venisk

The VDSL Official Thread

Recommended Posts

Πότε θα έρθει VDSL στον Πειραιά?

Πήγαμε σε νέα γραφεία και έχω Down 6 και Upload 0.7 :hehe:

Tragic is Tragic!

12 έχει άσΚετε, απλά θα μπήκες σε άλλο router σαν υπέρτατος hackerάς που είσαι. :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

DSL downstream

48061 kBit/s,

DSL upstream

4997 kBit/s,

System uptime

0 days, 0 hours, 24 minutes, 58 seconds

Transmission mode

VDSL2

CRC errors (Down/Up)

48 / 0

FEC errors (Down/Up)

4397 / 0

SNR (Down/Up)

10.3 / 26.0 dB

Downstream attenuation

65KHz~859KHz: 15.7dB

1.216MHz~1.961MHz: 36.2dB

2.793MHz~3.687MHz: 55.5dB

Έγινα και γω vdslατος.Το ρουτερ που μου δωσε ο οτε είναι το Speedport W 724V Type Ci αλλά το wifi του είναι μάπα.Ποιο είναι το καλύτερο από τ άλλα να τους πιέσω μπας και μου το δώσουνε;Έχω διαβάσει ότι καλύτερο είναι το Thomson 789vn και μετά το ΖΤΕ ZXDSL 931VΙΙ.Λένε τίποτα αυτά ή στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος;Να πάω για το TP-LINK TD-W9980,αξίζει;

To Thomson ειναι το καλύτερο απο αυτά που δίνει ο οτε, μετα το zte μαζί με το speedport :P

Το θεμα ειναι οτι δεν έχουν μονο speedport δίνουν πλέον, και εμενα αυτό που ειχαν δώσει και το είχα καρφωμένο πάνω σε 24ρι cisco switch και μολις ειχε πολυ traffic κόλλαγε :hehe: ημουν συνεχεια χωρίς net, πήρα το ZyXEL VMG1312-B10A και δεν εχει κολλήσει ποτε με σκληρή χρήση στα τέρματα!

Μην με ρωτήσεις για το wifi του δεν το χρησιμοποποιώ εχω άλλο access point :P

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

To Thomson ειναι το καλύτερο απο αυτά που δίνει ο οτε, μετα το zte μαζί με το speedport :P

Το θεμα ειναι οτι δεν έχουν μονο speedport δίνουν πλέον, και εμενα αυτό που ειχαν δώσει και το είχα καρφωμένο πάνω σε 24ρι cisco switch και μολις ειχε πολυ traffic κόλλαγε :hehe: ημουν συνεχεια χωρίς net, πήρα το ZyXEL VMG1312-B10A και δεν εχει κολλήσει ποτε με σκληρή χρήση στα τέρματα!

Μην με ρωτήσεις για το wifi του δεν το χρησιμοποποιώ εχω άλλο access point :P

Καλά,θα του αλλάξω λίγο τη θέση μήπως φτιάξει λίγο το σήμα εκεί που θέλω,να δω και πως τα πάει και από θέμα σταθερότητας και αν δεν την παλέψω θα πάω για κανένα άλλο...θενκς για την απάντηση μορτη! :T:

edit:σήμερα μπαίνω να δω σε τι ταχύτητα συγχρονίζει και βλέπω αυτό

DSL downstream

49999 kBit/s,

DSL upstream

4997 kBit/s,

και πριν ήμουνα με 12mbps....:hehe:

Edited by bloody.k
Link to comment
Share on other sites

τις πρώτες μέρες παίζει αρκετό trimming στην γραμμή, εμένα πάντως απο την αρχή τέρμα έπαιζε αλλα είμαι ουτε 100m απο την καμπίνα (dslam)

τι μου λες ρα...12mbit κολοτούμπες θα εκανα, 10 χρόνια με 3800mbps ήμουν, φαντάσου τι έπαθα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ :P Για να δούμε που θα σταθεροποιηθεί η δικιά μου που είμαι περίπου 400 μέτρα από το dslam και κυρίως αν θα έχω disconnects...

Link to comment
Share on other sites

Την φθηνότερη 50άρα ποιος την δίνει latelty;

κοιτα απο όσο ειχα ψαξει προσφατα η wind, οι υπόλοιποι ειναι ~40ρι οποτε δεν εχει νοημα πας οτε να εισαι σίγουρος!

το πρόβλημα ειναι οτι απο καμπίνα δεν δίνουν ολοι οι εναλλακτικοί ειναι ανάλογα την περιοχή/σημείο.

Συνήθως οταν είναι νεα καμπίνα πρέπει να περάσει τουλάχιστον 1+ χρόνος για να την διαθέσει ο οτε στους εναλλακτικούς και παλι οχι σε ολους!

Υπάρχει ρουτερ vdsl over isdn που να κάνει λιγότερα από 150 ευρώ?

Νίκο εκει είναι πάνω κάτω για κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εκει είναι πάνω κάτω για κάτι αξιόλογο.

Βρήκα τσαμπέ απο τον οτε..δεν παίζει να δώσω τόσα λεφτά για ρουτερ!!

Link to comment
Share on other sites

To ΖΧDSL 931VII του ΟΤΕ ειναι απο τα καλυτερα που εχει δωσει παντως.

Το εχω 2 χρονια στο μαγαζι και πραγματικα δεν μου εχει κανει κιχ !!

Και εχει φορτο ολη μερα, με πολλες συνδεσεις. Μαξ εχει φαει 7 pc πανω

με dling updates και μη, και συμπεριφερθηκε αψογα.

Link to comment
Share on other sites

για το ZTE εχουν ακουστεί καλα λόγια, για το speedport τα χειρότερα.

Το θεμα με αυτα τα modem πλεον ειναι κατα ποσο μπορουν να διαχειριστουν πολλαπλα connections, για απλο download δεν εχουν θεμα τα περισσοτερα.

Αλλα πχ δοκιμαστε με utorrent να seedαρετε πολλαπλα αρχεια >7gb (20+ files) και να fullαρει to upload με ενα limit @4000mbps και μετα να τερματισετε το download, εκει θα δεις αν το modem μεινει απο μνημη η μπουκωνει λογο πολλαπλών connections.

to speedport πχ μπουκωνει για πλακα, το zyxel που πήρα δεν νιώθει μια οτι και αν του κανω και vpn ανοιχτα και να seedαρω και να streamαρω και surfing ολα συχρόνως και ομως τα διαχειριζεται σωστα χωρις να πρεπει αναγκαστικα να παιξεις με QOS

αυτα απο την εμπειρια μου :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι μιλαμε για αυτα που δινουν οι παροχοι μονο, οχι του εμποριου.

Σαφως και δεν μπορεις να συγκρινεις ενα Zyxel ή Draytek, με οτιδηποτε αλλο !!

Εδω παμε σε αααααλλη κατηγορια, για αααααλλες απαιτησεις, με ενα σκασμο

ρυθμισεις μεσα για οτι σου κατεβει στο κεφαλι. Και φυσικα οτι και να βαλεις να

κανουν ταυτοχρονα δεν θα κολλησουν !! Για αυτο και τα σκας καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έτσι είναι όπως τα λες συμφωνώ απόλυτα...απλά η απορία μου είναι, πoιο το νόημα της 50ρας vdsl αν δεν μπορώ να την αξιοποιήσω στο full με το modem που δίνει ο πάροχος? γιατί να θέλω να έχω 50down/5up αν δεν μπορώ να τα εκμεταλλευτώ?

Γενικά το είχα συζητήσει και με τεχνικούς ΟΤΕ και μου έλεγαν να σας στείλουμε άλλο ίδιο, αλλά δεν ασχολήθηκα, αφού ήδη είχα διαβάσει αρκετά και όλοι είχαν τα ίδια probs οπότε και επένδυσα στο zyxel, γιατί μετά από ένα σημείο καταντάει κουραστικό να προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας :hehe:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

εννοείς κανεις seed 40 αρχεία και απο αυτα μόνο τα πέντε πιάνουν ταχύτητα?

δοκίμασε να βαλεις αυτές τις ρυθμίσεις και πες μου αν αλλαξε κάτι!

11-albums188-picture46034.png

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

εννοείς κανεις seed 40 αρχεία και απο αυτα μόνο τα πέντε πιάνουν ταχύτητα?

Έχω 40 αρχεία να seedarουν και πολύ σπάνια βλέπω πάνω απο 4 να ανεβάζουν, ίσως και να μην τραβάνε άλλοι χρήστες οπότε μπορεί να φταίει κ αυτό.

Κάπως έτσι τα είχα κ εγώ, έβαλα ότι γράφεις αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο οπως είπες ειναι θεμα leecher και tracker, μονο αν εισαι σε private tracker και τα files ειναι καινούρια θα δεις μεγαλο και συνεχές traffic.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ περνάει σε vectoring.

 

Ανάθεση στον ΟΤΕ των ΑΚ για τα οποία έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για εισαγωγή της τεχνολογίας vectoring στο πλαίσιο της διαδικασίας της Α’ Φάσης της Πρώτης Ανάθεσης περιοχών για την ανάπτυξη δικτύου VDSL Vectoring, όπως ορίζεται στο Παράρτημα 3 της ΑΠ ΕΕΤΤ 792/07/22.12.2016 (ΦΕΚ 4505//30.12.2016)

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/

 

AP800-003.zip

(Περιέχεται η ανακοίνωση καθώς και τα Α/Κ και KV που περιλαμβάνονται, όπως και το χρονοδιάγραμμα).

 

Πάμε για 100άρες. Το KV μου μέσα είναι :D (Q3/2017)

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι έχουμε πάθει. Πέρυσι τέτοια εποχή με τα βίας έπιανα Downloading 5,5Μbps, Uploading 0.6Mbps και αυτή την εβδομάδα με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα να αναβαθμιστώ σε 100άρα με +8,5€/μήνα. Προχωράει τελικά η ευρυζωνικότητα :ph34r:. Αργήσανε κάπως, για Q3 2017 λέγανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω νούμερα και νιώθω πραγματικά τυχερός.

Είμαι σε χωρίο και πιάνω 44-45 download Και 15-17 upload.

Ένας γείτονας πιάνει 49,8 download..

Χωριάτες σου λέει μετά... :big_boss:

Που γινεται αυτό ωρε; [emoji4]

 

Gesendet von meinem HUAWEI VNS-L21 mit Tapatalk

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now