pmakr

2600k Vid-Vcore (τι είναι;) και Ασφαλη Limits

Recommended Posts

1.Καταρχήν δεν εχω ιδεα τι διαφορα εχει το vid με το vcore. Αν μπορει να μου εξηγησει κάποιος και ποια πρέπει να κοιτάζω

Το VID συμφωνα με το hwinfo64 (αυτο εχω βαλει στα windows για να τα παρακολουθω) ειναι 1.001 σε idle κατασταση και παει 1.386 σε full load τις περισσοτερες φορές. Καποιες φορες ομως παει 1.391 η 1.416

Ειναι ασφαλη αυτά τα όρια; ( Γενικώς ποια ειναι τα ασφαλή ορια για 24/7 - δεν τρέχει σε full load συνεχεια προφανως αλλα θα το κανει οταν τον βαλω να κανει rendering στο 3dsmax )

Σημειωση : O 2600k στα 4.54 ( multiplier 45 , bus 101 ) με full load τρέχει σε θερμοκρασιες περίου 60-63 το πολύ με θερμοκρασια δωματιου 26 C

Link to comment
Share on other sites

VID είναι ένα σύνολο προκαθορισμένων τιμών voltage που το cpu "ζητάει" από το board.

Vcore είναι η πραγματική τάση που δίνει η μητρική στον πυρήνα και μπορεί να διαπιστωθεί ακόμα και με ένα απλό πολύμετρο.

Γιατί αυτά τα δύο δεν είναι ίδια; Γιατί οι μητρικές αποφασίζουν για τις τάσεις με διάφορα "παράνομα" κόλπα ώστε να έχουν βελτιώσεις σε droop και drop και να μπορούν να δίνουν τάσεις και πάνω από το μεγαλύτερο VID που ζητάει το cpu. Τώρα για τον 2600K οτιδήποτε κάτω από 1.4v σε load (ιδανικότερα 1.36v) είναι μια χαρά, εφόσον οι θερμοκρασίες είναι καλές. Having said that, νομίζω ότι οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι λάθος, ή απλά χρησημοποιείς τον όρο full load καταχρηστικά :)

Link to comment
Share on other sites

FULL LOAD = PRIME95 να τρέχει ή OCCT (οχι linpack)

Idle = απο 26 εως 34 - για καποιο λόγο καποιοι πυρήνες εχουν διαφορετικη θερμοκρασια απο αλλους

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λόγο καποιοι πυρήνες εχουν διαφορετικη θερμοκρασια απο αλλους

αυτό συμβαίνει πολύ συχνά. ο λόγος είναι οτι σε χαμηλό φόρτο του επεξεργαστή ο ένας πυρήνας δουλεύει πολύ περισσότερο απο τους άλλους.

ακόμα όμως κ σε full load οι διαφορες στη θερμοκρασία απο πυρήνα σε πυρήνα μπορουν να ξεπεράσουν κ τους 10 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι τότε, αν είσαι κοντά στο ελάχιστο voltage που απαιτείται για την συχνότητα είσαι good as gold.

Μπορεί ο 2600K να "ξεπεράστηκε" αλλά ένας τέτοιος επεξεργαστής @ 4.5GHz απλά σκοτώνει, και θα σκοτώνει για πολύ ακόμα καιρό. Αν ασχολείσαι εντατικά με το rendering μένεις εκεί που είσαι και η επόμενη αναβάθμιση σου θα είσαι σε άλλο socket με περισσότερους πυρήνες, ΟΤΑΝ αυτό σου είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπεράστηκε ο 2600k; Μα ο 3770κ ειναι 8% ταχύτερος. Για εξαπύρηνους δεν το συζητώ ακομα οι τιμες ειναι απαγορευτικές.

Βασικά τον πήρα γιατι τον βρήκα 200 ευρώ με εγγύηση 2 χρόνια ακόμα. Δεν αξιζε για 8% να δώσω 100+ ευρώ παραπάνω. Τα εδωσα στη μνήμη. 32 Gb Kingston Value Ram 142 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now