Recommended Posts

καλημερες

μου εκατσαν καποια λεφτα τωρα προσφατα και πρωτη σκεψη φυσικα να φτιαξω τον δικο μου υπολογιστη (η μεγαλυτερη μαχη στο σπιτι με τον πατερα μου ειναι ποιος θα πρωτοκαει στα games) :D

το badget ειναι μαξιμουμ 650 ευρω μαζι με οθονη που εχω βρει και κανει 110.

cpu ειχα διαλεξει ι3 3220 στα 120ε

ραμ g skill ares 1600 2x4gb

psu corsair 500

gpu μεταχειρισμενη απο ενα φιλο gtx285 (60e)

mobo asrock z77 pro 4 m.

ssd κοντα στα 100ε , 120 gb .

(κουτι ενα no name --- modded(workllog soon)

ωστοσο διαβαζοντας εδω μεσα διαφορα πολλοι λεγατε για amd.

ειμαι σε διλημα πραγματικα και δεν ξερω μηπως παω σε amd .

κυριως για gaming τον θελω αλλα οχι απαραιτητα καινουρια παιχνιδια π.χ cod4 250fps που ειναι και σχετικα ευκολο..

σκεφτομουν για i3 και ζ77 ωστε να μεταπηδησω αργοτερα απο κανα 8μηνο σε 3570k . με μια καλη ψυχτρα να δω τι παιζει και απο o/c.

στα ευρωπουλα που διαθετω μηπως ειναι πιο συνετο να παω σε amd? με ενδιαφερει και η μελλοντικη αναβαθμιση . θενκς εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες, καταρχήν δεν χρειάζεσαι 250fps σε κανένα παιχνίδι..οτιδήποτε πάνω από 50fps είναι τέλεια..H 285 είναι παλιά κάρτα 4-5 χρονών οπότε απλά θα πετάξεις 60 ευρώ! Επίσης..ο 3570k όσο και o/c να του κάνεις αργότερα όταν τον αγοράσεις δεν μπορεί να βοηθήσει στο gaming.

Στα λεφτά που διαθέτεις συμφέρει να πάρεις amd και μια μέτρια κάρτα γραφικών του σήμερα, προφανώς δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό corsair.

amd a8 3870k + Gigabyte GA-A75-UD4H

Πχ αυτή nvidia 650 είναι πολλές φορές δυνατότερη από την πανάρχαια 285

Link to comment
Share on other sites

με τοσα χρηματα gaming ring φτιαχνεις μονο για 17αρα(:P),εφοσον παιζεις fps παιχνιδια, η θα κανεις πολλες υποχωρησεις στα γραφικα!! καλυτερα να παρεις ενα ps3. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο συμφωνώ μαζί σου, και συνήθως προτείνω το ίδιο σε όσους δεν θέλουν ή δεν έχουν να διαθέσουν χρήματα για gaming pc που θέλει τουλάχιστον 1 χιλιάρικο! το ps3 ότι πρέπει..

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω χωρίς να ξέρω αν μπορέσει να πάει σε αναβάθμιση το σύστημα αυτό και φυσικά μην περιμένεις κάτι extreme…

Gigabyte GA-F2A85X-UP4 | Skroutz.gr

AMD A8-5600K Box | Skroutz.gr

CoolerMaster GX 550W | Skroutz.gr

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

Samsung SH-222BB | Skroutz.gr

Asus TA-822 | Skroutz.gr

Asus Radeon HD7770 2GB GDDR5 | Skroutz.gr

Samsung 830 Series 128 GΒ MZ-7PC128B | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

...H 285 είναι παλιά κάρτα 4-5 χρονών οπότε απλά θα πετάξεις 60 ευρώ!

Πχ αυτή nvidia 650 είναι πολλές φορές δυνατότερη από την πανάρχαια 285

Μήπως μπορείς να γράψεις κάποια παραπάνω στοιχεία.

Τίποτε μετρήσεις με fps από διάφορα παιχνίδια ή κάποια θεωρητικά στοιχεία από τα specs των καρτών.

Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καταρχας στο cod4 χρειαζομαι τα 250 μιας και με το game engine του παιχνιδιου εχεις πολλα πλεονεκτηματα ...

απο κει και περα η gtx285 τα πιανει γιατι ειναι δοκιμασμενη απο φιλο.

και προφανως δεν θα την κρατησω καιρο ισα ισα μεχρι να μαζεψω καποια χρηματα για μια πιο καινουρια καρτα.

για το τροφοδοτικο θα το αλλαξω αφου μου λετε και εσεις.

για τους amd προβληματιζομαι ομως καθως σε διαφορα site που διαβασα ανεφεραν τους i3 αρκετα καλους gia gaming. τουλαχιστον στο κομματι που εμενα με ενδιαφερει .

κουτι δεν χρειαζομαι ηδη ετοιμαζω ενα δικο μου .

ps3 δεν παιζει απλα καθως ασχολουμαι competitive με παιχνιδια και το θεωρω πολυ casual το ps3 :D

επισης με αυτο εδω το σαιτ τι παιζει? ειναι καλο?

gtx650vsgtx285

τελος φιλε venisk τι εννοεις πως δεν θα μπορω να τον χρησιμοποιησω αργοτερα (τον 3570κ) ???

θενκς κιολας παιδες

Link to comment
Share on other sites

Πχ αυτή nvidia 650 είναι πολλές φορές δυνατότερη από την πανάρχαια 285

Εντάξει να μην λέμε και ότι να ναι. Για μέχρι DirectX 10 η 285 παίζει σε πολλές περιπτώσεις να είναι καλύτερη. Πρέπει να πας σε 650Ti για να αρχίσεις να λες ότι είσαι ποιο πάνω από 285.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να το κανουμε η 285 ειναι παλια οντως χρειαζεται μια 650τι αλλα εγω να δωσω 60ε και αυριο να κλαταρει η καρτα αντε βρες ακρη μετα.και καμια 560τι θα ηταν ακομα καλυτερα απο τις 650 και 650τι!και κατι ακομα τα 250fps μου φαινονται παρα πολλα για να τα πιασει η 285 εκτως αν το cod ειναι τοσο χαλια δεν θυμαμαι καλα εχω να παιξω πανω απο χρονο!

Link to comment
Share on other sites

απο κει και περα η gtx285 τα πιανει γιατι ειναι δοκιμασμενη απο φιλο.

Σε τι ανάλυση παίζει cod με 250 fps και ποιο cod από όλα?

Πραγματικά δεν χρειάζεσαι 250 fps γιατί δεν τα βλέπει το μάτι σου.

Εντάξει να μην λέμε και ότι να ναι. Για μέχρι DirectX 10 η 285 παίζει σε πολλές περιπτώσεις να είναι καλύτερη. Πρέπει να πας σε 650Ti για να αρχίσεις να λες ότι είσαι ποιο πάνω από 285.

Το πραγματικό ότι να ναι θα ήταν να μείνει με μια 4 ετίας κάρτα το 2012 αλλά εφόσον στο μέλλον θα πάρει καλύτερη πάω πάσο.

@TASOS Δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω για να συγκρίνω 2 κάρτες με 4 χρόνια διαφορά. Ας πούμε να τις συγκρίνω στο bf3? η 285 δεν έχει dx 11 οπότε σαρώνει στο dx10.Με ενδιαφέρει το σήμερα..δεν με απασχολεί τι έκανε το 2009 η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

οντως να τα βρασεις τα fps δεν ειναι στραγαλια και εγω στο λολ τι πιανω 300 τι 100 το ιδιο ειναι δεν γινομαι pro οταν εχω 300.και συμφωνω με τον venisk μακρια απο την 285.τα εχει φαει τα ψωμια τις.και εφοσον θα παρεις καλυτερη στο μελλον παρε τωρα μια 650 με 100ε και παιρνεις αλλη μετα απο 1,5χρονο!

Link to comment
Share on other sites

σε συγκεκριμενες lockαρισμενες τιμες πηδας πιο ψηλα πιο μακρια και πυροβολας πιο γρηγορα.

οσοι εχουν παιξει cod4 promod θα ξερουν για τι μιλαω :)

θα το σκεφτω αμα ειναι να βγαλω τον ssd (αφου εχω καποιους μηχανικους)

και να παρω gpu αν και δεν θα το θελα την δεδομενη στιγμη .

Link to comment
Share on other sites

μα δεν αξιζει να πεταξεις 60ε για μερικους μηνες οπως και να το κανεις ειναι σαν να χαριζεις 60ε στον αλλον για να την ξεφορτοθει. εκτως αμα ειναι τοσο δυσκολο τα 40ε παραπανω τοτε παω πασο.ασε που την 650 την κρατας λιγους μηνες οπως λες και μετα την βαζεις και μια αγγελια και εχεις καποια λεφτα πισω για την 285 μαλλον για τοιχο και κορνιζα την κοβω!

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν έχουν νόημα τα fps όταν ξεπερνάνε έναν αριθμό γιατί δεν τα αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος μας. Από τα 30 και μετά το μάτι μας βλέπει βίντεο από τα 40 και μετά είναι αυτό που λέμε smooth..

Haloed με πρόλαβες..

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό ότι να ναι θα ήταν να μείνει με μια 4 ετίας κάρτα το 2012

Το πραγματικό ότι να ναι το καθορίζει αυτός που πληρώνει. Από εκεί και πέρα αν θέλεις να χρυσοπληρώσεις marketing του 2012 για να έχεις τις επιδόσεις 4ετίας πάω πάσο.

μα δεν αξιζει να πεταξεις 60ε για μερικους μηνες οπως και να το κανεις ειναι σαν να χαριζεις 60ε στον αλλον για να την ξεφορτοθει. εκτως αμα ειναι τοσο δυσκολο τα 40ε παραπανω τοτε παω πασο.ασε που την 650 την κρατας λιγους μηνες οπως λες και μετα την βαζεις και μια αγγελια και εχεις καποια λεφτα πισω για την 285 μαλλον για τοιχο και κορνιζα την κοβω!

Η 285 στα 50 ευρώ έχει φύγει μέσα σε 24 ώρες.

Από την 650 θα χάσεις περισσότερα λεφτά μιας και η τιμή της θα υποχωρήσει λόγω ανταγωνισμού. Στην τελική περισσότερα λεφτά ενδεχομένως θα χάσεις, σε περίπτωση πώλησης, από ένα προϊόν που αγόρασες 100? από ότι από ένα προϊόν που αγόρασες 60? και κατ' επέκταση από ένα προϊόν που θα αγόρασες 30?. Είναι απλή λογική.

Υπάρχει μόνο ένας λόγος να μην αγοράσεις μια 285 σήμερα, αν καλύπτεσαι από τις επιδόσεις και αυτός είναι η έλλειψη εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταω οτι η 285 εχει 4πλασια καταναλωση και δεν εχει εγγυηση.αρα την παιρνει και αμα του χαλαει οπως ειπα την κανει κουμπαρα.ειμαι υπερ των μεταχειρισμενων αλλα ειναι και ρισκο!την εχει φιλος του η κολλιτος του?γιατι αμα ειναι γνωστος μπορει να του λεει οτι αυτη η καρτα κανει παπαδες.anyway εγω ηθελα να πω και για τις ραμ να παρει τιποτα ποιο φτηνες με 40ε στα 1333 και ας ειναι και noname μαρκα.1333 με 1600 αν δεν κανω λαθος διαφορες 0!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταω οτι η 285 εχει 4πλασια καταναλωση και δεν εχει εγγυηση.αρα την παιρνει και αμα του χαλαει οπως ειπα την κανει κουμπαρα.ειμαι υπερ των μεταχειρισμενων αλλα ειναι και ρισκο!την εχει φιλος του η κολλιτος του?γιατι αμα ειναι γνωστος μπορει να του λεει οτι αυτη η καρτα κανει παπαδες.anyway εγω ηθελα να πω και για τις ραμ να παρει τιποτα ποιο φτηνες με 40ε στα 1333 και ας ειναι και noname μαρκα.1333 με 1600 αν δεν κανω λαθος διαφορες 0!

κολλητος την εχει που απλα εβαλε καλυτερη και την μου την εδινε και τζαμπα αλλα δεν δεχτηκα εγω .. ουτε o/c της ειχε κανει ουτε την ειχε πειραξει γενικα.

για το διαστημα που την θελω με καλυπτει.

ειναι ρισκο.. αλλα δεν δινω και 100-200 ευρα.. 60 ευρω δεν ειναι πολλα imo.

Link to comment
Share on other sites

Haloed

Ναι για την εγγύηση έχεις δίκιο. Αλλά η μνήμη παίζει ρόλο, έστω και μικρό. Αν οι τιμές διαφέρουν κατά ελάχιστα ευρώ (ελάχιστα δε εννοώ 10+) τότε καλύτερα να πάρει τις γρηγορότερες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν έχουν νόημα τα fps όταν ξεπερνάνε έναν αριθμό γιατί δεν τα αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος μας. Από τα 30 και μετά το μάτι μας βλέπει βίντεο από τα 40 και μετά είναι αυτό που λέμε smooth..

υπαρχουν διαφορες στα παιχνιδια με μηχανες απο την quake

Call of Duty : A Study on FPS - Mods Repository Wiki

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι η 285 κοιτατε καπου λαθος νομιζω. πως η 285 θα τα βγαλει περα με μια 1080π αναλυση,και πως με 650 γιουρα θα γινει μπιλντ για πισι απο το ΜΗΔΕΝ,που δεν υπαρχει ουτε οθονη??? εκτος και αν βαλεις προχειρα ενα Ι3 και μια 285 και αργοτερα βαζεις επεξεργαστη και καρτα γραφικων και ενα ssd αν κρινεις πως σου χρειαζεται. ετσι ισως μπορεσεις να φτιαξεις,αλλα τωρα με 650 δεν φτιαχνεις κατι ειδικα αν εισαι fps τυπος. περιμενε κανε υπομονη και μαζεψε κιαλλα η θα πεσεις σε απαιτησεις..!:)

Link to comment
Share on other sites

@TASOS Δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω για να συγκρίνω 2 κάρτες με 4 χρόνια διαφορά.

Ας πούμε να τις συγκρίνω στο bf3? η 285 δεν έχει dx 11 οπότε σαρώνει στο dx10.Με ενδιαφέρει το σήμερα..δεν με απασχολεί τι έκανε το 2009 η κάρτα.

Φίλε οι εταιρείες παίζουν με την ονοματολογία και τα διάφορα μαρκετίστικα κόλπα τους για να πουλήσουν.

Εμείς από την πλευρά μας δέν πρέπει να τσιμπάμε και πρέπει να ψαχνόμαστε περισσότερο.

Το γεγονός ότι μιά κάρτα ανήκει στην GTX-6 series , δέν την κάνει αυτόματα καλύτερη από μιά κάρτα 4ετίας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν , η GTX-285 είναι καλύτερη από την GTX-650 , στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Η GTX-650 είναι entry-level κάρτα.

MSI GeForce GTX 650 Power Edition OC 1 GB Review | techPowerUp

Ενδεικτικά η GTX-285

Leadtek GeForce GTX 285 1024 MB Review | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει πόσο άχρηστη είναι η 650 :P αλλά συνεχίζω να διαφωνώ στο να πετάξει 60 ευρώ σε μια κάρτα 4 ετίας ότι και νούμερα να έβγαζε σε ένα review του 2009.:P

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να δωσεις 60 γιατι να μην δωσεις ενα 40αρι περιπου παραπανω και να χτυπησεις μια 5850-70 ή 6850-70 μτχ και να εισαι αρχοντας στα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now