venisk

The VDSL Official Thread

Recommended Posts

Εμείς ακόμα στη Περαία Θεσσαλονίκης τίποτα. Ούτε 30αρα, ούτε 50αρα. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται...

Τουλάχιστον με την 24αρα είμαι σχετικά ψηλά (στα 19700 συγχρονίζω).

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αίτηση τηλεφωνικά την Παρασκευή και την Δευτέρα είχε γυρίσει η γραμμή σε VDSL, την Τρίτη ήρθε και το Modem.

Μια χαρά, εγώ την έκανα χτές το πρωί και αύριο θα μου έρθει το modem.. από που κατάλαβες πως άλλαξε η γραμμή? έμπαινες συνέχεια και έβλεπες που συγχρονίζει το modem?

Τουλάχιστον με την 24αρα είμαι σχετικά ψηλά (στα 19700 συγχρονίζω).

Μα πως στο καλό?Εγώ είμαι κάτω από το χιλιόμετρο απο τον ote και πιάνω 13.5!!

Μπήκες στο site του οτε να δεις με τον αριθμό σου αν υποστηρίζεται η περιοχή σου?

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση παρακαλώ :)

ουσιαστικα fast path ειναι μια ρυθμιση της γραμμης εκ μερους του παροχου σου για να εχει χαμηλοτερο ping - μονο η hol δεν δινει επιλογη fast path βεβαια ..

για να καταλαβεις τι εννοω

σε γεραμνικο σερβερ στο cod4 με fast path εχω 65-70 ping ενω χωρις 90 σταθερα ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, εγώ την έκανα χτές το πρωί και αύριο θα μου έρθει το modem.. από που κατάλαβες πως άλλαξε η γραμμή? έμπαινες συνέχεια και έβλεπες που συγχρονίζει το modem?

Απλά μπήκα να παίξω BF3 και είδα ότι είχαν ανέβει τα Pink, τότε έριξα μια ματιά στην γραμμή και είδα ότι είχε αλλάξει από 12Mbps και Fast Path σε 15.5Mbps και Interleaved.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνω το VDSL ήρθε το 2008 και έμεινε μέχρι το 9.. είχα βάλει την 60 αρα και μετά ήρθε το Fiberpower γενικά για όλες τις συνδέσεις.. και να 100άρα και τώρα μονο μια εταιρία έχει 150 Mbps με 30 ευρώ τον μήνα αλλά άπο άρχές λογικά θα το βάλουν όλες..

Και πραγματικά το VDSL ήταν ακρυβότερο και από Fiber θυμάμαι έδεινα 50 ευρά το μήνα μόνο για τον ιντερνετ.. Και τώρα μου βγαίνει το μισό πάνω κάτω..

όσο για την συνδέσεις κανένα πρόβλημα άμα ήσουν μέσα στην πόλη δεν είχες...

Ενώ τώρα μέχρι και στα χωριά μπορείς να βάλεις μέχρι και 50 Mbps απροβλημάτιστα και κλειδώνεις και μέχρι και τα 60 παρακάτω από 50 δεν..

FiperPower

2353624731.png

Και είναι η μόνη εταιρία σε όλη την ρουμανία που έχει τρομερό Upload!

Personal

Στην UPC που ήμουνα με την 100 και έχει και 150άρα

το Upload κλείδωνε στα 6 και με τα 150 στα 10 που είδα σε έναν φίλο μου..

Και τώρα περιμένω από βδομάδα την αλλαγή στα 100 (Λογο μετακόμισης)

Και από 2013 πάμε στα 150..

Και το Block έχει μόνο DSlam να το πώ? από RDS

(Δεν ξέρω τι ακριβώς)

Αλλά για να βάλεις UPC για παράδειγμα..

Πρέπει να υπογράψουν όλοι οι ενοικιαζόμενοι για να έρθει η εταιρία

Να βάλει κάτι κουτία και μέσα στο Block και από έξω..

Link to comment
Share on other sites

Μα πως στο καλό?Εγώ είμαι κάτω από το χιλιόμετρο απο τον ote και πιάνω 13.5!!

Μπήκες στο site του οτε να δεις με τον αριθμό σου αν υποστηρίζεται η περιοχή σου?

Εξαρτάται και από την περιοχή. Πάντως σύμφωνα με το downstream line attenuation, πρέπει να είμαι στα 1500-1600 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνω το VDSL ήρθε το 2008 και έμεινε μέχρι το 9.. είχα βάλει την 60 αρα και μετά ήρθε το Fiberpower γενικά για όλες τις συνδέσεις.. και να 100άρα και τώρα μονο μια εταιρία έχει 150 Mbps με 30 ευρώ τον μήνα αλλά άπο άρχές λογικά θα το βάλουν όλες..

Και πραγματικά το VDSL ήταν ακρυβότερο και από Fiber θυμάμαι έδεινα 50 ευρά το μήνα μόνο για τον ιντερνετ.. Και τώρα μου βγαίνει το μισό πάνω κάτω..

όσο για την συνδέσεις κανένα πρόβλημα άμα ήσουν μέσα στην πόλη δεν είχες...

Ενώ τώρα μέχρι και στα χωριά μπορείς να βάλεις μέχρι και 50 Mbps απροβλημάτιστα και κλειδώνεις και μέχρι και τα 60 παρακάτω από 50 δεν..

FiperPower

2353624731.png

Και είναι η μόνη εταιρία σε όλη την ρουμανία που έχει τρομερό Upload!

Personal

Στην UPC που ήμουνα με την 100 και έχει και 150άρα

το Upload κλείδωνε στα 6 και με τα 150 στα 10 που είδα σε έναν φίλο μου..

Και τώρα περιμένω από βδομάδα την αλλαγή στα 100 (Λογο μετακόμισης)

Και από 2013 πάμε στα 150..

Και το Block έχει μόνο DSlam να το πώ? από RDS

(Δεν ξέρω τι ακριβώς)

Αλλά για να βάλεις UPC για παράδειγμα..

Πρέπει να υπογράψουν όλοι οι ενοικιαζόμενοι για να έρθει η εταιρία

Να βάλει κάτι κουτία και μέσα στο Block και από έξω..

Δεν μπορώ να πω τίποτα περισσότερο από....WOWWWWWWWW:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω εμένα δεν με απασχολεί και τόσο το upload....

Μέσα απο τον ΟΤΕ μου παν πως συγχρονίζει 15.9 download..είμαι στα 780 μέτρα κ πως βάζουν νέα κουτιά γύρω γύρω παντού και ότι θα ανέβει σίγουρα κι άλλο η ταχύτητα...

Χωρίς κάποιο δικό σου άνθρωπο δεν γίνεται τίποτα..δυστυχώς δεν μπορώ να πω περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ποιο αναλυτική έκδοση του κάτι είναι στραβό ρε Στέλιο γιατί δεν σε πιάνω?:) σε λίγο που θα πάω σπίτι θα γράψω τι γράφει το modem.

Λέτε να φταίει αυτή η μλκια που λέγεται zte?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Στέλιος κάτι είναι σίγουρα στραβό.

Εγώ είμαι στα 1500 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής μου και παίζω εδώ:

2357194274.png

Βέβαια τα νούμερα του speedtest.net δεν τα εμπιστεύτικα ποτέ.

Το downloading παίζει πάντα πιο ψηλά:

73050c1f6e2caca1.jpg

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ποιο αναλυτική έκδοση του κάτι είναι στραβό ρε Στέλιο γιατί δεν σε πιάνω?:) σε λίγο που θα πάω σπίτι θα γράψω τι γράφει το modem.

Λέτε να φταίει αυτή η μλκια που λέγεται zte?

Το ZTE ειναι ΟΚ .

Βγαλε ολες τις συσκευες απο ολες τις τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου (και netmod) και βαλε το moded στην κεντρικη πριζα του σπιτιου που ερχεται απο κατω (ή εξω) .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μπορώ να αλλάξω την θέση του modem γιατί οι έξυπνοι του οτέ μου έχουν περάσει το καλώδιο που πάει στο netomod μέσα απο πρίζα του τηλ στο δωμάτιό μου...

Όμως μπορώ να βγάλω όλα τα τηλ που είναι συνδεδεμένα και να περάσω τη γραμμή κατευθείαν στο modem χωρίς να περνάει μέσω του spliter. Σωστά?

Χωρίς απολύτος τίποτα μόνο το καλώδιο του τηλ απευθείας στο modem, οτιδήποτε άλλο κλειστό!και το netmod αποσυνδεδεμένο.

xwristipota.png

Κανονικά όλα ανοιχτά

methl.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,πρεπει οπωσδηποτε να βαλουμε το ZTE που δινει ο οτε; εγω εχω ενα belkin N600DB και εναλλακτικα και το asus RT-N56U.Θα παιζουν αυτα με την vdsl η' θα εχω καποιο προβλημα η' περιορισμο στην ταχυτητα;κοιταω τα specs αλλα δεν βγαζω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν υποστηριζουν VDSL τα modem αυτα , δυο ειναι οι περιπτωσεις .

1ον) Να μη συγχρονιζουν καθολου σε VDSL ...

2ον) Να συγχρονιζουν σε λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που εχεις τωρα με ADSL . Δηλαδη 2-3 mbit παραπανω το πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Στέλιος κάτι είναι σίγουρα στραβό.

Εγώ είμαι στα 1500 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής μου και παίζω εδώ:

2357194274.png

Βέβαια τα νούμερα του speedtest.net δεν τα εμπιστεύτικα ποτέ.

Το downloading παίζει πάντα πιο ψηλά:

73050c1f6e2caca1.jpg

1500μετρα? Περαια? 19mbit? :o.. ποιο modem ειναι?

Ειμαι Κοραή (στα ~600μετρα απο τον ΟΤΕ) με ~10att και πλεων ειμαι στα 17mb...καθε μηνα και χειροτερα. Απο vdsl δεν ειχαν ιδεα οταν ρωτησα, εμαθες τιποτα παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

1500μετρα? Περαια? 19mbit? :o.. ποιο modem ειναι?

Ειμαι Κοραή (στα ~600μετρα απο τον ΟΤΕ) με ~10att και πλεων ειμαι στα 17mb...καθε μηνα και χειροτερα. Απο vdsl δεν ειχαν ιδεα οταν ρωτησα, εμαθες τιποτα παραπανω ?

Linksys WAG200G.

Με 19att είμαι και συγχρονίζω στην χειρότερη στα 17500. Στην καλύτερη είναι αυτό που είδες παραπάνω. Για VDSL ρώτησα και δεν έχουν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now