dmx

Προβλημα με Ati 3870x2

Recommended Posts

H 3870x2 μου παρουσιαζει το εξης προβλημα:

Ενω κανει boot μου εμφανιζει το post message και μετα καποιες φορες σαν να κανει restart i καρτα και αναβαει ενα κοκκινο λαμπακι στο πανω μερος της το οποιο λεει D25.Καποιες φορες αυτο γινεται και ενω εχει φορτωσει το λειτουργικο.Αλλεσ φορες λειτουργει με ενα η δυο restart του pc η κουνωντας την με το χερι ελαχιστα μεχρι να σβησει το λαμπακι(ναι εχω παντα ανοιχτο το κουτι).Το προβλημα μου το ειχε εμφανισει και πριν ενα χρονο το οποιο σταματησε οταν αφαιρεσα την καρτα και καθαρισα τις επαφες τησ αλλα και της μητρικης και επειτα εκανα format.Δεν ξερω τι απο τα 2 το διορθωσε παντωσ το εκανε που και που χωρις να εχω μετακινησει το κουτι.

Mobo Asus P5e

Cpu Intel Core2Quad Q6600 2,4Ghz

4Gb Ram DDR2 1066Mhz

PSU chieftec 850Watt

Windows 7x64bit

Ελπιζω καποιος απο εδω να γνωριζει μηπως λυνεται αλλιως θα προχωρησω σε αγορα καινουριας καρτας.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχει να κανει με θερμοκρασιες,κατεβασε το gpu-z,πηγαινε το sensors και ανεβασε ενα screenshot οταν τρεχεςι ενα παιχνιδι ή οταν κανεις καποια αλλη απαιτητικη εφαρμογη. δες παρακατω

HD 3870x2 LEDs

D25 : ASIC Thermal fail / Overheat

D32 : VDDC_G1 power fail / Master ASIC VDDC fail

D34 : VDDC_G2 power fail / Slave ASIC VDDC fail

D28 : External A power fail / 8 pin External power fail

D31 : External B power fail / 6 pin External power fail

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω γιατι παιζει οταν την κουνας,παντως καλο ειναι να μην το κανεις διοτι μπορει να προκαλεσεςι ζημια στη μητρικη.παντως στην θεση σου ,θα την εβγαζα,θα ελυνα τη ψυκτρα,θα αλλαζα την θερμοαγωγιμη παστα ι(σιγουρα θα εχει γινει πετρα),θα εριχνα και ενα καθαρισμα στη θυρα που συνδεεται,και θα ξαναδοκιμαζα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω αν την ξανακαθαρισω γιατι το εκανα οταν αρχισε παλι να μου παρουσιαζει το προβλημα.Αν και σκεφτομουν να την αλλαξω για τους λογουσ που ανεφερα στο αλλο μου post .Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τέρματα το pci της κάρτας και το slot της μητρικής και βίδωσε την κάπως "με τσαμπουκά" και όχι κατ' ανάγκη ολόισια αλλά τεζαρισμένη. Είτε πάνω είτε κάτω.

Λογικά έχεις χαλαρό pci-e και σου κάνει τρελά. Όταν βρει το σωστό fit θα σταματήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now