Drake19

Α10 5800Κ

Recommended Posts

Αλλού βαρούν τα τύμπανα αλλού χορεύει η Βάσω

ότι και να σου πω δεν πιάνεσαι με τίποτα άρα άδικος κόπος

συνέχιζε να πιστεύεις ότι σε βολεύει και να είσαι "αντικειμενικός" από Sanda Clara μεριά απλά δεν ασχολούμαι με fanboys

Εβγαλε νεο socket εννοειται καλυτερο απο το παλιοτερο και δεν ανεβασε ταχυτητα,εσυ το βλεπεις επιτυχια αυτο??? επρεπε σε επιδοσεις να ξεπερνα ολους τους i3 της intel...ευτυχως αυτο το κατορθωσαν οι FX,οι οκταπυρηνοι,απο τον ιανουαριο που η ιντελ παει σε Haswell η amd θα πρεπει να βγαλει εικοσαπυρηνο για να μπορεσει με o/c να σπασει επιτελους το φραγμα των i5...μεγαλο κατορθωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά περίμενε Haswell τον Ιανουάριο.

οποτε βγει,δε βιαζομαι αλλα η intel εχει ξεφυγει,δεν εχει αντιπαλο δυστυχως,εξουδετερωσε την cyrix παει να κανει κατι αντιστοιχο με την amd....

Link to comment
Share on other sites

οποτε βγει,δε βιαζομαι αλλα η intel εχει ξεφυγει,δεν εχει αντιπαλο δυστυχως,εξουδετερωσε την cyrix παει να κανει κατι αντιστοιχο με την amd....

Δεν δειχνεις να καταλαβαινεις οτι αυτο ειναι κακο για εμας.φαντασου σε δυο τρια χρονια να κυκλοφορουν μονο ιντελ επεξεργαστες...την πατησαμε.δεν λεω σουπερ ειναι αλλα ειναι και ακριβοι ρε γαμωτο

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν δειχνεις να καταλαβαινεις οτι αυτο ειναι κακο για εμας.φαντασου σε δυο τρια χρονια να κυκλοφορουν μονο ιντελ επεξεργαστες...την πατησαμε.δεν λεω σουπερ ειναι αλλα ειναι και ακριβοι ρε γαμωτο

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

αυτο λεω τοσο καιρο,οτι η intel εαν ειχε δυνατο αντιπαλο δε θα ειχε αυτες τις τιμες....οταν η amd βγαζει νεα τσιπακια χωρις καμια διαφορα απο τα προηγουμενα δινει πατηματα στην intel να κινηθει οπως θελει....

Link to comment
Share on other sites

@Picard

Θα σου πω εγώ το άλλο, γιατί να πάω να δώσω 850? για να κάνω ένα gaming pc (και δεν αναφέρομαι τυχαία σε gaming pc) Intel, ενώ με 100-120 εύρο λιγότερο κάνω κάτι αντίστοιχο σε AMD, δηλαδή να πληρώσω παραπάνω λεφτά στον CPU κάνα κατοστάρικο για να κάνω τι? να πηγαίνει πιο γρήγορα το αμάξι στο Dirt 3 ή να κάνει τα spells πιο γρήγορα ο Lock στο WoW?

Κάπως έτσι να σου πω ότι τελειώνω το σύστημα μου και του έχω πάρει AMD για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Μου φαίνετε λίγο κάπως να δώσω 230? έναντι τον 140. Γιατί πολύ απλά δεν μου είναι σε κάτι χρήσιμος ο Intel.

Άρα μήπως η AMD δεν κυνηγά την Intel αλλά άτομα σαν έμενα, ένα mid-high end gaming pc? Γιατί σου λέει κάτσε δεν αχούνε όλοι τα 230? να περούνε τον Intel, αλλά μπορούν να συγκεντρώσουν πιο εύκολα τα 140 που θέλει ένας FX. Άρα μην το βλέπεις τόσο πολύ σαν AMD vs. Intel, δες το καλυτέρα σαν AMD vs. Market :P

Αυτά. φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

@Picard

Θα σου πω εγώ το άλλο, γιατί να πάω να δώσω 850? για να κάνω ένα gaming pc (και δεν αναφέρομαι τυχαία σε gaming pc) Intel, ενώ με 100-120 εύρο λιγότερο κάνω κάτι αντίστοιχο σε AMD, δηλαδή να πληρώσω παραπάνω λεφτά στον CPU κάνα κατοστάρικο για να κάνω τι? να πηγαίνει πιο γρήγορα το αμάξι στο Dirt 3 ή να κάνει τα spells πιο γρήγορα ο Lock στο WoW?

Κάπως έτσι να σου πω ότι τελειώνω το σύστημα μου και του έχω πάρει AMD για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Μου φαίνετε λίγο κάπως να δώσω 230? έναντι τον 140. Γιατί πολύ απλά δεν μου είναι σε κάτι χρήσιμος ο Intel.

Άρα μήπως η AMD δεν κυνηγά την Intel αλλά άτομα σαν έμενα, ένα mid-high end gaming pc? Γιατί σου λέει κάτσε δεν αχούνε όλοι τα 230? να περούνε τον Intel, αλλά μπορούν να συγκεντρώσουν πιο εύκολα τα 140 που θέλει ένας FX. Άρα μην το βλέπεις τόσο πολύ σαν AMD vs. Intel, δες το καλυτέρα σαν AMD vs. Market :P

Αυτά. φιλικά πάντα :)

Στην Amd αξιζει να πας εαν θελεις επεξεργαστη κατω των 100?,εαν θελεις δηλαδη ενα πολυ φτηνο συστημα για βασικες αναγκες,εαν μπορεις να διαθεσεις παραπανω λεφτα καλυτερα να πας σε intel,μην επηρεαζεστε απο τον αριθμο των πυρηνων καθως κι απο το κλοκ του επεξεργαστη,μην επηρεαζεστε απο το Κ που εχουν για υπερχρονισμο,οι διαφορες των επεξεργαστων οφειλεται στην αρχιτεκτονικη τους,ολα τα υπολοιπα ειναι για τα ματια του κοσμου,καποιοι λενε οτι οι amd των οκτω πυρηνων παιζει να αυξησουν εως και 25% τις επιδοσεις τους στα win 8....ο λογος αποδοση/τιμη ετσι οπως μας τα λενε τα benchmark γερνει προς intel μερια....οχι ομως για ολους τους επεξεργαστες της.π.χ οι κορυφαιοι που εχουν 500 και 1000 ευρω ειναι πεταμενα χρηματα...ακομη κι αν εχεις φραγκα να το κανεις δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.

Aπο κει και περα την amd δε μπορω να την αμφισβητησω ως εταιρια στο χωρο,καθως ειχα κι εγω καποτε amd στις καλες εποχες της,ξερω πολλα ατομα τη σημερον ημερα που πηγαν σε amd διοτι δεν πανε την πολιτικη της intel,παντως και οι δυο εταιριες εχουν βαλει στοχο να προσεγγισουν ολο το φασμα των χρηστων που παιρνουν pc αναλογα με τις αναγκες τους,απλα η intel επειδη δεν εχει πλεον δυνατο αντιπαλο μπορει να προσαρμοσει τοσο τις τιμες της οσο και την ισχυ των επεξεργαστων της στην αγορα,εχει το απολυτο πλεονεκτημα,ωστοσο ειναι προς οφελος των καταναλωτων να υπαρχει ανταγωνισμος και η amd να βγαζει κορυφαια προιοντα,τοτε θα υποχρεωνε την intel σε αρκετες υποχωρησεις,ελπιζω να ανακαμψει αυτη η εταιρια και να δειξει ολο το βαρος στους επεξεργαστες κι οχι στα γραφικα....η εαν μπορει ακομη καλυτερο και στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now