Drake19

AMD FX8120 MOBO

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,ειμαι μια μερα εδω και εχω ανοιξει το 3ο τοπικ :P :P επειδη εχω τον FX8120 και απλα δεν ξρω τι μπορει να φταιει σε σχεση αποδοσης σε ενα παιχνιδι,μου εχει περασει απο το μυαλο και το ψαχνω να πω την αληθεια για αλλαγη πραγματων(τα δικα μου δεν ειναι ουτε 3 μηνων)απο τον fx στον i5 ή στον 5800K για ποιο οικονομικα,να μην μακρηγορω απλα ηθελα να μαθω απο τους ποιο εμπειρους αν φταιει η μιτρικη μου σε σχεση αποδοσης,εχω την gigabyte ga 970a-d3 με 1600mhz μνημες corsair vengeance και μια 7850 oc,για να μην δεινω και αλλα λεφτα γτ ειδη εχω πεταξει γυρω στα 500?+,ειναι η μιτρικη η απλα ειναι μουφα γενικα cpu+mobo?!

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγνωμη για ολο το κατεβατο :P :P

Link to comment
Share on other sites

Είχες γράψει για ένα παιχνίδι ότι απέδιδε καλύτερα με i5 + 7850 που σημαίνει πως στο συγκεκριμένο παιχνίδι μεγάλο ρόλο η cpu..κάτι που δεν ισχύει πάντα!

Βασική ερώτηση...σε τι ανάλυση παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχες γράψει για ένα παιχνίδι ότι απέδιδε καλύτερα με i5 + 7850 που σημαίνει πως στο συγκεκριμένο παιχνίδι μεγάλο ρόλο η cpu..κάτι που δεν ισχύει πάντα!

Βασική ερώτηση...σε τι ανάλυση παίζεις?

1920x1080 φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καπου το Mobo που εχω τα παει πισω τα πραμματα τοτε αντι να κανω αναβαθμισει σε αλλο συστημα να αγορασω αλλη μητρικη καλητερη με πληρης υποστηριξη του 8120.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η μητρική, εγώ θα άλλαζα κάρτα γραφικών..και συγκεκριμένα για την ανάλυση σου η 660ti είναι μια χαρά..

Λες ε!?,αμα ειναι επειδη την πηρα προσφατα,να δω αν επιστρεφετε και να πληρωσω την διαφορα να παρω την 660ti,παλι καλα που την εχω πληρης την συσκευασια :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, να αλλάξεις επεξεργαστή για ένα παιχνίδι δεν αξίζει για κανένα λόγο..να πάρεις δυνατότερη κάρτα ώστε να παίζεις τα πάντα καλύτερα είναι ποιο λογικό..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω ο 8core είναι αργός με ποια έννοια?

όσο για την 7850 OC δεν τα καταφέρνει σε ανάλυση 1920x1080?

έχεις χαμηλά fps και κάνει το gaming δύσκολο? ή έχεις χαμηλότερα fps από αυτά που θα ήθελες να έχεις αλλά παίζεις άνετα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω ο 8core είναι αργός με ποια έννοια?

όσο για την 7850 OC δεν τα καταφέρνει σε ανάλυση 1920x1080?

έχεις χαμηλά fps και κάνει το gaming δύσκολο? ή έχεις χαμηλότερα fps από αυτά που θα ήθελες να έχεις αλλά παίζεις άνετα?

Παρομοιο build με το δικο μου ιδιος επεξεργαστης αλλο mobo βγαζει μεγαλητερη αποδοση απο οτι τωρα σε μενα,τωρα οσο για την καρτα γραφικων δεν γνωριζω αν φταιει κατι απλα ο venisk ειπε κατι,αλλα πιστευω οτι μαλλον εκει υπαρχει το θεμα τελικα,συγνωμη βρε παιδια που στας ζαλαω λιγακι αλλα και εγω προσπαθω να βγαλω μια ακρη με καποια ποιο εμπειρα ατομα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό..ίδιο hardware στην ίδια ανάλυση στο ίδιο παιχνίδι με διαφορετική μητρική βασισμένη στο ίδιο chipset δεν υπάρχει ούτε μια στο δις να καταλάβεις διαφορά.

Το θέμα της κάρτας γραφικών στα παιχνίδια παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, αλλά και οι απαιτήσεις που έχεις εσύ στα γραφικά..δεν είναι κακή η 7850 για τα 1920 χ 1080 αλλά το τι ζητάς εσύ από το παιχνίδι αν ψάχνεις το τελευταίο φίλτρο και κάθε εφέ σε κάθε παιχνίδι ναι δεν φτάνει η 7850 και σε αυτό δεν φταίει η amd.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό..ίδιο hardware στην ίδια ανάλυση στο ίδιο παιχνίδι με διαφορετική μητρική βασισμένη στο ίδιο chipset δεν υπάρχει ούτε μια στο δις να καταλάβεις διαφορά.

Το θέμα της κάρτας γραφικών στα παιχνίδια παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, αλλά και οι απαιτήσεις που έχεις εσύ στα γραφικά..δεν είναι κακή η 7850 για τα 1920 χ 1080 αλλά το τι ζητάς εσύ από το παιχνίδι αν ψάχνεις το τελευταίο φίλτρο και κάθε εφέ σε κάθε παιχνίδι ναι δεν φτάνει η 7850 και σε αυτό δεν φταίει η amd.

Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθες με το θεμα μου,οποτε δλδ να κοιταξω να δω αν μπορω να επιστρεψω την 7850 και να παρω την 660ti,ενα τελευταιο,επειδη το πηρα απο πλαισιο και απο 660ti εχει μονο αυτο το μοντελο

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-GTX-660-Ti-Power-Edition-OC-2-Gb-N660TI-PE-2GD5-OC.htm

ειναι αρκετα καλο για αυτο που ζηταω?σε ευχαριστω και παλι για το help και τον διαφωτισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

350 είναι πολλά για την 660ti και το παραπάνω σύστημα ψύξης δεν χρειάζεται, δες την 670

Αν σου φαίνονται υπερβολικά πολλά δες την 7950

Τίποτα φίλε μου, χαρά μου!

Για να βάλεις ένα σύνδεσμο σε μία λέξη μαρκάρεις την λέξη που θέλεις κ μετά πατάς το κουμπί μετά το κουτάκι με τα χρώματα, εκεί βάζεις το link και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

350 είναι πολλά για την 660ti και το παραπάνω σύστημα ψύξης δεν χρειάζεται, δες την 670

Αν σου φαίνονται υπερβολικά πολλά δες την 7950

Τίποτα φίλε μου, χαρά μου!

Για να βάλεις ένα σύνδεσμο σε μία λέξη μαρκάρεις την λέξη που θέλεις κ μετά πατάς το κουμπί μετά το κουτάκι με τα χρώματα, εκεί βάζεις το link και τέλος.

Thanks so much,μαλλον το βλεπω για 670 με ενα κατοσταρικο παραπανω απο την δικια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο παιχνίδι μιλάμε ???

δεν μιλάμε για παιχνίδι συγκεκριμένα αλλά για να τρώει lag η κάρτα γραφικών μάλλον θα είναι βαρή το παιχνίδι....ας δοκιμάσει την αλλαγή της σε μια 660ti ή 670 όπως πρότεινε και ο φίλος ποιο πάνω

και ας ξανά γράψει να μας πει αν είδε διαφορά

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις

α) δηλαδή με πόσα fps έπαιζε η HD 7850 OC

β) με ποιο πρόγραμμα μέτρησες τα 65-90fps από περιέργεια?

Η 7850 oc δεν ηταν σταθερη,δλδ στα καλα καθουμενα εκει που ηταν στα 90 πηγαινε καρφι κατω στα 30 μετα 60 μετα 20,δλδ δεν κρατουσε πουθενα σταθερα μεσα στο game,ενω με την 660 σε ιδιο σημειο και κομματι εχω σταθερα 60-90 και οχι σκαμπανεβασματα.

Τωρα οσο για το προγραμμα και με το build in fps meter του παιχνιδιου και με fraps που βγαζει στην γωνια τα fps,το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα και στο battlefield 3,low fps και τωρα εχω σταθερα με ολα στα ultra 80-100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now