dani21

Νέο PC μέχρι 1200 ευρώ.

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα

Έφτασε και για μένα ο καιρός να αλλάξω το μηχάνημα μου μετά απο 5 χρόνια και θα ήθελα τη γνώμη σας για μερικά components έτσι ώστε και να μείνω "ευχαριστημένος" αλλά και να μην ξοδέψω μια περιουσία, προσπαθώντας να πάρω το "καλύτερο"...

Η χρήση του νέου μου υπολογιστή, όπως και του παλιού άλλωστε, είναι κυρίως για δουλειά σε autocad αλλά και για gaming σε ανάλυση 1920x1080 (με μεγαλύτερη έμφαση στο autocad λόγω δουλειάς).

Μετά από έρευνα μηνών και ατελείωτο διάβασμα σε forums κατέληξα στο εξής setup:

Asus Maximus V Gene

Intel Core i7 3770K

Sapphire Radeon HD 7950 Vapor-X OC

16GB Corsair Vengeance Black DDR3-1866

600 Watt be quiet! Straight Power E9

128GB Samsung 840 Pro

Fractal Define Mini Tower

Επίσης να επισημάνω ότι με ενδιαφέρει και το Ο/C μέχρι τα 4.7-4.8 του 3770Κ για συγκεκριμένες συνθήκες όμως και όχι για 24/7.

Πιστεύετε ότι είναι μικρό το κουτί για O/C;

Μήπως είναι υπερβολή ο 3770K ;

Οποιαδήποτε σκέψη ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη

Sorry για το κατεβατό :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε man :T:

Όταν λες autocad λόγω δουλειάς, εννοείς σε 3D ή 2D μοντέλα;

Γενικά, εάν ήθελα να κάνω κάποια περικοπή πρώτα από όλα θα έκοβα τον 840 Pro σε 840 μιας και ουσιαστική διαφορά σε καθημερινή χρήση δεν πρόκειται να δεις.

Επίσης, επειδή τυχαίνει να χρησιμοποιώ autocad σε 2D, μπορώ να πω πως και ο 3570K θα σου κάνει τη δουλειά και μάλιστα και με το παραπάνω. Οπότε γλιτώνεις και 100 ευρώ από εκεί.

Για την κάρτα γραφικών θα έπεφτα σε 660Ti που μπορεί να παίξει τα πάντα στην ανάλυση που λες.

Τέλος, για το τροφοδοτικό , στα ίδια λεφτά παίρνεις το Corsair TX750 W που μπορεί να μην έχει GOLD efficiency, αλλά θα σου κρατήσει και κάποια μελλοντική αναβάθμιση...

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα dani21 καλώς σε βρήκαμε.

Ο 3770k μου είναι στα 4.6ghz με 1.31v καθημερινά και τώρα έχω 32-40 βαθμούς με την h100, οπότε με μια καλή ψήκτρα μπορείς άνετα να τον αφήσεις μόνιμα εκεί και να έχεις ένα +~30% πάντα και παντού.

Εγώ θα σου έλεγα για 670 αλλά αυτό έχει να κάνει με τις απαιτήσεις που έχεις στα παιχνίδια και όχι μόνο με την ανάλυση σου.

h100.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε man :T:

Όταν λες autocad λόγω δουλειάς, εννοείς σε 3D ή 2D μοντέλα;

Για την κάρτα γραφικών θα έπεφτα σε 660Ti που μπορεί να παίξει τα πάντα στην ανάλυση που λες.

Στο autocad δουλεύω κυρίως σε 2D μοντέλα (μηχανολογικό σχέδιο)

Για την κάρτα γραφικών τώρα διάβασα σε reviews ότι με τους καινούριους catalyst drivers η 7950 έχει μια σεβαστή αύξηση στην απόδοση της, χώρια που overclockαρισμένη έχει μεγάλη βελτίωση (πάντα σύμφωνα με review του techpowerup :P). Οπότε μάλλον για κάρτα θα μείνω στη Sapphire εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, καθώς μου κάνει πιο future-proof ;) .

Καλησπέρα dani21 καλώς σε βρήκαμε.

Εγώ θα σου έλεγα για 670 αλλά αυτό έχει να κάνει με τις απαιτήσεις που έχεις στα παιχνίδια και όχι μόνο με την ανάλυση σου.

Noμίζω με την 670 το budget ξεφεύγει αρκετά και δεν ξέρω αν η διαφορά στα details του κάθε παιχνιδιού που σηκώνει η 670 σε αυτή την ανάλυση είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογήσει τη διαφορά στην τιμή.

Το άλλο θέμα που με ενδιαφέρει είναι αν με αυτό το κουτί μπορώ να κάνω light O/C ή πρέπει να ανέβω σε μεγαλύτερο π.χ Define R4;

Edit : Είχα ξεχάσει να αναφέρω για CPU Cooler την Scythe Mugen 3 στο αρχικό post.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος έχει 2 680 για να παίζει σε 1080 για να ανοίγει κάθε πιθανό φίλτρο, κάτι που φαίνεται πως θα κάνω και εγώ λόγο 27" όπως σου είπα είναι θέμα απαιτήσεων, και βγαίνουν κάτι far cry 3 ελπίζω να μην κλάψουμε με τις απαιτήσεις του.

Ο δικός μου δουλεύει σταθερά σε οποιεσδήποτε συνθήκες στα 4.6 δεν νομίζω πως μπορείς κάτι παραπάνω με αέρα dani21.

Τι είναι το define r4 και τι to light o/c, δεν σ πιάνω.

Ενώ μ αρέσει η asus και αποτελεί μοναδική μου επιλογή στις μητρικές δεν μ αρέσει στο κουτί μου τόσο μικρή μητρική.Τουλάχιστον οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί που ποσταρα στην αρχή είναι mini case, γι'αυτό και η επιλογή της συγκεκριμένης μητρικής.

Το Fractal Design Define R4 εννοούσα btw :P

Καταλαβαίνω τι μου λες για τις GPU αλλά θεωρώ πως καλύτερα είναι τη διαφορά αυτή να τη δώσω σε παραπάνω gb για τον ssd μου π.χ αφού είμαι ως επι το πλείστον casual gamer και ας έχω και 1-2 φίλτρα κλειστά :hehe:

Όταν λέω light o/c, εννοώ 200-300 Mhz πάνω απο το stock και σε ειδικές περιπτώσεις, π.χ. gaming για πολύ ώρα να ανεβαίνουμε, αλλά με ασφάλεια :P

Συν τοις αλλοις η προσφορά της AMD με τα 3 αν δεν κάνω λάθος games δώρο είναι δύσκολο να την προσπεράσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα ασφαλής θα είσαι και 1ghz να δώσεις αρκεί ο επεξεργαστής να δουλεύει στην σωστή θερμοκρασία, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Μια χαρά είναι η ψήκτρα σου, ξέχνα το light o/c.

Ε τότε μια χαρά θα είσαι κ με την 7950.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα :)

Η μόνη μου έννοια λοιπόν είναι πλέον αν το κουτί αυτό θα έχει ικανοποιητικό airflow για να υποστηρίξει το O/C του επεξεργαστή και της κάρτας γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι βρε ειδικά για τώρα που έρχεται χειμώνας.Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι δεν χρειάζεται να σε νοιάζει τίποτα..Θα δεις θερμοκρασίες και θα κρίνεις που την παλεύει...απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες αλλά είναι και επένδυση, το άτιμο...

Με τους ρυθμούς που αλλάζω εγώ μηχανήματα, πρέπει να είμαι σίγουρος και γι'αυτό σας πρήζω κιόλας :P

H άλλη μου σκέψη ήταν να πήγαινα σε κανονικό tower με ASrock z77 extreme 4 για motherboard αλλά έχω σε τεράστια εκτίμηση την Asus (το σύστημα είναι για να καταλάβεις Intel E6600,Asus P5B Deluxe σε κουτί Thermaltake Soprano DX) για να αλλάξω εύκολα γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ακούω συνέχεια καλά λόγια για την asrock αλλά προσωπικά δεν δοκιμάζω, προτιμώ την σίγουρη λύση. Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό κουτί όπως το haf ή κανένα corsair να είσαι κυριλέ?

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ακούω συνέχεια καλά λόγια για την asrock αλλά προσωπικά δεν δοκιμάζω, προτιμώ την σίγουρη λύση. Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό κουτί όπως το haf ή κανένα corsair να είσαι κυριλέ?

Mια από τα ίδια, με βλέπω για Asus P8-Z77 V και το Fractal Design Define R4 γιατί είμαι και κολλημένος με το θόρυβο και από reviews διαβάζω ότι είναι "νεκρικά" ήσυχο :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now