venisk

The VDSL Official Thread

Recommended Posts

Εγώ την έκανα πάντως την αναβάθμιση, αύριο λέει θα μου στείλουν και καινούριο εξοπλισμό..για να δούμε γιατί στην 24άρα πιάνω μόνο τα 13.5...στην 30 vdsl θέλω να δω πόσο θα πιάνω..

Στελάρα Στελάρα where are you?? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για ν μην ανοίγω νέο θέμα..

adsl2+ vdsl? δλδ μόλις μου συνδέσουν την 30 vdsl θα γυρίσει αυτόματα?

Βασίλη τσέκαρε μήπως θέλει κάνα firmware update.δες εδώ!

Εγώ την έκανα πάντως την αναβάθμιση, αύριο λέει θα μου στείλουν και καινούριο εξοπλισμό..για να δούμε γιατί στην 24άρα πιάνω μόνο τα 13.5...στην 30 vdsl θέλω να δω πόσο θα πιάνω..

Στελάρα Στελάρα where are you?? :hehe:

Ενας φιλος που κλειδωνε στα 17mbit με adsl2+ , εφτασε στα 27mbit με vdsl2.

Εξαρταται και απο την καλωδιωση βεβαια . Εγω περιμενα 30mbit να τα τερματισει . Σε καθε πριζα του σπιτιου του εχει αλλο συγχρονισμο . Σε 3 πριζες που δοκιμασε , καθε μια ειναι απο 2mbit χειροτερη απο την αλλη . Οποτε διαλεξε την καλυτερη και καποια στιγμη θα ψαξει την καλωδιωση και της πριζες για θεματακια .

Βαλε το νεο router επανω αυριο . Σε αρκετους κλειδωνει ψηλοτερα απο το παλιο τους ADSL2+ router . Οταν ενεργοποιηθει και η γραμμη θα το καταλαβεις , γιατι θα απωγειωθουν οι ταχυτητες .:D

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς. Broadband = οτιδήποτε ευρυζωνικό.

ADSL2+ = modem που υποστηρίζει ADSL2+.

Για τα 2 πρώτα δεν βλέπω οτιδήποτε στα spec τους να είναι ADSL modems οπότε μάλλον είναι σκετα router (για εσωτερικό δίκτυο).

Ακριβώς αυτό που ειπε ο Asta :T:

το zte για τσαμπέ τρώγετε...οχι οτι θα το χρησιποποιούσα προσωπικά :P

με asus οσον αφορα τα adsl modem τους μην ασχοληθεις καν, θελουν πολύ δουλειά ακόμα....οτι ειπε ο Στελιος ισχύει Draytek, Netgear, Thomson!

Ρε venisk τι 13mbit και παραπονιέσε? είμαι με 4mbit δεκα χρόνια τώρα :hehe: σοβαρά ο Στελίος ξέρει την πίκρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το νεο router επανω αυριο . Σε αρκετους κλειδωνει ψηλοτερα απο το παλιο τους ADSL2+ router . Οταν ενεργοποιηθει και η γραμμη θα το καταλαβεις , γιατι θα απωγειωθουν οι ταχυτητες

Θα το κάνω σίγουρα! :T:

Απο το στόμα σου και στου θεού τ αυτί πραγματικά Στελάρα!!!:whoohoo:

Δυστυχώς έχω isdn και τα έχω όλα περασμένα στο δωμάτιο μου!:o..Δεν θέλω 30 ας πιάσει τα 25 θα είμαι υπερσουπερευχαριστημένος!!!:stars::D:drinks:

Ρε venisk τι 13mbit και παραπονιέσε είμαι με 4mbit δεκα χρόνια τώρα σοβαρά ο Στελίος ξέρει την πίκρα μου!

Καλά σοβαρά? και δεν τους έχεις ανατινάξει ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ISDN ειμαι .

Ελπιζω να εχεις και το παλιο intracom netmod ??? Ειναι πιο απροβληματιστο απο τα νεωτερα siemens που σε αρκετες περιπτωσεις απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης δημιουργουν πολλαπλα reset στο router .

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έβαλες ήδη VDSL? Δεν είχα πάρει πρέφα ότι έχουμε στα Χανιά, πότε ήρθε γαμώ;

Yeap! εμένα μου παν από τον οτέ μέχρι 30αρα πως μπορώ να βάλω..45 το δίμηνο με απεριόριστα σταθερά υπεραστικά και 1 ώρα προς κινητά..Δλδ ακριβώς τα ίδια που έδεινα στην 24άρα!

Τώρα 8-9 χρόνια έχω μόνο ΟΤΕ δεν έχω μείνει ούτε μια μέρα χωρίς ιντερνετ και μου χουν αλλάξει την γραμμή 3 φορές...1-8-24..

Ελπιζω να εχεις και το παλιο intracom netmod ??? Ειναι πιο απροβληματιστο απο τα νεωτερα siemens που σε αρκετες περιπτωσεις απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης δημιουργουν πολλαπλα reset στο router .

Ακριβώς αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο home pc στα Χανιά ήμασταν με 768Kbps, μετά πήγαμε 1 και μετά 2 με τις αναβαθμίσεις. Και μείναμε εκεί για κάποιο λόγο :hehe:

Από το καλοκαίρι σκεφτόμασταν για 24άρι, αλλά άμα είναι να δούμε για vdsl τότε. Αξίζει;

Επίσης μήπως το 45 που είπες είναι για το μήνα ρε; Και βγαίνει 90 το δίμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως το 45 που είπες είναι για το μήνα ρε; Και βγαίνει 90 το δίμηνο;

Ναι σωστά το μήνα, το δίμηνο είναι 90 ευρώ!..

Από το καλοκαίρι σκεφτόμασταν για 24άρι, αλλά άμα είναι να δούμε για vdsl τότε. Αξίζει;

Γιώργο εκεί που μένεις δύσκολα είναι αρκετά μακριά...Πρέπει να πάρεις τηλ στο 13888 να δεις τι στέλνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε η Αν.Γογονή δεν είναι μακριά από το DSLAM.

Πόσο Attenuation σου λέει οτι έχεις στο modem σου?

τι να κάνω ρε συ αφού είμαι 3.5km απο το κέντρο 43attn έχω

Πω ρε Κώστα...τι να πω..θεωριτικά το μέγιστό που μπορείς να φτάσεις είναι 6-7...

Καλά προφανώς και το έχεις δει και το ξέρεις. Αλλά μπορούν να το δουν και άλλοι από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια και εγω... 40db attn και κλειδωνω 8-10 Mbps στην 24αρα forthnet αναλογα τα κεφια της γραμμης...

αμα δε βαλουνε KV στις γειτονιες κλαφτα Χαραλαμπε... βεβαια υπαρχουνε και οι κωλοφαρδοι...

ενας φιλος μενει 20 μετρα απο το ΑΚ του ΟΤΕ και κλειδωσε 49Mbps me 0 attn και κατεβαζει 5.5ΜΒ/s :evil:

Link to comment
Share on other sites

γνωστος παραπλησια κατασταση με τον φιλο tou anonymous μας εδειξε φωτο οπου κατεβαζε με 9500 ..... οι κολοφαρδοι ξερω γω

Καλά, είπαμε να κάνουμε φιγούρα (όχι εσύ φυσικά, οι φίλοι σου), αλλά αυτό δεν γίνεται. Με 50άρα το μέγιστο θεωρητικό είναι 6.25MB/s, χωρίς να υπολογίζουμε καμία απολύτως απώλεια (overheads κτλ).

Επίσης, 20 μέτρα γραμμή δεν υφίσταται. Το καλώδιο που θα φτάσει από την πρίζα του τοίχου ως το κουτί του ΟΤΕ είναι μεγαλύτερο. 200 μέτρα μπορεί. Κι εγώ δίπλα από τον ΟΤΕ και το slam μένω, αλλά 630 μέτρα καλώδιο μας χωρίζουν (μετρημένο με μηχάνημα, όχι με...το router).

Τέλος, πολλά σπίτια έχουν πρόβλημα κι ας είναι στην πραγματικότητα πολύ κοντά στην σύνδεση γιατί έχουν άλλου είδους προβλήματα. Σε σπίτι π.χ. που στην ουσία ήταν 500 μέτρα από την σύνδεση και το ήξερα, έβγαζε dB σαν να ήταν 3+ χιλιόμετρα γιατί κάποιος "επαγγελματίας" είχε περάσει την γραμμή του τηλεφώνου στο ίδιο κανάλι με τα καλώδια ισχύος και τα τσάκιζαν οι παρεμβολές.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ OTE VDSL 30 και ενώ με το ADSL συνδεόμουν στα 15500 χθες που έβαλα το καινούργιο VDSL router (ZTE) συνδέετε στα 13500. :P

Το δήλωσα κατευθείαν σαν βλάβη και περιμένω αύριο να δω τι θα γίνει.

Όποιος ήταν σε Fast Path το ξεχνά, μόνο Interleaved σε VDSL για την ώρα. :(

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ OTE VDSL 30 και ενώ με το ADSL συνδεόμουν στα 15500 χθες που έβαλα το καινούργιο VDSL router (ZTE) συνδέετε στα 13500

Πες μου κι άλλα τέτοια!!Σε πόσες μέρες στο συνδέσανε?

Όποιος ήταν σε Fast Path το ξεχνά, μόνο Interleaved σε VDSL για την ώρα.

Μετάφραση παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now