pmakr

ψάχνω μητρική για 2600κ

Recommended Posts

Ψάχνω μητρική για 2600κ που να εχει :

1.4 Ram Slots = 32 Gb

2.Να μπορω να κανω οσο περισσότερο OC γίνεται ( έχω noctua nh-d14 )

3.Να ειναι ATX οχι μATX

4.Τιμη γύρω στο 100αρικο

Τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μητρική για 2600κ που να εχει :

1.4 Ram Slots = 32 Gb

2.Να μπορω να κανω οσο περισσότερο OC γίνεται ( έχω noctua nh-d14 )

3.Να ειναι ATX οχι μATX

4.Τιμη γύρω στο 100αρικο

Τα φώτα σας

Δωσε κατι παραπανω και πανε στην asrock z77 extreme 4 ειναι κοντα στα 135? απο vision studio που ειναι καλα εξοπλισμενη σε αυτη την τιμη και για καποιο κλοκαρισμα,στο 100αρικο θα πας μαλλον σε Η77 αλλα δεν ειναι για o/c, δεν ειναι και τοσο τελειες,αξιζει να το κανεις..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει φτηνες ειναι αλλα γι αυτο που θελεις δεν ειναι οτι καλυτερο,κανονικα επρεπε να πας σε maximus v gene γιατι εχεις επεξεργαστη ξεκλειδωτο για να εκμεταλευτεις αυτη τη δυνατοτητα αλλα εαν θελεις πιο φτηνη η καλυτερη λυση για μενα ειναι η asrock z77 extreme 4,η δευτερη επιλογη που εβαλες ξεχνα την γιατι ειναι z68,ποιος ο λογος να πας σε παλιοτερο τσιπακι??

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και z68. Το z77 δίνει απλά usb3 παραπάνω και pcix 3.0 το οποίο δε δουλεύει καλά με τις κάρτες κιόλας.

Ποιος το είπε πάλι αυτό με το pci-x 3? Μια χαρά δουλεύει απλά δεν είναι ακόμα χρήσιμο για τις κάρτες που κυκλοφορούν.

@pmakr στα λεφτά που δίνεις και στα πράγματα που ζητάς η πρόταση του @Picard είναι πάρα πολύ καλή!η asrock Z77 Extreme4 έχει ότι χρειάζεσαι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

guys για δειτε και εδω να μου πειτε που ξερετε τι λεει

κατι για phase 8+2 και τετοια δεν ξερω τι ειναι

AsRock z77 pro finally finished my build. - Overclockers Forums

Asrock z77 Pro 3 vs ASRock Z77 Extreme4

εχουν 50 ευρω διαφορα...αλλα πρακτικα δεν κατάλαβα τι διαφορα εχουν μεταξυ τους

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω 32gb ram οποτε αν παω 50+ στη μητρικη θα πεσω αναγκαστικα στα 16 (τη θελω για 3dsmax)

Link to comment
Share on other sites

guys για δειτε και εδω να μου πειτε που ξερετε τι λεει

κατι για phase 8+2 και τετοια δεν ξερω τι ειναι

AsRock z77 pro finally finished my build. - Overclockers Forums

Asrock z77 Pro 3 vs ASRock Z77 Extreme4

εχουν 50 ευρω διαφορα...αλλα πρακτικα δεν κατάλαβα τι διαφορα εχουν μεταξυ τους

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω 32gb ram οποτε αν παω 50+ στη μητρικη θα πεσω αναγκαστικα στα 16 (τη θελω για 3dsmax)

H Z77 pro3 Δεν υποστηριζει sli,δεν εχει e-sata3 στο back panel,εχει μονο 2 sata3 εσωτερικες,εχει ενα λιγοτερο pci-e,δεν υποστηριζει εσωτερικη firewire για front η back panel,εχει μονο δυο usb3.0 στο back panel,τιμη περιπου 90? αλλα για o/c δε ξερω εαν θα τα καταφερεις,τι να σου πω,οι διαστασεις της ειναι λιγο πιο μικρες απο την κανονικη ATX,ειναι στα λεφτα που θελεις αλλα εγω δε θα την προτιμουσα ειδικα για να βαλω πανω εναν δυνατο επεξεργαστη οπως ο ι7- 2600κ....

Link to comment
Share on other sites

βασικα μονο o/c με ενδιαφερει και να παιρνει 32gb μνήμη. Tα αλλα δεν θα τα χρησιμοποιήσω.

Μονο με noctua nh-d14 θελω να κανω o/c οσο περισσοτερο γινεται στα safe limits του vcore του 2600κ...αλλα μπορει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα μια ευκαιρια value for money

GA-Z68AP-D3 στα 50 ευρώ με εγγύηση δυστυχώς χωρις backplate (ειχε χαθει)

Επίσης μνήμες πηρα 4χ8Gb Κινγστον Value Ram στα 35.5 to 8αρι συνολο 142

2600k στα 200

Στα 4.6 blue screens

Στα 4.5 μεχρι στιγμής οκ

Link to comment
Share on other sites

4.5-4.6 θα τα δεις σχετικα ευκολα.

Απο κει και περα αν εισαι σταθερος στα 4.5 με καλο ρευμα-καλες θερμοκρασιες(που με αυτη την ψυχτραρα λογικα θα εχεις) για 24/7 πιστευω εισαι κομπλες:D

Link to comment
Share on other sites

στα 4500GHz με πόσο ρεύμα? σίγουρα παίζουν ρόλο και οι μνήμες αλλά και τι κομμάτι cpu έχεις

πχ ο δικός μου φτάνει τα 4.5GHz με 1.23V και τερματίζει με αέρα στα 4.9GHz

Link to comment
Share on other sites

με Hyper-threading enable σταματά στο 47x αν δεν κάνω λάθος και με Hyper-threading disable ή 48x ή 49 δεν θυμάμαι αλλά μόνο για bench γιατί 24/7 το δουλεύω στα default αφού δεν μου λείπει η δύναμη αλλά και πάλι 4.7 με 1.34V είναι δροσερός και με τέτοια ψυκτρα ακόμα και σε full load

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα παει 4.5 με 1.33 ρευμα. Παραπανω δεν αντέχει η μητρική

Το κουλο ειναι οτι με noctua nh-d14 και καλο airflow στο κουτι με θερμοκρασία δωματίου 26 o επεξεργαστης πιάνει 72 βαθμούς κελσίου. Ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

σε full load? ή σε απλή χρήση? σε full load φυσιολογικά αλλά σε απλή χρήση εγώ με χειρότερη ψύκτρα βρίσκομαι στα μισά άρα δεν είναι καλά τα νούμερα σου! σίγουρα έχεις κουμπώσει σωστά την noctua nh-d14

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως και οι δυό σας έχετε epic fail κομμάτια 2600Κ...

Έχω αλλάξει τρείς 2600Κ όλοι είχαν multi x52 και πάνω... εντάξει ο τελευταίος που έχω είναι handpicked αλλά οι άλλοι δύο ήταν retail κομμάτια... μπορούσε ο χειρότερος με 1,45ν και ΗΤ απενεργοποιημένο να παίξει σταθερά 5200... για ΗΤ ενεργοποιημένο ήθελε 1,55ν για τα ίδια ρολόγια... πάντα με αέρα εννοείται, και ειδικά με την Noctua DH14... 70 βαθμούς είχα μετά τα 5Ghz και μόνο σε full load... για ψάξτε το λίγο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

72 σε full load. *** Σημερα επεσε στους 65 περιπου με prime95...Ισως να ηθελε να "κατσει" η θερμαγώγιμη, δεν ξερω...θα σας πω το βράδυ νεοτερα..το αφησα και τρεχει

29-35 σε idle

Α ξεχασα να πω οτι η μητρικη εχει ενα setting turbo power limit και το εχει στο 95. Αν το αυξήσω θα γίνει τιποτα;

@varachio : Εμενα ξέρω οτι η μητρική δεν πάει πανω απο 4.5 ghz. Ειναι μαπα.

Αλλα οι θερμοκρασίες μου με 1.33Volt μεγάλες δεν ειναι; (Επισης το κουφο ειναι οτι σε idle to vcore παει 1.37 !!! = αυτο θα πει μαπα μητρική )

Εβαλα και θερμαγωγιμη και κουμπωσα καλα την ψύκτρα. Τι σκατα γινεται;

ΥΓ. Τον επεξεργαστή τον πηρα μεταχειρισμένο 200 ευρώ...περιμενα οτι δεν θα ειναι τεφαρικι. Και τα 4.5 μου φτανουν για τα λεφτα που εδωσα. Εξάλλου με πανω απο 1.4 volt γινεται degrade το chip οποτε δεν θα τον πουσαρα και να το επετρεπε η μητρικη

Link to comment
Share on other sites

72 σε full load. *** Σημερα επεσε στους 65 περιπου με prime95...Ισως να ηθελε να "κατσει" η θερμαγώγιμη, δεν ξερω...θα σας πω το βράδυ νεοτερα..το αφησα και τρεχει

29-35 σε idle

Α ξεχασα να πω οτι η μητρικη εχει ενα setting turbo power limit και το εχει στο 95. Αν το αυξήσω θα γίνει τιποτα;

@varachio : Εμενα ξέρω οτι η μητρική δεν πάει πανω απο 4.5 ghz. Ειναι μαπα.

Αλλα οι θερμοκρασίες μου με 1.33Volt μεγάλες δεν ειναι; (Επισης το κουφο ειναι οτι σε idle to vcore παει 1.37 !!! = αυτο θα πει μαπα μητρική )

Εβαλα και θερμαγωγιμη και κουμπωσα καλα την ψύκτρα. Τι σκατα γινεται;

ΥΓ. Τον επεξεργαστή τον πηρα μεταχειρισμένο 200 ευρώ...περιμενα οτι δεν θα ειναι τεφαρικι. Και τα 4.5 μου φτανουν για τα λεφτα που εδωσα. Εξάλλου με πανω απο 1.4 volt γινεται degrade το chip οποτε δεν θα τον πουσαρα και να το επετρεπε η μητρικη

Οι μητρικές έχουν ένα setting που λέγεται load line calibration η κάτι ανάλογο. Αν το απενεργοποιήσεις ίσως δεις καλύτερες θερμοκρασίες γιατί αυτή η ρύθμιση αυξάνει αυτόματα την τάση κάτω απο φορτίο. εϊσαι χαμηλότατα σε ταχύτητα οπότε χρειάζεσαι λίγο ρεύμα και ναι θα έπρεπε να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες με την DH14. Επίσης δες αν δώσεις στο CPU PLL λιγότερη τάση απο τα 1,8ν που είναι default αν είσαι σταθερός και αν βελτιώνονται οι θερμοκρασίες σου. Τέλος πειραματίσου λίγο με τα προγραμματάκια που σου διαβάζουν τις θερμοκρασίες, ίσως βρεις διαφορές μεταξύ τους. Αυτά και βλέπουμε... ποια μητρική έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now