεκινούσα τώρα θα τελείωνα σε κανά δίμηνο.

@WebHunter: Η τελευταία OROM κυκλοφόρησε πρόσφατα (11.6.0.1624). Έχω ήδη BIOS για την Z68 μητρική μου. Θα κάνω δοκιμές και θα ενημερώσω. Εύχομαι να δώσουν την υποστήριξη για TRIM σε παλαιότερες πλατφόρμες.

@Astalavista. Δυστυχώς απ'ότι έχει αποδειχτεί, όσο καλό Garbage Collector και να έχει ένα drive, δεν είναι σαν το TRIM.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

@Venisk: Ισχύει αυτό που λες. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά χρονοβόρο. Μιλάμε για 53 test για κάθε συστοιχία, επί 6 διαφορετικά stripe sizes, επί 4 συστοιχίες (σύνολο 1272) test.

Αν ξεκινούσα τώρα θα τελείωνα σε κανά δίμηνο.

.

ζαχο τα stripe sizes λογικα θα παιζουν το ιδιο καλα και σε αλλα chipset ε ? οσο για το τριμ στον 830 το κανει οταν ειναι idle ο δισκος ? η οποτε νανε .

by the way τα patriot μου παιζουν ακομα σε πισι φιλου σε raid χωρις τριμ :hehe:

τα 2 το 3ο ψοφισε .

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο η δουλειά σου δεν παίζεται ρε man :)

To ψάξιμο με τα stripe και το βάθος των αναλύσεων είναι up there. Μπράβο, μπράβο και μπράβο :T:

Τώρα αν ο all-around χρήστης χρειάζεται τέτοιο performance σηκώνει κουβέντα, πάντως ο enthousiast... θα ενθουσιαστεί :D

Link to comment
Share on other sites

Άψογο το review!

Ξέρουμε αν και πότε θα υποστηριχθεί TRIM σε raid0 από amd υλοποιήσεις? Η Intel γίνεται όλο και περισσότερο μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now