tony88

Αναβαθμιση PC

Recommended Posts

Καλησπερα!!

Πριν καποιες μερες χαλασε ο υπολογιστης μου και ειπα πως καιρος ειναι περα απο το format να κανω και μια αναβαθμιση μιας και δεν ημουν ευχαριστημενος με την αποδοση του στα προγραμματα που χρησιμοποιω...

Καταρχην να αναφερω τι μηχανημα εχω...Thermaltake Tower Kandalf/Asus P5B DELUXE/Intel Core 2 Duo 6600 2.4Ghz/Kingston 2x1GB Ram(νομιζω ειναι 667Mhz)/2 WD 320GB HDD σε Raid/Nvidia GTS250 1GB/Windows XP Professional 32-bit...(δυστυχως δεν ξερω το τροφοδοτικο ποσα watt ειναι...μαλλον 500 αν θυμαμαι καλα)

Τωρα σε οτι αφορα την αναβαθμιση...Σκεφτηκα να κανω τις εξης αλλαγες:

1)Windows 7 64-bit

2)Ram 8GB DDR3

3)CPU i7 η i5

4)Motherboard καθως αυτη που εχω υποστηριζει μονο DDR2 και socket775 οποτε δεν μπορω να εχω 8GB RAM DDR3 καθως επισης και i7 η i5

5)SSD

Απλα δεν ξερω τι ακριβως να επιλεξω σε καθε μια απο αυτες τις αλλαγες...

Motherboard Ποια ειναι μια καλη και αξιοπιστη λυση?..αν αυτη εχει πχ 4 θεσεις για ram και εγω θελω να βαλω 8gb πρεπει να βαλω 4χ2gb και να καλυψω ολες τις θεσεις η μπορω να βαλω μια των 8gb και να αφησω ελευθερες τις αλλες για το μελλον?

Ram καλυτερα 2χ4gb η 4χ2gb η 1χ8gb... στα ποσα Mhz να ειναι(1333/1600/1866)...

Cpu Δεν ξερω αν πρεπει να παω σε i7 η ενας i5 ειναι αρκετος και μπορει να με καλυψει...

SSD Διαβασα καποιες περιπτωσεις αναξιοπιστιας οποτε μου γεννηθηκαν καποιες αμφιβολιες...στον SSD σκεφτομαι να βαλω το λειτουργικο και καποια προγραμματα...θα εχουν διαφορα στο πως τρεχουν η απλως θα bootαρουν πιο γρηγορα?...

Γενικα αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιες συγκεκριμενες προτασεις...ενα σετακι δηλαδη με ολα τα παραπανω θα βοηθουσε πολυ!!!

Η τιμη που σκεφτομαι να κινηθω ειναι τα 600 ευρω...χωρις να ειναι και απολυτως δεσμευτικη αρκει να αξιζει ο κοπος...

Να πω οτι χρησιμοποιω προγραμματα οπως AUTOCAD,3DS MAX,ARCHICAD,PHOTOSHOP,CUBASE,KONTAKT...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, και καλώς σε βρήκαμε :)

Για δες αυτό το συστηματάκι, που νομίζω ότι θα καλύψει σε ένα μεγάλο μέρος τις ανάγκες σου, αν δεν σε ενδιαφέρει το gaming και θα περιμένουμε και τα "μεγάλα κεφάλια" να μας πουν τη γνώμη τους επί του θέματος

Asus Socket 1155 P8Z77-V LE Plus GLan Audio Raid 139.45E

Intel Core i5 3570K 225.55E

G.Skill Ares 8GB(2χ4) DDR3 Non ECC CL9 1600MHz 43.71E

Samsung 120GB 840 Series 110.31E

Οι τιμές είναι ενδεικτικές από visionstudio, οπότε με λίγο ψάξιμο ακόμα μπορείς και να πέσεις σε τιμές.

Για τη μνήμη τώρα, προσωπική μου άποψη είναι να ανέβεις σε 16gb ram, αν δουλεύεις Photoshop και 3D Autocad.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με το configuration που σου πρότεινε ο dani21 ,

απλά θα ήθελα να συμπληρώσω πως εφ' όσον ασχολείσαι και με "βαριά" προγράμματα

μουσικής θα σου συνιστούσα να επενδύσεις και σε μια κάρτα ήχου με υποστήριξη

ASIO 2.0 για να έχεις το χαμηλότερο δυνατό latency και ποιότητα ήχου .

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα φιλε dani21 και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Το gaming οντως δεν με ενδιαφερει(το πολυ κανενα pro και nfs!!! :P) οποτε γιαυτο και θα μεινω στηην καρτα γραφικων που εχω...

Την σειρα των motherboard που μου προτεινεις ειχα και εγω στο νου μου αλλα την M...δεν μπορεσα να καταλαβω τι παραπανω μου δινουν οι αλλες εκδοσεις αν ειναι σημαντικα και ποια να επιλεξω τελικα οποτε σκεφτηκα την φθηνοτερη της σειρας....

Για τον επεξεργαστη σκεφτομαι οτι ειναι κρισημο να παω σε i7 οποτε λεω να παω στα βαθια νερα του 3770Κ...

Οι ram νομιζω ειναι οκ...δεν ξερω σε σχεση με τις Corsair Vengeance που ειδα αν ειναι καλυτερες η οχι...

Τωρα για τον SSD Samsung 840 η Intel SSDSC2CT180A3 ? τον Intel τον βρηκα 122,57 στο eshop και ειδα οτι ειναι πολυ ψηλα στα benchmark...

Αυτα τα 4 (Intel 3770K/ASUS P8Z77-M/Corsair Vengeance 2x4GB/Intel SSD 330 Series 180 GB) τα βρηκα 587,33 απο eshop...πως το βλεπεις το συστημα?

Τελος για τα 16GB που λες με απασχολει και μενα...ισως για αρχη να βαλω 2χ4GB και αν δω οτι χρειαζομαι παραπανω να βαλω αλλες 2...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε, η δικιά μου πρόταση είναι κάτι τέτοιο

Intel Core i5 3570K

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz

Samsung 840 Series 120GB ή Intel 330 Series 180GB ανάλογα την χωρητικότητα που θες

Gigabyte GA-Z77X-D3H

ή να κοιτάξεις σε AMD με ίδιες επιλογές σε μνήμη και SSD

AMD FX-8350

Gigabyte GA-990FXA-UD3

edit: Όσο αφορά τις μνήμες μια χαρά είσαι στα 8GB, τα 16GB είναι overkill χωρίς ουσιαστικό λόγο

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Η motherboard που μου δείχνεις, είναι m-atx, αν προσέξεις στις εικόνες φαίνεται μικρότερη από αυτή που σου πρότεινα εξ'ου και η διαφορά στην τιμή.

Προσωπική μου άποψη, πάντα, αν δεν θέλεις μικρότερο κουτί για το σύστημα σου καλό είναι να πας σε ATX motherboard, γιατί έχουν περισσότερες δυνατότητες επέκτασης.

Για τον 3770K τώρα, όπως θα σου πουν και τα παιδιά, ή διαβάζοντας κάποια reviews η διαφορά του από τον i5 ναι μεν είναι σημαντική αλλά για τη δουλειά που θες εσύ να κάνεις καλύτερα να πάρεις ένα δεύτερο ssd με τη διαφορά τιμής και να έχεις raid 0 με ταχύτητες που θα τρίβεις τα μάτια σου :P

Επισημαίνω ότι είναι καθαρά προσωπική μου άποψη αφού στην τελική εσύ θα πληρώσεις και εσύ πρέπει να είσαι ευχαριστημένος με το σύστημα σου.

Πάντως πίστεψε με σε σχέση με το μηχάνημα που έχεις τώρα η διαφορά, θα είναι χαοτική.

Edit : Και η μητρική που σου προτείνει ο aRkA$ είναι εξαιρετική για αυτή την κατηγορία τιμής.:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι dani21 δικιο εχεις και εμενα στην αρχη μου φανηκε περιεργο το οτι ηταν μικρη...φυσικα επειδη δεν γνωριζω πολλα δεν ηξερα γιατι...οποτε ψαχνω για atx και οχι m-atx...το κουτι που εχω ειναι μεγαλο οποτε δεν εχω προβλημα...ναι οντως η Gigabyte του aRkA$ ηταν η δευτερη επιλογη μου...απλα επειδη διαβασα εδω οτι οι ASUS ειναι λιγο καλυτερες γιαυτο κοιταξα εκει...

Τωρα για τον επεξεργαστη και τον δευτερο SSD που λες δεν ξερω...εχω την εντυπωση οτι πχ σε ενα 3D Rendering αυτο που παιζει μεγαλυτερο ρολο ειναι η cpu..και το render ειναι πολυ σημαντικο για μενα...αλλωστε ο δευτερος ssd μπορει να ερθει και μετα ενω ο επεξεργαστης ειναι κρισημο πιστευω να επιλεγει σωστα τωρα...οχι φυσικα οτι και ο 3570Κ δεν θα φτασει αλλα ξερεις πως ειναι αυτα...:)

Link to comment
Share on other sites

conroe προς το παρον τα χρησιμοποιω στα πλαισια της σχολης...αλλα σε λιγο καιρο θα τα χρησιμοποιω και επαγγελματικα απλα ειναι απλησιαστες οι quadro γενικα και σκεφτομαι να καταφυγω σε αυτην οταν με το καλο αποκτησω ενα Mac Pro για επαγγελματικη χρηση και μονο...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τον επεξεργαστη και τον δευτερο SSD που λες δεν ξερω...εχω την εντυπωση οτι πχ σε ενα 3D Rendering αυτο που παιζει μεγαλυτερο ρολο ειναι η cpu..και το render ειναι πολυ σημαντικο για μενα...αλλωστε ο δευτερος ssd μπορει να ερθει και μετα ενω ο επεξεργαστης ειναι κρισημο πιστευω να επιλεγει σωστα τωρα...οχι φυσικα οτι και ο 3570Κ δεν θα φτασει αλλα ξερεις πως ειναι αυτα...:)

Αν το 3D rendering είναι σημαντικό για σένα και θέλεις το καλύτερο χωρίς να δώσεις μια περιουσία, τότε πήγαινε σε 3770Κ

Μια απορία μόνο γιατί εδώ πάμε σε άγνωστα για μένα νερά και δε θέλω να σε κατευθύνω σε λάθος επιλογές, είσαι σίγουρος ότι με την κάρτα γραφικών που έχεις τώρα δε θα κάνει bottleneck το σύστημα σου, ή σκέφτεσαι μελλοντικά να αλλάξεις και κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

conroe προς το παρον τα χρησιμοποιω στα πλαισια της σχολης...αλλα σε λιγο καιρο θα τα χρησιμοποιω και επαγγελματικα απλα ειναι απλησιαστες οι quadro γενικα και σκεφτομαι να καταφυγω σε αυτην οταν με το καλο αποκτησω ενα Mac Pro για επαγγελματικη χρηση και μονο...

αριστη επιλογη:worship2:

Link to comment
Share on other sites

dani21 σιγουρα σε ενα τετοιο συστημα η καρτα γραφικων θα ειναι το αδυναμο σημειο αλλα αν την αλλαξω και αυτη τοτε θα ξεφυγω γιατι σιγουρα ενα 200 θα το δωσω...σε οτι αφορα τετοιου ειδους εφαρμογες οταν δεν αλλαζει η τεχνολογια του software, ενα λιγο πιο παλιο hardware που πριν λιγα χρονια ηταν μια σοβαρη επιλογη μπορει να ανταπεξελθει με τον ιδιο τροπο...πχ σε ενα rendering σε 3ds max αν δουλευεις με mr renderer σου χρειαζεται cpu για το τελικο προϊον με την καρτα γραφικων να επηρεαζει μονο το preview window του περιβαλλοντος εργασιας...στον νεο renderer ομως που εισηχθει απο το 2011 version και μετα ειναι απαραιτητη και η gpu στην επιταχυνση των επιδοσεων στο τελικο προϊον του render...ευτυχως η δικη μου καρτα υποστηριζει cuda οποτε μπορω να δουλευω και με αυτον τον renderer...φυσικα πιο αργα σε σχεση με τα νεα μοντελα...παντως εδω κυριαρxουν απο οσο βλεπω οι quadro οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο conroe...ενταξει αν επροκειτο για gaming θα επρεπε να την αλλαξω σε αυτο το συστημα αλλα εδω ισως να μην χρειαστει....

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε είσαι good to go :P

Απλά σε ρώτησα γιατί προσωπικά δεν το κατέχω καθόλου σε σχέση με το 3D rendering, αλλά αν ο επεξεργαστής είναι αυτό που κάνει την περισσότερη δουλειά, τότε με 3770Κ θα είσαι μια χαρά.

Από κει και πέρα αν κάποιο παιδί από το φόρουμ έχει δουλέψει σε παρόμοιες συνθήκες με αυτή τη CPU μπορεί να σου πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το σιγουρο ειναι οτι στο θεμα του επεξεργαστη καταληγω σε 3770Κ...

Το προβλημα μου ειναι η μητρικη...χρειαζομαι s1155,z77 και firewire...σε asus δεν βρηκα κατι...υπαρχει καποια της gigabyte κατω απο 200 ευρω?...ειναι και μια τις intel αλλα πρωτα θελω να εξαντλησω τις asus και gigabyte...

Επισης για το θεμα του ssd...ο 330 series σε 180GB ειναι καλος η θα εχω καποιο θεμα με το οτι χρησιμοποιει sandforce controller?...υπαρχει καποιος καλυτερος σε αυτην την κατηγορια τιμης(για τους samsung ο τεχνικος στον οποιο απευθυνθηκα μου ειπε οτι ειχε πολλες περιπτωσεις που αντιμετωπισαν προβληματα)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις μια καρτούλα PCI με 10 ευρώ; Και το κεφάλι σου ήσυχο θα έχεις και θα μπορείς να επιλέξεις και τη μητρική που σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!!αυτο που προτινεις ειναι μια καλη λυση που θα μου γλιτωσει και ενα 50αρακι!!!...η ταχυτητα των θυρων σε αυτην την περιπτωση θα ειναι η ιδια με το αν συνδεονταν απευθειας στην μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now