Diasgod

Samsung S27A950D 120Hz vs DELL U2713hm vs DELL U2711 vs ASUS PB278Q

Recommended Posts

Παιδια να ζητησω προκαταβολικα συγνωμη γιατι ειχα ανοιξει ενα αναλογο thread, στην λιστα ομως, προστεθηκαν αλλα 2 monitors.

Η οθονη θα ειναι καθαρα για gaming χρηση και για καμια blu-ray ταινια που και που. Ποια θα αξιοποιησει απολυτα τις 2 ΑΤΙ RADEON HD 7970 σε Crossfire που εχω εγκατεστημενες στο συστημα μου.

Τα φωτα σας............

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο σκοπιές να το δεις.

Αφενός gaming = γρήγορο panel οπότε η 2711 απορρίπτεται με το καλημέρα. Αφετέρου, έχει δύο τερατοκάρτες που το 1080p είναι πραγματικά θάψιμο για τις επιδόσεις που θα μπορούσαν να δώσουν. Προσωπικά θα πήγαινα για την μεγάλη ανάλυση, αφού όμως με μία δοκιμή βεβαιωνόμουν ότι δεν με πειράζει το ελάχιστο blur που βγάζουν τα πιο αργά panels :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λένε If you Go 120Hz you Never go Back..

Τώρα τι να σου πώ..

την S27950D την έχω δει από κοντά..

Το 3D μαπα!!!

Τώρα δεν ξέρω καν άμα ήταν 120 Hz γιατί ήτανε συνδεδεμενη σε ενα Blu Ray Player..

άρα δεν πιστεύω να ήταν στα 120 Hz αυτό το Demo που έβλεπα..

Ξέρεις άμα θες 3D δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ούτε με 3D Vision ούτε με το HD3D μόνο με 2D--> 3D που έχει η οθόνη και είναι μάπα το είπαμε..

Τώρα προσωπική μου γνώμη..

Αυτην την στιγμή έχω Dell U2412m αλλά άμα μου έλεγες τι θα έπερνα θα έπερνα την S27950D

Αλλά θα πήγαινα σε Asus και θα άφηνα τα άλλα 2, μόνο για αυτό το μόνιτορ

ASUS - Display- ASUS VG278HE

αλλά είναι και 3D Vision 2 θες Nvidia κάρτα για το 3D αλλά τα 144 Hz ενεργοποιούντε κανονικά

από τα Windows δεν θα έχεις πρόβλημα με ATI

(Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά)

Link to comment
Share on other sites

Θεέ θα σε μαλώσω! 2η φορά που κάνω transfer το θέμα στην κατηγορία με τις οθόνες :P

Για το 2ο θέμα δεν σε μαλώνω, είναι δωρεάν, αν και θα μπορουσες να το προσθέσεις μέσα στο άλλο :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ζητησω προκαταβολικα συγνωμη γιατι ειχα ανοιξει ενα αναλογο thread, στην λιστα ομως, προστεθηκαν αλλα 2 monitors.

Η οθονη θα ειναι καθαρα για gaming χρηση και για καμια blu-ray ταινια που και που. Ποια θα αξιοποιησει απολυτα τις 2 ΑΤΙ RADEON HD 7970 σε Crossfire που εχω εγκατεστημενες στο συστημα μου.

Τα φωτα σας............

Ευχαριστω.

τι τηλεοραση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικα εχω στην κατοχη μου 2 Χ 7970 συνολικης μνημης 6gb ddr 5 σε crossfire mode. Με το υπαρχων monitor στις 24'' με αναλυση 1920Χ1080 τα frames σε ολα περιπου τα παιχνιδια ''κλειδωνουν'' στα 60. Για αυτο σκεφτομαι την αναβαθμιση. Το monitor αυτο ειναι overkill για τις 2 αυτες καρτες. Εχω διαβασει οτι το monitor της Samsung και 3D ειναι αλλα και στα 120hz δουλευει και τα frames στο BF3 για παραδειγμα φτανουν στα 90 με 120. Τα υπολοιπα monitors εκτος απο υψηλοτερες αναλυσεις χαμηλη καταναλωση ενεργειας μεγαλες γωνιες θεασης δουλευουν στα 60hz. Τα monitors με αναλυσεις 2560 Χ 1440 στα 120hz ποτε θα κυκλοφορησουν αν ειναι να περιμενω κανα 2 μηνες. Καλο το Yakamasi Catleap 2b extreme αλλα ποιος και εγγυαται και τι αν υπαρξει προβλημα?

Επομενως οταν θελω να κανω χρηση 90% games και αλλο ενα 10% office editting web blu-ray movies τι θα πρεπει να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασο να παω παλι σε 24'' που ηδη εχω. Το θεμα μου ειναι τα παραπανω frames στις 27''. Η μονη λυση που παρουσιαζεται ειναι η λυση της Samsung S27A950D.....Μαλλον για εκει με βλεπω.....Το μονο προβλημα ειναι το κοστος....ακομη και σημερα ειναι υπερτιμημενη.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που καταληξεις στην S27A950D να προσθέσω ότι είναι glossy. Εμένα προσωπικά με χαλάει γιατί καθρεφτίζει, αλλά έχει ποιο vivid χρώματα απο τα matte. Επίσης τα 120Hz τα "νιώθεις" απο τα παιχνίδια έως και την επιφάνεια εργασίας, μέχρι και τα παράθυρα κινούνται ποιο fluid.

Link to comment
Share on other sites

πάρε την S27A950D - την έχω εδώ και 1 χρόνο περίπου απόλυτα ευχαριστημένος

πριν από την samsung είχα την αντίστοιχη asus σε 120hz αλλά την έδωσα μετά από 12 μέρες από την στιγμή που είδα τα χρώματα της samsung - το panel της asus είναι αστείο αν το συγκρίνεις με την samsung

το μόνο πρόβλημα δεν είναι η τσουχτερή τιμή αλλά και η διαθεσιμότητα - ελλάδα δεν θα την βρείς πουθενά όπως επίσης και εξωτερικό - την ψάχνει φίλος μήνα τώρα.....

ότι λέει ο DiamondK για τα 120hz ισχύει ;)

DSC04014.jpg

@ αν βρείς κανένα μαγαζί να έχει stock ή έστω να φέρνει με παραγγελία ( αμφιβάλλω ) στείλε ένα πμ

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για Samsung πλευρα με βλεπω αλλα πρεπει να περιμενουμε γιατι η τιμη της απο ενα και μοναδικο store εδω στην Ελλαδα ειναι απαγορευτικη.

Ενα αλλο παλι καινουριο που ανακαλυψα περα απο την YAMAKASI CATLEAP 2B ENTREME απο Κορεα ειναι το Overlord Tempest X270OC - Grade A απο Αμερικη. Το τελευταιο μου φαινεται πιο εμπιστο και οσο να ναι πρεπει να εχει περισσοτερες καλυψεις απο το πρωτο.

Το link ειναι το:

Overlord Tempest X270OC - Grade A

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

( από που το έβγαλες το συμπέρασμα ; )

άκυρο αναφέρεσαι αποκλειστικά σε ταινίες τώρα το πρόσεξα,έχω χάσει τη μπάλα με τη δουλειά

Aπλα στις lcd τα 60 hz ειναι αρκετα για να δεις σωστα σε αντιθεση με τα "μπαουλα" που ηθελες απο 75hz και πανω. Aσε που για να δεις σωστα, ταινια 1080p θες απο 50 ιντσες και πανω. Γι' αυτο ρωτησα για την tv. Παντως, αν ειναι εφικτο, καλο θα ειναι να παρει το συστημα που εχει και να το δοκιμαση πανω στο monitor, στο καταστημα. Μπορει να ειναι δυσκολο αλλα ενταξει τοσα λεφτα θα δωσει, μην πανε χαμενα(για την αποδοση των 2 gpu εννοω).

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι και το θεμα μου.....σε αυτο που λες στο τελος conroe για την αποδοση των 2 GPU'S τι αγοραζω?

27αρα Samsung 1080p TN 3D 120HZ ή 27αρα 1440p IPS 60HZ.

Εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης....

Link to comment
Share on other sites

παντως το panel της samsung που εχει ο φιλος πιο πανω, ειναι ανωτερο απο της asus, σιγουρα δεν ειναι TN. πραγματικα ομως δε γνωριζω αν οι καρτες "φρεναρουν" απο την οθονη.

ακυρο, την μπερδεψα με την 970D.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο δυστυχώς για τώρα δεν μπορούμε να τα έχουμε και τα δύο - μελλοντικά θα έχουμε 120hz και μεγαλύτερες αναλύσεις από 1080p

είναι αυτό που σου είπα στο τηλέφωνο,δεν θα ήθελα να είχα δώσει λεφτά σε sli - cf και να έτρεχα τις κάρτες μου στα 60hz

λοιπόν αν κερνάς καφέ παίρνω παραμάσχαλα την οθόνη και έρχομαι σπίτι σου αρκεί να την δεις από κοντά και μετά αποφασίζεις

θα σε καλούσα στο δικό μου αλλά ο μπέμπης είναι ακόμα 50 ημερών :)

Link to comment
Share on other sites

Παυλο κερναω καφε το Σαββατοκυριακο :) Αν και πολυ στριμωγμενος χρονικα εναν καφε ρε φιλε θα τον πιουμε χαρη της γνωριμιας μας αλλα και τα λεφτα οπως ειπαμε δεν τα εχουμε για πεταμα......Επιτελους θα δω εαν αυτα τα 2 τερατα τελικα αξιζουν αυτην την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις την Samsung S27A950D του Παυλου...ειχε πει οτι θα ερθει σπιτι μου για καφε να την δουμε αλλα δεν ηρθε......επομενως δεν την δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now