barfastic

Τι αγορασα προσφατα

Recommended Posts

Απο που κ ποσο αν επιτρέπεται? Με καρτα sim κανει κλήσεις?

Στο ποστ μου πιο πάνω δίνω στοιχεία πωλητή. (έδωσα +5% για ασφάλεια τελωνείου, αν και τελικά δεν πέρασε). Με κάρτα sim κάνει κλήσεις (έχει εφαρμογή dialer κανονικά), αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Panelάρα ε @gdp77 ;

Για τα δικά μου μάτια και τις δικές μου ανάγκες η οθόνη είναι φανταστική. Το tablet είναι ευρέως γνωστό και μπορείτε να δείτε πολλά reviews. Επίσης υπάρχει και καλό community με custom roms. Από 'κει και πέρα δεν το έχω βάλει δίπλα δίπλα και με retina display από ipad για να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είχε κ μεταλλάκι σαν τα Onda θα ήταν υπερόπλο αλλά κ τώρα πιστόλι είναι!! :T:

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Τα πλαινά του είναι μεταλλικά. Πάλι καλά που δεν έχει στην πλάτη, γιατί είναι ήδη πολύ βαρύ με τέτοια μπαταρία. 888g ενώ το galaxy tab pro 10.1 της γυναίκας μου είναι 470g.

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Α, καλό κ έτσι τότε. Αφού έχει κ κοινότητα δυνατή, φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Ρίξε μια μελλοντική ενημέρωση για διάρκεια μπαταρίας αν θα είναι εύκολο.

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες απο που και με τι τρόπο? Καλορίζικο! Θέλω ένα pro 15ρι αλλά κάνει 2 χιλιάρικα εδώ ρε γμτ!

Αγορασμένο από 5th Ave., NY σε πρόσφατο ταξίδι μου εκεί.

Το μελετούσα καιρό αφού ήξερα ότι θα γίνει το ταξίδι. Το ήθελα customized με 16GB Ram οπότε κοιτούσα συνεχώς για ημερομηνίες παράδοσης ενός τέτοιου μηχανήματος. Αφού κατέληξα στο γεγονός ότι χρειάζονται περίπου 11 ημέρες για να γίνει assembled και ready for pickup από το store, το παρρείγγειλα online από το education store.

2 ημέρες πριν φτάσω NY, έλαβα το σχετικό mail ότι το μηχάνημα είναι ready for pickup. Πήγα στο κατάστημα και απλά το παρέλαβα. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ να δείξω student id όπως είχα διαβάσει. Μου ζήτησαν μόνο το διαβατήριο για να εξακριβώσουν ότι είμαι ο ίδιος που το παραλαμβάνει.

Συνολικά μου στοίχησε 1247.53 ευρώ, μαζί με τους δύο adapters που πήρα, thunderbolt to ethernet και thunderbolt to vga. Α, και 20$ ένα Samsonite sleeve!

Σαφώς και δεν συμφέρει από Ελλάδα και γενικότερα από Ευρώπη από όσο έχω παρατηρήσει. rMBP 13" με 16GB ram δεν έβρισκα εδώ εύκολα παρά μόνο στην istorm με 1658 ευρώ (+ 66 ευρώ οι 2 adapters που ήθελα = 1724 ευρώ). 477 φθηνότερα από Αμερική. Και αν η NY δεν είχε και τόσο υψηλό tax, θα το έπερνα και φθηνότερα.

Αν έχεις γνωστό Αμερική που έρχεται Ελλάδα σε τακτά χρονικά διαστήματα και τον εμπιστεύεσαι, θα μπορούσες να το κανόνιζες μέσω αυτού. Ένας γνωστός μου το έκανε με αυτό τον τρόπο ακριβώς.

Την ημέρα που έφτασα NY, ανακοίνωνσαν τα ipad mini 3, με αντίστοιχη μείωση στην τιμή του mini 2 κατά 100$. Τσίμπησα ένα mini 2 για τον αδερφό μου και ένα για την κοπέλα μιας και τα ζαχάρωνα αν περίσευαν χρήματα:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τι προτείνεται για γράψιμο; MX Brown, Red, Blue or Green ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα χρώματα υπάρχουν;

έχω και brown και red , μάλλον καφέ/μπλέ για γράψιμο, αλλά από οτι λένε τα μπλέ σπάνε @@ από τον θόρυβο. :P

Τα πράσινα είναι πιο σκληρά μπλέ , αλλά ο αλητάμπουρας ο @GoriLLakoS λέει οτι δεν έρχονται Ευρώπη να δοκιμάσουμε. :(

Link to comment
Share on other sites

Με γειές! Cherry MX brown?

Ευχαριστώ. Ναι mx brown φοράει, αλλά η logitech έχει κάνει τα μαγικά της και είναι αθόρυβο (δεν ακούγεται κλικ), πράγμα σημαντικό για μένα επειδή υπάρχει απειλή παντόφλας...

Link to comment
Share on other sites

Τα red είναι η πιο μαλακή "έκδοση" των black.

Μεταξύ red και brown θα πήγαινα. Στα brown νιώθεις ένα χαρακτηριστικό κλικ στο πάτημα, ενώ τα κόκκινα είναι απλά γραμμικά.

Για συγκεκριμένο πληκτρολόγιο δεν θα σου κάνω ακριβώς προτάσεις, πρέπει να δεις λίγο το layout και να κρίνεις αν σου αρέσει το μέγεθος συγκεκριμένων πλήκτρων. Αλλά το Κ70 είναι μια καλή all-around πρόταση :)

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μου αρέσουν τα έξτρα πλήκτρα... ΚΑΘΟΛΟΥ. Οτιδήποτε έχει έξτρα πλήκτρα, δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω και πλαγίως ακυρώνεται αυτόματα.

Σκέφτομαι το Κ70 ή το CM Storm Quickfire XT.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάτι o-rings που βάζουν κάποιοι κάτω από το πλήκτρο για να μειώνουν τον θόρυβο.

Νομίζω τα o-rings σε γλιτώνουν από τον θόρυβο του τερματισμού του πλήκτρου (του "γκντουπ"). Κάτι άλλο βάζουν για το "κλικ". Δε θυμάμαι πώς λέγεται. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Σε κάθε περίπτωση δεν υπήρχε σενάριο να πάρω μηχανικό και να κάθομαι να βγάζω πλήκτρα... Επίσης το logitech είναι το μόνο "αθόρυβο" που έβρισκα με greek (us-international) layout (με το μεγάλο enter), καθώς αυτό εχω συνηθίσει χρόνια τώρα και ήταν προϋπόθεση για να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο.

901px-KB_Greek.svg.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] Εγώ είχα Black και γραφείο και σπίτι και νόμιζα πως είχα λύσει το πρόβλημα μου!

Μετά γύρισα λίγο σε κόκκινους αλλά μου φαίνονται ίδιοι.

Πήρα για πλάκα Brown και σε μια μέρα πήρα και 2ο για το σπίτι..!

Και σπίτι και γραφείο γράφω πολύ...σπίτι πάιζω και λίγο.

Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω καλά για να το νιώσεις όπως εγώ...τα μαύρα ήταν σαν ένα αμάξι

με πολύ σκληρά και στεγνά αμορτισέρ...ωστόσο από μεμβράνης ένιωθα σαν Θεός.

Μετά τα Brown είχαν πιο γλυκό θόρυβο και ήταν σαν μεσαία αμορτισέρ...!

Τα μπλέ κάνουν πολύ κλίκι κλικι σε υψηλές συχνότητες και δεν μου αρέσουν.

Μου κάνουν κάτι σε φτήνια μόνο και μόνο από τον θόρυβο που βγάζουν και την μαλακότητα που έχουν.

Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση. Αλλά δεν ξέρω πόσο κοντά στον Μ.Ο. είμαι γιατί όταν έγραφα με μαυρα,

όλοι γράφαν μακριά απο μαυρα για γράψιμο....! 2 μέρες πονούσε το χέρι μου...μετά συνήθισα!

BTW ο Άγιος Βασίλης μου έφερε ένα PS4 20th Anniversary Edition :P το οποίο και θα μείνει σφραγγισμένο για πολλά χρόνια ;)

10891005_324724021049648_484002888_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now