Diasgod

Asus LCD LED 27'' FULL HD MX279H ή Asus PLS 27'' WQHD PB278Q

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να αναβαθμισω την οθονη μου και ειμαι μεταξυ της Asus FULL HD LCD LED 27'' MX279H (TN) ή της Asus WQHD PB278Q 27'' (PLS).

Την θελω περισσοτερο για games πολυ λιγοτερο για εφαρμογες.

Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι ειμαι κατοχος 2 XFX 7970 Black Edition σε Crossfire.

Καλυτερα που μπορουν να αποδωσουν? γιατι γνωριζω οτι σε μεγαλυτερες αναλυσεις δειχνουν ποιες πραγματικα ειναι. Το θεμα ειναι κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι το κοστος ειναι διπλασιο..........

στην πρωτη λυση η design-ατη κουκλα MX279H στις 27'' στα 1080P (1920 x 1080)

ή

στην δευτερη λυση η minimal PB278Q στις 27'' ομοιως αλλα sta 1440P (2560 x 1440)

Ακου γνωμες.......

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ειναι να δωσω για την μια στα 1920 x 1080 κοντα 330ευρω ???? Η αλλη στοιχιζει σχεδον τα διπλασια δηλαδη 613ευρω......επειδη ανεβαζει 2560 x 1440.

Αυτο προσπαθω να λυσω. Δηλαδη αξιζει να παρω την πιο ακριβη λυση λογω της υψηλοτερης αναλυσης? Θα δω μεγαλη διαφορα στην αποδοση των γραφικων μου, στα frames? επειδη εχω 2 7970.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δες το σαν επενδυση..Καλυτερα να τα σκασεις μια φορα και να την κρατησεις καιρο..αλλωστε οθονες δεν αλλαζουμε τοσο συχνα..

Δεν ειναι λιγα βεβαια τα παραπανω λεφτα που θα δωσεις..αλλα για μενα αξιζει.

Καλα αμα παρεις την 1080p θα ειναι τρελλο overkill οι 2x7970..

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να αναβαθμισω την οθονη μου και ειμαι μεταξυ της Asus FULL HD LCD LED 27'' MX279H (TN) ή της Asus WQHD PB278Q 27'' (PLS).

Την θελω περισσοτερο για games πολυ λιγοτερο για εφαρμογες.

Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι ειμαι κατοχος 2 XFX 7970 Black Edition σε Crossfire.

Καλυτερα που μπορουν να αποδωσουν? γιατι γνωριζω οτι σε μεγαλυτερες αναλυσεις δειχνουν ποιες πραγματικα ειναι. Το θεμα ειναι κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι το κοστος ειναι διπλασιο..........

στην πρωτη λυση η design-ατη κουκλα MX279H στις 27'' στα 1080P (1920 x 1080)

ή

στην δευτερη λυση η minimal PB278Q στις 27'' ομοιως αλλα sta 1440P (2560 x 1440)

Ακου γνωμες.......

IPS ειναι το panel...ASUS MX279H Designo 27" LED Monitor - MX279H - CCL Computers παντως ετσι στα γρηγορα, τσεκαρε και αυτη:Dell UltraSharp U2713HM 27" Widescreen LED Monitor - Midnight Grey [u2713HM] εχει μεγαλυτερη φωτεινοτητα, στα ιδια λεφτα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μια ακομη λυση και αρκετα οικονομικη

μια χαρά είναι, όπως κ οι όμοιές της .

το θέμα σου είναι το τελωνείο κ τα καμμένα πιξελς

Για το 1ο , υπάρχει η λύση (χωρίς να σου εγγυάται κανένας) της ΕΜS αποστολής και undervalued parcel. Μακρυά απο fedex k DHL, είναι προβλεπόμενες

Για το 2ο , υπάρχουν κ αυτές που έχουν ελεγχθεί για κανένα καμμένο πίξελ, με το αντίστοιχο αντίτιμο βεβαίως βεβαίως

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι η υψηλη αναλυση για να ''ξεμπλοκαρουν'' οι 2 καρτες μου (2 χ 7970) και θεωρω πως δεν ειναι θεμα υψηλης συχνοτητας. Εαν συνδιαζεται η υψηλη αναλυση και η υψηλη συχνοτητα ακομη καλυτερα. Γνωριζω μια μοναδικη λυση και λεγεται YAMAKASI EXTREME 2B. Χαμηλο το κοστος εαν ομως εχει κανα dead pixel κανα display error αντε μετα να την στειλεις Κορεα για DOA. Φεξε μου και γλυστρισα......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση οθόνης αυτήν την περίοδο. Το πρόβλημα με τις Yamakasi Catleap δεν είναι τόσο τα καμμένα pixel...μπορείς με μικρο κόστος από e-bay να εξασφαλίσεις ότι θα είναι "zero dead pixel" όσο το colour bleeding. Αν πέσεις σε άσχημο κομμάτι την "έβαψες". Αποφάσισα να περιμένω αυτήν LG EA83 ελπίζω να την λανσάρουν σε ανταγωνιστική τιμή, ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες και καλη εβδομαδα.

Καλη και αρκετα ομορφη η LG EA83 χαθηκε ο κοσμος να την βγαλουν σε αναλυση 2560 Χ 1440? και την κυκλοφορουν σε 2560 x 1080 ...........πολυ wide ειναι....

Mofori αυτο για σενα φιλε.....

380 ευρουλακια με εγγυηση καμμενων pixels και με EMS οπως λενε

β˜…PERFECT PIXELβ˜… Yamakasi Catleap Q270 SE LED S-IPS TESTED 3~5 Arrival with EMS|eBay

Αξιζει ομως και αν ναι ποσα θα πληρωσω τελωνειο για δασμους κτλπ. Εδω ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Venisk τα panels που φορανε η Dell, Samsung, LG, Asus, μεχρι και η Apple μηπως δεν ειναι κορεατικα? Μηπως τελικα πληρωνουμε νταβατσιλικι? Το μηλαρακι το φιδακι........μας εχουν τρελανει.....εν καιρω κρισης λεει στην Ελλαδα και το iphone εκανε ρεκορ πωλησεων. Καλα μας κανουν. Τα κοροιδα πληρωνουν.

Εχει κανεις αγορασει απο Κορεα και αν ναι ποσα πληρωσε τελωνειο?

αν καποιος γνωριζει επακριβως το κοστος για δασμους εκτελωνισμο θα το εκτιμουσα δεοντος να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έλα να δεις την εικόνα στο 2711 και μετά πάρε σφουγγαρίστηκα για τα σάλια που θα μου κάνεις στο πάτωμα. :harhar:

Τι σχέση έχει η χώρα κατασκευής? είπα εγώ το αντίθετο? αλλά θα πάρεις 400 ευρώ οθόνη άγνωστης μάρκας από το εξωτερικό με ότι να ναι προϋποθέσεις για ν στην φέρουν? που στο καλό είναι η ευκαιρία και δεν την βλέπω εγώ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καλο ειναι να αποφυγεις τελωνεια και αποστολες, ειδικα απο αυτες τις χωρες και για τοσο μεγαλα πακετα. δεν ειναι tablet να πεις οτι δε θα τραβηξει την προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now