Drake19

Θελω την γνωμη σας για την μητρικη

Recommended Posts

Καλημερα παιδες,θελω μια γνωμη απο την παρεα εδω μεσα,εχω την Gigabyte GA-970A-D3 με τον FX8120 και σκεφτηκα να παρω μια με 990FX chipset μιας και η δικια μου δεν μπορει να παρει τον καινουργιο Vishera ουτε με bios update(ειναι rev 1.1) κοιτούσα για μητρικές και βρηκα την 990FX Extreme 3 που σε σχεση με την 4 η μοναδικη διαφορα ειναι το VRM που εχει 8+2,τωρα η ερωτηση μου ειναι η εξης,η extreme 3 ειναι καλύτερη απο την υπάρχων μιτρικη που εχω τωρα?Τον επεξεργαστη τον τρεχω σταθερα στα 4.3Ghz στα 1,35v,θα τρεξει το ιδιο και στην extreme 3?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Για amd κακως πηγες σε gigabyte,θα πηγαινες σε asrock η asus,καλυτερα να πας σε asrock που εχει πιο φτηνες σε καλη τιμη με βαση τον εξοπλισμο τους,λοιπον ξεχνα την extreme3,δεν αξιζει τα λεφτα της,δεν ειναι απαραιτητο να πας στο 990fx chipset,θα πας στην 970 extreme 4 η στην 990fx extreme 4 που εκτος απο αυτο που ειπες ειναι πιο τσιμπημενη στην τιμη επειδη εχει front panel usb 3.0,αν δεν εχει μπροστα κατι αντιστοιχο το κουτι σου πανε σε αυτην....νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερη μητρικη για amd στην αγορα που να καλυπτει τη σχεση εξοπλισμος/τιμη......κι απο οτι ειδα στο newegg και οι δυο αυτες που σου προτεινω εχουν θετικες γνωμες απο τους χρηστες σε μεγαλο ποσοστο........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για αρχή να σου πω πως από τη στιγμή που είσαι με τον 8120 δεν χρειάζεται να σε απασχολεί κάποια αναβάθμιση σε vishera (γνώμη μου πάντα). Τώρα αν έχεις κολλήσει το μικρόβιο και θέλεις σώνει και καλά να αναβαθμίσεις, πιστεύω ότι για τα 100 ευρώ η extreme3 θα σε καλύψει. Όσον αφορά το overclocking λογικά δε θα δεις κάποια διαφορά, αλλά δε μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι. Αν πάλι θέλεις να ανέβεις στα 150 ευρώ, καλή είναι η πρόταση του picard για την extreme4 ή μπορείς να δεις και τη sabertooth που έχω και εγώ (Rev. 1.0) στα ίδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για αρχή να σου πω πως από τη στιγμή που είσαι με τον 8120 δεν χρειάζεται να σε απασχολεί κάποια αναβάθμιση σε vishera (γνώμη μου πάντα). Τώρα αν έχεις κολλήσει το μικρόβιο και θέλεις σώνει και καλά να αναβαθμίσεις, πιστεύω ότι για τα 100 ευρώ η extreme3 θα σε καλύψει. Όσον αφορά το overclocking λογικά δε θα δεις κάποια διαφορά, αλλά δε μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι. Αν πάλι θέλεις να ανέβεις στα 150 ευρώ, καλή είναι η πρόταση του picard για την extreme4 ή μπορείς να δεις και τη sabertooth που έχω και εγώ (Rev. 1.0) στα ίδια χρήματα.

Ενταξει η sabertooth απο αποψη θερμοκρασιων και σταθεροτητας-αντοχης υλικων ειναι η καλυτερη αλλα ειναι 20? πιο ακριβη και τωρα δε λεει να πας στην 1 γιατι υπαρχει η 2,πιο νεα εκδοση καλυτερο εξοπλισμο...τιμη κοντα 190? αστο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα είναι η extreme 4 σε σχέση με τη sabertooth 1 (ρίξε μια ματιά skroutz) και δεν πιστεύω ότι έχει κάποιες ουσιώδεις διαφορές με τη 2. Βέβαια το παλικάρι καλό θα ήταν να μείνει με το σύστημα που έχει γιατί στην πραγματικότητα οι διαφορές που θα δει θα είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τα λεφτά που θα πρέπει να διαθέσει. Αλλά περί ορέξεως... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση παιδια,αλλα ξεχασα να αναφερω οτι παω αναγκαστικα σε αυτη την μιτρικη λογο χρηματων,το ξερω οτι η extreme4 σπέρνει κουκους αλλα δεν εχω να διαθεσω 50-60? παραπανω,απλα το ερωτημα μου ηταν αν ειναι καλύτερη απο την τωρινή μητρική που εχω,ασχετα με σχεση αποδοσης αλλα και σε θεμα υλικόν κατασκευής τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα είναι η extreme 4 σε σχέση με τη sabertooth 1 (ρίξε μια ματιά skroutz) και δεν πιστεύω ότι έχει κάποιες ουσιώδεις διαφορές με τη 2. Βέβαια το παλικάρι καλό θα ήταν να μείνει με το σύστημα που έχει γιατί στην πραγματικότητα οι διαφορές που θα δει θα είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τα λεφτά που θα πρέπει να διαθέσει. Αλλά περί ορέξεως... :whistling:

H διαφορα ειναι στο back panel,η 1 υποστηριζει 2 esata2 ενω η εκδοση 2 υποστηριζει 2 esata3,απλα στη 2 λειπει το firewire,το οποιο πολυ σπανια θα το χρησιμοποιησεις....

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα ειναι στο back panel,η 1 υποστηριζει 2 esata2 ενω η εκδοση 2 υποστηριζει 2 esata3,απλα στη 2 λειπει το firewire,το οποιο πολυ σπανια θα το χρησιμοποιησεις....

Η διαφορά στο backpanel δεν λέει κάτι. Εξαρτάται αποκλειστικά από το τι ζητάει ο καθένας.

@Drake19 Πάνω κάτω πιστεύω ότι είναι ίδιες ποιοτικά η 970 που έχεις με την extreme 3. Ρίξε όμως μια ματιά και στην 990XA-UD3 μιας και φαίνεται καλύτερη από την extreme 3 και είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο backpanel δεν λέει κάτι. Εξαρτάται αποκλειστικά από το τι ζητάει ο καθένας.

@Drake19 Πάνω κάτω πιστεύω ότι είναι ίδιες ποιοτικά η 970 που έχεις με την extreme 3. Ρίξε όμως μια ματιά και στην 990XA-UD3 μιας και φαίνεται καλύτερη από την extreme 3 και είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα.

χαχα αμα σου πω θα γελασεις,η UD3 ειναι πανομοιοτυπο mobo με την extreme4 αλλα η UD3 τωρα που εψαξα λιγακι,εχει καποια μικρα θεματακια με Vdroop και cpu throttle.

Link to comment
Share on other sites

Oh thanks δεν την ηξερα αυτη την μητρικη,θα την κοιταξω μια.....ερωτηση.....ειναι αρκετα καλη για overclock?

EDIT:Πηρα την extreme3 απο εναν γνωστο.......η μητρικη ειναι μαπα μεχρι το κοκκαλο,και 100mhz να κανει overclock η μητρικη κανει throttle τον επεξεργαστη και ας τα εχεις ολα κλειστα,c1,c6,C&Q,throttle!!!

Link to comment
Share on other sites

@Drake19 Ότι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία ποιοτικά πάνω κάτω το ίδιο θα έιναι.

Μην περιμένεις δηλαδή πως μια εταιρία θα έιναι πολύ ανώτερη από κάποια άλλη.

Όσον αφορά τα VDroop που λές, μάλλον με νέα revision ή Bios έχουν λυθεί τα προβλήματα οπότε δές με τι Rev. μητρική γινόταν και εάν την αγοράσεις απο Ελλάδα στείλε ένα email στην εταιρία να ρωτήσεις τις Rev είναι αυτή που έχουν εδώ.

Όσον αφορά το Throttle δύσκολο να κάνει η μητρική τον CPU. Throttle έιναι όταν ο CPU ζεσταίνεται πολύ και για να μην καεί ρίχνει Volts και Mhz για να πάρει ανάσες.

Μήπως δοκιμάζανε OC με Stock Coolers και εκαναν Throttle τα CPU.

Link to comment
Share on other sites

@Drake19 Ότι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία ποιοτικά πάνω κάτω το ίδιο θα έιναι.

Μην περιμένεις δηλαδή πως μια εταιρία θα έιναι πολύ ανώτερη από κάποια άλλη.

Όσον αφορά τα VDroop που λές, μάλλον με νέα revision ή Bios έχουν λυθεί τα προβλήματα οπότε δές με τι Rev. μητρική γινόταν και εάν την αγοράσεις απο Ελλάδα στείλε ένα email στην εταιρία να ρωτήσεις τις Rev είναι αυτή που έχουν εδώ.

Όσον αφορά το Throttle δύσκολο να κάνει η μητρική τον CPU. Throttle έιναι όταν ο CPU ζεσταίνεται πολύ και για να μην καεί ρίχνει Volts και Mhz για να πάρει ανάσες.

Μήπως δοκιμάζανε OC με Stock Coolers και εκαναν Throttle τα CPU.

Βασικα αν καταλαβες την πηρα την extreme3 απο εναν φιλο μου,οπως την ειχε καινουργια,και την δοκιμασα με τον δικο μου επεξεργαστη,και τον εχω με την Η60,τα ειχα κλεισει ολα c1,c6,throttle,C&Q,και τον πηγα στα 4.3gzh,με το που τρεχω 3d Mark 11 και φτανει στο σημειο για τον επεξεργαστη,ανεβαζει τα fps και με το που φτανει 20,7-8 μπαααααααπ πεφτει στα 16,φρεναρει δλδ,στα 3.1 που ειναι στοκ δεν εχει θεμα τετοιο,αλλα στα 3.3 που το πηγα για να δοκιμασω εκανε παλι το ιδιο,και διαβασα καπου οτι φταινε οι πυκνωτες που εχει,φαντασου ομως οτι στην gigabyte που εχω δεν εχει τετοιο θεμα και να φανταστεις οτι rev. 1.1 που δεν εχει καν ψυκτρα στο ΝΒ :o :O και ειναι μητρικη των 80?,δουλευει stable στα 4,3 χωρις κανενα θεμα,α και επισης στα windows το ειχα εξισοροπηση και τον cpu η extreme3 στο ρελαντι τον ειχε στους 46 βαθμους σε στοκ ταχυτητα,η μητρικη ηρθε με bios 1.40,εκανα και update 1.50 αλλα το προβλημα δεν εφυγε!!!

Link to comment
Share on other sites

H sabertooth που έχω με τον 8150 είναι σταθερή με 1.35v στα 4500 με 240 fsb 18.5 παραπάνω θέλει ρεύμα και ανεβάζει πάνω από 60C αν και δεν έχω δοκιμάσει το 3d Mark 11.

Η Asus έχει μια ρύθμιση για το Vdroop μια επιλογή πόσο να λειτουργεί.

Μάλλον πάει πάνω απο 60C και κάνει χαζά.

Link to comment
Share on other sites

H sabertooth που έχω με τον 8150 είναι σταθερή με 1.35v στα 4500 με 240 fsb 18.5 παραπάνω θέλει ρεύμα και ανεβάζει πάνω από 60C αν και δεν έχω δοκιμάσει το 3d Mark 11.

Η Asus έχει μια ρύθμιση για το Vdroop μια επιλογή πόσο να λειτουργεί.

Μάλλον πάει πάνω απο 60C και κάνει χαζά.

Εσυ το εχεις δωσει boost με το fsb αλλα λογικα αυτο που μου λες θα πρεπει να παιζει ιδια φαση και στην extreme3,σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

ναι με fsb 240 μια χαρά παίζει αν είναι βάλτο παραπάνω να δούμε αν παίζει αν θες να δοκιμασεις και με fsb...

46 idle είναι πολλά εγώ το άλλαξα και με fsb στα 200 και cpu μονο πάει στα 4700 με 1.38v αλλά μετά από στρεσ μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία πάνω από 61

ible έχω 39 με όλα τα powersave off αλλά είναι έξω από το κούτι με CoolIT Vantage με 2 coolemsater Excalibur ....

ο 8120 δεν πάει πάνω απο 4.2 ? ανεβάζει θερμοκρασία?

αν είναι να πάρεις κάτι άλλο μόνο sabertooth η τα πιο τέρατα της Asus θα κάνουν δουλειά να ξέρεις.

Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα βαλω τον 8350 αν θες να περιμένεις λίγο να σου πω τι παίζει με sabertooth +8350 oveclocked

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now