** GEORGE **

Αγορά εσωτερικού δίσκου 4TB

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα σκληρό δίσκο (εσωτερικό ) και να τον χρησιμοποιήσω για αποθήκευση ( προγράμματα ταινίες φωτογραφίες κλπ.) Βρήκα τον παρακάτω εξωτερικό (WESTERN DIGITAL WDBACW0040HBK MY BOOK ESSENTIAL 4TB ) που κοστίζει 212? και σκέπτομαι να τον ανοίξω και να τον κάνω εσωτερικό , το κέλυφος ίσως το χρησιμοποιήσω αργότερα βάζοντας κάποιον άλλων σκληρό .

Θέλω να μάθω αν γίνεται αυτό που σκέπτομαι και τι προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν . ( επιθυμώ να τον χρησιμοποιήσω ως εσωτερικό σκληρό στο PC)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα έχεις εγγύηση σε περίπτωση στραβής. Τα firmware νομίζω ότι πλέον δεν τα πειράζουν, οπότε ο green (?) που θα βρεις εκεί μέσα θα παίξει μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τον συγκεκριμένο εξωτερικό πριν λίγες μέρες..μεταφέρει με usb 3 με 120 mb/s γιατί να τον κάνεις εσωτερικό?...άλλωστε η wd θα βγάλει σκέτο εσωτερικό 4tb και επίσης ο hitachi που είναι μέσα στον my book πωλείτε ήδη ξεχωριστά..

Δεν θα έβαζα σκληρό 4tb συνέχεια σε λειτουργία. καλύτερα να κάθεται, πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάθει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα τον συγκεκριμένο σκληρό για την χωρητικότητα και δεύτερον για την τιμή του 212euro , τον θέλω εσωτερικό για συνεχή και άμεση χρίση χωρίς το άνοιξε κλείσε περίμενε κάθε φορά , το ότι θα χάσει την εγγύηση είναι ένα πρόβλημα που δεν το ήξερα , υπάρχει κάτι που να προτείνετε στα 4TB με συναφή χρήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει κάτι καλύτερο, σε αυτή την τιμή. Οπότε τον αγοράζεις, τεστάρεις λιγάκι σαν εξωτερικό (όσο έχεις εγγύηση) και μετά τον "σφάζεις" και (ίσως) πουλάς και το enclosure. Από την άλλη αν δεις ότι το enclosure ανοίγει χωρίς εμφανή σημάδια, κράτα το, μπας και σε περίπτωση στραβής καταφέρεις να τον συνεφέρεις και να τον περάσουν @ service.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν αξίζει..καλύτερα αγόρασε 2 x 2tb.. αύριο θα στείλω ένα 1tb caviar black στην wd για αντικατάσταση μόλις 2 χρονών!, αν ήταν ο 4tb θα είχα φρικάρει κ ήμουν τυχερός που δεν είχα πολλά πράγματα μέσα.

Σου έστειλα link τον hitachi αλλά σκέτος είναι πανάκριβος.

Πάρε 2 τέτοιους με κόστος στα 200 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι πας για 2Χ2TB εσωτερικούς ή έναν 3άρη που έρχεται και σε καλή τιμή. Είναι μλκία να ανοίξεις τον εξωτερικό και να χάσεις αμέσως την εγγύηση - μιλάμε για δίσκους που χωράνε τα άπειρα μέσα, όχι για 500άρη :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον είδα απλά ο green έχει 2χρόνια εγγύηση, καταναλώνει λιγότερο και μειονεκτεί ότι είναι ακριβότερος 12ευρο.

Eννοείται ότι πας για 2Χ2TB εσωτερικούς ή έναν 3άρη που έρχεται και σε καλή τιμή. Είναι μλκία να ανοίξεις τον εξωτερικό και να χάσεις αμέσως την εγγύηση - μιλάμε για δίσκους που χωράνε τα άπειρα μέσα, όχι για 500άρη :P

Συμφωνώ .:tolya:

Link to comment
Share on other sites

Δύο δίσκοι = διπλάσια πιθανότητα για failure.

Και διπλάσιες πιθανότητες να σου μείνουν τα μισά από τα πράγματα σου που είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα.

Ποιος είπε για 2x2 my book? Μιλάμε για 2x2 εσωτερικούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now