Picard

Νέοι FX 4300,6300,8320,8350

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το νημα για να συζητησουμε τους νεους επεξεργαστες της amd που εκαναν την εμφανιση τους προσφατα στην αγορα,με βαση τα benchmarks που ειδα στο νετ αλλα και απο την τιμη τους ο ιδανικος για μενα που αντιπροσωπευει την σχεση αποδοση/τιμη ειναι ο 6300(140? περιπου),ξεκλειδωτος και αρκετα δυνατος γι αυτα τα λεφτα....ο 8350 εχει κοντα στα 220? αλλα απ'οτι φαινεται ο ι5-3570K στα ιδια λεφτα τον κερδιζει κατα κρατος,νομιζω οτι σε αυτα τα λεφτα πας στην intel διοτι ο i5 εχει και μικροτερη καταναλωση.......στους amd ειναι απαραιτητη η υδροψηξη η με μια καλη αεροψυκτρα ξεμπερδευεις??? επισης ακουσα οτι οι amd με το περασμα του χρονου χανουν σε αποδοση,αληθευει αυτο η ειναι ραδιο αρβυλα???

Link to comment
Share on other sites

ο 8350 εχει κοντα στα 220? αλλα απ'οτι φαινεται ο ι5-3570K στα ιδια λεφτα τον κερδιζει κατα κρατος,

Δεν ισχύει... Ανάλογα για την χρήση που τον θες. Σε άλλο κοινό απευθύνεται ο ένας και σε άλλο ο άλλος. Σε γενικές γραμμές η safe all-around λύση είναι ο "Ivy".

στους amd ειναι απαραιτητη η υδροψηξη η με μια καλη αεροψυκτρα ξεμπερδευεις???

Όποια hi-performance cpu και να πάρεις η stock ψύκτρα δεν αποτελεί και την καλύτερη (αν όχι την χειρότερη) λύση, ειδικά από τη στιγμή που θα υπερχρονιστεί.

Ένα closed loop cooler νομίζω είναι το ιδανικό, κάτι που ισχύει και για τους "Ivy" όμως.

επισης ακουσα οτι οι amd με το περασμα του χρονου χανουν σε αποδοση,αληθευει αυτο η ειναι ραδιο αρβυλα???

τι είναι δίχρονο παπί;

Σε γενικές γραμμές το sum μου είναι ότι με εξαίρεση την πολύ καλή τους τιμή, σαν σύνολο πλατφόρμας πλέον και όχι απλά σαν επεξεργαστές έχουν μείνει πολύ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το sum μου είναι ότι με εξαίρεση την πολύ καλή τους τιμή, σαν σύνολο πλατφόρμας πλέον και όχι απλά σαν επεξεργαστές έχουν μείνει πολύ πίσω.

Για εξήγησε το μου αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε το μου αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Αρχικά PCIe Gen 3.0 το οποίο μπορεί τη δεδομένη στιγμή να μένει ανεκμετάλλευτο αλλά για πόσο.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του 990FX έναντι του κουτσουρεμένου Z68 ήταν η full υποστήριξη Crossfire/SLI. Αυτό υπερκαλύφθηκε με την υποστήριξη του PCI Gen 3.0 και το μεγαλύτερο bandwidth στο Z77.

Με τον εξαιρετικό IMC των Ivy και την αύξηση τόσο σε συχνότητα όσο και απόδοση των μνημών.

Με τα διάφορα παπατζοfeatures του Z77 όπως το Support for Intel Rapid Storage Technology, Vistual V sync, Hyperformance κλπ.

Ακόμη και το μεγάλο αβαντάζ της αναβαθμισημότητας -από τη σκοπιά του επεξεργαστή- (από πλευράς AMD), πάει περίπατο σύμφωνα με το τελευταίο roadmap από τη στιγμή που και τους "Steamroller" να υποστηρίζει το AM3+ θα έχει φτάσει ο κάτοχος της πλατφόρμας στο 2014 για να πάρει έναν επεξεργαστή εφάμιλλο του Core i7-3770K και θα τον έχει πληρώσει στην τιμή του Core i7-3930K (αν περάσει από όλα τα στάδια της cpu).

Όσον αφορά καθαρά το θέμα της ισχύος της cpu.... H "Bulldozer" -σε κάθε της εκδοχή- εμένα προσωπικά δεν με έπεισε για εφαρμογή σε hi-performance chipακι.

Δεν είναι θέμα fanboyσμου (αλίμονο να κατηγορηθώ και για Intel fanboy) αλλά η δική μου προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Άπόψη σου φυσικά, άποψη μου και μενα να διαφωνώ μιας και δεν θεωρώ κανένα απο αυτά που ανάφερες τόσο υπερβολικά για να θεωρηθεί η πλατφόρμα της AMD τόσο πολύυυ πίσω όπως θέλεις να πιστέυεις.

Link to comment
Share on other sites

Άπόψη σου φυσικά, άποψη μου και μενα να διαφωνώ μιας και δεν θεωρώ κανένα απο αυτά που ανάφερες τόσο υπερβολικά για να θεωρηθεί η πλατφόρμα της AMD τόσο πολύυυ πίσω όπως θέλεις να πιστέυεις.

Ναι μεν αλλά... δίνει μια σαφή εικόνα αδυναμίας/παραίτησης/εγκατάλειψης με τις γνωστές συνέπειες προς κάθε κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αλλά... δίνει μια σαφή εικόνα αδυναμίας/παραίτησης/εγκατάλειψης με τις γνωστές συνέπειες προς κάθε κατεύθυνση.

Το ιδιο θα ελεγα και για την Intel με το featurizing της πλατφορμας της, τα κομμενα instruction sets και extensions στα cpu lines κατω των 200 ευρώ, την κοροιδια με τα sata 3, την μη υποστηριξη ecc μνημης κτλπ κτλπ. Οσο νεκρο θεωρεις το AM3+ που κατ'εμε θα φορεσει ακομη 1-2 επεξεργαστες επανω του αλλο τοσο ειναι και η δικια σου πλατφορμα που συντομα θα χασει και το 50% της αξιας της λογω της αφιξης του Haswell, τικ τοκ λεγεται και το πληρωνεται πολυ ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αλλά... δίνει μια σαφή εικόνα αδυναμίας/παραίτησης/εγκατάλειψης με τις γνωστές συνέπειες προς κάθε κατεύθυνση.

Συγκρίνοντας τις ναυαρχίδες τις κάθε μιας εταιρίες ναι οκ μπορείς να πεις ότι είναι πιο πίσω η AMD, άλλα σκέψου και το άλλο, άτομο από την εταιρία σε συνέντευξη του είπε ότι πλέον δεν πρόκειται για μια διαμάχη Intel vs. AMD, δες την αλλιώς, η Intel κάνει τα δικά της και η AMD τα δικά της, imho κάθε μια έχει το κοινό της και κάπου στην μέση δίνετε η σκληρή μάχη για το ποιος θα επικρατήσει, μιλώ σαν ένας απλός καταναλωτής που μετά από παρά πολύ σκέψη αποφάσισε ποιο στρατόπεδο θα πάρει.

Όσο για επιδώσεις έχω ακούσει παρά πολύ καλά λόγια για τον 6300 από αρκετά άτομα που έχω ρωτήσει, για τον 8320 πολλά άτομα μου είπαν αν είναι να πάρω αυτόν ας πάρω τον 8120 δεν θα δω και καμιά ουαου διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα παντως στον 6300 ο οποιος σε καποια συγκριτικα ξεπερνα σε αποδοση τον 8120,εμενα βασικα με εξοργιζει η πολιτικη της intel που εχει ξεκλειδωτους μονο τους κορυφαιους επεξεργαστες απο καθε κατηγορια και τελος καθε 1 χρονο η θα αλλαζει τσιπ η θα αλλαζει πλατφορμα,οσοι ειναι σε 1155 δε θα μπορεσουν να πανε σε hasswell...

Link to comment
Share on other sites

@Picard

Ναι μπορώ να πω πως έχεις δίκιο με το ότι αλλάζει συχνά τα σουκέτ της!

Ελπίζω αυτό τουλάχιστον να μην γίνετε τόσο συχνά και με την AMD .

Στο θέμα μας, πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά θα ήθελα να δω και ένα review των παιδιών από το Hwbox!

Link to comment
Share on other sites

@Picard

Ναι μπορώ να πω πως έχεις δίκιο με το ότι αλλάζει συχνά τα σουκέτ της!

Ελπίζω αυτό τουλάχιστον να μην γίνετε τόσο συχνά και με την AMD .

Στο θέμα μας, πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά θα ήθελα να δω και ένα review των παιδιών από το Hwbox!

O 6300 σιγουρα ειναι πιο γρηγορος απο ολους τους i3 της intel και δευτερον ειναι ξεκλειδωτος,με μια καλη μητρικη τον ανεβαζεις και εχεις παραπανω αποδοση,η amd απο οτι ακουσα θα κρατησει ολο το 2013 την πλατφορμα AM3+ που σημαινει οτι θα βγουν κι αλλοι fx μεχρι το καλοκαιρι,μπορει να βγουν και νεες μητρικες οποτε αυτο ευννοει καποιον που εχει τον phenom 1100,965 κτλπ επεξεργαστες δυο ετων για να παει σε κατι καλυτερο,απο την αλλη εγω θελω π.χ να αλλαξω μητρικη και να κρατησω τον 760 αλλα δε μπορω γιατι ειναι παλιοτερη πλατφορμα.....ειναι εκνευριστικο αυτο που κανει η intel καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

O 6300 σιγουρα ειναι πιο γρηγορος απο ολους τους i3 της intel και δευτερον ειναι ξεκλειδωτος,με μια καλη μητρικη τον ανεβαζεις και εχεις παραπανω αποδοση,η amd απο οτι ακουσα θα κρατησει ολο το 2013 την πλατφορμα AM3+ που σημαινει οτι θα βγουν κι αλλοι fx μεχρι το καλοκαιρι,μπορει να βγουν και νεες μητρικες οποτε αυτο ευννοει καποιον που εχει τον phenom 1100,965 κτλπ επεξεργαστες δυο ετων για να παει σε κατι καλυτερο,απο την αλλη εγω θελω π.χ να αλλαξω μητρικη και να κρατησω τον 760 αλλα δε μπορω γιατι ειναι παλιοτερη πλατφορμα.....ειναι εκνευριστικο αυτο που κανει η intel καθε χρονο.

δε νομιζω να βγουν αλλοι FX

No New FX Processor From AMD in 2013 | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έμμεσα λένε ότι δεν θα βγούνε οι Steamroller το 2013.

Εκτός αν όντως δεν τους συμπεριλαμβάνουν στη σειρά FX.

Μπορει,ακομα δεν ξερουμε ομως στα σηγουρα τι θα παιχτει με τους steamroller αλλα κατι καπου διαβασα οτι πιθανων να βαλουν το τροπαριο της intel με τους sandy και ivy με την καρτα γραφικων την oncpu :P αλλα οχι σε φαση FM2 socket,γιατι με τους FM2 μπορει να ειναι γαματοι για παιχνιδια που θελουν γραφικα αλλα σε επεξεργαστικη ισχυης ειναι σαν τον καινουργιο i3,απλα φανταζομαι γραφικα σαν τον FM και επεξεργαστικη ισχυης σαν τον 8350 και παραπανω........who knows anyway.......ξεφυγα λιγακι........παντως εγω απο 8120 θα πηγαινα στον 8320,γιατι εχει 20% παραπανω αποδοση απο τον δικο μου καταπρωτον και καταδευτερον δουλευει μαμα στα 3,5 στα ιδια volt με τον 8120,και μπωρο να τον παω στα 4,6 ανετα με την H60 που εχω,αλλα σε θεμα αποδοσης αυτη την στιγμη που μιλαμε με benchmarks ο 8120 στα 4,3 φτανει κοντα στον 3570Κ ο 8350 στα 5 παιρναει στον 3770Κ σε επεξεργαστικη υσχυης μιλαμε παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι ισως και λιγο off topic για καποιον που τον ενδιαφερουν περισσοτερο τα παιχνιδια μαζι με streaming θα καλυφτει απο εναν 83ΧΧ σε ισχυ, λογω τον πολλων εφαρμογων που θα τρεχουν ταυτοχρονα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει,ακομα δεν ξερουμε ομως στα σηγουρα τι θα παιχτει με τους steamroller αλλα κατι καπου διαβασα οτι πιθανων να βαλουν το τροπαριο της intel με τους sandy και ivy με την καρτα γραφικων την oncpu :P αλλα οχι σε φαση FM2 socket,γιατι με τους FM2 μπορει να ειναι γαματοι για παιχνιδια που θελουν γραφικα αλλα σε επεξεργαστικη ισχυης ειναι σαν τον καινουργιο i3,απλα φανταζομαι γραφικα σαν τον FM και επεξεργαστικη ισχυης σαν τον 8350 και παραπανω........who knows anyway.......ξεφυγα λιγακι........παντως εγω απο 8120 θα πηγαινα στον 8320,γιατι εχει 20% παραπανω αποδοση απο τον δικο μου καταπρωτον και καταδευτερον δουλευει μαμα στα 3,5 στα ιδια volt με τον 8120,και μπωρο να τον παω στα 4,6 ανετα με την H60 που εχω,αλλα σε θεμα αποδοσης αυτη την στιγμη που μιλαμε με benchmarks ο 8120 στα 4,3 φτανει κοντα στον 3570Κ ο 8350 στα 5 παιρναει στον 3770Κ σε επεξεργαστικη υσχυης μιλαμε παντα.

Απο 8120 σε 8320 δεν εχει μεγαλη διαφορα,κατα τη γνωμη μου απο amd δεν αξιζει να δωσεις 200-220? για επεξεργαστη διοτι υπαρχει ηδη ο ι5-3570K απο intel αρκετα πιο γρηγορος και με μικροτερη καταναλωση,ειδικα στο O/C εχεις καποιο πλεονεκτημα πανω σε αυτο....o ενας αρχιζει απο 77watt κι αλλλος απο τα 125watt......απο amd νομιζω οτι καλυτερα αντιπροσωπευει την σχεση αποδοση/τιμη ο 6300.

Εγω να ρωτησω κατι ισως και λιγο off topic για καποιον που τον ενδιαφερουν περισσοτερο τα παιχνιδια μαζι με streaming θα καλυφτει απο εναν 83ΧΧ σε ισχυ, λογω τον πολλων εφαρμογων που θα τρεχουν ταυτοχρονα ?

Δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σε παρακαλώ μην ξύνεις πληγές με τον 6300 γιατί εγώ πήρα καινούργιο pc πριν κανά μήνα με τον 6100 πάνω και μετά από μια εβδομάδα το μαγαζί από όπυ το πήρα έφερε 6200 και 6300...Δηλαδή να βαράς το κεφάλι σου όχι αστέια...

Link to comment
Share on other sites

Απο 8120 σε 8320 δεν εχει μεγαλη διαφορα,κατα τη γνωμη μου απο amd δεν αξιζει να δωσεις 200-220? για επεξεργαστη διοτι υπαρχει ηδη ο ι5-3570K απο intel αρκετα πιο γρηγορος και με μικροτερη καταναλωση,ειδικα στο O/C εχεις καποιο πλεονεκτημα πανω σε αυτο....o ενας αρχιζει απο 77watt κι αλλλος απο τα 125watt......απο amd νομιζω οτι καλυτερα αντιπροσωπευει την σχεση αποδοση/τιμη ο 6300.

Βασικα να σου πω την αληθεια και που ειναι στα 77Watt δεν παει να πει οτι μπορει να κλοκαρει αρκετα,ολοι το λενε οτι ο 3570Κ δεν κλοκαρει πανω απο 4,8-5Ghz και οτι χανει αποδοση οσο ποιο ψηλα παει,το οριο του που πραγματικα να φυσαει ειναι στα 4,5ghz ενω ο δικος μου παει και 5,2 με Η100 και ενα mobo formula,εγω παντως 4.3 ειμαι μια χαρα

Τωρα οσο για το παλικαρι που ειπε για το streaming και gaming μαζι,δεν θα εχεις κανενα απολυτος θεμα φιλε μου,το καλο ειναι οτι ο amd ειναι φτιαγμενος να τρεχει οσες εφαρμογες εχεις ανοιχτες απο πισω χωρις να κολαει.Στο μοναδικο παιχνιδι που ειχα θεμα στο streaming και στο να τραβηξω βιντεο ηταν στο Guild Wars 2,για τον λογο οτι ειναι CPU bound game παρα GPU bound,στο battlefield 3,team fortness 2 ακομα και στο black ops 2 δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλά cpus για την κατηγορία τους, workstation, 3d rendering και γενικά για βαριές multithreaded εφαρμογές αλλά και δυνατό Multitasking.

20uuybm.png

2lw9h8g.png

11c7e6u.png

15xnyg9.png

2cyo9q9.png

Πραγματικα βγαζει τα λεφτα του με καθε σημασια της λεξεως,στην αρχη που τον πηρα ειχα ξενερωσει λιγο και ηθελα να τα δωσο και να πηγαινα σε intel αλλα μολις ανακαλυψα τι κανει και πως μπορω να τον αξιοποιησω πραγματικα δεν ηθελα να τον δωσο και ας λεγανε οτι θελανε,οτι ειναι μουφα και οτι δεν τραβαει για παιχνιδια και αλλα τετοια,αλλα θελω να δω εναν που να παει με 150? να παρει i3 ενω στα ιδια λεφτα παιρνει το 8150,οπως ειπα και πριν,μια καλη υδροψυξη κλειστου τυπου ενα καλο mobo και το overclock στον θεο :(.... :(....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει αυτό το μικρό thread που είχε ανοιχτεί αφιερωμένο στους AMD FX.

Λοιπόν, το πήρα το pc για το όποιο έπρηξα κόσμο και κοσμάκη, με τον AMD FX6300, τα σχολειά μου αλάνια? ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ! Τι να λέμε τώρα, έμεινα παγωτό όταν του έκανα μερικές ψηλοκαφρήλες, ανοίγοντας ταυτόχρονα 3 games (Assassins Creed, Dota 2, Diablo 3) τα πάντα όλα στα φουλ γραφικά, μαζί με video HD στο YouTube και άλλες πόσες σελίδες ανοιχτές, το παιδί είναι βουνό ρε δεν το μετακινεί τίποτα, και 140 ευρώ! Νομίζω πως είναι αξιόλογο όλο αυτό που αγοράζει ένας μέσος καταναλωτής, και τελικά κατάλαβα ότι εν μέρη , πέρα από το OC κομμάτι, ότι άδικα τον κράζουν στο ιντερνέτ και λένε χίλια δυο για επιδόσεις, θόρυβο στην ψήκτρα του και για θερμοκρασίες, η ψήκτρα του μια χαρά μου είναι, ούτε θόρυβο κάνει, ούτε θερμοκρασίες ανεβάζει. Πάρα πολύ κάλος, οποίος δεν θέλει να δώσει ένα κάρο λεφτά είναι για εκεί!

Επίσης να πω ότι ακούγομαι σαν fan boy, και ίσως κατακρίνουν κάποιοι, να υπενθυμίσω, ότι πήρα pc μετά από 8 χρονιά και βλέποντας πάρα πολύ την τσέπη μου, ώστε με τα λεφτά που διαθέτω τι μπορώ να πάρω που θα είναι κάλο για εμένα, θα ήθελα λοιπόν να ευχαριστήσω τα παιδιά για τις συμβουλές τους και που κάθισαν να μου δείξουν-μάθουν πάρα πολλά πράγματα μέσα από αυτό το φόρουμ.

:righton:

Link to comment
Share on other sites

Oπα ρε!

Καλά τα πάει στο κάψιμο :P, άλλα εσύ έχεις τον 8350, δεν νομίζω ο 6300 να κάνει τα ιδία σκηνικά. Τι λες και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now