Recommended Posts

[NEWS_IMG=Cooler Master Eisberg 240L: Heavy duty υδρόψυξη]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614f3d021d18676.jpg[/NEWS_IMG]Η Cooler Master παρουσίασε σήμερα την νέα της all-in-one υδρόψυξη, Eisberg 240L Prestige. Τα κύρια χαρακτηριστικά του που το κάνουν να ξεχωρίζει από τα άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα είναι το micro-channel matrix που υπάρχει στο μπλόκ και η τεχνολογία jetstream που αυξάνει την πίεση του υγρού καθώς και ο καθαρός χαλκός που υπάρχει στό ψυγείο. Η αντλία του συστήματος είναι ένα κομμάτι μαζί με το μπλόκ ψύξης ενώ το ψυγείο έχει διαστάσεις 280 x 124 x 30 mm και μπορεί να δεχτεί μέχρι τέσσερα ανεμιστηράκια των 120mm, αν και στο πακέτο περιλαμβάνονται μόνο δύο. Το μπλόκ με το ψυγείο ενώνονται με εύκαμπτη σωλήνωση ενώ υπάρχει και υποδοχή πάνω στο μπλόκ για αλλαγή του ψυκτικού υγρού. Το Eisberg 240L Prestige αναμένεται να κυκλοφορήσει σύντομα στις αγορές με τιμή μεγαλύτερη των ?150.

[img_ALT=Cooler Master Eisberg 240L: Heavy duty υδρόψυξη]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4651509acb50c3edf.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master Eisberg 240L: Heavy duty υδρόψυξη]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4651509acb510735f.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master Eisberg 240L: Heavy duty υδρόψυξη]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4651509acb50dc568.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα ακριβό και πραγματικά δεν ξέρω αν τελικά προσφέρει κάτι περισσότερο απο τις άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις εκτός του drain port.

Περιμένουμε κανα τεστ... ακούει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε κανα τεστ... ακούει κανείς?

:Q..

Δεν μου αρέσει. Περίμενα κάτι πιο στυλάτο και πρωτοποριακό από την CM. Πολύ χοντροκομμένο μου φαίνεται.

Όπως ψυγείο σε σχήμα P με διάφανα fins και πορτοκαλί φωτισμό και πάχος όσο ένα iPhone5? :P

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλα ψυγεια φαινετε το αβαφο σημειο, και μετα απο πολλες συνομιλιες που ειχα με την Aquacomputer (ξερω ασχετο με την CM αλλα εντος θεματος με την σκουρια) ειναι οτι κατα την διαδικασια της βαφης, τα βαφουν απο γωνια να βαφτουν μονο η εξωτερικες επιφάνιες, γιατι εαν καλυφθουν ολα τα φινακια με μπογια χανουν σε επιδοσης, γιατι η μπογια δεν ειναι καλος αγωγος θερμοκρασιας...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ψυγείο σε σχήμα P με διάφανα fins και πορτοκαλί φωτισμό και πάχος όσο ένα iPhone5? :P

Το ψύγειο κρύβεται και δεν φαίνεται να το βλέπω όποτε περνάω μπροστά από το κουτί μου και να λέω τι μαμάτο. Την γκουμούτσα αυτή που έχει αντλία και μπλοκ μπορούσαν να την κάνουν πιο κομψή. Υποθέτω, έχοντας δει και άλλων εταιρείων τις υλοποιήσεις.

My 2c.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου...μέχρι να το δούμε απο κοντά κρατάω το στόμα μου κλειστό και απλά σκέφτομαι πως ίσως η αντλία έιναι πιο μεγάλη, ο χαλκός πιο πολύς και το fill port πιάνει χώρο και έχει βγεί τόσo το block.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτό? (Δε το διάβασα ακόμα,αλλά δεν έχει την H100, μόνο την Η50 :bravo:)

ocaholic - Review: Cooler Master Eisberg 240 Prestige - Watercooling - Reviews

δείχνει να τα πάει καλά αν και ο reviewer λέει για θόρυβο απο την αντλία. Για να δούμε.

Ψάχνω να δώ αν θα την βρώ μέχρι το Δεκέμβριο εδώ να την φέρω σε κάποιον εκεί να την κάνει κανα review.

α καλά το ξεχνάω....Delivery in January

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν με πολυχαλάει το design. Μπορείς άνετα να το "ταιριάξεις" μέσα στον υπολογιστή. Ακόμα όμως και αν δεχτούμε ότι είναι άσχημο.. Έχει κάτι που δεν έχει κανένα ΑΙΟ.. έχει Fill Port.. αυτό λέει πολλά! Μπορείς αύριο μεθαύριο να του βάλεις καλύτερης ποιότητας υγρό, μπορείς να ανοίξεις το κύκλωμα για να αλλάξεις το μήκος των σωλήνων χωρίς να σε νοιάζει το πως θα κάνεις εξαέρωση, μπορείς να το ανοίξεις για να αλλάξεις χρώμα σε tubing/coil. Το Fill Port ήταν MUST σε αυτά τα ΑΙΟ, Thumbs Up στην CM.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι σε αυτήν την τιμή κανα 25 άρι κάνουν και τα FANS..

Άμα μπορούσαν να την δώσουν ή να βγεί κουτί χωρίς Fans και χαμηλώτερη τιμή είναι ότι θα έπρεπε..

Έγω ψύνω πάρα πολύ το Mono ψυγείο στυλ Η80 αλλά έχω ήδη μια Η80 από ότι κατάλαβα..

η διαφορά θα είναι έως και τους 5 βαθμούς σε CPU αλλά τι να κάνεις τώρα? να την πετάξεις?

Όταν χαλάσει κάτι μπορεί να κάνουμε αλλά έχει και 5 χρόνια εγγύηση θα σου φέρουν άλλη :P

Όσο για τα υγρά και τα FILL δεν σχολιάζω δεν έχω ιδέα και ούτε θα τα πείραζα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now