waterbear

FM1 CPU COOLER

Recommended Posts

και κατι αλλο επειδη εχω μνημες με ψηλες ψυκτρες προτεινετε καμια ψυκτρα μπας και αρχισω και εγω το oc. Eκανα αυτο (η 1η προσπαθεια μου για oc !!!) Nα αλλαξω κατι?

2ewgy69.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για το freq που είσαι το vcore είναι κάπως υψηλό, ειδικά αν παραμένει εκεί κοντά, και σε load.

Επίσης, ναι όπου βλέπεις "AM3+ compatible", η ψύκτρα θα μπει και σε FM1 :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για το freq που είσαι το vcore είναι κάπως υψηλό, ειδικά αν παραμένει εκεί κοντά, και σε load.

Επίσης, ναι όπου βλέπεις "AM3+ compatible", η ψύκτρα θα μπει και σε FM1 :)

Φιλε αναθεμα με αν καταλαβα τπτ απο την 1η προταση. "Νιατο στο oc" ειμαι καμια εξηγηση παιζει? Αυτα τα εβαλο γιατι τα ειδα σε μια σελιδα που μιλουσε για oc σε 3850, αναθεμα με κι αν ξερω τι εκανα. Τελειως newbie λεμε, πιο πολυ δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα πεστε και καμια ψυκτρα για ψηλες μνημες ρε παιδες. Τουλαχιστον να εχω τα εφοδια να κανω oc.

Κατι από της ετοιμες λύσεις υδροψυξης της corsair?

Budget?

Link to comment
Share on other sites

Η H70 είναι μια χαρά, αν και λίγο overkill για οποιοδήποτε FM1 CPU.

Τι θερμοκρασίες έχεις στα 3500; Με αυτό το ρεύμα είσαι σταθερός για 24/7;

εχω μαμα ψυκτρα (θα βαλω καποια καλη συντομα) και εχω θερμοκρασιες 35-40 χωρις να το ζοριζω, και δεν εχω δοκιμασει αν ειναι σταθερος, σημερα υπολογιζω μετα την δουλεια θα το δοκιμασω αργα το απογευμα. Αν εχεις καποια αλλη προταση για ψυκτρα πες μου (εχω ψηλες μνημες υποψη). ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή εχεις κάνει.

κατέβασε το real temp και κάνε ενα stressing με prime 95 να δεις σε τι επίπεδα φτάνουν οι θερμοκρασιες

λοιπον, το real temp δεν υποστηριζει τον A8 3850 και το prιme το ετρεξα για 3 λεπτα και το εκλεισα γιατι με μαμα ψυκτρα ανεβαινε επικινδυνα και το φοβηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες το εστησα και σας το παρουσιαζω, ετρεξα prime και μετα απο 8 λεπτα εκλεισε. τι να αλλαξω?

2zsmt6v.jpg

mkj0x.png10gzhiq.png

Απο θερμοκρασιες δεν περασα τους 40 βαθμους.

Εβαλα και 2ο cpuz γιατι το αλλο ηταν χωρις να τρεχeι το prime.

Link to comment
Share on other sites

Υεαη!!! αλλα το κουτακι ειναι αθορυβο οντως απο μονο του. πολυ θα ελεγα, ειμαι στα 50 εκατοστα απο το κουτι και το μονο που ακουγεται ειναι οι 2 πανω ανεμιστηρες οταν η καμιναδα ειναι ανοιχτη. http://www.hwbox.gr/news-cases/16854-nanoxia-deep-silence-1-katafthanei-stin-computex-2012-a.html πολυ καλο κουτακι και με πολλες επιλογες. Το μονο που με χαλασε ειναι οτι πισω λογω αφρου στο side panel ο χωρος για καλωδια ειναι οριακος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες καταφερα να φτασω εδω (και ειναι η πρωτη αποπειρα για oc... το ξαναλεω). Ετρεξα prime και αυτη την φορα το σταματησα εγω και οχι αυτο :hehe:

Στο 2λεπτο

11bki6q.png

Στο 10λεπτο

20f2b5s.png

Στο 20λεπτο

aeqf49.png

Παραθετω και μετρησεις απο AIDA64

Memory Read Speed 10570 MB/s

Memory Write Speed 8564 MB/s

Memory Copy Speed 14762 MB/s

Memory Latenc 47.2 ns

CPU Queen 27509

CPU PhotoWorxx 11078 MPixel/s

CPU Zlib 184.3 MB/s

CPU Aes 997 MB/s

CPU Hash 2416 MB/s

FPU VP8 4040

FPU Julia 9369

FPU Mandel 5011

FPU SinJulia 2362

Καλουτσικα ειναι εεε... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now