John-X

GTX680 Bios Tweak By John-X

Recommended Posts

Αφού στα games είσαι ok, who gives a flying fuck about 3D Mark...

Καλα ναι σιγουρα, ειναι απολυτα σωστο αυτο που λες, απλα θεωρω για να κανει αυτο το ανεβοκατεβασμα των ρολογιων στο 3dmark, πιθανον να μου το κανει και σε καποιο παιχνιδι αυριο μεθαυριο...

Θεωρω πως ειναι δειγμα οτι κατι δεν παει καλα, κατι απο το Bios, δεν αρεσει στην καρτα μου αλλα δεν μπορω να βρω, ουτε να καταλαβω τι στα κομματια ειναι αυτο το κατι!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το 3D Mark να τρέχει με το νεότερο eVGA Precision να σου δείχνει στο OSD το Power Usage γιατί μάλλον εκεί είναι το θέμα σου.

Kαταρχην σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Εχω το τελευταιο evga presecion 3.0.4 ( νομιζω αυτο ειναι το νεοτερο) και ηδη εχω βαλει να κανει monitoring τις θερμοκρασιες, το gpu usage, το gpu clock και το power torget ωστε να τα παρακολουθω σε real time...Αυτα τα εχω παντα ανοιχτα ακομη και στα games που παιζω ωστε να ξερω αναπασα στιγμη τι γινεται με την καρτα μου..

Ε σε αυτα τα καταραμενα 3dmark 11 και fire strike, πορολο που εχω ανοιχτο το presicion δεν μου εμφανιζει αυτες τις πληροφοριες πανω σριστερα στην οθονη και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο!

Γιατι συμβαινει αυτο?

Ολα τα παραξενα σε αυτα τα 2 benches!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ναι σωστά, ξέχασα πως κλειδώνουνε το API πριν ξεκινήσουνε αυτά τα 2.

Βάλε το νεότερο GPU-z να κάνει log @ background και δες το από εκεί το GPU Power Usage ( Average & Maximum )

Θα το κανω και θα ποσταρω σε λιγο τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Eκανα λοιπον 2 run στο 3dmark11, ενα με το στοκ Bios και ενα με το unlock..

Και στις 2 περιπτωσεις το ρολοι της καρτας στα 1306mhz ωστε να υπαρχει συγκριση στα ιδια ρολογια....

Το fan speed τερμα και στις 2 περιπτωσεις, ωστε να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να πεσουν τα ρολογια λογο θερμοκρασιων(ως γνωστον, οι κεπλερ ριχνουν τα ρολογια κατα 13mhz μολις φτασουν στους 70βαθμους)....

Ανοιξα 3 gpu-z, ωστε να δουμε το min, το μαx και το averange power consumption!

Παμε λοιπον στο πρωτο run..

stock bios, 132%power torget, 1306mhz turbo boost, graphic score 12084.

stockbios.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Το ρολοι οπως φαινεται και απο το gpu-z αλλα και απο το precissionX ευθεια γραμμη, σταθεροτατο και ακατεβατο στα 1306mhz και το power consumption μας δειχνει averange 74,4TDP!

Το δευτερο run τωρα με το unlock bios...

150%power torget, 1306mhz turbo boost...

unlockbios.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ηδη φαινεται οτι κατι δεν παει καλα, καθοτι ενω ειμαστε στο ιδιο ρολοι με το προηγουμενο run, ειμαστε 300points κατω στο graphic score!

Το power consumption δειχνει averange 73,5TDP αυτη τη φορα, και παρατηρωντας το ρολοι του gpu clock, δεν ειναι πλεον ευθεια γραμμη αλλα παει και ενα σκαλακι πιο χαμηλα και σε ενα σημειο εχει και σκαμπανεβασμα χωρις καπιο προφανη λογο...

Αυτο το σκαλακι δειχνει 1241 mhz, οπως θα δουμε στην παρακατω photo που ακουμπησα πανω τον κερσορα του ποντικιου,,

Το ρολοι χωρις κανενα προφανη λογο επεσε απο τα 1306mhz στα 1241mhz!

unlockbios2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει @billpeppas??

Edited by highlader
Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις τριπλό GPUz και γενικότερα μην αφήνεις ανοιχτά 2 tools ( π.χ. GPUz & Precision ) γιατί με πολλαπλά ταυτόχρονα access στο monitoring chip τον παίζουνε τα διαβάσματα κάποια στιγμή ( όπως βλέπεις π.χ. στο πρώτο σου screenshot που έχει γράψει 300%+ στο Power Usage.

Κάνε τα 2 πρώτα πάλι, με ένα GPUz μόνο, και μας ενδιαφέρει μόνο το Max TDP Usage.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις τριπλό GPUz και γενικότερα μην αφήνεις ανοιχτά 2 tools ( π.χ. GPUz & Precision ) γιατί με πολλαπλά ταυτόχρονα access στο monitoring chip τον παίζουνε τα διαβάσματα κάποια στιγμή ( όπως βλέπεις π.χ. στο πρώτο σου screenshot που έχει γράψει 300%+ στο Power Usage.

Κάνε τα 2 πρώτα πάλι, με ένα GPUz μόνο, και μας ενδιαφέρει μόνο το Max TDP Usage.

ΟΚ επανεχομαι σε λιγο με αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίγεις τριπλό GPUz και γενικότερα μην αφήνεις ανοιχτά 2 tools ( π.χ. GPUz & Precision ) γιατί με πολλαπλά ταυτόχρονα access στο monitoring chip τον παίζουνε τα διαβάσματα κάποια στιγμή ( όπως βλέπεις π.χ. στο πρώτο σου screenshot που έχει γράψει 300%+ στο Power Usage.

Κάνε τα 2 πρώτα πάλι, με ένα GPUz μόνο, και μας ενδιαφέρει μόνο το Max TDP Usage.

Ξανα ετρεξα λοιπον αυτη τη φορα με ενα gpu-z ανοιχτο, και να δειχνει το max TDP usage!

unlock bios, 1306mhz, 150% power target

Uploaded with ImageShack.us

unlockbios.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Stock bios 1306mhz, 132% power target

stockbios.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Kαμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να γίνει ρόμποκοπ η κάρτα ( παλμογράφος + πολύμετρα ) για να δούμε αν περνάει κάποιο limit που κάνει trigger το monitoring system δεν μπορώ παρά να κάνω μαντεψιά πως για κάποιο λόγο σε κόβει το κύκλωμα προστασίας.

Σχεδόν μπορώ να σου εγγυηθώ πως αν παρακάμψεις τους "sensors" με hardware mod θα σταματήσει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να γίνει ρόμποκοπ η κάρτα ( παλμογράφος + πολύμετρα ) για να δούμε αν περνάει κάποιο limit που κάνει trigger το monitoring system δεν μπορώ παρά να κάνω μαντεψιά πως για κάποιο λόγο σε κόβει το κύκλωμα προστασίας.

Σχεδόν μπορώ να σου εγγυηθώ πως αν παρακάμψεις τους "sensors" με hardware mod θα σταματήσει να το κάνει.

Αρα λοιπον απο πλευρας bios δεν μπορει να γινει κατι για να διορθωθει σωστα?

Οποτε γυρναω στο stock bios και παιζω με ρολογακια 1290mhz full stable για καθε μερα και max oc 1335mhz για τα benhes?

Να μην το κουραζω αλλο το θεμα λες εσυ με τα modded βιος, δεν προκυται να βγει ακρη στο συγκεκριμενο προβλημα σωστα?

Κριμα και θα μου αρεσε να τρεξω ενα 3dmark στα 1370Mhz πυρηνα :-(

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες αυτές έχουν και hardware κλειδώματα εκτός από software. Με λίγα λόγια, ότι και να κάνετε με Bios, εάν το κόβει η hardware προστασία, όσο και να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τόιχο η κάρτα θα κλειδώσει.

Μάλλον ο Stelaras που έχει διδακτορικό επάνω στο θέμα και έχει και 680 θα μπορεί να απαντήσει με 110% ακρίβεια :)

Τον κάνω summon όποτε το δεί να απαντήσει!

Μαλλιά σε χρειαζόμαστε! :P

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες αυτές έχουν και hardware κλειδώματα εκτός από software. Με λίγα λόγια, ότι και να κάνετε με Bios, εάν το κόβει η hardware προστασία, όσο και να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τόιχο η κάρτα θα κλειδώσει.

Μάλλον ο Stelaras που έχει διδακτορικό επάνω στο θέμα και έχει και 680 θα μπορεί να απαντήσει με 110% ακρίβεια :)

Τον κάνω summon όποτε το δεί να απαντήσει!

Μαλλιά σε χρειαζόμαστε! :P

Mακαρι να το δει ο ανθρωπος και να μπορεσει να καταλαβει για πιο λογο συμβαινει αυτο!

Αυτο που με μπερδευει ακομη περισσοτερο ειναι, πως γινεται σε παιχνιδια να δουλευει τελεια κρατωντας σταθεροτατο το ρολοι (τουλαχιστον σε 4-5 παιχνιδια που δοκιμασα) ενω στα 3dmarks να παρουσιαζει αυτη την περιεργεια συμπεριφορα με το αναβοκατεβασμα των ρολογιων χωρις καποιο εμφανη λογο!

Σας ευχαριστω πολυ ολους παντως για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω παρακολουθησει ολη τη συζητηση απο την αρχη , Θα συμφωνησω με αυτα που διαβαζω στα τελευταια post .

Οι καρτες εχουν hardware προστασια . Εχουν current sensors (μετρανε τα ampere) .

Για να καταλαβετε γιατι συμβαινει αυτο στα 3dmark και οχι στα παιχνιδια , θα πρεπει να μπει ενα αμπερομετρο στο κυκλωμα προστασιας και να δουμε οντως ποσα ampere τραβαει το καθε παιχνιδι/benchmark .

Παρακαμψη για την προστασια του TDP ....

Uncorking KELPER - practical guide for beginners. - kingpincooling.com

Power limiter modification

power_caps.jpg

To fool power limitation set by NVIDIA for kepler's we can reduce resistance of current shunts. Reference card uses three 5 mOhm resistors to measure input power, if we short them or solder on extra current shunt in parralel we can decrease power draw values reported to GPU. This is a must if you want to avoid capping by power and TDP.

Link to comment
Share on other sites

Χααχαχαχ ! :D

Μπορειτε να κανετε δουλεια με ασημι . Αυτο που πωλειται στα ηλεκτρονικαδικα για να επισκευαζεις δρομους πλακετων . Μια χαρα θα παιξει . Θα βραχυκυκλωσει τις αντιστασεις αυτες . :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω παρακολουθησει ολη τη συζητηση απο την αρχη , Θα συμφωνησω με αυτα που διαβαζω στα τελευταια post .

Οι καρτες εχουν hardware προστασια . Εχουν current sensors (μετρανε τα ampere) .

Για να καταλαβετε γιατι συμβαινει αυτο στα 3dmark και οχι στα παιχνιδια , θα πρεπει να μπει ενα αμπερομετρο στο κυκλωμα προστασιας και να δουμε οντως ποσα ampere τραβαει το καθε παιχνιδι/benchmark .

Παρακαμψη για την προστασια του TDP ....

Uncorking KELPER - practical guide for beginners. - kingpincooling.com

Power limiter modification

power_caps.jpg

To fool power limitation set by NVIDIA for kepler's we can reduce resistance of current shunts. Reference card uses three 5 mOhm resistors to measure input power, if we short them or solder on extra current shunt in parralel we can decrease power draw values reported to GPU. This is a must if you want to avoid capping by power and TDP.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Αρα οτι και να κανω απο bios απλα δεν....

Και μια τελευταια ερωτηση...

Επειδη δεν προκειτε να μπω σε τοσο βαθια νερα, φοβαμαι πιθανη καταστροφη της καρτας και εννοειτε απωλεια εγγυησης, αν την δωσω και παρω μια 680 lighting θα εχει τετοιους περιορισμους οπως εχει η reference που εχω τωρα?

Με λιγα λογια, αν παρω μια 680 lighting και την βαλω στο νερακι, μεχρι ποσα vot θα εχω την δυνατοτητα να δωσω χωρις να χρειαζεται οποιοδηποτε hardware modding??

Σας ευχαριστω και παλυ ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Οι custom δεν εχουν τετοια θεματα . Εαν εχεις το απαραιτητο bios , μπορεις να παιξεις στα 300%-500% TDP

Aν κανω την τραμπα και παρω lighting τελικα, θα μου το δωσεις το απαραιτητο bios??:$..

Αυτες παιζουν μεχρι 1,21 volt η σε αφηνει και παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Το bios της lightning σε αφηνει να παιξεις ψηλα . Ακομα και στα 1.6v παιζει απο οσο θυμαμαι .Πρακτικα με αεροψυξη δε θα μπορεσεις να βαλεις πανω απο 1.4v νομιζω λογω θερμοκρασιας .

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μην ξεχνάς την περίπτωση να σου τύχει χειρότερη κάρτα.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα 1300αρίζει και η Lightning.

Eδω 1300αριζει για πλακα αυτη που εχω τωρα με 1,17v και εχει κατιτις ακομη με αυτο το voltage, δεν ειναι το μαξ ρολοι τις τα 1300Mhz...

Και χειροτερο κομματι να μου κατσει απο αυτη που εχω τωρα, θεωρω οτι θα αντισταθμιστει η διαφορα επειδη εκει θα μπορω να παιξω με παραπανω ρευμα, οποτε μα ετσι μα αλλιως τα 1300 θεωρω οτι θα τα εχει...

Τι διαολο, χρυσο κομματι πετυχα που παει 1335 με 1,17, η lighting με παραπανω ρευμα και παλι υπαρχει περιπτωση να μην πιανει τα 1300mhz?:que:...

Edited by highlader
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now