Recommended Posts

Πω πω, το περίμενα αυτό το review και τελικά άξιζε την αναμονή :T:

Επίσημα: I love trinity! Δεν είναι μόνο κάτι 300% πάνω που βαράει σε σχέση με το intel_wannabe_igp είναι αυτό ακριβός που λέει ο Γιώργος στον επίλογο: όταν πρόκειται για casual gamer και παίζεις με budget, η διαφορά στην τιμή του AMD σου επιτρέπει να κοτσάρεις και έναν SSD, οπότε η όλη εμπειρία ξεφεύγει ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!

Μπράβο ρε Γιώργο, το review τούμπανο. Και cpu κομμάτι, και "gpu", και "κρύα", και, και... και σαμπουάν και κοντίσιονερ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Respect George :T:

Όντως, ο μόνος λόγος να επιλέξει Core i3 κάποιος είναι εάν δεν παίζει καθόλου Games. Τελικά, οι ξεκλείδωτοι πολλαπλασιαστές έφεραν το παιχνίδι πάνω κάτω στα ίσια όσον αφορά τον επεξεργαστή!

Για τις Gaming δυνατότητες, απλά Μαγεία!

A10-5800K For The Trill :hehe:

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Γιωργο

πολυ αναλυτικο και κατανοητο το review.

και πολυ καλα τα νεα και για την κατηγορια αυτων των συστηματων.

η αγια τριαδα μαζι με εναν ssd μοιαζει σαν το ιερο δισκοποτηρο των low budget gaming συστηματων αυτη τη στιγμη

(παιζει να γινει και καμια προσθηκη μετρησεων gaming @ 1920*1080 με hybrid CF με επιπλεον Low end vga στο μελλον?- ειναι αρκετα ρεαλιστικο σεναριο για πολλους χρηστες πιστευω)

Link to comment
Share on other sites

Suuuuper review!!!!! και το περιμέναμε πως και πως

θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να μπορούσα να δω τι μπορεί να καταφέρει επιπλέον και με Hybrid CrossFire

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη δες πως πάει και στο LOL που είναι ελαφρύ.

απο προσωπικη εμπειρια με α8 3850 το λολ παει σαΐτα!80fps 1920χ1080 με high αν θυμαμαι καλα!αυτο φανταζομαι παρα πολυ καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review George, χίλια μπράβο!

Πολύ καλές φωτογραφίες ως συνήθως Jason :T:

:kiss:... I love trinity too, αλλά και η μητρική δεν πάει πίσω

+1 για την προσθήκη μετρήσεων με Hybrid CF αν είναι εύκολο και δυνατό

Πάντα τέτοια :righton:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το review, πλήρες και επεξηγηματικό σε όλα τα τμήματα του! Μπράβο Γιώργο και J για τις φωτό. Με την σειρά μου να πω ότι μόλις σήμερα παράγγειλα το δικό μου setup με 5800K αλλά και 5600Κ για ένα φίλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας :drinks: Special thanks στον Jason που με ανέχτηκε κι εμένα όταν έβγαζε photos γιατί του σπάσαμε λίγο τα νεύρα εκείνη την ημέρα :hehe:

Δυστυχώς τα πράγματα τα είχα στα χέρια μου για περιορισμένο χρόνο και μετά επιστράφηκαν αμέσως πίσω στην Gigabyte, οπότε δεν μπόρεσα να κάνω όσες μετρήσεις ήθελα. Θα πρόσθετα σίγουρα κάποιο καινούριο παιχνίδι μέσα και θα το έψαχνα περισσότερο στο overclocking.

Αν στο μέλλον πέσει και πάλι Trinity σύστημα στα χέρια μου, θα εντοπίσω μια HD 6670 για να δούμε τι λέει η τεχνολογία Dual Graphics (Hybrid CrossFire). Σύμφωνα με την AMD, τα προτεινόμενα ζευγάρια Dual Graphics έχουν ως εξής: A10 APU - HD 6670, A8 APU - HD 6570, A6 APU - HD 6570 & A4 APU - HD 6450 ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος Llano, δυστυχώς το Trinity δεν με έπεισε. Ίσως βέβαια για μένα και το Llano ήταν λάθος επιλογή, αφού αυτό που χρειάζομαι για το HTPC είναι επιδόσεις που να φτάνουν για playback 1080p ταινίας. Από εκεί και πέρα όμως δεν έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με τις επιδόσεις σε 2D αλλά και με την πλατφόρμα γενικά.

Η τιμή βέβαια που πήρα την MSI A75A-G55 καθώς και τον Α4 3400 ήταν εξευτελιστική αλλά και πάλι περίμενα περισσότερα.

Το Trinity δυστυχώς δεν έκανε τη μεγάλη διαφορά εκεί, οπότε η αλλαγή του Llano σε Trinity δεν πρόκειται να γίνει γιατί δεν με συμφέρει.

Η πλατφόρμα έχει αρκετά θεματάκια που προσπαθώ να τα παραβλέπω αλλά και πάλι ορισμένα από αυτά, είναι τραγικά να υπάρχουν όπως π.χ. το θέμα με το monitoring των θερμοκρασιών.

@ George. Όπως συνήθως τα review σου είναι απόλαυση να τα διαβάζεις!! Congrats m8!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και απολαυστικό review. :victory:...

Έλυσε αρκετές απορίες που είχα εκτός από μια.

Έχω μια Radeon HD 6870 και περιμένω το "δίδυμο" της παρουσίασης από μέρα σε μέρα, :)... μπορώ να κάνω Dual Grpahics με την κάρτα που διαθέτω?

Θυμάμαι στους Llano η AMD επέτρεπε μέχρι την HD 6670. :que:...

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργάκης ενώ πέιραζε τον Jason όταν βγάζαμε Pics

5509cf395a3352.jpg

Ο Γιωργάκης μέσα στην καλή χαρά που θα το δοκιμάσει

5509cf39570abb.jpg

Ο Γιωργάκης μετά τα ξενύχτια που έφγαε για να το κάνει (έβγαλε μούσια και κοκκίνησαν τα μάτια του απο τα άπειρα charts :hehe:)

5509cf3958a4e3.jpg

So..

644120_10151108563438002_1413883970_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και αναλυτικό review!

Η μητρική είναι πλήρης, δεν ζηλεύει κάτι από καμιά άλλη και η τιμή δεν είναι καθόλου κακή

(παλιά έδινα 150 ευρώ για άλλες μητρικές με αρκετά λιγότερα χαρακτηριστικά)

Με τους νέους επεξεργαστές της AMD προσθέτεις και την κάρτα σου και έχεις crossfire,

σου χαλάει η κάρτα έχεις της μητρικής, gg δηλαδη.

Διάβασα και τα συγκριτικά και ήταν πολύ πολύ καλά, δεν βρίσκω κάποιον λόγο για τους φανατικούς της ΟUTel να πληρώνουν για τα παραπάνω frames. Χρησιμοποιώ AMD επεξεργαστές (2) από το 2002, παίζω παιχνίδια και ποτέ δεν παραπονέθηκα ότι χρειάζομαι περισσότερη ισχύ. Ακόμα και στο Battlefield 3 στα high settings eimaι. Ζηλεύω το σύστημα που δείξατε, αν τελικά προβώ σε αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον θα προτιμήσω αυτή τη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το αναλυτικο ρεβιου...αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ο επεξεργαστης μπορει να σηκωσει high end graphics card χωρις να τρωει bottleneck η καρτα.πιστευω μια δοκιμη με καμια hd7970 ή gtx 660-670 θα μας εδειχνε πολλα για το μελλον του επεξεργαστη(γιατι κακα τα ψεμματα καποτε θα χρειαστει και μια discrete gpu)

Keep up the good work guys :)

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το αναλυτικο ρεβιου...αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ο επεξεργαστης μπορει να σηκωσει high end graphics card χωρις να τρωει bottleneck η καρτα.πιστευω μια δοκιμη με καμια hd7970 ή gtx 660-670 θα μας εδειχνε πολλα για το μελλον του επεξεργαστη(γιατι κακα τα ψεμματα καποτε θα χρειαστει και μια discrete gpu)

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και με HD 7970, αρκεί να overclockάρεις λίγο τον A10-5800K. Φαντάσου ότι ο 5800K είναι ένας δυνατός τετραπύρηνος Piledriver 32nm, όπως για παράδειγμα ένας FX-4170 ή ένας Core i3 3240. Μην μπερδεύεστε με την τιμή του, πλέον οι περισσότεροι "low-end" επεξεργαστές αποδίδουν μια χαρά στο gaming με σχετικά high-end κάρτες γραφικών.

Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι σε σύστημα φίλου με 3870K, αγόρασε HD 6970 και δεν είχε θέμα με overclocked τον CPU στα 3.5GHz.

Για περισσότερα δες εδώ: AMD Trinity A10-5800K vs Intel Ivy Bridge i5-3470 - Discrete GPU Gaming Performance by VR-Zone.com Και φαντάσου ότι στο VR-Zone, αντί να τον συγκρίνουν με τον i3 3240 που κοστίζει ακριβώς το ίδιο με τον 5800Κ, τον συγκρίνουν με i5 3470 που κοστίζει 180? :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα μελη και συγχαρητηρια για το πολυ καλο review!! Ανεβαινει η amd.... με πολυ καλο vfm. Αυτη η μητρικη δειχνει, στα χαρτια τουλαχιστον, να ανεβαζει πιο ευκολα τις μνημες.

MSI A85XA-G65

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ένα απλό ξεφύλλισμα ήθελα να γράψω διθυράμβους για την καταπληκτική δουλειά και τον κόπο σας βλέποντας τον όγκο των δεδομένων.

Πραγματικά όμως και με κάθε σεβασμό, αν το τμήμα developing του trinity έγραφε review θα ήταν πιο αντικειμενικό. Δεν σας κρύβω ότι πρώτη φορά συγχύστηκα διαβάζοντας review.

Μερικά ερωτήματα:

- Ποιός παιρνει σκέτο i3 (χωρίς dedicated κάρτα) και περιμένει να παίξει παιχνίδια)?

- Τι ποσοστό των χρηστών κλοκάρει? 5%? 10%?

- Πόσοι απ αυτούς που έχουν επιλέξει trinity θα τον συνδυάσουν με μητρική των 130 ευρώ !!! + το κόστος της ψύκτρας για να τον κλοκάρουν?

- Από πότε γίνεται ευθεία σύγκριση ενός κλοκαρισμένου cpu με έναν stock? Είναι άλλο να δεις το scaling του κάθε επεξεργαστή και άλλο κάνεις σύγκριση. Oι επεξεργαστές συγκρίνονται όπως πωλούνται: Out of the box.

- Υπολογίσατε ότι με το κόστος της πλατφόρμας που δοκιμάσατε (Α10 + Α85 μητρική + aftermarket cooler + 2133 μνήμες) κάποιος αγοράζει i3 3220 + h77 μητρική + 1600αρες μνήμες + 7770 κάρτα γραφικών και δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε στα παιχνίδια? Το υπολογίσατε και γράψατε ότι όσες μητρικές δεν είναι z77 δεν έχουν usb3 και sata3 και έχουν κατώτερη ποιότητα υλικών. Ο Χριστός κι η μάνα του!!! Το άσχημο είναι ότι γνωρίζετε ότι όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν και δεν υπάρχει το άλλοθι της άγνοιας.

Και μετά απ όλα αυτά διαβάζω αυτό στον επιλογο:

Η λογική λέει Trinity. Ο fanboyσμός λέει Intel. Εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε;

Εσείς θα μας πείτε σε ποιά κατηγορία ανήκετε? Ρητορικό το ερώτημα γιατί μας είπατε ηδη.

Προσωπικά θα ντρεπόμουνα να γράψω τέτοια πράγματα με τόσο χοντροειδή ψέματα. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ένα απλό ξεφύλλισμα ήθελα να γράψω διθυράμβους για την καταπληκτική δουλειά και τον κόπο σας βλέποντας τον όγκο των δεδομένων.

Πραγματικά όμως και με κάθε σεβασμό, αν το τμήμα developing του trinity έγραφε review θα ήταν πιο αντικειμενικό. Δεν σας κρύβω ότι πρώτη φορά συγχύστηκα διαβάζοντας review.

Μερικά ερωτήματα:

- Ποιός παιρνει σκέτο i3 (χωρίς dedicated κάρτα) και περιμένει να παίξει παιχνίδια)?

- Τι ποσοστό των χρηστών κλοκάρει? 5%? 10%?

- Πόσοι απ αυτούς που έχουν επιλέξει trinity θα τον συνδυάσουν με μητρική των 130 ευρώ !!! + το κόστος της ψύκτρας για να τον κλοκάρουν?

- Από πότε γίνεται ευθεία σύγκριση ενός κλοκαρισμένου cpu με έναν stock? Είναι άλλο να δεις το scaling του κάθε επεξεργαστή και άλλο κάνεις σύγκριση. Oι επεξεργαστές συγκρίνονται όπως πωλούνται: Out of the box.

- Υπολογίσατε ότι με το κόστος της πλατφόρμας που δοκιμάσατε (Α10 + Α85 μητρική + aftermarket cooler + 2133 μνήμες) κάποιος αγοράζει i3 3220 + h77 μητρική + 1600αρες μνήμες + 7770 κάρτα γραφικών και δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε στα παιχνίδια? Το υπολογίσατε και γράψατε ότι όσες μητρικές δεν είναι z77 δεν έχουν usb3 και sata3 και έχουν κατώτερη ποιότητα υλικών. Ο Χριστός κι η μάνα του!!! Το άσχημο είναι ότι γνωρίζετε ότι όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν και δεν υπάρχει το άλλοθι της άγνοιας.

Καλημέρα :) Για να δούμε ένα ένα τα ερωτήματά σου.

- Ποιός παιρνει σκέτο i3 (χωρίς dedicated κάρτα) και περιμένει να παίξει παιχνίδια)?

Επειδή οι περισσότεροι από 'μας γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει νόημα να αγοράσεις i3 χωρίς dedicated κάρτα γραφικών, αυτό αμέσως σημαίνει ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε δύο επεξεργαστές ίδιας τιμής σε όσο περισσότερους τομείς μπορούμε; Σημαίνει ότι το γνωρίζει όλος ο κόσμος; Σημαίνει ότι πρέπει να προσπεράσουμε παντελώς την ύπαρξη της HD 2000; Αν το πας έτσι, σκέψου όλους τους αδαείς χρήστες που αγοράζουν laptops με επεξεργαστές i3 και κάρτες γραφικών Intel HD και παραπονιούνται ότι δεν μπορούν να παίξουν ένα παιχνιδάκι... Φαντάζεσαι τι διαφορές μπορεί να κάνει εκεί ένας Trinity;

- Τι ποσοστό των χρηστών κλοκάρει? 5%? 10%?

Διαβάζεις review ενός site που το moto του είναι o/c on first boot. Ήταν δυνατόν να μην θεωρήσουμε σημαντικό παράγοντα το overclocking; Επειδή τυχαίνει να είχα γράψει όλο το κείμενο για το review του Core i7 2600 Sandy Bridge, σου πετάω ένα εύστοχο quote από 'κει:

http://www.hwbox.gr/reviews/11597-intel-sandy-bridge-core-i7-2600-review.html

Ο λόγος του Βασιλιά

Είμαστε Overclockers. Ή μάλλον λάθος, είμαστε κάτι παραπάνω από Overclockers. Είμαστε "βλαμμένοι" και "πυροβολημένοι", γουστάρουμε την ταχύτητα κι ας ξέρουμε ότι μόνο στη θεωρία και τα τεστ φαίνονται οι διαφορές, γουστάρουμε τα Παγκόσμια Ρεκόρ σε όλα τα benchmarks και πασχίζουμε να ξεζουμίσουμε και το τελευταίο MHz από τον επεξεργαστή, την κάρτα γραφικών και τις μνήμες μας. Είμαστε οι άνθρωποι που είδαν για πρώτη φορά την ομορφιά που έχει το hardware και φτιάξαμε μοντέρνα γλυπτά, που τα επιδεικνύαμε με περηφάνια. Είμαστε αυτοί που συγκινούνται με πράγματα που το 95% του κόσμου δεν μπορεί καν να καταλάβει και μας κοιτάει με απορία - και εμείς γελάμε!

Καταλαβαίνεις νομίζω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω overclocking και να μην το σχολιάσω καν αυτό το θέμα, ανεξαρτήτως του πόσος κόσμος ενδιαφέρεται γι' αυτό. Δες και τα προηγούμενα Llano reviews. Μάλλον και εκεί θα είμαι όσο biased ήμουν σε αυτό.

- Πόσοι απ αυτούς που έχουν επιλέξει trinity θα τον συνδυάσουν με μητρική των 130 ευρώ !!! + το κόστος της ψύκτρας για να τον κλοκάρουν?

Διάβασε την σελίδα με τα chipsets. Ανέλυσα όλες τους τις διαφορές και έγραψα ότι το Α85 θα το προτιμούσα προσωπικά αν σκοπεύετε να κάνετε overclocking. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι με 5800Κ σε μια φθηνή A55 μητρική δεν μπορείς να overclockάρεις. Άρα λοιπόν Ό,ΤΙ αποτελέσματα είδες στο review, μπορείς να τα επιτύχεις με μια φθηνότερη μητρική.

Όσο για την Corsair A50, δεν χρησιμοποίησα aftermarket ψύκτρα επίτηδες. Έγραψα ξεκάθαρα ότι λάβαμε τον επεξεργαστή χωρίς ψύκτρα, για αυτό και έβαλα την Α50. Σε πληροφορώ όμως ότι ο 3870Κ που έχει παρόμοια θερμική συμπεριφορά με το Trinity, μπορεί να παίξει κανονικά στα 3.4 με stock ψύκτρα. Το ίδιο εύκολα μπορεί να παίξει και στα 4.2 ένας Trinity. Στο λέω με απόλυτη σιγουριά επειδή σαν CPUs είναι κρύα.

Το CPU μπορεί να τρέξει LinX στα 4.4GHz με ~1.44Vcore και την Corsair A50 απλά να ακουμπάει πάνω. Χωρίς κλιψάκι να την κρατά πιεσμένη κάτω!

- Από πότε γίνεται ευθεία σύγκριση ενός κλοκαρισμένου cpu με έναν stock? Είναι άλλο να δεις το scaling του κάθε επεξεργαστή και άλλο κάνεις σύγκριση. Oι επεξεργαστές συγκρίνονται όπως πωλούνται: Out of the box.

Και μετά απ όλα αυτά διαβάζω αυτό στον επιλογο:

Η λογική λέει Trinity. Ο fanboyσμός λέει Intel. Εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε;

Εσείς θα μας πείτε σε ποιά κατηγορία ανήκετε? Ρητορικό το ερώτημα γιατί μας είπατε ηδη.

Προσωπικά θα ντρεπόμουνα να γράψω τέτοια πράγματα με τόσο χοντροειδή ψέματα. Κρίμα.

Από τότε που η Intel μας έκοψε το overclocking στα φθηνά CPUs και δεν προσφέρει κανέναν unlocked στην low-end αγορά. Εφόσον προτείνω ακόμα και overclocked settings για να παίξει ο χρήστης @ 4.4GHz, που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Εφόσον το overclocking είναι ένα από τα δυνατά στοιχεία του A10-5800K, γιατί να μην το εκμεταλλευτώ; Εφόσον οι εταιρείες που κυκλοφορούν μητρικές αλλά και η ίδια η AMD κάνουν λόγο για το overclocking των unlocked K-Series επεξεργαστών και το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα στο marketing τους, γιατί να το παραλείψω; Μήπως χρησιμοποίησα υγρό άζωτο για να δείξω τις μεγάλες διαφορές με τον Intel; Θες να αγοράσω έναν 5800K και να τρέξω πάλι OC2 μετρήσεις με stock ψύκτρα για να είμαι πιο "αντικειμενικός"; Γιατί μην ξεχνάς ότι αυτά ήρθαν κι έφυγαν σε δυο βδομάδες, οπότε κάποιο κέρδος από το review δεν έχω.

Επίσης, γιατί μου εξηγείς ότι οι επεξεργαστές συγκρίνονται όπως πωλούνται, δηλαδή σε stock; Μήπως δηλαδή η σύγκριση που έκανα ήταν πλάγια; Μήπως δεν είχα τα stock settings μέσα σε ΟΛΑ τα γραφήματα; Μήπως δεν έκανα σχολιασμό σε κάθε γράφημα; Μήπως δεν ανέφερα ότι η Intel περνάει μπροστά σε όσα ήταν μπροστά; Δεν έχω κάποιο ενδοιασμό για τις μετρήσεις μου, τον πρόλογο που έγραψα και την παρότρυνση που έκανα στους αναγνώστες να αγοράσουν AMD Trinity. Αν δεν το πίστευα, δεν θα το έγραφα.

Επειδή τυχαίνει να είχα γράψει/συντάξει και όλο το review του FX-8150 Bulldozer (και κατόπιν συνεννόησης με τον AMDnord που έκανε τις μετρήσεις, του βάλαμε μαζί βαθμολογία), θα ήθελα να παραθέσω και κάποια πράγματα από τον επίλογό του, μιας και υπονοείς ότι είμαι AMD fanboy :)

http://www.hwbox.gr/reviews/15121-amd-fx-8150-review-testing-bulldozer-extreme-overclocking-15.html#content_start

- Οι Bulldozer δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες που είχε δημιουργήσει η AMD, με τις επιδόσεις τους να είναι σε πολλές περιπτώσεις χειρότερες ακόμα και από τους προγενέστερους εξαπύρηνους Thuban.

- Πολύ απλά δεν γίνεται να κυκλοφορείς καινούριο επεξεργαστή ο οποίος clock per clock να αποδίδει χειρότερα από τον προγενέστερο. Δεν έχει σημασία το πόσο τρομερή είναι η τεχνολογία που ενσωματώνει. Δεν έχει σημασία ο αριθμός των τρανζίστορς, ο εξελιγμένος IMC, τα Integer Units και το γεγονός ότι η νέα αρχιτεκτονική είναι επεκτάσιμη και θα δώσει την δυνατότητα στην AMD να βάλει δίπλα-δίπλα όσα modules θέλει. Ο κόσμος ενδιαφέρεται για το performance. Στην τελική, οι αγοραστές είναι αυτοί που διαθέτουν το budget τους για να επενδύσουν σε ένα καινούριο σύστημα. Γιατί λοιπόν να μην προτιμήσουν τους Intel Sandy Bridge -μια από τις καλύτερες mainstream πλατφόρμες που έχει βγάλει η Intel τα τελευταία χρόνια- και να δώσουν τα χρήματά τους σε ένα οχταπύρηνο επεξεργαστή που clock per clock δεν φτάνει έναν 1090Τ;

- Μην σας παραξενεύουν τα παραπάνω, την αλήθεια λέμε. Ρίξτε μια ματιά ξανά στις μετρήσεις μας. Ο FX-8150 άλλες φορές βρίσκεται πίσω από τον 1090Τ, άλλες φορές βρίσκεται περίπου στα ίδια επίπεδα και μόνο σε λίγες περιπτώσεις τον ξεπερνά σε επιδόσεις. Όλα αυτά βέβαια συμβαίνουν όταν είναι χρονισμένοι στα ίδια MHz. Όσο για τον 2600Κ; Στο 90% των benchmarks είναι μπροστά. Αν σας φαίνονται πολλά τα χρήματα που ζητά ένας 2600Κ, τότε για τον FX-8150 τι έχετε να πείτε;

Όταν άλλα site αναγκάστηκαν να κάνουν damage control και να μην ρίξουν πολύ τις βαθμολογίες, εμείς τον κράξαμε τον Bulldozer και αναφέραμε ότι το μόνο του καλό είναι ότι αποτελεί μια εύκολη πλατφόρμα για έναν που θέλει να ασχοληθεί με το overclocking σε CPU & RAM, ανεξαρτήτου ψύξης. Τότε δηλαδή ήμουν Intel fanboy;

- Υπολογίσατε ότι με το κόστος της πλατφόρμας που δοκιμάσατε (Α10 + Α85 μητρική + aftermarket cooler + 2133 μνήμες) κάποιος αγοράζει i3 3220 + h77 μητρική + 1600αρες μνήμες + 7770 κάρτα γραφικών και δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε στα παιχνίδια? Το υπολογίσατε και γράψατε ότι όσες μητρικές δεν είναι z77 δεν έχουν usb3 και sata3 και έχουν κατώτερη ποιότητα υλικών. Ο Χριστός κι η μάνα του!!! Το άσχημο είναι ότι γνωρίζετε ότι όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν και δεν υπάρχει το άλλοθι της άγνοιας.

Α όχι. Όχι δεν είσαι καθόλου δίκαιος τώρα. Μου λες ότι με το κόστος που αγοράζει κάποιος A10 + A85 μητρική, αλλά από την άλλη μου λες i3 + H77 μητρική. Foul τελείως αυτή η σύγκριση. Πριν συνεχίσω να αναφέρω ότι ο 5800K stock έχει τις ίδιες επιδόσεις σε όλα τα chipsets, δεν αλλάζει κάτι. Το ίδιο ισχύει και για τον Core i3. Είτε σε H61 είτε σε Z77 τον βάλεις, το ίδιο που σου κάνει. Επίσης οι τιμές των μνημών είναι τόσο χαμηλά σε όλο το 2133/2400 region, που σε συμφέρει περισσότερο να πας σε 2400MHz - σου βγαίνει φθηνότερα!. Όσο για την σύγκριση, νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος. Αντί να βάλω A85 μητρική, θα βάλω μια A75 γιατί θεωρώ άδικο να συγκρίνω την Giga UP4 με τις φθηνές H77.

5800Κ 130? (stock CPU, μην το o/cάρεις καν γιατί μπορεί να κάνει μπαμ με την εργοστασιακή του ψύκτρα :hehe:)

Asrock FM2A75M-DGS 70? (κάρτα γραφικών overclocked φυσικά - καμία μητρική δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα να o/cάρεις την iGPU)

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz 56?

Σύνολο 256? - Μην ξεχνάς ότι overclockάροντας το CPU στα 4.2GHz τουλάχιστον, κερδίζεις αρκετά σε επιδόσεις. Για την iGPU δεν το συζητώ καν.

i3 3240 130?

Asrock H77M 75? (η φθηνότερη που βρήκα στο skroutz)

Corsair Value 8GB DDR3-1600MHz Dual Kit 34.40?

MSI Radeon HD7750 2GB 93?

HD 7770 120?

Σύνολο 330? με την 7750 και 360?+ με την HD 7770. Κάνω κάτι λάθος μήπως ή βγαίνει ακριβότερο το Intel; Θα μου πεις, με την 7770 έχεις καλύτερες επιδόσεις στο gaming απ' ότι με το Llano. Ναι αλλά με την διαφορά αγοράζεις έναν SSD και σε καθημερινή χρήση κάνεις το AMD σύστημα πολύ πιο σφαιράτο και ανταποκρίσιμο. Ή πολύ απλά αγοράζεις την πιο φθηνή FM2 μητρική που υπάρχει στο skroutz (Asrock FM2A55M-DGS 55?), παίρνεις 1600άρες μνήμες και στο Llano και αγοράζεις 7770. Θα σου βγει 340?, δηλαδή πάλι φθηνότερο από το Intel.

Οπότε το conspiracy theory που μας θέλει να υπολογίζουμε ότι με φθηνή μητρική το Intel συμφέρει περισσότερο, αλλά εμείς επίτηδες βάλαμε Z77 μέσα για να μας βγουν τα λεφτά στην τελική σύγκριση, είναι τελείως μα τελείως λανθασμένη. Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό αυτό το πράγμα. You missed my point, τελείως όμως! Διάβασες καλά τι τεχνολογίες έχει η Gigabyte F2A85X-UP4; Διάβασες για το Ultra Durable 5, για το 2x copper PCB, το ισχυρό κύκλωμα τροφοδοσίας με IR3550 MOSFETs, την υποστήριξη Hybrid CrossFire, την υποστήριξη 3-Way CrossFire, τις maximum 6 x USB 3.0 θύρες και τις 7 x SATA 6.0 Gbps; Ξέρεις ΠΟΣΟ μπροστά είναι η Ultra Durable 5 τεχνολογία και πόσο πιο ποιοτικά εξαρτήματα είναι τα εξαρτήματα των Ultra Durable 5 μητρικών σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Πώς γίνεται λοιπόν να μου συγκρίνεις την απλή H77 μητρική με το θηρίο; Αν εξακολουθεί να σου φαίνεται τόσο παράλογο αυτό που έγραψα στον επίλογο, τότε μάλλον πρέπει να μάθω να επιχειρηματολογώ καλύτερα αυτά που λέω.

Αν παρ' όλα αυτά δεν συμφωνείς με αυτά που γράφω, ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο κάθε καταναλωτής, πριν αγοράσει κάνει μια σχετική έρευνα, ρωτάει σε κάνα forum, βλέπει τι τον συμφέρει καλύτερα και καταλήγει σε αυτό που θα αγοράσει. Εμένα όμως μου αρέσουν οι σκεπτόμενοι καταναλωτές, και περισσότερο οι σκεπτόμενοι που σκέφτονται με βάση την τσέπη τους. Το είχα πει και στο 3870Κ review αυτό. Για αυτό συνεχίζω να πιστεύω ότι το Trinity σύστημα συμφέρει περισσότερο για έναν gamer που δεν μπορεί να επενδύσει πολλά. Ακόμα και Α55 μητρική να πάρει, ακόμα και να μην μπει καν στο BIOS, πάλι θα έχει τρομερές επιδόσεις συγκριτικά με τα λεφτά που έδωσε.

Το home PC στο πατρικό μου έχει Intel Q8400. Έδωσα 360? για να αγοράσω 3770Κ (τον έβαλα με 4 δόσεις φυσικά) για να έχω ένα σωστό 24/7 rig και μια σωστή reviewing πλατφόρμα. Τόσα χρόνια δεν έχω δώσει δεκάρα για AMD σύστημα, με εξαίρεση την F1A75V-Pro μητρική που αγόρασα για να βγάλω το review του A8-3870K, το οποίο και εν τέλει κράτησα γιατί για καθημερινή και ελαφριά gaming χρήση είναι μια χαρά. Το laptop μου έχει Intel T5750 και τα παλιότερα PC μας είχαν P2/P3/P4. Επίσης προτιμώ να benchάρω πράγματα της Intel γενικότερα :P Αλλά αν αξίζει κάτι της AMD, θα το επικροτήσω ΝΑΙ. Δεν κολώνω να στηρίξω την άποψή μου και θα συνεχίσω να λέω ότι τα Trinity συμφέρουν.

Διαβάζεις και κρίνεις λοιπόν. Αλλά δεν έχεις δικαίωμα να λες ότι είμαι fanboy όταν έχω αφιερώσει δεκάδες ώρες για ένα review που δεν μου πρόσφερε τίποτα.

Θα τελειώσω με μία εικόνα που δείχνει ότι stock ο 3240 είναι καλύτερος από τον 5800K στα περισσότερα 2D tests και πόσο χειρότερος είναι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με 3D. Τα μπλε κουτάκια δείχνουν πόσο υστερεί ο 5800K σε σχέση με τον i3 3240 (ποσοστιαία διαφορά) και τα πράσινα κουτάκια δείχνουν πόσο καλύτερος είναι (ποσοστιαία διαφορά πάλι). Όλα τα παρακάτω results ήταν ΜΕΣΑ στα γραφήματα του review, πολλά από αυτά τα είχα σχολιάσει μάλιστα, οπότε ο καθένας μπορούσε να βγάλει τα συμπεράσματά του. Αλλά απ' ότι φαίνεται, την εικόνα αυτή δεν την έδειξα γιατί θα κατέστρεφα την καλή εικόνα του Trinity και θα στεναχωριόταν η AMD ;)

461509f15a15a768.png

Φιλικά,

George :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now