Picard

Amd μητρικές και PCI-E

Recommended Posts

Ειδα καποιες μητρικες amd στο νετ συγκεκριμενα στο newegg οι οποιες υποστηριζουν 2 pci-e με ταχυτητα 16χ και οι δυο,εαν βαλω δηλαδη δυο καρτες γραφικων με γεφυρα θα εχω ταχυτητα dual 16x αντι για 8x???

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την μητρική, όσες έχω δει όταν βάλεις 2 κάρτες γυρίζουν στο x8,δεν χάνεις στο pci-e 2 x8 ακόμα τίποτα, και φυσικά αν είναι pci-e 3 δεν σε απασχολεί ούτε στο χιλιοστό αυτό, είναι τόσο μεγάλο το εύρος δεδομένων που περνάει που δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα γι αυτην την μητρικη Newegg.com - ASRock 990FX Extreme4 AM3+ AMD 990FX SATA 6Gb/s USB 3.0 ATX AMD Motherboard π.χ μπορει εγω στη δευτερη υποδοχη να βαλω την καρτα γραφικων ενω στην πρωτη καποιον controller και να παιζει στα 16χ,τη sabertooth ετσι την εχω αλλα πεφτει στα 8χ η ταχυτητα ενω οταν ελευθερωνω την αλλη υποδοχη μου δειχνει 16χ στο catalyst...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κρατάει, σε αντίστοιχη περίπτωση, το x16. Έχει περισσότερα lane αυτή η πλατφόρμα σε σχέση με αυτή που έχεις ;)

3 x PCI Express 2.0 x16 slots (PCIE2/PCIE4 @ x16 mode; PCIE5 @ x4 mode) @ ASRock > 990FX Extreme4

παντως στην πλατφορμα 1155 δεν εχω βρει αντιστοιχη περιπτωση μητρικης,ισως η msi Z77a-gd65 να εχει αυτη τη δυνατοτητα,την amd δεν την ειχα σε υποληψη αλλα οι νεοι επεξεργαστες FX 6300,8320,8350 ειναι αρκετα καλοι οχι βεβαια σαν τον ι5-3570κ αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα δυνατο συστημα και να γλυτωσεις εως και 150?...

Link to comment
Share on other sites

παντως στην πλατφορμα 1155 δεν εχω βρει αντιστοιχη περιπτωση μητρικης,ισως η msi Z77a-gd65 να εχει αυτη τη δυνατοτητα,την amd δεν την ειχα σε υποληψη αλλα οι νεοι επεξεργαστες FX 6300,8320,8350 ειναι αρκετα καλοι οχι βεβαια σαν τον ι5-3570κ αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα δυνατο συστημα και να γλυτωσεις εως και 150?...

3 x PCI Express x16 slots, running at x16 (PCIEX16_1~3)

* For optimum performance, if only one expansion card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16_2 slot.

2 x PCI Express x16 slots, running at x8 (PCIEX8_1~2)

* The PCIEX8_1 slot shares bandwidth with the PCIEX16_1 slot and the PCIEX8_2 slot with PCIEX16_3. The PCIEX16_1/PCIEX16_3 slot will operate at up to x8 mode when the PCIEX8_1/PCIEX8_2 is populated.

(The PCIEX16 and PCIEX8 slots conform to PCI Express 3.0 standard.)

* Whether PCI Express 3.0 is supported depends on CPU and graphics card compatibility.

* The PCIEX16_2 slot will become unavailable when an expansion card is installed in the orange PCI Express x16 slot.

2 x PCI Express x1 slots

(All PCI Express x1 slots conform to PCI Express 2.0 standard.)

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1155 - GA-Z77X-UP7 (rev. 1.0)

Link to comment
Share on other sites

παντως στην πλατφορμα 1155 δεν εχω βρει αντιστοιχη περιπτωση μητρικης,ισως η msi Z77a-gd65 να εχει αυτη τη δυνατοτητα,την amd δεν την ειχα σε υποληψη αλλα οι νεοι επεξεργαστες FX 6300,8320,8350 ειναι αρκετα καλοι οχι βεβαια σαν τον ι5-3570κ αλλα μπορεις να φτιαξεις ενα δυνατο συστημα και να γλυτωσεις εως και 150?...

Οχι μονο μεχρι 150?,κανε τον υπολογισμο,αμα παρεις την FX990 extreme 3 γιατι η μοναδικη διαφορα που εχει με την 4 ειναι το phase 4+1 εχει 8+2,εχει 100?,ο 8320 εχει 189?,παμε στα 289,αμα ηθελες 1155 μητρικη+επεξεργαστη,θες π.χ 3570k στα 220?+extreme 4 στα 159? πας στα 379?,αλλα περα απο την πλακα,εγω τον 8120 τον εφτασα με o/c εννοητε κοντα στης στοκ αποδοσης του 3570Κ και τωρα εχω κανει παραγγελια την extreme 3 γτ εχω σκοπο να παρω τον 8350 ποιο μετα,και δυστηχως η gigabyte 970a-d3 rev1.1 δεν υποστηριζει τους vishera,μονο το rev1.4 της μητρικης μου τους υποστηριζει,και να μην ξεχναμε οτι η intel εχει την χαζομαρα στον εγκεφαλο καθε χρονο να αλλαζει τα socket της με αποτελεσμα να μην βρισκουμε μητρικη με παλιο socket,απλα η intel παρακαβαλησε το καλαμακι και την εχει δει apple λιγακι xD xD xD,anyway για να μην ξεφυγω και πολυ,εγω φιλε μου,αν δεν σε ενδιαφερει το overclock και πολυ παρε την extreme 3,γλυτωνεις κανα 60αρη περιπου και βαζεις και τους vishera επεξεργαστες και θα μπορεις να κανεις triple crossfire σε Χ16 και οχι Χ8!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now