Drake19

Α10 5800Κ

Recommended Posts

tumblr_l8eexgsw341qa1id2o1_500.jpg

θα υπάρξει review από εδώ... :D

αλλά αν εννοείς 2500Κ και παρόμοιους επεξεργαστές, παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Απλα προσπαθω να ξεκαθαρισω σε τοπιο στο MVP αναμεσα σε k σειρα της intel και k σειρα της amd για να δω και εγω που θα καταληξω στο τελος!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω!!!

γιατί τι καλύτερο μπορείς να πάρεις στα 130? (cpu+vga) ακόμα και με dedicated κάρτα και μεταχειρισμένα αν θες να ψάξεις?

Εγω θα πηγαινα σε καποιον i3 ivy bridge,σε γραφικα ισως ο A10 να ειναι καλυτερος αλλα σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι ο i3,ουτως συ αλλος θα πας σε αυτη την κατηγορια εφοσον δε σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια,θελεις π.χ ενα pc για βασικη χρηση και να βλεπεις καμια ταινια,ειτε παρεις το εναν ειτε παρεις τον αλλον δε θα δεις ποιοτικα γραφικα...το μονο + στις μητρικες FM2 οτι υποστηριζουν 64GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα σε καποιον i3 ivy bridge,σε γραφικα ισως ο A10 να ειναι καλυτερος αλλα σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι ο i3,ουτως συ αλλος θα πας σε αυτη την κατηγορια εφοσον δε σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια,θελεις π.χ ενα pc για βασικη χρηση και να βλεπεις καμια ταινια,ειτε παρεις το εναν ειτε παρεις τον αλλον δε θα δεις ποιοτικα γραφικα...το μονο + στις μητρικες FM2 οτι υποστηριζουν 64GB Ram

Βασικα εγω κοιταω για παιχνιδια,και με ενδειαφερει πολυ η κατασταση MVP,απλα κοιταω κατι καλυτερο σε αποδοση σε παιχνιδια να μου εχει και να ειναι καλητερο απο το FX8120 γιατι τελικα ειναι μια αγορα που απλα την μετανιωσα.:'(....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα σε καποιον i3 ivy bridge,σε γραφικα ισως ο A10 να ειναι καλυτερος αλλα σε επεξεργαστικη ισχυ ειναι ο i3,ουτως συ αλλος θα πας σε αυτη την κατηγορια εφοσον δε σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια,θελεις π.χ ενα pc για βασικη χρηση και να βλεπεις καμια ταινια,ειτε παρεις το εναν ειτε παρεις τον αλλον δε θα δεις ποιοτικα γραφικα...το μονο + στις μητρικες FM2 οτι υποστηριζουν 64GB Ram

άλλο είπα και άλλο κατάλαβες

1) στα 130? τι συνδυασμό μπορείς να πάρεις σε cpu+vga καλύτερο από A10-5800K?

2) σε επεξεργαστική δύναμη κινούνται σε ίδια επίπεδα πλέον και αν λάβεις υπόψιν σου και overclocking ability του επεξεργαστή της AMD σε σχέση με τα κλειδωμένα i3 μπορεί να καταρρίπτεται η άποψή σου

3) ο Α10-5800Κ δεν απευθύνεται σε αυτούς που χρειάζονται ένα pc για δουλειές γραφείου αλλά σε όσους επιθυμούν ένα φτηνό gaming pc

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλήστε με το MVP, εδώ κάπου έχουνε γράψει οτι τα frame που δίνει δεν είναι πραγματικά.

Ετσι εχω δει και εγω αλλα αλλου λενε ειναι αλλου λενε πως οχι,αλλα σκεφτομαι το εξης,οτι με το MVP δουλευουν τα γραφικα του επεξεργαστη μαζι της καρτας γραφικων,που παει να πει μεγαλητερη ισχυ στα γραφικα,αν καπου κανω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

άλλο είπα και άλλο κατάλαβες

1) στα 130? τι συνδυασμό μπορείς να πάρεις σε cpu+vga καλύτερο από A10-5800K?

2) σε επεξεργαστική δύναμη κινούνται σε ίδια επίπεδα πλέον και αν λάβεις υπόψιν σου και overclocking ability του επεξεργαστή της AMD σε σχέση με τα κλειδωμένα i3 μπορεί να καταρρίπτεται η άποψή σου

3) ο Α10-5800Κ δεν απευθύνεται σε αυτούς που χρειάζονται ένα pc για δουλειές γραφείου αλλά σε όσους επιθυμούν ένα φτηνό gaming pc

συγνωμη λιγο,Αυτα που γραφεις τα πιστευεις?? θα τον παρεις για παιχνιδια??? εγραψα πιο πανω κι εβαλα και τις μετρησεις,σε ισχυ ειναι πιο κατω απο τον δικο μου 760 που εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε,ασε που δεν φημηζεται κανενας amd για τις επιδοσεις του στα παιχνιδια ακομη και οι 8-πυρηνοι,πανε δες reviews και αποψεις χρηστων,για να φτιαξεις παιχνιδομηχανη τρεις ειναι οι επιλογες i5 η i7 1155 η εαν θελεις το κατι παραπανω πηγαινεις στην πλατφορμα 2011....πιο φτηνο gaming pc δεν υπαρχει...δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να πρεπει να κανεις o/c εαν θελεις επιδοσεις...νομιζω οτι οι amd αυτη τη στιγμη ειναι πεταμενα χρηματα,υπαρχουν επιλογες στην intel για να φτιαξεις ενα συστημα αναλογα με τις αναγκες σου....

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε pc με ιντελ που να μπορει να παιξει αξιοπρεπώς παιχνιδια, με ή χωρις discrete gpu με budget κατω των 250? για mobo+cpu+gpu+ram και στειλε μου πμ που το βρηκες να παω να στο αγορασω.

δεν αξιζει καν να μπω στον κοπο να συγκρινω την HDX000 Series της ιντελ με οποιαδηποτε Radeon βρισκεται μεσα στα APU. Περαν αυτου σε καθημερινες εργασιες οπως συμπιεση/αποσυμπιεση, κανα photoshop, κανα video encoding κλπ τετοια ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους (αλλες φορες περναει ο amd, αλλες ο 3220/3225) και δεν μιλαω καν για overclock, ετσι? Βαλε στην εξισωση τις τιμες, την αποδοση, την καταναλωση (νομιζω τρωνε περισσοτερα watts τα trinity απο τα αντιστοιχα i3) και θα βγαλεις αν αξιζουν ή οχι για ενα casual gaming pc.

Στο high end gaming PC ειναι εντελως αλλη φαση και εκει μιλαμε μονο για 3770k+7970CF/680SLI αλλα εντελως διαφορετικες αναγκες και απαιτησεις.

υπαρχουν επιλογες στην intel για να φτιαξεις ενα συστημα αναλογα με τις αναγκες σου....

PROCESSOR :: AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX) - Visionstudio.gr -> 127?

Μητρικη FM2 με Α85 με ενα καρο sata3 και usb3 απο 70? έως 130? για την high end

βαλε και ενα 40αρι για 8GB ram

Συνολο -> 237? ή 297?

και αν παμε για 5600K και Α75 μητρικη δεν θα εχεις καν τι να πεις :P

για να δω τις τοοοοοοσες επιλογες απο την ιντελ σε αυτα τα χρηματα για ιδιας gaming αποδοσης ?!?

Link to comment
Share on other sites

:T:^^^^+10000 γιατί έπιασες το σκεπτικό μου mister Αλεχανδρο και συμφωνώ με τα λεγόμενα σου^^^^:T:

συγνωμη λιγο,Αυτα που γραφεις τα πιστευεις?? θα τον παρεις για παιχνιδια??? εγραψα πιο πανω κι εβαλα και τις μετρησεις,σε ισχυ ειναι πιο κατω απο τον δικο μου 760 που εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε,ασε που δεν φημηζεται κανενας amd για τις επιδοσεις του στα παιχνιδια ακομη και οι 8-πυρηνοι,πανε δες reviews και αποψεις χρηστων,για να φτιαξεις παιχνιδομηχανη τρεις ειναι οι επιλογες i5 η i7 1155 η εαν θελεις το κατι παραπανω πηγαινεις στην πλατφορμα 2011....πιο φτηνο gaming pc δεν υπαρχει...δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να πρεπει να κανεις o/c εαν θελεις επιδοσεις...νομιζω οτι οι amd αυτη τη στιγμη ειναι πεταμενα χρηματα,υπαρχουν επιλογες στην intel για να φτιαξεις ενα συστημα αναλογα με τις αναγκες σου....

κάπου έχεις χάσει την μπάλα και βλέπεις το δέντρο μόνο

στο ξαναλέω διάβασε ποιο προσεκτικά τι γράφουμε

1) εγώ σύγκρινα Α10-5800Κ με i3

2) μπορεί ο δικός σου να καταναλώνει πιο λίγο σαν επεξεργαστής σε σχέση με τον Trinity, αλλά για υπολόγισε την κατανάλωσή του i5 760 μαζί με μια low end vga που να έχει εφάμιλλες επιδόσεις με την Radeon HD 7660D και μετά πες μου ποιος καταναλώνει λιγότερο σαν σύνολο

3) κάποιος σε έχει πληροφορήσει λάθος πως αξιοπρεπές gaming νοείται μόνο με συστήματα των 1000+ ευρώ, γιατί δεν έχουν όλοι να διαθέσουν τόσα, απλά κάνουν κάποιες παραχωρήσεις σε normal settings για να παίξουν τον αγαπημένο τους τίτλο

4) αν είχαν όλοι το δικό σου σκεπτικό θα υπήρχε μια εταιρεία για κάθε πράγμα άρα δεν χρειάζεται να είσαι απολυτός σε αυτά που λες

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

:T:^^^^+10000 γιατί έπιασες το σκεπτικό μου mister Αλεχανδρο και συμφωνώ με τα λεγόμενα σου^^^^:T:

κάπου έχεις χάσει την μπάλα και βλέπεις το δέντρο μόνο

στο ξαναλέω διάβασε ποιο προσεκτικά τι γράφουμε

1) εγώ σύγκρινα Α10-5800Κ με i3

2) μπορεί ο δικός σου να καταναλώνει πιο λίγο σαν επεξεργαστής σε σχέση με τον Trinity, αλλά για υπολόγισε την κατανάλωσή του i5 760 μαζί με μια low end vga που να έχει εφάμιλλες επιδόσεις με την Radeon HD 7660D και μετά πες μου ποιος καταναλώνει λιγότερο σαν σύνολο

3) κάποιος σε έχει πληροφορήσει λάθος πως αξιοπρεπές gaming νοείται μόνο με συστήματα των 1000+ ευρώ, γιατί δεν έχουν όλοι να διαθέσουν τόσα, απλά κάνουν κάποιες παραχωρήσεις σε normal settings για να παίξουν τον αγαπημένο τους τίτλο

4) αν είχαν όλοι το δικό σου σκεπτικό θα υπήρχε μια εταιρεία για κάθε πράγμα άρα δεν χρειάζεται να είσαι απολυτός σε αυτά που λες

Απο τις επιδοσεις το γυρισες στην καταναλωση,τελικα εισαι πιο εξυπνος απο μας,δεν το ξεραμε αυτο οτι μπορεις να κατεβασεις τα επιπεδα γραφικων για να μπορεσεις να τρεξεις ολα τα παιχνιδια,στο κατω κατω κανε μια γυρα σε netcafe που πηγαινουν να παιξουν games οι περισσοτεροι κι αν εστω ενα καταστημα δουλευει με amd εγω θα παω να γινω αστροναυτης,αλλο εαν εσυ δεν εχεις την οικονομικη ανεση και μπορεις να εξυπηρετησεις τις αναγκες σου με εναν Α10 κι αλλος ο προσδιορισμος ενος εξ'ολοκληρου gamer PC που θα τρεχει ολα τα νεα παιχνιδια στο full χωρις να καθυστερει...το ιδιο κι εγω προσπαθω να εχω οσο το δυνατον πιο αποδοτικο συστημα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος και τωρα το σκεφτομαι για μια αναβαθμιση αλλα ισως και να μην την επιχειρησω γιατι ζουμε δυσκολους καιρους και το καθε λεπτο του ευρω μας ειναι απαραιτητο για να ζησουμε....

Link to comment
Share on other sites

Απο τις επιδοσεις το γυρισες στην καταναλωση,τελικα εισαι πιο εξυπνος απο μας,δεν το ξεραμε αυτο οτι μπορεις να κατεβασεις τα επιπεδα γραφικων για να μπορεσεις να τρεξεις ολα τα παιχνιδια,στο κατω κατω κανε μια γυρα σε netcafe που πηγαινουν να παιξουν games οι περισσοτεροι κι αν εστω ενα καταστημα δουλευει με amd εγω θα παω να γινω αστροναυτης,αλλο εαν εσυ δεν εχεις την οικονομικη ανεση και μπορεις να εξυπηρετησεις τις αναγκες σου με εναν Α10 κι αλλος ο προσδιορισμος ενος εξ'ολοκληρου gamer PC που θα τρεχει ολα τα νεα παιχνιδια στο full χωρις να καθυστερει...το ιδιο κι εγω προσπαθω να εχω οσο το δυνατον πιο αποδοτικο συστημα σε οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος και τωρα το σκεφτομαι για μια αναβαθμιση αλλα ισως και να μην την επιχειρησω γιατι ζουμε δυσκολους καιρους και το καθε λεπτο του ευρω μας ειναι απαραιτητο για να ζησουμε....

οταν παιζεις για πρωτη φορα ενα game δεν ειναι τα settings στο ultra οποτε ακυρο το πρωο που ειπες για κατεβασμα του επιπεδου των γραφικων.

2)τα νετ καφε εχουν pc 4ετιας και βάλε και ισως ειμαι πολυ καλος με το 4ετιας (e4300/e6300/e6600/και βαρια κανα e8XXX). Αν εφτιαχνε καποιος τωρα pc για net kafe ίσως να εβαζε Α10's για να γλυτωσει χρηματα μιας και μεταξυ μας τωρα κανεις δεν παει σε νετ καφε για να παιξει τερμα γραφικα το game, ειναι αλλοι οι λογοι που παει καποιος να παιξει σε νετ καφε.

3)εχεις μπερδεψει το casual gaming με το high end gaming. Ο ενας εχει ενα all around δυνατο μηχανακι που μπορει να παιξει και ενα game με 1080p αναλυση και medium προς high settings χωρις πολλα φιλτρα και να γουσταρει καργα και ο άλλος εχει της παναγιας τα ματια για pc και πάλι δεν του φτανουν τα 3945834 fps.

τέλος θα ηθελα να ριξεις μια ματια στα τελευταια games που εχουν βγει σε pc και κονσολα για να δεις οτι τελικα αξιζει περισσοτερο να παρεις μια κονσολα για gaming και μια 42αρα οθονη και να ξεμπερδεψεις μια και καλη :P

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γνωμη σας,οσο φτηνοι και να ειναι εγω την εχω βγαλει απο το μυαλο μου την Amd,πανε οι καλες εποχες,ελπιζω να επανελθει αν και το βλεπω πολυ δυσκολο οσο η intel καθε χρονο πηγαινει σε νεα socket-chips....

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μας να είμαστε αντικειμενικοί?:hehe:

φυσικά και δεν το προτείνουμε σε εσένα με το σύστημα που έχεις γιατί θα συμφωνήσω πως δεν αξίζει σαν αναβάθμιση, αλλά για κάποιον που θέλει να φτιάξει ένα all round συστηματάκι μαζί με mainstream gaming χωρίς να χρειαστεί να δώσει πολλά λεφτά είναι μια χαρά. απορώ γιατί δεν τα δέχεσαι εκτός και αν είσαι Intel fanboy

1) λες για επεξεργαστική δύναμη σε σχέση με i3 και σου λέμε πως στα default κινούνται στα ίδια επίπεδα χωρίς να βάλουμε μέσα ότι πρόκειται για επεξεργαστή με ξεκλείδωτο multiplier (πιστεύω να ξέρεις τι σημαίνει αυτό)

2) οκ δεν το συκρίνω σε κατανάλωση με τον i5 760, θες να στον συγκρίνω με τον i3?

Trinity A10-5800k >>>100W TDP

i3 >> 55W

φαινομενικά ο επεξεργαστής της Intel μοιάζει να είναι άψογος αλλά για τον υποψήφιο αγοραστή που θα έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε γραφικά, η Radeon HD 7660D κινείται σε επιδόσεις ανάμεσα στην Nvidia GeForce GT 440 και AMD Radeon HD 6570 με TDP ~55-60W (μεγάλο παιδί είσαι και πρόσθεση ξέρεις)

3) με την επιλογή Hybrid CrossFire που προσφέρεται μπορείς να φτάσεις το κόστος της Intel i3 επιλογής (CPU+ Discrete VGA) αγοράζοντας μια επιπλέον κάρτα Radeon HD 6670 και να αυξηθούν κατακόρυφα οι επιδόσεις στα games και πες μου πιο game θα σου κολλάει σε medium settings ή ακόμα και high settings σε ανάλυση στα 1080p.

ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

γνώμη μας να είμαστε αντικειμενικοί?:hehe:

φυσικά και δεν το προτείνουμε σε εσένα με το σύστημα που έχεις γιατί θα συμφωνήσω πως δεν αξίζει σαν αναβάθμιση, αλλά για κάποιον που θέλει να φτιάξει ένα all round συστηματάκι μαζί με mainstream gaming χωρίς να χρειαστεί να δώσει πολλά λεφτά είναι μια χαρά. απορώ γιατί δεν τα δέχεσαι εκτός και αν είσαι Intel fanboy

1) λες για επεξεργαστική δύναμη σε σχέση με i3 και σου λέμε πως στα default κινούνται στα ίδια επίπεδα χωρίς να βάλουμε μέσα ότι πρόκειται για επεξεργαστή με ξεκλείδωτο multiplier (πιστεύω να ξέρεις τι σημαίνει αυτό)

2) οκ δεν το συκρίνω σε κατανάλωση με τον i5 760, θες να στον συγκρίνω με τον i3?

Trinity A10-5800k >>>100W TDP

i3 >> 55W

φαινομενικά ο επεξεργαστής της Intel μοιάζει να είναι άψογος αλλά για τον υποψήφιο αγοραστή που θα έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε γραφικά, η Radeon HD 7660D κινείται σε επιδόσεις ανάμεσα στην Nvidia GeForce GT 440 και AMD Radeon HD 6570 με TDP ~55-60W (μεγάλο παιδί είσαι και πρόσθεση ξέρεις)

3) με την επιλογή Hybrid CrossFire που προσφέρεται μπορείς να φτάσεις το κόστος της Intel i3 επιλογής (CPU+ Discrete VGA) αγοράζοντας μια επιπλέον κάρτα Radeon HD 6670 και να αυξηθούν κατακόρυφα οι επιδόσεις στα games και πες μου πιο game θα σου κολλάει σε medium settings ή ακόμα και high settings σε ανάλυση στα 1080p.

ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός

η amd εμεινε 5 χρονια πισω,οτι κι αν ειναι του χρονου ετσι οπως τα λες παλι αναβαθμιση θα θελεις,μεγαλυτερη σημασια εχει η ισχυ του επεξεργαστη παρα τα πολλαπλα γραφικα,ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δεν εχει διαρκεια στο χρονο,ειδικα στα benchmark με i3-3220 ερχεται πισω μετ'εμποδιον,εχει και παιχνιδια η συγκριση AnandTech - Bench - CPU κανε o/c εσυ για να ανταγωνιστεις και να ξεπερασεις τον κατωτερο i3,κριμα γιατι δεν υπαρχει πλεον ανταγωνισμος,η intel την εκτοπισε απο την αγορα για τα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε πικαρμτ αραξε αγορι μου...δεν ειπαμε και τιποτα....ενηγουεη οι τρινιτυ της amd μια χαρα επεξεργαστες ειναι για λοου μπατζετ πισι.αν ειχαμε ολοι την δυαντοτητα θα περναμε intel 3770k αλλα δυστηχως δεν εχουμε φραγκα...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε πικαρμτ αραξε αγορι μου...δεν ειπαμε και τιποτα....ενηγουεη οι τρινιτυ της amd μια χαρα επεξεργαστες ειναι για λοου μπατζετ πισι.αν ειχαμε ολοι την δυαντοτητα θα περναμε intel 3770k αλλα δυστηχως δεν εχουμε φραγκα...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

παντως και οι i3 δεν ειναι ασχημα κομματια,αν επαιρνα τωρα pc κι οχι πριν 3 χρονια θα πηγαινα σε κατι φτηνο κι εγω,μαλλον i3...

Link to comment
Share on other sites

Αλλού βαρούν τα τύμπανα αλλού χορεύει η Βάσω

ότι και να σου πω δεν πιάνεσαι με τίποτα άρα άδικος κόπος

συνέχιζε να πιστεύεις ότι σε βολεύει και να είσαι "αντικειμενικός" από Sanda Clara μεριά απλά δεν ασχολούμαι με fanboys

Link to comment
Share on other sites

Αλλού βαρούν τα τύμπανα αλλού χορεύει η Βάσω

ότι και να σου πω δεν πιάνεσαι με τίποτα άρα άδικος κόπος

συνέχιζε να πιστεύεις ότι σε βολεύει και να είσαι "αντικειμενικός" από Sanda Clara μεριά απλά δεν ασχολούμαι με fanboys

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now