Hp2

Surface: Οι τιμές του νέου tablet της Microsoft με Windows 8 Pro!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Surface: Οι τιμές του νέου tablet της Microsoft με Windows 8 Pro!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e0b3c641f0e1.jpg[/NEWS_IMG]Μέσα από το επίσημο blog της η Microsoft ανακοίνωσε ότι το x86 Surface tablet, το οποίο τρέχει Windows 8 Pro (το ARM-based Surface RT είναι φορτωμένο με τα Windows RT), θα κάνει την εμφάνιση του στην αγορά τον Ιανουάριο στην τιμή των $899 (64 GB) και $999 (128 GB).

Ρυθμισμένη να έχει περίπου το μισό της διάρκειας ζωής της μπαταρίας του Surface RT, η επερχόμενη συσκευή είναι εξοπλισμένη με έναν επεξεργαστή Intel Core i5 και διαθέτει 10,6 ιντσών (1920 x 1080) ClearType οθόνη που υποστηρίζει την είσοδο μέσω αφής και πένας, μνήμη RAM 4 GB, 802.11 b/g/n/ WiFi, Bluetooth 4.0, υποδοχή κάρτας micro SDXC, δύο 720p HD LifeCams, στερεοφωνικά ηχεία, μια θύρα USB 3.0, mini DisplayPort έξοδο και μια βάση στήριξης. Το Surface με Windows 8 Pro έχει πάχος 0,53 ίντσες, VaporMg περίβλημα και υποστηρίζεται από μια εγγύηση ενός έτους.

[img_ALT=Surface: Οι τιμές του νέου tablet της Microsoft με Windows 8 Pro!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/485150b9d75d0313f.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι fail, αλλά αναμενόμενες. Το κάζο που πάθανε με τα netbooks/nettops των 200? δεν σκοπεύανε να το ξανά πάθουν οπότε οι τιμές μπήκαν έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα για τους κατασκευαστές των laptops.

Με $500 το RT δεν παθαίνεις ζημιά στις φτηνές κατηγορίες των laptops και δεν ενισχύεις και το κύμα φυγής από την Χ86 πλατφόρμα στην ARM, ενώ με $900 δεν παθαίνει ζημιά η αγορά των ultrabooks.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει η Μ$ να μαλώσει με τους συνεργάτες της (λέγε με Dell, HP, Acer κ.τ.λ.) για αυτό και η εν λόγω τιμή.

Πάντως του χρόνου θα αρχίσουν να πληθαίνουν λογικά τα laptops με touch screen, αλλά και τα tablets με win8, οπότε το surface pro δεν θα είναι κάτι το ιδιαίτερο στην Χ86 αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Fail από όπου και να το ποιάσεις στο θέμα της τιμής.

Δούλεψα πολύ λίγο με Surface RT με το πληκτρολόγιο.

Είναι πολύ γρήγορο, εύχρηστο και κάνει ότι και τα Windows 8 laptop. Αλλά 499$ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Ακόμα και ο ιδιοκτήτης μου το είπε, πως θα ήθελε η τιμή να είναι τουλάχιστον 100$ κάτω. Τότε ίσως έποιανε.

Τώρα που είδα και τις τιμές για τα Χ86 το fail είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

1)Είναι πολύ βαρύ και με μικρή αυτονομία για να θεωρείται αξιόλογο tablet.

2)Δεν έχει σε καμία περίπτωση τις δυνατότητες ενός laptop, ώστε να σε κάνει παραγωγικό on-the-go ή να θεωρηθεί desktop replacement για το σπίτι.

3) Η τιμή είναι εξωφρενική για tablet, ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνεις middle range laptop με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά.

Συμπέρασμα :

epic_fail3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε η εμπαθεια που βγαζεις καθε φορα για την Microsoft δεν περιγραφεται ρε gdp77.... :(

Γιατι?

Φανταζομαι αν παρακολουθεις μπαλα θα συχαινεσαι τον Messι εεε? :P

Νταξει, ειναι fail ολη η πολιτικη που ακολουθει η MS... Eντελως!

Θα μπορουσε να μην εβγαζε αυτο το tablet με πληκτρολογιο...

Θα μπορουσε να εβγαζε ενα εντελως διαφορετικο λειτουργικο για laptops και οχι ιδιο με τα tablets προκειμενου να ξεχωρισει τους καταναλωτες και να τους χωρισει σε κατηγοριες εννοωντας να διαχωρισει τις αναγκες τους!

Αλλα plz....

εχει καταντησει αυτο το flame προς την Microsoft!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα tablets έχουν πάνω i5, 4gb ram και 64gb?...έχει και υποδοχή για μνήμες micro SDXC..έχει θύρα mini display και μια usb3 για να μεταφέρεις πράγματα μπάλα! Εγώ βλέπω πως δίνει αρκετά πράγματα για τα λεφτά που ζητάει..

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο Χρήστο? Εγώ π.χ. δεν θέλω laptop..δεν θέλω 13" και θέλω ένα μονοκόμματο πράγμα χωρίς πληκτρολόγιο..που να κάνει τα πάντα και να το κρατάω παντού και πάντα με την άνεση μου..αυτό δεν είναι το tablet?..

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή μέχρι το καλοκαιράκι όταν και θα έχουν όλοι οι κατασκευαστές τις δικές τους προτάσεις στην αγορά. Αλλά κακά τα ψέματα Χ86 tablet κάτω από $500 δεν θα δούμε μέσα στο 2013. Μόνο RT.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο Χρήστο? Εγώ π.χ. δεν θέλω laptop..δεν θέλω 13" και θέλω ένα μονοκόμματο πράγμα χωρίς πληκτρολόγιο..που να κάνει τα πάντα και να το κρατάω παντού και πάντα με την άνεση μου..αυτό δεν είναι το tablet?..

Νίκος.

και για πες μου τι θα κανεις με εναν i5 σε Τablet? Θα σου χρειαστει πουθενα?

απλα τον βαλανε γιατι τον χρειαζονται τα Win8 και οχι ο χρηστης!

Επισης αυτο που λες για ενα μονοκομματο πραγμα που να κανει τα παντα και να το κρατας παντου και με ανεση δεν το θελουν πολυ... με λιγα λογια δεν θα πουλησει γιατι ειναι πολυ εξειδικευμενη περιπτωση! Ασχετα αν ειναι καλο ή οχι...

Προσεξε εμενα μ αρεσει σαν υλοποιηση... ειναι τουμπανο εκτος απο την οθονη!

Αλλα και παλι ολοι εχουν βολευτει στον συμβατο κοσμο της Αpple με τα iPad που κακα τα ψεματα πλεον ειναι και trend!

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτην την κατηγορια μετρα πολυ η αυτονομια, οποτε χανει με το καλημερα η microsoft και η intel σε σχεση με την arm. επισης και το software μετρα παρα πολυ σε αυτες τις περιπτωσεις, το ios ειναι γραμμενο ακριβως για αυτη τη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

και για πες μου τι θα κανεις με εναν i5 σε Τablet? Θα σου χρειαστει πουθενα?

Εμένα προσωπικά όχι, και γενικά δεν θα έπαιρνα tablet εδώ που ζω..το s3 μου υπεραρκεί για έξω από το σπίτι μου..

Αν όμως κάποτε ήθελα tablet θα ήμουν από αυτούς τους λίγους που θα θέλανε να κάνει τα πάντα..όπως θέλω τώρα το pc και το κινητό μου..

Όσο για την apple, προσφέρει πράγματα που εμένα δεν με καλύπτουν..όπως ο gdp77 έχει πρόβλημα με την microsoft εγώ έχω με το ios..δεν ταιριάζει στα γούστα μου..:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά όχι, και γενικά δεν θα έπαιρνα tablet εδώ που ζω..το s3 μου υπεραρκεί για έξω από το σπίτι μου..

αναλογα τις προτιμησεις ειναι και το σεβομαι :)

Αν όμως κάποτε ήθελα tablet θα ήμουν από αυτούς τους λίγους που θα θέλανε να κάνει τα πάντα..όπως θέλω τώρα το pc και το κινητό μου..

To λες και μονος σου, απο τους λιγους! Για μενα παει για φουντο με το καλημερα... :(

Όσο για την apple, προσφέρει πράγματα που εμένα δεν με καλύπτουν..όπως ο gdp77 έχει πρόβλημα με την microsoft εγώ έχω με το ios..δεν ταιριάζει στα γούστα μου..:)

Μονο που ο gdp77 δεν εχει μονο προβλημα εχει εμμονη! Το θεμα ειναι να βλεπουμε λιγο τα πραγματα πιο αντικειμενικα... Απο μια γωνια που να εχουμε θεα-πιατο :D

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε η εμπαθεια που βγαζεις καθε φορα για την Microsoft δεν περιγραφεται ρε gdp77....

Γιατι?

Φανταζομαι αν παρακολουθεις μπαλα θα συχαινεσαι τον Messι εεε?

Νταξει, ειναι fail ολη η πολιτικη που ακολουθει η MS... Eντελως!

Θα μπορουσε να μην εβγαζε αυτο το tablet με πληκτρολογιο...

Θα μπορουσε να εβγαζε ενα εντελως διαφορετικο λειτουργικο για laptops και οχι ιδιο με τα tablets προκειμενου να ξεχωρισει τους καταναλωτες και να τους χωρισει σε κατηγοριες εννοωντας να διαχωρισει τις αναγκες τους!

Αλλα plz....

εχει καταντησει αυτο το flame προς την Microsoft!

Καμία εμπάθεια. π.χ. Είμαι χρήστης win7 και office 2010, που θεωρώ εξαιρετικά προϊόντα.

Αν θεωρώ ότι ένα προϊόν είναι fail έχω κάθε δικαίωμα να το γράψω τεκμηριώνοντας τις απόψεις μου.

Υ.Γ. Οι πρακτικές της MS στο πέρασμα του χρόνου είναι κατάπτυστες και παράνομες, αλλά αυτό είναι προφανώς άλλη συζήτηση. Από την κατά καιρούς όμως ρητορική μου εναντίον της εταιρείας έρχεσαι και μου λες ( @Pastelidis.n.s ) ότι είμαι εμπαθής. Ειλικρινά δε συμφωνώ μαζί σου. Έχω αρνητική άποψη. Εμπαθής δεν είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική τιμολογιακή πολιτική πάντως ακολουθεί η Microsoft, τα πάντα πανάκριβα. Αχ βρε Apple!

Αυτό. Εαν νομίζουν ότι με τέτοια τιμολογιακή πολιτική θα πάρουν κομμάτι της πίτας του Ipad, είναι όλοι τους και κυρίως η Microsoft, πάρα πολύ γελασμένοι. Όταν ψωλάρανε για μια δεκαετία με τα Windows XP, ο Jobs έκτιζε το μέλλον, την μετοχή (585.28$), τα προϊόντα της Apple αλλα και το brand name/marketing γυρω απο αυτά. Δεν τους σώζει τίποτα πέραν απο μια γενναία μείωση τιμών γύρω στα 250$ με 300$.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές δεν θα μειωθούν από την Microsoft. Δεν μπορεί να δυσαρεστήσει τους συνεργάτες της, τους κατασκευαστές φορητών Η/Υ. Θα ήταν αυτοκτονία.

Link to comment
Share on other sites

Και διαβάζοντας τη συνέχεια του thread, εξηγούμαι (αυτά τα περί εμμονών, τα αγνοώ):

ΓΟΥΑΟΥ!!! tablet με ι5 τούμπανο, τα κάνει όλα και έχει 900$ (που σημαίνει στην Ελλάδα πάνω από 1000? )

Καλά μας δουλεύετε; Και μετά βέβαια είμαι εμπαθής;

Χάσαμε το μέτρημα / τη μπάλα / τη λογική και προσκυνάμε την κάθε μπούρδα του κάθε κατασκευαστή;

Tablet λοιπόν! Τι είναι το tablet; Τι το χρειάζεται ο καταναλωτής / χρήστης; Πολλές φορές για μόστρα , οπότε το πιθανότερο να πάει σε κάποια apple λύση. Συνήθως για παρέα στα ταξίδια, οπότε χρειάζεται internet surfing, διαχείριση πολυμέσων και βασική office χρήση, όλα αυτά με όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία. Πολλές φορές μπορεί να βρίσκεται στο σπίτι, κυρίως για την ίδια χρήση, αλλά στο σαλόνι, στο κρεβάτι (μπορεί και στην τουαλέτα ) . Τέλος στο χώρο εργασίας μπορεί να αντικαταστήσει το laptop για συγκεκριμένες εργασίες, προσφέροντας ακόμα καλύτερη αυτονομία και μεταφερσιμότητα σε σχέση με ένα laptop.

Όλα τα παραπάνω στα προσφέρει ένα android tablet από 200-600? ανάλογα με τις ανάγκες του τελικού χρήστη. Άμα θες και design και μούρη, τα δίνεις για ipad και είσαι και πάλι καλυμμένος.

Κάποιος, λοιπόν, να μου εξηγήσει σε τι ακριβώς από τα παραπάνω καλύπτει το "tablet" του παρόντος thread. Ωράια, πλησιάζει ΠΟΛΥ ένα laptop σε σχέδιο tablet. ΟΚ. Πόσοι το έχουν ανάγκη;

Πόσοι θα χρειαστούν ένα tablet που να έχει δυνατότητες laptop με τι μιση αυτονομία ενός tablet, το διπλάσιο βάρος και την τιμή ενός laptop.

Εγώ που σκέφτομαι να αγοράσω tablet για τη δουλειά μου, δεν πρόκειται να προτιμήσω το surface pro, διότι θέλω να το χρησιμοποιώ ενώ είμαι όρθιος ανάμεσα στους μαθητές μου. Ε με 2 κιλά tablet δεν το κάνεις αυτό. Επίσης θέλω αυτονομία, ενώ το surface μου δίνει αυτονομία laptop. Συνάμα, στο κρεβάτι μου και στο σαλόνι μου με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή HD περιεχομένου και internet surfing. Άντε και games. Τα πάντα όλα τα παίρνω με ένα android των 300?. Γιατί να δώσω 900? για κάτι με τη μισή αυτονομία; Επειδή τρέχει windows 8 ή επειδή είναι made by MS; Ούτε την κουτσή Μαρία δεν θα πείσουν και πείτε με όσο εμπαθή θέλετε.

Χαίρετε

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές δεν θα μειωθούν από την Microsoft. Δεν μπορεί να δυσαρεστήσει τους συνεργάτες της, τους κατασκευαστές φορητών Η/Υ. Θα ήταν αυτοκτονία.

Στην κατηγορία τιμής δλδ που βάζει τα προϊόντα της απευθείας ανταγωνιζόμενα την Apple και το Ipad είναι μόνη της; Γιατι εαν νομίζει οτι το brand name της είναι τόσο δυνατό, δημοφιλές και σύμβολο φουτουρισμου/τεχνολογίας/αξιοπιστίας και χλιδής στο να ζητάει απο τον κόσμο τα ίδια χρήματα με την Apple, είναι πολύ γελασμένη. Πρόβλεψη μου, θα φάνε γερή χασούρα η οποία θα αποτυπωθεί σε 6 με 8 μήνες απο τώρα, θέλουν αλλα 2-3 χρονια για να βγάλουν οχι κέρδη αλλά market share χτίζοντας το όνομα του Surface.

Link to comment
Share on other sites

η μονη απειλη για την apple θεωρειται η google. δε πα να βαλει και xeon πανω η αλλη... αυτο που καταλαβαν, καπως αργα βεβαια, ειναι οτι η apple πουλουσε και υπηρεσιες ταυτοχρονα μεσω applestore κλπ εχοντας διασυνδεσει εξοχα το ολο concept. απο τσαμπα εφαρμογες της πλακας ως εφαρμογες για χρηματιστηριο και οτι γουσταρει ο καθενας. και οπως ελεγε και ο jobs σε μερικα χρονια τα tablets θα αντικαταστησουν τα pc. απομενει να δουμε αν θα συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now