Recommended Posts

Καλησπερα, πηρα την αποφαση να αγορασω ssd για να δωσω λιγο ταχυτητα στον υπολογιστη μιας και δεν σηκωνει η τσεπη μεγαλη αναβαθμιση.Τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου ειναι τα εξης:

Mobo Asus P5e( Sata 2)

Cpu Intel Core2Quad Q6600 2,4Ghz

4Gb Ram DDR2 1066Mhz

Windows 7x64bit

1x Caviar Black 1TB

1x Caviar Black 500 MB (Boot Disk)

1x Western Digital (Δεν θυμαμαι το μοντελο) 500 MB

Με οτι εχω διαβασει σε αυτην την σελιδα και γενικα στο ιντερνετ(αν καταλαβα καλα!!) βρισκω τον Intel 330 180Gb ως καλυτερη λυση ως προς τιμη-χωρητικοτητα 120?

Εχετε κατι αλλο να μου προτεινεται σε αυτα τα λεφτα αλλα και χωριτικοτητα?? Υποψιν δεν υποστηριζω SATA 3 .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με πρόλαβες...ακριβως αυτον εβαλα στο ματι και ηθελα να ρωτησω κι εγω γνώμες.

120 ειναι μικρος για μενα

256 ιδανικος

180 συμβιβαζομαι με 120 ευρώ...

Και εχω sata 3

Αλλα ειναι καλός; Αργός ; Αξιοπιστος ;

Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο 330 για τα λεφτά του. Προσωπικά θα επέλεγα τον 335 που είναι πιο καινούριος αλλά βγαίνει μόνο σε 240GB. Επίσης η τιμή του ξεκινά από τα 175? για 240GB.

Άλλες επιλογές, πιο τσιμπημένες όμως:

Samsung 830

Samsung 840 o απλός

Crucial M4

OCZ Agility 3

Αν μπορείτε, ρίξτε και οι δύο μια ματιά στο αγγλικό amazon. (www.amazon.co.uk).

Έχουν δωρεάν μεταφορικά και πολύ καλές τιμές σε κάποια μοντέλα.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές δεν θα καταλάβεις. Εγγύηση έχουν ίδια και οι 2. Οπότε πάρε όποιος βρεις σε καλύτερη τιμή.

Να ξέρεις πως ο 330 είναι πιο ολοκληρωμένος σαν πακέτο (adaptor 2.5 σε 3.5", πρόγραμμα μεταφοράς κτλ.)

Και κοίτα κανένα ελληνικό review:

http://www.hwbox.gr/reviews/16557-ssd-roundup-2012-battle-middle-earth-21.html#content_start

O Intel 330 σε απόδοση είναι ανάμεσα σε OCZ Vertex 3 και Corsair Force GT.

http://www.hwbox.gr/reviews/17064-intel-330-120gb-ssd-review-redefining-value-performance.html

Επίσης ποτέ μην συγκρίνεις drives διαφορετικής χωρητικότητας, εκτός αν είναι η άμεση επιλογή σου για αγορά.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα τον θελω για να φορτωνω autodesk και adobe suite και windows γρηγορα οτα κρασαρει το συστημα η τα progs. Αλλα δεν ξερω τι να κοιταξω στο benchmark

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες μεταξυ των ssd σε αυτην την κατηγορια ειναι ελαχιστες απο θεμα αποδοσης και μαλλον μη αντιληπτες κατα την χρηση.απλα ο intelειναι φτηνος σε σχεση με την χωρητικοτητα που προσφερει απλα χρειαζομουν επιβαιβεωση πριν την αγορα απο καποιον πιο ειδικο.απο amazon παντως δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη σε σχεση με το msystems.

Link to comment
Share on other sites

Εμ ελα που δεν τα κανει

BUG1. Ο υπολογιστης δεν επανέρχεται μετά απο sleep (win764bit)

Σε μενα απλως παγώνουν τα πάντα

Me googling σε αλλους πετάει BSOD

ΗΑΗΑΗΑΗΑ

Link to comment
Share on other sites

ηταν σε προσφορα ενα μηνα τωρα ο σκληρος και πηγε χτες στα 154 ? απο 119?

Δεν προλαβα να τον αγορασω μεσα στις γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αλλα ημουν ετοιμος να τον αγορασω σημερα γιατι χρειαζεται και φορματ το pc αλλα ας περιμενω λιγο ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now