venisk

The VDSL Official Thread

Recommended Posts

:hehe: :hehe: :hehe: Πολύ αγάπη για τον Σοφοκλή βλέπω :hehe:

Εγώ ένα θέλω να σε ρωτήσω. Εάν πέσει η γραμμή και χρειάζεσαι Internet άμεσα,

θα πάρεις την CHEQUAGUQ Telecom να μιλήσεις να στο λύσουν...στα Κινέζικα? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε σουτ το Speedport W724V του ΟΤΕ μιλάμε τραγικό, μονο οταν το ειχες idle δεν κόλλαγε :hehe: ημουν μονίμως χωρίς νετ!

Χτύπησα το Zyxelάκι και είναι τρέλα, άντε πότε θα δώσουν τα 100+ mbit έτοιμος είμαι:dot:

11-albums188-picture29684.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δείχνει στον χάρτη ειναι τα αστικά κέντρα τις κάθε περιοχής και ποια διαθετουν adsl/vdsl αλλά για να εχει νοημα το vdsl απο αστικο κέντρο πρέπει να είσαι max 800-1000m.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11]mortisboy[/MENTION] Ωραίος Κωστή, σε καταλαβαίνω γιατί ξέρεις τι περνούσα κι εγώ με το ιντερνέτι εδώ στο φοιτητικό. Τον Σεπτέμβρη πέρσι έβαλαν ένα κουτί στα ~300 μέτρα από το σπίτι μου (ένα άσπρο μεγάλο κουτί που γράφει ΟΤΕ, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι :hehe:) και από τότε τα προβλήματά μου λύθηκαν

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 952 / 17,943

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 16.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3.5 / 4.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.0 / 10.5

Καλά δεν είναι τα νούμερα; Σε σχέση με Attenuation 45 που είχα παλιότερα :hehe::hehe:

Αραιά και που έχω κάνα dc αλλά σε 2 λεπτά είμαι πάλι ok.

Link to comment
Share on other sites

@mortisboy Ωραίος Κωστή, σε καταλαβαίνω γιατί ξέρεις τι περνούσα κι εγώ με το ιντερνέτι εδώ στο φοιτητικό. Τον Σεπτέμβρη πέρσι έβαλαν ένα κουτί στα ~300 μέτρα από το σπίτι μου (ένα άσπρο μεγάλο κουτί που γράφει ΟΤΕ, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι :hehe:) και από τότε τα προβλήματά μου λύθηκαν

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 952 / 17,943

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 16.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3.5 / 4.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.0 / 10.5

Καλά δεν είναι τα νούμερα; Σε σχέση με Attenuation 45 που είχα παλιότερα :hehe::hehe:

Αραιά και που έχω κάνα dc αλλά σε 2 λεπτά είμαι πάλι ok.

Πολυ λιγο συγχρονιζει! Παρτους τηλεφωνο, ζητα καθαρισμο γραμμης και μειωση του SNR Margin.

Εγω με Forthnet εχω τα εξης 1100 μετρα απο το DSLAM.

adsl_forthnet_home.jpg

adsl_forthnet_home.jpg

adsl_forthnet_home.jpg

adsl_forthnet_home.jpg.2bffb76d49f0808da

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη διαφορα ειναι οτι εσυ εισαι στη λαρισα(?) και ο κορκος στην κρητη και μεχρι πριν κατι μηνες δεν ειχε ΚΑΝ ιντερνετε. :P

εγω ειχα ρωτησει την 4νετ για vdsl και μου παν οτι μενω πολυ μακρια απο το κεντρο οποτε δεν γινεται :P

ειμαι στην καλυτερη 500m και στην χειροτερη 850μ μακρια αναλογα σε ποιο με εχουν συνδεσει.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11]mortisboy[/MENTION] Ωραίος Κωστή, σε καταλαβαίνω γιατί ξέρεις τι περνούσα κι εγώ με το ιντερνέτι εδώ στο φοιτητικό. Τον Σεπτέμβρη πέρσι έβαλαν ένα κουτί στα ~300 μέτρα από το σπίτι μου (ένα άσπρο μεγάλο κουτί που γράφει ΟΤΕ, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι :hehe:) και από τότε τα προβλήματά μου λύθηκαν

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 952 / 17,943

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 16.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3.5 / 4.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.0 / 10.5

Καλά δεν είναι τα νούμερα; Σε σχέση με Attenuation 45 που είχα παλιότερα :hehe::hehe:

Αραιά και που έχω κάνα dc αλλά σε 2 λεπτά είμαι πάλι ok.

Φιλε σε έφτιαξαν :D αυτη η καμπίνα που είδες ειναι λογικά mini dslam γι' αυτό επεσε και τοσο το attn, βασικά παίζει πολύ δυνατα η γραμμή σου για 10 snr, μην ξεχνάμε οτι εισαι πάνω σε mini dslam και οχι δίπλα στο αστικό κέντρο!

Πάντα υπαρχουν dc στον οτε ρα :P

Πολυ λιγο συγχρονιζει! Παρτους τηλεφωνο, ζητα καθαρισμο γραμμης και μειωση του SNR Margin.

Εγω με Forthnet εχω τα εξης 1100 μετρα απο το DSLAM.

Οχι βρε τι λες μια χαρα παίζει η γραμμή του για 10snr, η forthnet παίζει με default 6snr για αυτο έχεις τετοια ταχύτητα αν σου βάλουν εσενα 9 snr (που ειναι το default του οτε) ζήτημα να παίζεις 14-15 mbit

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγο συγχρονιζει! Παρτους τηλεφωνο, ζητα καθαρισμο γραμμης και μειωση του SNR Margin.

Εγω με Forthnet εχω τα εξης 1100 μετρα απο το DSLAM.

Νομίζω δεν ξέρεις τι προβλήματα είχα περάσει παλιότερα εδώ, δεν πρόκειται να έχω καμία μείωση του SNR :hehe: Παλιότερα είχα 6.5, πολλές φορές και λιγότερο και ήρθαν τεχνικοί άπειρες φορές - ήμασταν πολύ μακριά από το DSLAM εδώ κοντά στην πανεπιστημιούπολη και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο. Πάλι καλά που έβαλαν αυτό το κουτί και μετά από ~5 χρόνια εδώ μπόρεσα να έχω σωστή 24άρα.

η μεγαλη διαφορα ειναι οτι εσυ εισαι στη λαρισα(?) και ο κορκος στην κρητη και μεχρι πριν κατι μηνες δεν ειχε ΚΑΝ ιντερνετε. :P

Ίντερνετ είχα από το 09, αλλά σε 24άρα γραμμή έπαιζα στα 5.7Mbps :hehe:

Φιλε σε έφτιαξαν :D αυτη η καμπίνα που είδες ειναι λογικά mini dslam γι' αυτό επεσε και τοσο το attn, βασικά παίζει πολύ δυνατα η γραμμή σου για 10 snr, μην ξεχνάμε οτι εισαι πάνω σε mini dslam και οχι δίπλα στο αστικό κέντρο!

Πάντα υπαρχουν dc στον οτε ρα :P

Οχι βρε τι λες μια χαρα παίζει η γραμμή του για 10snr, η forthnet παίζει με default 6snr για αυτο έχεις τετοια ταχύτητα αν σου βάλουν εσενα 9 snr (που ειναι το default του οτε) ζήτημα να παίζεις 14-15 mbit

Χαίρομαι χαίρομαι :D Πολλές φορές χτυπάω και 19200 κατέβασμα, οπότε είμαι ευχαριστημένος. Σε καλό torrent @ μTorrent έχω από 1.6 μέχρι 1.8 Mbps κατέβασμα. Άντε και του χρόνου που θα ξεμπερδέψω από εδώ θα πάω στα Χανιά να βάλω κι εγώ Vdsl να κάνουμε κοντράκια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού περασα στο πολυτεχνείο στη Ξάνθη λέω να το εκμεταλλευτώ και να βάλω ΟΤΕ Double Play 50 Φοιτητικό

Στο site του ΟΤΕ λέει πως είναι διαθέσιμο

Επίσης στα 30 μέτρα από το σπίτι έχει ΚΑΦΑΟ αλλά δεν ξέρω αν εκεί φτάνει οπτική ινα

Η γνώμη σας; Λετε να τα δώσει τα 50?

Πείτε μου αν χρειάζεστε άλλες λεπτομέρειες

Edited by Κοζανίτης
Link to comment
Share on other sites

γιατι ενας γνωστος που ειχε το καφαο στα 10 μετρα επιανε 45-46 ...εσυ που εισαι 30-35 ε λογικα θα εχεις παραπανω απωλεια , μακαρι να φτανεις 50 αλλα πιο λογικο μου φαινεται το 35-40

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση εδώ και μια βδομάδα και μου είπαν πως υπάρχει έλλειψη δικτύου.

Σήμερα λοιπόν ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως έχω πάρει αριθμό και θέλει ακόμα μιάμιση μέρα το σύστημα για να συνδεθώ

Δηλαδή σε 2 μέρες από τώρα θα εχω ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει κάποιος πως κανω tracert (αν το λεω σωστα ) στη wind?

Το tracert μαλλον καταλαβα πως γινεται ,βασικά υπάρχει σαν εφαρμογή μεσα στα εφτάρια απο οτι καταλαβα ,αλλα σε ποια ip;

Θελω να επιβεβαιωσω οτι δεν ειμαι fastpath στη wind γιατί πέφτει πολυ δούλεμα ,εχω ενα ping στα υψη το οποιο μένει ίδιο κι απαράλλαχτο και ας έκαναν αυτοί και καλα fastpath.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μπεις σε εναν ελληνικο σερβερ ts3 και με δεξι κλικ στο ονομα σου να τσεκαρεις το ping

83.212.114.29 - password refuse

αν εχεις πανω απο 10 ms τοτε λογικα δεν εχεις fast path ...

και το pingtest.net μπορεις να δοκιμασεις αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο :)

και ενα google του διλεπτου

Trace a path by using the tracert command: TCP/IP

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now