John-X

GTX680 Bios Tweak By John-X

Recommended Posts

GTX680 BIOS TWEAK By John-X

Μιας και δεν εβρισκα κανενα Bios της προκοπης πουθενα (ολα μου ξυνιζαν

:P) ειπα να παρω τα ηνια στα χερια μου και να φτιαξω ενα μονος μου.

Μετα απο πολλες δοκιμες ειδα οτι το bios της nvidia 80.04.09.00.01 ειναι sweet spot για τις καρτες μου.

Κατι τους ελειπε ομως... ;P.. 100% fan speed 1.21v και 150% με 300w board limit ;P..

Παμε λοιπον

Tα εργαλεια μας θα ειναι HxD Hex editor και nibitor 6.06

Περνουμε λοιπον το bios που μας αρεσει το πεταμε μεσα στον hex και παμε στην σειρα 8100 και αλλαζουμε τις τιμες αντιστοιχα οπως διχνω στην εικονα.Αυτες οι τιμες θα μας ξεκλειδωσουν το fan speed limit απο 85% στο 100%

680100fanspeedbyjohnx.png

Παμε λοιπον τωρα να αυξησουμε το power,το ιδιο και εδω αλλαγη τιμων με τις μπλε.Μπορουμε να το αυξησουμε πανω απο 150% αλλα απο οτι ειδα οι καρτες μετα δεν αποδιδουν καλα.Στο 150 εχουν ελαφρος καλητερη αποδοση ακομα και απο το unlocked ln2 bios της lightning που εκανα δοκιμες προσφατα ;)

150powerbyjohnx.png

Και το ζουμι του θεματος ;P.. αλλαξτε τις τιμες με τις μπλε και θα εχετε πλεον μαξ 1.21ν απο 1.17ν και μερικα mhz παραπανω εννοειτε ;P..

121vmodbyjohnx.png

Ολα καλα εως εδω λοιπον.Τωρα παμε στη επιλογη edit-select block και βαζουμε τις τιμες 400 και FFFF και παταμε οκ.

41038315.png

Στην συνεχεια select all και μετα copy.

10201408.png

Ανοιγουμε μια νεα καρτελα και κανουμε paste insert την κοπια μας.

26932115.png

Should look like this

15187211.png

Τωρα το κανουμε save οπως θελουμε.(save την 2η καρτελα που καναμε paste)

95207070.png

Στην συνεχεια ανοιγουμε το nibitor κανουμε open το bios που σωσαμε πριν και παταμε οκ σε καθε error που θα μας βγαλει.Αφου το ανοιξει το κανουμε ξανα save με αλλο ονομα πχ 680checkfix.

57453645.png

Παμε τωρα ξανα στον HEX να κανουμε open το bios που σωσαμε απο το nibitor.

70127082.png

Αφου το ανοιξει κανουμε select all και μετα copy

63786912.png

Παμε τωρα στην πρωτη μας καρτελα του HEX οπου ειχαμε ανεβασει το πρωτο μας bios και κανουμε paste insert απο την επιλογη edit.

91467658.png

Mετα το κανουμε save as οπως θελουμε και ετοιμο το τουμπανιαρικο bios μας:shades:

85670184.png

Αποτελεσματα.....:call:.. οι καρτες πλεον παιζουν 1306mhz απο 1240 στοκ bios και 1280 Ln2 bios.To power δουλευει αψογα και τα fans πανε τεζα 100%.Επισης στα παιχνιδια ειναι πολυ πιο smooth απο κατι αλλα σαπια evga bios και msi,τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση ετσι,αυτο δεν ειναι απολυτο ;)

6801306mhz.png

Do it at your own risk crazy overclocker and enjoy the benefits :dot: if you dont burn anything :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο John :T:

Ωραίος και κατανοητός. Νομίζω ότι το άνοιξε/σώσε με το nibitor είναι μόνο και μόνο για να ισώσει το checksum, που πρέπει να μπορείς να το υπολογίσεις και μόνο. Δεν είμαι πρόχειρος atm, αλλά θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :drinks:

Αυτος ειναι ο hard way.Σε λιγο καιρο θα εχουμε και τον easy way που θα ειναι το Green Light killer το οποιο θα κανει την ιδια δουλεια αλλα μονο με μερικα κλικς.

Εγω απλα δεν μπορουσα να περιμενω.Ας αφισουμε οτι το καταευχαριστηθηκα αυτο το mod :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Οδηγός (στα Ελληνικά) :thumbup:

Κάνε όμως την εξής δοκιμή.. με το"απλό" bios, βάλε την κάρτα σε Χ συχνότητα που να τρέχει οκ με 1.175, και τρέξε ένα Mark 11 καταγράφοντας τις συχνότητες(1 sec δειγματοληψία είναι οκ) της κάρτας, απομόνωσε από το log τις συχνότητες που είναι μόνο στη διάρκεια των τεστ και βρες την μέση τιμή, με το excel πχ.

Στην συνέχεια βάλε το 1.21v bios και Κάνε το ίδιο πράγμα... ποντάρω ότι για ιδία συχνότητα, και μικρότερο σκορ θα βγάλεις, αλλά και θα δεις ότι η μέση τιμή στα Ρολόγια θα είναι λιγότερη..Και ας έχεις και 300+ board power limit..

Η κάρτα έχει πολύ μεγάλη διακύμανση στα Ρολόγια της σε σχέση με το 1.175 και δεν είναι θέμα power limit..;):confused:

Επειδή παλιότερα είχα ασχοληθεί με τα αυτά τα πειράγματα στο bios της 680, δεν κατάφερα να την κάνω να έχει σταθερά Ρολόγια στο Mark11 κυρίως, και πολύ λιγότερο στο vantage (battlefield 3 πχ ήταν σταθερή)

Αν περνάει αυτό το"τεστ" το δικό σου bios Κάνε μου ένα κόπο και ανέβασε το κάπου, ώστε να το συγκρίνω με αυτά που είχα, να ψάξω τι μπορεί να μου είχε ξεφύγει:)

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Aν εκανες ακριβως αυτα που εχω κανει πιο πανω και εβγαλες χαμηλοτερο σκορ τοτε σιγουρα κατι εχεις κανει λαθος :P

Επισης δεν ανεφερα πουθενα οτι αμα εχεις 300 power παει καλητερα,αντιθετος ειπα δεν παει.

Επισης το να πειραξεις τις τιμες του power ειδα οτι δεν δουλευει σε ολα τα bios σε μερικα χανει κιολας και σε μερικα δεν δουλευει καν.Στο δικο μου οι τιμες αυτες ειναι sweet spot αν βαλω τις ιδιες τιμες σε ενα της evga πχ δεν δουλευει το δοκιμασα.(καλο ειναι να μην το πολυπειραζουμε)

Τωρα δεν θα κατσω να φλασαρω ξανα και να μετρησω οπως ειπες ασε φασαρια τωρα,απλα θα πω τη παρατηρησα στο vantage.Mε τις καρτες μαξ 1240-1.17 stock bios η Α3 bios εβγαζα 51.200 περιπου με το δικο μου bios και τις καρτες 1293-1.21 βγαζω 53.000 κοντα.Αυτη η διαφορα λοιπον δεν νομιζω να ερχετε απο τα mhz και μονο αλλα απο την συνολικη αποδοση της καρτας.Τα νουμερα του vantage και τα μερικα frames πανω στα παιχνιδια μου φτανουν :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα δοκιμες στο 11 για να δω αν οντος η καρτες χανουν οπως ειπε ο papatsonis.

stock 01 bios,power target 132%,1245mhz boost,1.17v,τερματισμενη.

0111245117v1.png

Moded 01 bios,power target 150%,1306mhz,1.21v

0111306mhz121v1.png

MYTH BUSTED

Link to comment
Share on other sites

Να το κανετε rename σε GTX680.ROM αλλιως δεν θα το βλεπει το nvflash.

[ATTACH]8165[/ATTACH]

Mιας και τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι για βιοσ στην 680 μου, αναζητηση στην αναζητηση επεσα πανω σε αυτο!

Το δοκιμασα , αλλα εχω το προβλημα που αναφερει ο @papatsonis στην προηγουμενη σελιδα, θα εξηγησω παρακατω.

Τονιζω εδω, οτι οτι bios και αν δοκιμασα με ξεκλειδωτη ταση (1,21v) εκανε το ιδιο πραγμα, εκτος του στοκ bios που δινει ομως 1,17volt..Η καρτα μου ειναι reference υλοποιηση της palit..

Λοιπον στο θεμα τωρα...

Με ξεκλειδωτο bios(1,21v) η καρτα μου ειναι foul stable στα 1320mhz turbo boost clock...

Σε οσο παιχνιδια δοκιμσα, δουλευει θαυμασια, 1320mhz ακατεβατα, χωρις να πεφτει το ρολοι...

Το προβλημα ομως εντοπιστηκε στο 3dmark11 και στο νεο 3dmark fire strike οπου παρατηρηθηκαν χαμηλα score....

Αφηνοντας το evga precission να τρεχει απο πισω, το αποτελεσμα που εδειχνε το monitoring ηταν οτι τα ρολογια δεν μεναν σταθερα στα 1320mhz, αλλα καναν οτι ναι, ανεβοκατεβαιναν, μια 1200mhz, μια 1150mhz, αντε για λιγο 1320mhz και ουτε καθεξης...

Εχει κανεις καμια ιδεα για πιο λογο συμβαινει αυτο?

Πως γινεται στα παιχνιδια το ρολοι του πυρηνα να ειναι "ακλονητο" και στα 3dmark να γινεται αυτο το μπαχαλο-σκαμπανεβασμα??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είσαι stable. Δεν κάνει κάποια αλχημεία το 3D Mark, απλά είναι βαρύ και η κάρτα throotlάρει είτε γιατί ξεπερνά κάποιο current threshold είτε κάποια θερμοκρασία :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είσαι stable. Δεν κάνει κάποια αλχημεία το 3D Mark, απλά είναι βαρύ και η κάρτα throotlάρει είτε γιατί ξεπερνά κάποιο current threshold είτε κάποια θερμοκρασία :)

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα σταθερότητας ο κύριος λόγος..(μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αλλά όχι τον βασικό...) εκτός αν μου βρεις μια λογική εξήγηση Γιατί και σε στοκ Ρολόγια, με τέρμα τον ανεμιστήρα, board limit 200-297 watt(ούτε θέμα θερμοκρασίας, ούτε θέμα σταθερότητας σε Ρολόγια...), είχα εμφανώς λιγότερα avg clocks, βλέποντας μετά τα logs. Ευτυχώς που το παρατήρησε και άλλος πάντως..... "myth busted.." ;)

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα, η απάντηση δίνεται από μόνη της @#10.

Με δεδομένα ρολόγια, με την μεγαλύτερη τάση, τα peak consumptions trigάρουν το boost-off συχνότερα, ενώ με την μικρή τάση έχεις μεγαλύτερο headroom και το boost κλείνει σπανιότερα.

Και το ότι στου John παίζουν ενώ σε εσάς όχι, μου κάνει απλά "σφιχτότερο" leaking κομμάτι που κρατάει πιο σωστά μαζεμένο το wattage του στις βαριές σκηνές. To ότι το bios δίνει μια τάση, δεν είναι εγγύηση ότι θα μετρηθεί το ίδιο wattage σε όλες τις κάρτες. 1v στα 800MHz του John μπορεί να "τραβήξει" 70Α από τα phase, ενω στην δική σας 78Α (τυχαία νούμερα)...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είσαι stable. Δεν κάνει κάποια αλχημεία το 3D Mark, απλά είναι βαρύ και η κάρτα throotlάρει είτε γιατί ξεπερνά κάποιο current threshold είτε κάποια θερμοκρασία :)

Δεν τιθεται θεμα σταθεροτητας φιλε μου! Εστω και μολις 20mhz να κλοκαρω με το modded bios, τα ιδια κανει στα 3dmarks, ενω με το μαμα bios δεν τιθεται τετοιο θεμα!

Με το μαμα bios (1,175volt) η καρτουλα περναει ανετα το 3dmark11 με boost clock 1324mhz(ειναι αρκετα καλο κοματι η καρτουλα)...

Mε το modded bios(1,21v), η καρτουλα πιανει max boost clock 1370(αλλα οχι full stable ,μονο για benches αλλα περναει 3dmark11) και σε αυτο το ρολοι κανει το ιδιο σκορ, που κανει με το μαμα bioσ στα 1324mhz στο 3dmark 11, επειδη με το modded bios ανεβοκατεβαινει το ρολοι και δεν μενει σταθερο...

Για καποιο λογο που δεν μπορω να καταλαβω, στα 3dmark benches, το ρολοι ανεβοκατεβαινει συνεχως και δεν μενει σταθερο!

Σε 3-4 παιχνιδια που δοκιμασα παντως, δουλευει κανονικοτατα, μενει σταθερο το ρολοι και βλεπω αυξηση στο framerate!

To προβλημα για καπιο παραξενο λογο παρατηρητε μονο στα 3dmark benches!

Σε αλλα benches (π.χ unigine 3.0, unigine 4.0, unigine valley) τρεχει κανονικοτατα και κραταει σταθεροτατο το ρολοι!

@papatsonis η οποιοσδηποτε, μπορειτε να δωσετε μια λογικη εξηγηση γιατι συμβαινει αυτο??

Πρoσωπικα μoυ φαινεται πολυ παραξενο και αξιοπεριεργο, πως γινεται να περναει ολα τα τεστ και τα παιχνιδια και στα 3dmark benches να κανει αυτο το κουλο με τα ρολογια!

Δεν μπορω να δωσω καποια λογικη εξηγηση εγω προσωπικα....

Edited by highlader
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι ήδη πολύ ψιλά η κάρτα σου και για τους λόγους που ανέφερε ο sir caution η κάρτα σου δεν προκειτε να παίξει ψιλοτερα.εμένα στοκ έπαιζαν πολύ πιο χαμηλά από 1300 το γράφω και στο θέμα πόσο έπαιζαν.για 1300++ σε reference πας σε hardmod αλλιώς η lightning.Ο Σκοπός του tweak μου κύριος ήταν να κάνω καρτουλες με μέτριο προς κακό οc όπως οι δικές μου να παίζουν 1300. είσαι ήδη εκεί τότε λογικό μου φαίνεται να μην παίξεις ψιλοτερα με softmod.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι ήδη πολύ ψιλά η κάρτα σου και για τους λόγους που ανέφερε ο sir caution η κάρτα σου δεν προκειτε να παίξει ψιλοτερα.εμένα στοκ έπαιζαν πολύ πιο χαμηλά από 1300 το γράφω και στο θέμα πόσο έπαιζαν.για 1300++ σε reference πας σε hardmod αλλιώς η lightning.Ο Σκοπός του tweak μου κύριος ήταν να κάνω καρτουλες με μέτριο προς κακό οc όπως οι δικές μου να παίζουν 1300. είσαι ήδη εκεί τότε λογικό μου φαίνεται να μην παίξεις ψιλοτερα με softmod.

Mαλλον δεν με καταλαβες...

Το θεμα δεν ειναι οτι η καρτα δεν παιζει ψιλοτερα, μια χαρα "ακουσε" ο πυρηνας το παραπανω ρευματακι και πλεον με το unlock bios η καρτα παιζει περιπου +40mhz ψηλοτερα απο οτι με το στοκ bios.

Παει μεχρι ~1350mhz+ τωρα στα παιχνιδια και σε αλλα benches, οπου και βλεπω την αντιστοιχη αυξηση κανονικοτατα του framerate και των scores...

Στα μοναδικα που εχω θεμα, ειναι σε 2 καταραμενα benches, 3dmark11 και 3dmark fire strike....Εντελως κουλο πραμα τι να πω....

Υ.Γ Hardware mode, κανεις για να δωσεις ρευματακι πανω απο 1,21volt στον πυρηνα...

Το οτι επεσα σε καλο κομματι και μπορει να παιξει 1300+mhz με μαμα bios(1,17v), δεν σημαινει οτι με 1,21v bios, δεν θα ανεβει ακομη ψηλοτερα σε ρολοι ο πυρηνας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now