Picard

Νέοι FX 4300,6300,8320,8350

Recommended Posts

ναι για τον 8350 λεω κι εγω δεν εχω ιδεα για τον δικο σου :-)

Ετοιμάσου τώρα που αυξάνετε και άλλο ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα περάσεις ωραία τον χειμώνα :(....

Link to comment
Share on other sites

ποσες φορες ομως θα φτασει στο "τερμα" του για να καψει τοσο?

Ωραία η ερώτηση σου Conroe, άλλα να κάνω και εγώ άλλη μια @pmark.

Τι λειτουργιά κανείς για να φτάσει στα τέρμα? OC?

Link to comment
Share on other sites

180 W έκαιγε μέχρι τώρα ο server μου (24/7 ~ 500? το χρόνο), αυτά τα ποσά είναι μικρά!

Για να φτάσει στο τέρμα, πρέπει να τον χρησιμοποιείς 100%, άρα και να τρέχεις σοβαρά πράγματα που κάνουν υπολογισμούς μεγάλης διάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε ομως ποσο ρευμα καιει

Άμα σου αποδείξω ότι ο FX8350 σε Multithreaded εφαρμογές, όπως το x264 HD, καταναλώνει όσο ένας Core i3 3220 για την ίδια εργασία τι θα πεις ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν τσακώνομαι, ερώτηση έκανα.

Μιας και διαβάζεις AT δες το παρακάτω.

Ο FX8350 βγάζει 15,1fps ενώ ο Core i3 3220 βγάζει 6,61fps. Ο FX8350 είναι πάνω από 2χ φορές ποιο γρήγορος (~129%), άρα αν ο Core i3 3220 χρειαστεί 2 ώρες(120 λεπτά) να τελειώσει την εργασία ο FX8350 θα χρειαστεί κοντά στα 52 λεπτά.

51118.png

Από το παρακάτω έχουμε τον Core i3 3220 να καταναλώνει 79.8W και τον FX8350 195.2W.

Άρα για 120 λεπτά ο Core i3 3220 θα καταναλώσει 79. 8W * 120min(/1000) = 9,57KWh και ο FX8350 θα καταναλώσει 195.2 * 52min = 10,15KWh.

Άρα ο FX8350 θα καταναλώσει σχεδόν την ίδια ενέργεια με τον Core i3 3220 αλλά θα τελειώσει την εργασία σε λιγότερο από τον μισό χρόνο που θα χρειαστεί ο Core i3 3220.

51142.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως το θεμα ειναι να συγκρινουμε σχεδον ισοδυναμους(κατα τη γνωμη μου - και φυσικα δεν τσακωνομαστε !!! :-)

Δικια μου συγκριση θα ηταν μεταξυ 3770k και FX8350

Παντως εχω καταλαβει οτι κατι παιζει με τα benchmarks. Ή τα γνωστα (πχ cinebench) ευνοούν τους intel ή τα προγράμματα δεν ειναι optimized για amd

Στα περισσότερα που εχω δει ειναι ανωτεροι οι intel

Στο vray (renderer στο 3dsmax) ομως o AMD

Link to comment
Share on other sites

σε επεξεργαστικη ισχυ περιπου ισοδυναμα

σε τιμη καμια σχεση...ο ενας 193 ο αλλος 317

Απο τα benchmarks δεν βγαζω ακρη παντως

Αλλα λενε οτι ο AMD ειναι μαπα στα παιχνιδια

Αλλα λενε οτι ειναι καλος στο vray και στο x264

Και πολλα αλλα

Πραγματικα ωρες ωρες δεν ξερεις τι να παρεις...Ολα ωραια ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Απο τα benchmarks δεν βγαζω ακρη παντως

Αλλα λενε οτι ο AMD ειναι μαπα στα παιχνιδια

Αλλα λενε οτι ειναι καλος στο vray και στο x264

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, μέτριος στο Α καλός στο Β.

Link to comment
Share on other sites

απλως δεν ξερεις ποιο χαρακτηριστικο να θυσιασεις

Παντως πολλα θάβουν τους AMD αλλα ειναι αξιοπιστα;

Εγω i7 εχω (2600k και 3770k)

θα κατσω να μετρησω τι ρευμα καιει ολο το συστημα καποια στιγμη με το μετρητη να δω.

Αλλα μονο 4.5 τους εχω παει γιατι παραπανω δεν ειναι safe το voltage και η θερμοκρασια στις μητρικες μου

Αν και οσο ποιο πανω τον πας αποσο ξερω η καταναλωση δεν παει γραμμικα αλλα μεγαλώνει περισσότερο σε παραπανω ghz.

Link to comment
Share on other sites

σε επεξεργαστικη ισχυ περιπου ισοδυναμα

σε τιμη καμια σχεση...ο ενας 193 ο αλλος 317

Απο τα benchmarks δεν βγαζω ακρη παντως

Αλλα λενε οτι ο AMD ειναι μαπα στα παιχνιδια

Αλλα λενε οτι ειναι καλος στο vray και στο x264

Και πολλα αλλα

Πραγματικα ωρες ωρες δεν ξερεις τι να παρεις...Ολα ωραια ειναι !

Δηλαδή εντάξει , χτες διάβαζα review του George_O/C λέγοντας το ωραίο

«Η λογική λέει Trinity. O fanboyσμός λέει Intel. Εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε?»

σε βάζει σε σκέψη να πεις στον εαυτό σου, «Όντος αξίζει τα 300-350? η Intel? Αφού παιχνίδια θα παίζω (παράδειγμα δίνω τα παιχνίδια).» , βλέπεις Benchmarks και επιδώσεις να πατάει κάτω ένας i7 τον 8150, κακά τα ψέματα μάγκες άλλα σε πωρώνει λίγο πολύ όλο αυτό και ξεχνιέσαι-σε βάζει σε ένα τρυπάκι του να επενδύσεις 300-350 ευρώ σε κάτι το οποίο δεν θα αξιοποιείς σωστά και καπάκια συνεχίζοντας να κοιτάς Benchmarks διαγραφείς από το μυαλό σου τους FX6xxx και FX8xxx.

Να σας θυμίσω ότι δεν είμαστε και στα καλύτερα μας αυτήν την εποχή στο να δώσουμε (μιλάω για ένα μεγάλο ποσοστό των ελλήνων καταναλωτών) 350?.

Αν ο i5-3570Κ δεν έκανε 230? και έκανε 180? χαζός θα ήμουν να πάρω τον FX6300/8120? και όχι μονό εγώ και όλος ο κοσμάκης, άλλα κάνει 230? και οι άλλοι κάνουν 140, μιλάμε για μια διαφορά κοντά 100?, κάπως έτσι το βλέπω…

Και φυσικά όπως είπες και ο ίδιος, όλα ωραία είναι :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω 3d κανω...αλλα οπως ειδα ο 8350 ειναι ταχυτερος στο vray/3dsmax...Αλλα εχω intel

αλλα σε πολλα αλλα υστερει ο amd. Αν επαιρνα τωρα δεν ξερω θα ειμουν σε διλλημα ειλικρινα.

Ειδικα για vray που ειναι ταχυτερος ο amd. Αλλα σε αλλον renderer ειναι;

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι υπερ μιας η της αλλης γιατι το θεωρω υπερτατη μακακια. Αγοραζεις οτι σου κανει. Δεν σου δινουν αυτοι να φας εσυ τους δινεις οποτε παιρνεις οποιον σε συμφερει καλυτερα λαμβανοντας υποψιν οσα περισσοτερα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Βασικα όταν είδα τα benchmarks λέω μικρο το gain απο 1090Τ σε fx8350 αλλά επειδη με εξυνε και επειδη οι steamroller θα αργησουν πήγα τελικα σε 8350 και δεν το μετανιωσα. Είδα σημαντική διαφορά στο σύστημα μου και αν και με παιδεψε στο oc τελικά καταφερα να το έχω στα 4,7 @1.42 . Στα games είδα increase 10min - max 40 fps πάνω (και μάλιστα ενώ ΠΑΝΤΑ 2-4 πηρυνες κοιμούνται!! που να ήταν και ξύπνιοι δηλαδη!!!), στο ripbot εκει που επεξεργαζομουν 28-29fps τώρα επεξεργάζεται 45 και άλλα πολλά παραδείγματα....

Ακουγόταν επίσης οτι ο FX8350 θα εκανε bottleneck στις 7970 ή στις 680 σε crossfire και sli αντίστοιχα, έτσι έλεγαν αρχικα "reviews" όταν πρωτοβγήκε αλλά βλέπω εμπειρίες χρηστών σε forum με 2 και 4!!!! 7970 αντιστοιχα όπου ο 8350 ούτε καν ιδρώνει!! και μαλιστα οι επιδόσεις δεν έχουν διαφορα με τους 3570/3770 και σε πολλά μαλιστα τους αφήνει και (λιγο είναι η αλήθεια ) πίσω...

Απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου πιστευω οτι ο 8350 είναι ο πιο αδικημενος cpu ever! και ιδίως σε αυτη την τιμή είναι no brainer επιλογη για τον οποιοδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση να δούμε review του 8350 εδώ? Θα με ενδιέφερε πολυ να δω αποτελέσματα ελλήνων reviewer!

Όντος! Έχει καιρό να γίνει review! Απαιτούμε review!!!

:(....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση να δούμε review του 8350 εδώ? Θα με ενδιέφερε πολυ να δω αποτελέσματα ελλήνων reviewer!

Ναι. Αλλά δεν μπορουμε να δεσμευτούμε όσον αφορά τον χρόνο καθώς είμαστε λίγο ζορισμένοι :P

Link to comment
Share on other sites

καλος ειναι αλλα τα 125watt ειναι πολλα γι αυτα που προσφερει,δηλαδη εαν επιχειρησεις ο/c θα πας πανω απο 150watt,επειδη συζητησα με εναν φιλο μου που εχει τελειωσει πληροφορικη και εστηνε pc σε μαγαζια οι amd ειναι ιδανικοι για o/c φτανουν πιο πανω απο intel..τρωνε πιο πολυ ρευμα ομως,σε αυτο το κομματι πρεπει να δουλεψει πολυ η amd.....

Link to comment
Share on other sites

Από το παρακάτω έχουμε τον Core i3 3220 να καταναλώνει 79.8W και τον FX8350 195.2W.

Άρα ο FX8350 θα καταναλώσει σχεδόν την ίδια ενέργεια με τον Core i3 3220 αλλά θα τελειώσει την εργασία σε λιγότερο από τον μισό χρόνο που θα χρειαστεί ο Core i3 3220.

Γενικά συμφέρει από άποψη performance/watt να κάνεις την ίδια δουλειά με πολλούς πυρήνες παρά με λίγους.

Από τους επεξεργαστές των 2 διαγραμμάτων (εξαιρουμένου του i5-3470 που λείπει από το 2ο διάγραμμα) ο οικονομικότερος είναι ο i7-3770K ο οποίος καίει 8,2 joule/frame.

Πέρα από τα νούμερα όμως, υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να διαλέξει κανείς έναν επεξεργαστή έναντι κάποιου άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα όταν είδα τα benchmarks λέω μικρο το gain απο 1090Τ σε fx8350 αλλά επειδη με εξυνε και επειδη οι steamroller θα αργησουν πήγα τελικα σε 8350 και δεν το μετανιωσα. Είδα σημαντική διαφορά στο σύστημα μου και αν και με παιδεψε στο oc τελικά καταφερα να το έχω στα 4,7 @1.42 . Στα games είδα increase 10min - max 40 fps πάνω (και μάλιστα ενώ ΠΑΝΤΑ 2-4 πηρυνες κοιμούνται!! που να ήταν και ξύπνιοι δηλαδη!!!), στο ripbot εκει που επεξεργαζομουν 28-29fps τώρα επεξεργάζεται 45 και άλλα πολλά παραδείγματα....

Ακουγόταν επίσης οτι ο FX8350 θα εκανε bottleneck στις 7970 ή στις 680 σε crossfire και sli αντίστοιχα, έτσι έλεγαν αρχικα "reviews" όταν πρωτοβγήκε αλλά βλέπω εμπειρίες χρηστών σε forum με 2 και 4!!!! 7970 αντιστοιχα όπου ο 8350 ούτε καν ιδρώνει!! και μαλιστα οι επιδόσεις δεν έχουν διαφορα με τους 3570/3770 και σε πολλά μαλιστα τους αφήνει και (λιγο είναι η αλήθεια ) πίσω...

Απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου πιστευω οτι ο 8350 είναι ο πιο αδικημενος cpu ever! και ιδίως σε αυτη την τιμή είναι no brainer επιλογη για τον οποιοδήποτε!

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Φοβερός επεξεργαστής στα λεφτά και κλοκαρισμένος εκεί στα 4.5ghz δείχνει τα δόντια του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now