George_o/c

Kingston HyperX Predator 2400MHz 2x4GB KHX24C11T2K2/8X Review: The hunt begins!

Recommended Posts

Μπράβο ρε Γιώργο!

Ερώτηση.. οι g.skill μου είναι στα 2133 9-11-10-28 1.65v και τις έχω στα 2400 10-12-11-28 1.65 οι kingston πως αφού είναι στα 2400 δεν μπορούν να παίξουν με χαμηλότερα timings? το 11-13-11-30 δεν είναι πολύ στα 2400?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαραααά τα Kingston! Να 'χαμε IMC να τερματίζαμε ε; :hehe:

Πάντως ο συνδυασμός τιμής και o/c τις κάνει killer. Μακάρι να τις δούμε και με τις κοντές grey ψύκτρες για να μπορούν να τις πάρουν όλοι.

Γιώργο :T:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο πολύ επεξηγηματικό review. Οι μνήμες είναι μια άριστη επιλογή για gamers ιδιαίτερα για τους 'φτωχούς' της Trinity πλατφόρμας. Εγώ θα τους έδινα και το Sexy Look Award :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την sabertooth 990FX δεν παίζουν στα 2400ΧΜP profile ... Δεν ξέρω αν θέλει κάτι να αλλάξω περα από το να επιλέξω. Στα 2133 δουλεύει μια χαρά. Εχώ βάλει το τελευταία bios στη Sabertooth αλλά και πάλι δε παιζει με το παλιό bios έπαιζε αλλά έβγαζε σχεδόν παντού σφάλματα... Πάντος πήγαινε πολύ γρήγορα.

Τέλειο το reveiw Γιώργο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παίδες :)

Αν δεν σου παίζει στα 2400MHz, δοκίμασε να το ενεργοποιήσεις από BIOS, F10 & Exit, να ξαναμπείς στο BIOS, να το κλείσεις και να ρυθμίσεις χειροκίνητα όλα τα subs όπως ακριβώς τα έχει ήδη θέσει η Sabertooth.

Επίσης ίσως έχεις Vdroop και χρειάζεται λίγο παραπάνω ρεύμα; Δοκίμασε μέχρι και 1.68V να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παίδες :)

Αν δεν σου παίζει στα 2400MHz, δοκίμασε να το ενεργοποιήσεις από BIOS, F10 & Exit, να ξαναμπείς στο BIOS, να το κλείσεις και να ρυθμίσεις χειροκίνητα όλα τα subs όπως ακριβώς τα έχει ήδη θέσει η Sabertooth.

Επίσης ίσως έχεις Vdroop και χρειάζεται λίγο παραπάνω ρεύμα; Δοκίμασε μέχρι και 1.68V να είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ Γιώργο για την απαντησή σου!

Το έχω δοκιμάσει μέσα από την bios και όχι από το προγραμματάκι πολλές φορές κιολας αλλά τίποτα.Δεν κάνει boot κολάει και ανάβει το κόκκινο led στις DDR ...!

Επιλέγω το έτοιμο προφιλ που έχει 2400ΜΗz, στο άλο στα 2133 δουλεύει κανονικά.

Με την αρχική bios δούλευε αλλά δεν υπήρχαν τα προφιλ χειροκινητα τα έβαλα τους χρονους αλλά οπως είπα ήταν όλο σφάλματα.Πήγαινε πολυ γρήγορα πάντος!

Τα volt τα έβαλα 1.65 όσα λέει δεν δοκίμασα 1.68 θα το κάνω και αυτό.

Με το προφιλ πειράζει και τα volt πάει 1.65. Vdoorp δεν πρέπει να κάνει γιατί τα έχω κλείσει όλα τα power save και την εχω την μητρικη στα extreme απλά για μην κανει vdroop...που οντος δεν κάνει τουλαχιστον από οτι βλέπω στο επεξεργαστή τον ανεβάζει κιόλας όταν ανεβάζει επεξεργαστή

Στη Sabertooth έχει παραπανω ρυθμίσεις στους χρόνους από ότι στην Rog που τις κάνουν τεστ όλοι και δεν ξέρω αν βάζει σώστες τιμές μπορεί για αυτό να μην ξεκινάει και να μην έχουν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες...

Αν έχει κανείς Sabertooth και τις έχει δοκιμάσει και έχει καμια ιδέα πως να τις ρυθμίσω ας μου πει να δω τι κάνει στα 2400...αν και δεν είναι τεραστια η διαφορά απο τα 2133...αλλά λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για τα 2400 εκτός από την σωστή τάση στις μνήμες και τα timmings, θα πρέπει να δώσεις και λίγο παραπάνω τάση στον imc. Στις 890FX λεγόταν cpu_nb η σχετική τάση.

Link to comment
Share on other sites

Τις δοκιμασα με FX8120 σε gigabyte fx990-ud3 και πηγαινανε μεχρι 2000 νορμαλ ρευματα.

Οταν εδωσα παραπανω ρευμα στο cpu-nb πηγανε μεχρι 2200 θελει παραπανω ψαξιμο νομιζω.

Με τα profile δε μπουταριζε με κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα XMP Profiles στα AMD συστήματα πολλές φορές δεν λειτουργούν καν, το είχα παρατηρήσει κι εγώ με την 990FXA-UD5 και τον FX-4100 :(

George πρέπει να ψαχτείς λίγο με τα subtimings για να σου παίξουν σωστά στο AMD :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now