Recommended Posts

Αυτό το feature που σχετίζεται με το Turbo Core 3.0 σύμφωνα με το οποίο η CPU και η GPU ανταλάσσουν ισχύ έχει να κάνει αποκλειστικά με την έξτρα ταχύτητα του Turbo core; Δηλαδή οι βασικές συχνότητες (3.8Ghz, 800Mhz) είναι εγγυημένες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές συχνότητες είναι εγγυημένες και ναι σχετίζεται μόνο με έξτρα ταχύτητα. Η μόνη περίπτωση να πέφτει η συχνότητα του επεξεργαστή είναι είτε αν μείνουν ενεργοποιημένα τα saving features (πχ Cool n Quiet) ή αν το μηχάνημα σου κάνει throttling λόγω θερμοκρασιών, όπου ο πολλαπλασιαστής πέφτει αμέσως στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Ευχαριστώ.

Αυτό που με προβληματίζει γενικά με τους Trinity είναι τα shared FPU (και το shared front engine αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Σε όλα τα reviews δοκιμάζουν είτε 1 thread είτε 4 threads (εκτός αν τα benchs του PCMark δοκιμάζουν και ενδιάμεσα σενάρια). Τί γίνεται λοιπόν αν έχω 2 εφαρμογές που τρέχουν ταυτόχρονα, η κάθε μία σε single thread με αρκετούς floating point υπολογισμούς και τα Windows XP ή 7 που δεν έχουν ιδέα για αυτή την αρχιτεκτονική, αναθέσουν τα 2 threads στο πρώτο module; Προφανώς χάνω σε ταχύτητα διότι έχω μία FPU στο 2ο module που κάθεται, κάτι που δεν θα συνέβαινε με τον Llano πχ. Για να προλάβω το επιχείρημα του hotfix για τα Windows 7, θα πω ότι ούτε κι αυτό λύνει το πρόβλημα εξ' ολοκλήρου γιατί δε λαμβάνει υπόψιν τι είδους workload απαιτεί κάθε νήμα. Απλά αναθέτει τα 2 πρώτα threads σε ξεχωριστά modules. Τελείως ιδανικά, ίσως θα 'πρεπε το λειτουργικό να παρακολουθεί το είδος του workload κάθε νήματος (integer ή floating point) κατά την εκτέλεσή του ή και νωρίτερα και να το αναθέτει στον κατάλληλο πυρήνα.

Κατά τ' άλλα, οι Trinity ξεπερνούν σε πολλά τεστ τους Llano στο CPU κομμάτι και σε άλλα reviews όπως αυτό, απλά το θέμα είναι αν τα αποτελέσματα είναι αντιπροσωπευτικά για real world χρήση που λέμε.

Γενικά, είμαι ανάμεσα στους A8-3870K, A8-5600K και i3-2130 γι' αυτό και ο προβληματισμός. :)

Edited by delphi
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική η παρουσίαση!!! Ψάχνοντας για το νέο pc που σετάρω βρέθηκα στο hwbox.gr και θα ήθελα την γνώμη σας ως πιο ειδικούς!!!! Λοιπόν έχω αποφασίσει για τα εξής:

Case: Sharkoon T28

CPU: AMD A10-5800K

Mobo: Asrock FM2A85X Extreme4-M

Hdd: Θα μπει αρχικά ένας SATA3 και μετέπειτα ένας SSD (αν θέλετε προτείνετε!)

CPU fan: Zalman CNPS9900 MAX

PSU: Corsair 450W VS CP-902004

Και έχω κολλήσει πλήρως στη μνήμη! Θέλω να βρω κάτι έως 100?. Βοήθεια!!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

^ Τρία pointers:

-Για πιο value μητρική δες και αυτήν ASUS F2A85-M LE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

-Αν δεν το έχεις ήδη, το cooler που επέλεξες είναι αρκετά overpriced. Δες κανένα CM 212 Plus / Xigmatek Gaia

-H επόμενη φουρνιά FM2 APU περιμένει στη γωνία.

και επειδή στα τρία pointers δίνουμε ένα δώρο,

βαρβάτες μνήμες -> Kingston Technology 8GB (2x 4GB) 2400MHz DDR3 Non-ECC CL11 DIMM XMP HyperX Predator Series Memory Module: Amazon.co.uk: Computers & Accessories :)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς σου είπε ο Τάσος. Καλύτερα να πας σε ASUS παρά σε ASRock, όχι ότι η ASRock έχει προβλήματα, απλά για να είσαι πιο καλυμμένος από πλευράς BIOS updates.

Το PSU είναι μια χαρά. Η ψύκτρα που επέλεξες είναι όντως κάπως ακριβή. Ακόμα και με την stock να μείνεις μια χαρά θα μπορέσεις να overclockάρεις το APU.

Αν βιάζεσαι το σύστημα, πήγαινε στον 5800Κ. Αλλιώς κάνε λίγη υπομονή γιατί μες στο καλοκαίρι βγαίνουν τα καινούρια 6xxx series :)

Α και να μην το ξεχάσω, καλώς σε βρήκαμε man :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάω στον 5800Κ γιατί έχω σκοπό να το ολοκληρώσω άμεσα το σύστημα.

Η ψύκτρα πιθανόν θα μείνει η stock και μετά από λίγο καιρό θα δω μήπως βάλω μία πιο δυνατή.

Οπότε από μητρική θα προτιμήσω την ASUS!!!

Με προβληματίζει λίγο για τις μνήμες γιατί έχει 2 DIMM και σκέφτομαι να πάω σε αυτές για να είμαι πιο πλήρης.

Kingston Technology 16GB (2x 8GB) 2133MHz DDR3 Non-ECC CL11 DIMM XMP HyperX Predator Series Memory Module: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Είναι καλές; Είναι λίγο μικρότερη η ταχύτητα από ότι το σετ των 8GB που πρότεινε ο caution.

Και καλώς σας βρήκα!!!!!!!!!! :tennis::tennis:

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να ολοκληρώσω το σύστημα άμεσα οπότε θα πάω στον 5800Κ.

Για μητρική θα πάω στην ASUS!

Απλά με προβληματίζει ότι έχει 2 DIMM για μνήμη και σκέφτομαι να πάω σε αυτές: Kingston Technology 16GB (2x 8GB) 2133MHz DDR3 Non-ECC CL11 DIMM XMP HyperX Predator Series Memory Module: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Είναι όμως σε χαμηλότερη ταχύτητα από το αντίστοιχο σετ των 8GB. Είναι καλές;

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να ολοκληρώσω το σύστημα άμεσα οπότε θα πάω στον 5800Κ. Όσο για την ψύκτρα πιθανόν να μείνω στην stock τώρα και στο μέλλον να πάρω κάποια καλύτερη...

Για μητρική θα πάω στην ASUS!

Απλά με προβληματίζει ότι έχει 2 DIMM για μνήμη και σκέφτομαι να πάω στις "Kingston Technology 16GB (2x 8GB) 2133MHz DDR3 Non-ECC CL11 DIMM XMP HyperX Predator Series Memory Module" από Amazon με 119,99 λίρες.

Είναι όμως σε χαμηλότερη ταχύτητα από το αντίστοιχο σετ των 8GB. Είναι καλές;

Καλώς σας βρήκα και εγώ παιδιά!!!

Edited by jovetic4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now