Astalavista

Microsoft Windows 8: A new era begins!

Recommended Posts

Μετονομασία ---> ubuntu been there

φορμάτ --> μη γράφεις τέτοια, θα αρχίσει ο κόσμος αντί για delete να τραβάει φορμάτ στους δίσκους. Εννοείς προφανώς quick format που είναι ούτως ή άλλως αναστρέψιμο

αναζήτηση --> έχεις δουλέψει εδώ και 2 χρόνια το dash ?

βρίσκει τα πάντα πιο γρήγορα ??? --> ubuntu been there (+ ό,τι hw βγει από δω και πέρα πάλι θα θες drivers)

Για το UI που είναι το πρωταρχικό όμως δε λες κάτι. Όλα τα παραπάνω χρειάζονται "tablet" UI για να υλοποιηθούν? Εκεί είναι η ένστασή μου. Δεν έγραψα ποτέ ότι δεν υπάρχουν βελτιώσεις.

Υ.Γ. Αυτό που έλεγαν ότι τα παιχνίδια θα τρέχουν πιο γρήγορα αποδείχτηκε μύθος τελικά.... With A Couple Of Exceptions, Gaming on Windows 8 Is A Similar Experience : Windows 8 Versus Windows 7: Game Performance, Benchmarked

Πραγματικά τώρα βάζεις να συγκρίνω κάτι που σε στέλνει στον θάνατο με ένα λειτουργικό και περιμένεις να σου απαντήσω? Σε παρακαλώ πάρα πολύ που για να βρεις κάπου δίκιο επειδή δεν θα τα δοκιμάσεις θα μου βάλεις μέσα ζωή και θάνατο.

ok. Δεν έχω δοκιμάσει slackware. Ξέρω ότι δεν μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

To MS Store-only ισχύει μόνο για τα windows rt.

Κάνεις λάθος. Το Windows Store είναι για όλες τις Metro εφαρμογές, ARM και x86, ακριβώς όπως της Apple... αναρωτιέται κανείς από που πήραν την ιδέα...δεν πειράζει όμως μιας και κάθε δράση φέρνει και αντίδραση. To Windows Store "φέρνει" το Steam στο Linux. Bravo Microsoft!

http://www.valvesoftware.com/linuxsurvey.php

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα Win8 RTM στο netbook εδώ και 2 μήνες. Είναι ΠΟΛΥ πιο ανταποκρίσιμα από τα 7άρια, θα έλεγα ότι αγγίζουν τα XP (Τα έχω δουλέψει και τα τρία στο netbook, και πιστέυω ότι η διαφορά στην ταχύτητα φαίνεται μόνο σε τέτοια συστηματάκια). Το μόνο που με χαλάει είναι κάτι άκυρες μπλε οθόνες τελευταία, και ότι υπάρχουν αρκετά bugs. (Πχ, τώρα όταν πατάω δεξί κλικ σε φακέλους κρασάρει ο explorer :P). Το Metro UI είναι Nice-touch για tablets και έτσι, αλλά για οτιδήποτε με πληκτρολόγιο-ποντίκι είναι λίγο μάπα. Αυτά από την προσωπική μου εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αυτό που έλεγαν ότι τα παιχνίδια θα τρέχουν πιο γρήγορα αποδείχτηκε μύθος τελικά.... With A Couple Of Exceptions, Gaming on Windows 8 Is A Similar Experience : Windows 8 Versus Windows 7: Game Performance, Benchmarked

ok. Δεν έχω δοκιμάσει slackware. Ξέρω ότι δεν μου κάνει.

Operating System: Microsoft Windows 8 RTM x64

Μηπως παιζει καποιο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα σήμερα σε λάπτοπ φίλου. Στην αρχή μου φάνηκαν λίγο &*^#%^(#@ αλλά μετά από μία ωρίτσα περίπου άρχισα να βολεύομαι. Μετά από αρκετές ώρες μαζί τους αποφάσισα να τα βάλω στο pc μου για να τα δουλέψω σαν βασικό λειτουργικό. Πιστεύω ότι μερικές φορές βολευόμαστε με το πως λειτουργεί κάτι και όταν αυτό αλλάζει δυσανασχετούμε (έτσι είμαι εγώ τουλάχιστον). Όμως με την μικρή επαφή που είχα με τα windows 8, πιστεύω ότι έχουν κάτι καινούριο να δώσουν. Ίσως να μην είναι αυτή η τελική τους μορφή, μπορεί με κάποιο service pack για παράδειγμα να αλλάξουν κάποιες από τις λειτουργίες τους. Είναι όμως κάτι διαφορετικό και με τράβηξε να το δοκιμάσω. Για να δούμε λοιπόν τι μας επιφυλάσει η "new era". :D

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα κι εγώ στο laptop, upgraded με 15 euro αντί για 30 κι ας το αγόρασα πέρσυ το Σεπτέμβριο :P

παίζει να μπορώ να κάνω upgrade και τα σπασμένα Windows 7 του desktop με 15 euro, trololol

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα κι εγώ στο laptop, upgraded με 15 euro αντί για 30 κι ας το αγόρασα πέρσυ το Σεπτέμβριο :P

παίζει να μπορώ να κάνω upgrade και τα σπασμένα Windows 7 του desktop με 15 euro, trololol

Και; Εμπειρία τρελή; Ή δεν παλεύονται; :P

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα κι εγώ στο laptop, upgraded με 15 euro αντί για 30 κι ας το αγόρασα πέρσυ το Σεπτέμβριο :P

παίζει να μπορώ να κάνω upgrade και τα σπασμένα Windows 7 του desktop με 15 euro, trololol

εχει γινει αυτο με το US$39.99 upgrade

thoughts » Windows 8 Pro Upgrade Experience

Link to comment
Share on other sites

Και; Εμπειρία τρελή; Ή δεν παλεύονται; :P

μια χαρά είναι, έτσι κι αλλίως το start menu δεν το χρησιμοποιούσα παρά μόνο για την recent program list ως shortcuts, τώρα απλά θα έχω περισσότερα στην taskbar...

το Metro UI ουσιαστικά το βλέπω μόνο όταν ανοίγω το laptop, μετά desktop only...

Link to comment
Share on other sites

Η μία δική μου... αντικατέστησα τα vistax64 στον κύριο pc μου... κόστος 34,78 ευρώ...

Δεν ξετρελάθηκα... μου λείπει φοβερά το aero theme... και ψάχνω σε ανατολή και δύση όποτε θέλω να βρώ κάτι... πρέπει να τα δουλέψουμε ακόμα λίγο , να έρθει και κανένα update και μετά να πούμε συμπεράσματα ολοκληρωμένα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ... έτρεξα το upgradeAssistant και μου βγάζει τιμή 29,99? οπότε σκέφτομαι να τα τσιμπήσω....αυτό που δεν έχω καταλάβει και δεν το λέει και πουθενά είναι αν αυτά που θα κατεβάσω είναι x86 ή x64 ή τα περιέχει και τα δύο. Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο Σπύρος, κατεβάζει την αντίστοιχη έκδοση με αυτή που έχεις εγκατεστημένη. Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι εάν μπορείς να τα περάσεις σε άλλον υπολογιστή..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now